metafrasi banner

Ο δόκτωρ Σποκ δεν είχε μυτερά αυτιά!

daeman

Administrator
Staff member
...
In his autobiography I Am Not Spock, Nimoy wrote that he based it on the Priestly Blessing performed by Jewish Kohanim with both hands, thumb to thumb in this same position, representing the Hebrew letter Shin (ש), which has three upward strokes similar to the position of the thumb and fingers in the salute. The letter Shin here stands for El Shaddai, meaning "Almighty (God)", as well as for Shekinah and Shalom. Nimoy wrote that when he was a child, his grandfather took him to an Orthodox synagogue, where he saw the blessing performed and was impressed by it.
...


Beam me up, Mr. Spock.


Χμμ...
...
Μπορεί άραγε ένας τρέκι να αρκεστεί στην προσεγγιστική άποψη του Α.Γ.; Απλώς αναρωτιέμαι...

Ένας τρέκι, ναι. A long-time trekkie, too, who has delved and worked on many iterations of that universe. Γιατί τον τρέκι δεν τον ενδιαφέρει τόσο το εβραϊκό σύμπαν που είναι κρυμμένο πίσω από τον χαιρετισμό, αλλά το τρεκικό, ο ίδιος ο χαιρετισμός. Ως πληροφορημένος αναγνώστης τώρα, επειδή πρόκειται για μια φευγαλέα αναφορά σ' ένα άρθρο και γνωρίζοντας τους χρονικούς και άλλους περιορισμούς, δεν στέκομαι τόσο αυστηρά απέναντι στη συγκεκριμένη αναφορά, παρότι θα προτιμούσα το ακριβέστερο «στη Συναγωγή». Τέλος, για τον συγκεκριμένο λόγο που το πρόσθεσες, δόκτορα, δηλαδή το «εβραϊκό κατηχητικό σχολείο», προτιμώ να μην αναλωθούμε πάλι στην ίδια συζήτηση που έγινε ήδη διεξοδικά στο οικείο νήμα.

Everything that needs to be said has already been said. But Ι refuse to start all over again. Let's agree to disagree and move on.


Η αντίρρησή μου είναι άλλη: Λέοναρντ όπως είναι καθιερωμένο ή το πολύ Λέναρντ, αν πάμε πιο αυστηρά ηχητικά. Γιατί αυτό το «Λίοναρντ» μού έβγαλε το μάτι και μου τρύπησε τ' αφτί.
 

Earion

Moderator
Staff member
Ε, αφού έχεις ερωτηματικά, Δαεμάνε, έχω κι εγώ ένα:
ο τρέκι, του τρέκι, οι τρέκι, ή ο τρέκης, του τρέκη, οι τρέκηδες;
 

daeman

Administrator
Staff member
Ε, αφού έχεις ερωτηματικά, Δαεμάνε, έχω κι εγώ ένα:
ο τρέκι, του τρέκι, οι τρέκι, ή ο τρέκης, του τρέκη, οι τρέκηδες;

Τον τρέκη προτιμώ, μα ο τρέκι δεν πειράζει
Τρέκι έγραψα εδώ, στου Δρ να ταιριάζει:

...
Μπορεί άραγε ένας τρέκι να αρκεστεί...

Ο τρέκι ο ξενόφερτος, ο τρέντι αποκρισάρης
Ο τρέκης ελληνόφωνος, ο τρέντης αλανιάρης

Μα ερώτηση δεν είδα εδώ να γράφω αποπάνω
πού το 'δες και το μολογάς, τι ξέρεις παραπάνω;

:-)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αν τρέκης (και ας πούμε ότι είμαι εντάξει με αυτό), τότε πώς θα λέμε τα κορίτσια μας; Τρέκες; Τρέκισσες; Τρεκίνες; Τρεκούδες;
 

nickel

Administrator
Staff member
Να μην ξεχάσουμε το «τρέκερ» (από trekker). Γράφει μια κοπελιά σε μια ελληνική κοινότητα: «Δεν ξέρω αν μπορώ να θεωρηθώ Trekker (τρεκού ή trekkie)...». Ωστόσο, όπως λέμε για πολλά θηλυκά επαγγέλματα, δεν έχουμε λέξεις εκεί που δεν έχουμε γυναίκες να ασκούν το επάγγελμα. Ίσως λοιπόν να μην υπάρχουν στην Ελλάδα πολλές φανατικές τρέκισσες ή τρεκούδες.
 

daeman

Administrator
Staff member
Αν τρέκης (και ας πούμε ότι είμαι εντάξει με αυτό)...

Καλός είναι κι ο τρέκι
μα ο τρέκης πιο ντερέκι :-)


τότε πώς θα λέμε τα κορίτσια μας; Τρέκες; Τρέκισσες; Τρεκίνες; Τρεκούδες;

Ο τρέκης / η τρέκισσα, οι τρέκισσες
(ο χίπης / η χίπισσα, οι χίπισσες - ο βλάμης / η βλάμισσα, οι βλάμισσες - ο μόρτης / η μόρτισσα - ο κόμης / η κόμισσα)

Γιατί τα υπόλοιπα είναι μάλλον από αλλού:
Ο τρέκας / η τρέκα, οι τρέκες (ο στέκας / η στέκα, οι στέκες)
Ο τρεκάς / η τρεκού, οι τρεκούδες (ο ψαράς / η ψαρού, οι ψαρούδες)
Ο τρεκής / η τρεκίνα, οι τρεκίνες (ο δικαστής / (οικ.) η δικαστίνα, οι δικαστίνες [η δικάστρια, οι δικάστριες])

+ ο τρέκιν / η τρέκινα, οι τρέκινες (ο Καρένιν, η Καρένινα) :p

Keep on trekkin'!
 

daeman

Administrator
Staff member
Κάτσε να σου φωνάξω μια...

Or two:



Overall, I'm A Nerd (Trekkie Girl) - Charles Hamilton


The vibe in your eyes got me feeling like a Klingon,
this moment I want to cling on
It is what you need to bring on
So we can spring on
and be gone from all the frions
who only see our name in neon
We on another level, so let your force field down
Liquid vibrations, so of course we'll drown
but we love it

She's a geeky kind of freaky and I like that
I won't get lost in her eyes, I will be right back
She's a Trekkie, I'm addicted to her Trekkie
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και ο Σποκ σε μια διαφήμιση που μου έστειλε μια φίλη. Ευχ, Κ.Κ.

 

Attachments

  • Romulan.jpg
    Romulan.jpg
    51 KB · Views: 212
Top