Περί ασμάτων

Oneiro13

New member
Αναρωτιέμαι με κάποια δόση τρόμου ποια θα ήταν η άκομψη διατύπωση...
(Συγγνώμη που πετάγομαι από το πουθενά. Δεν ψάχνομαι για καβγά, αλλά δεν μπορούσα και να το αφήσω ασχολίαστο (κι ας μην έχω ιδιαίτερο κόλλημα με τον Θεοδωράκη, κι ας έχω να του σούρω ένα σωρό εκτός πενταγράμμου). Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε λοιπόν, όπως λέει κι η Αλεξάνδρα.)

Και γω διαφωνώ με την Palavra για τον Θεοδωράκη, αλλά την καταλαβαίνω. Είναι θέμα γούστου.
Είχα μία συμμαθήτρια στο σχολείο που δεν άντεχε ν' ακούει τα τραγούδια του Θεοδωράκη ούτε για δευτερόλεπτο. Το ξέρω πως ακούγεται τρελό, αλλά δεν είναι. Το βρίσκω φυσιολογικό αν αναλογιστούμε τη διαφορετικότητα του κάθε ανθρώπου.:)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εδώ διαφωνώ 1000%.
Η κοπέλα έχει εξαιρετική φωνή. Και δεν την βρίσκω καθόλου παράφωνη. Αν και μεταξύ μας, πολλοί τραγουδιστές και μεγάλοι τραγουδιστές μπορεί να χάσουν για λίγο τις νότες του τραγουδιού, κυρίως ένα έχουν για κάποιο λόγο τρακ.
Ξαναμαναδιαφωνώ. Μην δίνεις σημασία στο τι ακούς στα CD. Αν την προσέξεις λάιβ, θα δεις ότι κάτι σου φταίει και δεν θα ξέρεις τι, μέχρι να συνειδητοποιήσεις ότι είναι παράφωνη. Όσο για τα καλά λόγια των συναδέλφων της, δεν νομίζω ότι είναι και τόσο αντικειμενικά όταν συνειδητοποιεί κανείς ότι οι συνάδελφοι επωφελούνται με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο από τις αμοιβαίες διασυνδέσεις.

Αυτό είναι και το εκνευριστικό συχνά στον καλλιτεχνικό χώρο: βλέπεις να προωθούνται άνθρωποι που δεν αξίζουν, ή που έχει περάσει η μπογιά τους, πώς να το κάνουμε, μπας και εμφανιστεί κοινό στις αρπαχτές που κάνουν.
 

Oneiro13

New member
Μην δίνεις σημασία στο τι ακούς στα CD. Αν την προσέξεις λάιβ, θα δεις ότι κάτι σου φταίει και δεν θα ξέρεις τι, μέχρι να συνειδητοποιήσεις ότι είναι παράφωνη.

Έχεις δίκιο, αλλά δεν την έχω ακούσει ποτέ σε CD. Όσες φορές την έχω παρακολουθήσει είναι από την τηλεόραση σε προγράμματα στα οποία τραγουδάει ζωντανά, όπως εδώ, καθώς και σε αποσπάσματα από συναυλίες όπως παρέθεσα και μία πιο πάνω.:)

Και εδώ!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Υπάρχει οτιδήποτε μουσικά ζωντανό στην τηλεόραση; :confused::confused: Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά είναι πλεϊμπάκ...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Φυσικά. Η ορχήστρα παίζει (και την ακούν οι παρόντες), αλλά ο τηλεθεατής ακούει πλεϊμπάκ. Αυτό έλειπε, να πάει κάτι στραβά στο ζωντανό. Λίγες φορές έχουν εκτεθεί κανάλια και καλλιτέχνες έτσι;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είναι ολοφάνερα playback. Δεν καταφέρνει να συγχρονίσει απόλυτα το στόμα της με τη φωνή που ακούγεται. Και εννοείται ότι στο στούντιο, ακόμα και η Άντζελα Δημητρίου καταφέρνει να ακουστεί σωστή, διορθώνονται τα πάντα. Η χειρίστη εντύπωση που έχω από την Δημητρίου προέρχεται από το γεγονός ότι την έχω ακούσει να γκαρίζει ζωντανά.
 

Oneiro13

New member
Φυσικά. Η ορχήστρα παίζει (και την ακούν οι παρόντες), αλλά ο τηλεθεατής ακούει πλεϊμπάκ. Αυτό έλειπε, να πάει κάτι στραβά στο ζωντανό. Λϊγες φορές έχουν εκτεθεί κανάλια και καλλιτέχνες έτσι;

Αυτό που λέτε νομίζω πως συμβαίνει σε εκπομπές του στυλ πρωινάδικου.
Στη συγκεκριμένη εκπομπή, επειδή πολλές φορές την παρακολουθώ, οι τραγουδιστές τραγουδούν ζωντανά.
Π.χ. εδώ!

Αλλά ακόμα και αυτό να ήταν play back, μήπως είναι και αυτό;;:p

ΥΓ: Υπάρχουν επίσης και τραγουδιστές που χρησιμοποιούν κατά τις συναυλίες τους ειδικά προγράμματα σε υπολογιστές και ειδικά μηχανήματα με τα οποία η μουσική παίζει playback, αλλά ο τραγουδιστής τραγουδάει ζωντανά. Αυτό όμως γίνεται σε συναυλίες electro music.
 

Oneiro13

New member
Είναι ολοφάνερα playback. Δεν καταφέρνει να συγχρονίσει απόλυτα το στόμα της με τη φωνή που ακούγεται.

Ναι, αυτό συμβαίνει γιατί το βίντεο που ανέβασαν στο youtube είναι κακής ποιότητας.
Προχθές, παρακολουθούσα στο youtube ένα επεισόδιο της 10η εντολής στο οποίο συνέβαινε το ίδιο. Δηλαδή τα χείλια των ηθοποιών και όσα έλεγαν δεν ήταν συγχρονισμένα με αυτά που άκουγα.:)
Ήταν σα να παρακολουθούσα μεταγλωττισμένη σειρά.:p
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για τη συναυλία υποθέτω πως όχι (αλλά ξαναδές και τι έγραψε η συλλεξιλόγα πιο πάνω που ήταν σε συναυλία). Αλλά στον κόσμο της σοουμπίζ μην αποκλείεις τίποτε. Μάλλον ήσουν αγέννητη τότε, αλλά κλασικό ήταν π.χ. το σκάνδαλο Milli Vanilli...
 

SBE

¥
Αθάνατοι οι Μίλι Βανίλι!

Από τότε βέβαια θεωρείται δεδομένο ότι στις μεγάλες συναυλίες κλπ θα είναι όλα πλεϊμπάκ. Είναι απαραίτητο όμως; Όταν πηγαίνουμε στην όπερα δεν περιμένουμε πλεϊμπάκ. Και για την αποφυγή λαθών υπάρχει παντα η καθυστέρηση στη μετάδοση των ζωντανών προγραμμάτων. Κι οι πρόβες.

Το οποίο με πάει στο ό,τι την περασμένη εβδομάδα ήμουνα στο κοινό σε μια ζωντανή ραδιοφωνική εκπομπή του μπιμπισί. Έπαιζε η μικρή ορχήστρα του Μπιμπισί (καμια σαρανταριά άτομα, όχι η συμφωνική) και τραγουδούσαν δύο ηθοποιοί- τραγουδιστές των μιούζικαλ που ήταν οι καλεσμένοι της εβδομάδας. Η εκπομπή είναι εβδομαδιαία, έχει διάρκεια δυο ώρες και το μόνο σταθερό είναι η ορχήστρα, οι άλλοι αλλάζουν. Δεν υπήρχε πλέιμπακ, εκτός αν μας κορόιδευαν όλους τόσο πολύ πια ακόμα και στα σημεία που εμφανίστηκαν τα λόγια σε μια οθόνη και μας καλούσαν να τραγουδήσουμε.
Που σημαίνει ότι το πλειμπάκ δεν είναι αναπόφευκτο στις ζωντανές εμφανίσεις, όπως δεν είναι αναπόφευκτο ότι οι τραγουδιστές θα τραγουδάνε μόνο τα τραγούδια που έχουν ηχογραφήσει στο παρελθόν. Η εντύπωση που μου δόθηκε ήταν ότι η ορχήστρα αυτή δουλεύει κανονικά, γιατί κάθε βδομάδα ετοιμάζει ένα παρόμοιο πρόγραμμα, που σημαίνει κάθε βδομάδα πρόβες κλπ. Και οι καλεσμένοι δουλεύουν κι αυτοί. Αλλά βεβαίως το πρόγραμμα δεν είχε σκοπό να προωθήσει την τελευταία δισκογραφική δουλειά των καλεσμένων. Α ναι, και σε αντίθεση με τα ελληνικά προγράμματα δεν υπήρχε κουβεντούλα. Ο παρουσιαστής έκανε την εισαγωγή, μόλις τελείωνε άρχιζε η μουσική. Δεν είχε σας ευχαριστώ που με καλέσατε, ναι, αυτή την περίοδο δουλεύουμε με τον Τάδε και τον Δείνα και πολλά άλλα παιδιά σε ένα πολύ ωραίο σχήμα στο κατάστημα Χ. Έχω να πω στους τηλεθεατές μας υγεία και ευτυχία κλπκλπ.

ΥΓ μήπως φαίνεται ότι τελικά είμαι πιο πολύ του ραδιοφώνου;


ΥΓ2 Η άλλη παράφωνη, Στάθη, είναι η Τσαλιγοπούλου. Σε μια συναυλία πριν χρόνια είχε ξεκινήσει με το Τζιβαέρι (άσμα- μαϊντανός) με μια παραφωνία να σου σπάνε τα τύμπανα αλλά μιλάμε καταχειροκροτήθηκε (εκτός από μένα που φώναζα τα λεφτά μου πίσω ρε!)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Υπάρχουν επίσης και τραγουδιστές που χρησιμοποιούν κατά τις συναυλίες τους ειδικά προγράμματα σε υπολογιστές και ειδικά μηχανήματα με τα οποία η μουσική παίζει playback, αλλά ο τραγουδιστής τραγουδάει ζωντανά.
http://en.wikipedia.org/wiki/Pitch_correction
http://en.wikipedia.org/wiki/Auto-Tune
 

nickel

Administrator
Staff member
Είμαι βέβαιος ότι, όταν θα βρω την ώρα να διαβάσω το νήμα, θα προτείνω να φτιάξουμε κι άλλο, με τίτλο «Περί χασμάτων».

:)
 

Oneiro13

New member

Πολύ σωστά αυτά που παραθέσατε!:up:
Ομολογώ πως δεν τα είχα σκεφτεί πιο πριν. Εγώ αναφερόμουν κυρίως σε συναυλίες electro music ή hip hop κατά τις οποίες ένα μέρος της ορχήστρας παίζει playback διότι το ίδιο το είδος της μουσικής δεν επιτρέπει την ζωντανή παραγωγή μουσικής. Σ' αυτές όμως τις περιπτώσεις ο τραγουδιστής τραγουδάει ζωντανά, κάτι σαν αυτό που γίνεται στη σημερινή Eurovision.:p
Και γω, μη νομίζετε, δεν ξέρω πολλά πράγματα σε σχέση με την μουσική γενικότερα και την τεχνολογία ήχου που χρησιμοποιείται κατά την παραγωγή μουσικής. Στο γυμνάσιο είχα μία καθηγήτρια πληροφορικής η οποία έκανε το μεταπτυχιακό της στη μουσική τεχνολογία και ακουστική και μας είχε δείξει σ' ένα ειδικό πρόγραμμα πώς θα μπορούσαμε να συνθέσουμε οι ίδιοι (τουλάχιστον όσοι γνώριζαν από μουσική, νότες κ.τ.λ.) ένα μουσικό κομμάτι, πώς να το ενορχηστρώσουμε και να το βάλουμε να παίξει το κομμάτι που δημιουργήσαμε. Εγώ είχα εντυπωσιαστεί από όλο αυτό που μας είχε δείξει, αλλά ταυτόχρονα με είχε ξενερώσει κιόλας. Δηλαδή, το γεγονός ότι κάποιος μπορούσε τόσο απλά να δημιουργήσει και να ενορχηστρώσει τραγούδια χωρίς την παρουσία και το παίξιμο κανονικών μουσικών οργάνων.
Ααααα, επίσης μας είχε δείξει πως μπορούμε να τροποποιήσουμε τη φωνή του τραγουδιστή μέσα στο στούντιο ηχογράφησης.:p
 
Top