Ο Ντομινίκ και η καμαριέρα

nickel

Administrator
Staff member
Ο Κασιμάτης, ας πούμε, το χάνει εντελώς το μπαλάκι:

Προφανώς, οι αμερικανικές αρχές πρέπει να έχουν στα χέρια τους στοιχεία τα οποία εκτιμούν ως αδιάσειστα, προκειμένου να μεταχειριστούν τον DSK με τον τρόπο που όλοι είδαμε. Αλλά για όσους δεν έχουν ιδέα από την αμερικανική κοινωνία και, απλώς, την ερμηνεύουν ως προέκταση αυτού που οι ίδιοι γνωρίζουν και βιώνουν σε μια βαλκανική μπανανία η οποία αγωνίζεται να μεταμφιεστεί σε Ευρώπη, το σοκ της απόλυτης ισονομίας ήταν τεράστιο. Ηταν ενοχλητικό να ακούς ανθρώπους αξιόλογης μόρφωσης και κοινωνικής πείρας να θεωρούν άδικη την έκθεση του κατηγορούμενου DSK στα ΜΜΕ, επειδή -λένε- «είναι πασίγνωστος και η διαπόμπευση τον καταστρέφει», υπονοώντας μάλλον ότι η διασημότητα επιφέρει αυτομάτως σε όποιον την απολαμβάνει και το δικαίωμα να είναι «λίγο πιο ίσος από τους άλλους». (Περίεργο, στ' αλήθεια, τέτοιος κυνισμός να εκφράζεται από ανθρώπους, οι οποίοι κατά τα άλλα ωρύονται εναντίον της επικρατούσης στην Ελλάδα ατιμωρησίας...) Ομως, η ισότητα του καθενός έναντι του νόμου είτε είναι απόλυτη είτε δεν υπάρχει καθόλου. Το αντικειμενικό δεδομένο ότι ένας πανίσχυρος άνθρωπος, εν συγκρίσει με έναν ασήμαντο άνθρωπο, διακυβεύει πολύ περισσότερα όταν παραβιάζει τον νόμο είναι δικό του θέμα: είναι κάτι που θα έπρεπε να το έχει σκεφθεί ο ίδιος προηγουμένως. Από πού κι ως πού, όμως, το κράτος οφείλει να προστατεύει τον καθένα (και μάλιστα τον ισχυρό) από τη μωρία και την αφροσύνη του, εγώ δεν το καταλαβαίνω.

Μα σε κανέναν δεν αξίζουν τέτοιες πομπές, ούτε σε πανίσχυρους ούτε σε ασήμαντους — ακόμα κι αν τον έχει κρίνει ένοχο ο εισαγγελέας από τα πριν («Προφανώς, οι αμερικανικές αρχές πρέπει να έχουν στα χέρια τους στοιχεία τα οποία εκτιμούν ως αδιάσειστα»).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όντως το έχει χάσει το μπαλάκι. Η ατιμωρησία είναι το θέμα ή η μη διαπόμπευση ενός ανθρώπου που δεν έχει ακόμα, όχι απλώς καταδικαστεί, αλλά ούτε καν παραπεμφθεί επισήμως; Το αν θα παραπεμφθεί θα το αποφασίσουν οι ένορκοι την Παρασκευή. Στη δε Ελλάδα που φέρνει παράδειγμα, όλα τα ΜΜΕ κρύβουν το πρόσωπο όλων των συλλαμβανομένων, διάσημων και άσημων. Ούτε το όνομα δεν αναφέρουν του ατόμου, λένε μόνο ο 25χρονος, η 35χρονη και τα παρόμοια.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θα είχε ενδιαφέρον να γνωρίζαμε τη θέση του Γ.Κ.ως προς την ονομαστική αναφορά σε εταιρείες ή ιδιώτες που κατηγορούνται στα καθ' ημάς για φοροαδικήματα...
 
Μακριά -όσο το δυνατόν μακρύτερα- από μένα η πρόθεση να υπερασπιστώ τον Κασιμάτη (Στέφανος, δόκτωρ, Στέφανος!). Αλλά στο ότι η ιερή αγανάκτηση του Πρετεντέρη π.χ. τη Δευτέρα το βράδυ είχε κατηγορηματικά και εκπεφρασμένα να κάνει με το στάτους του DSK, σ' αυτό έχει δίκιο -ή, τουλάχιστον, κι εγώ την ίδια εντύπωση σχημάτισα.
 

Earion

Moderator
Staff member
Το ίδιο νομικό σύστημα που εισπράττει τους επαίνους μας γιατί εγγυάται ισονομία στην καμαριέρα, έχασε την ισορροπία του κάπου μεταξύ του μεσημεριού της Κυριακής και του πρωινού της Δευτέρας. Σαφώς και πρόκειται για διαπόμπευση. Όχι γιατί το 'μαθαν τα μέσα μαζικής ενημέρωσης (θα το μάθαιναν ούτως ή άλλως), αλλά γιατί στο αυτόφωρο μπροστά ήταν παραταγμένες κάμερες και φωτογραφικές μηχανές έτοιμες να τον κατασπαράξουν. Σκηνοθεσίες: ο κατηγορούμενος αξύριστος, κομμένος, με το μάτι θολό, με το ένα μανίκι αφόρετο... Το ίδιο σύστημα, που όντως μεταχειρίζεται τους πάντες ισότιμα (σ' αυτά τα αδικήματα, όχι σε άλλα...) κάτι Μπρίτνεϋ Σπήαρς και κάτι Χιου Γκραντ, που συλλαμβάνονται γιατί, λέει, ασχημονούν με πόρνες στο αυτοκίνητο στη μέση του δρόμου, κάτι άλλους που συλλαμβάνονται στα ουρητήρια να κάνουν στοματικό, ξέρει να τους προστατεύει, και να καλύπτει με πέπλο την ιδιωτικότητά τους: τους συλλαμβάνουν, τους πάνε στο δικαστήριο και την επόμενη μέρα βγαίνει ανακοίνωση από τη αστυνομία και λέει ότι ο τάδε συνελήφθη. Ακόμα θυμάμαι που μας λέγανε στη Νομική ότι η δικαιοσύνη είναι μια διαρκής εξισορρόπηση ανάμεσα σε δικαιώματα. Σεβαστό το δικαίωμα της καμαριέρας να προστατευθεί από έναν επιβήτορα της εξουσίας, αλλά και του αλλουνού το δικαίωμα σ' ένα ελάχιστο της ανθρώπινης αξιοπρέπειας σεβαστό. Γι' αυτό κρατάει τη ζυγαριά η Θέμις.

Τι να σκεφτώ; Ότι Κυριακή απόγευμα συνεδρίασαν κάποια "κέντρα αποφάσεων" και αναγαλλιάσανε με το λαβράκι που τους έτυχε; Ότι είπαν να το παίξουνε "Σαντάμ, Οσάμα και Ντ.Σ.Κ. αντάμα / Ευρώπη, κόσμε, σκύψε στον Ομπάμα"; Όχι βέβαια, αυτά είναι πολύ μπας κλας για να τα δεχτώ.
 
Last edited:
Όντως το έχει χάσει το μπαλάκι. Η ατιμωρησία είναι το θέμα ή η μη διαπόμπευση ενός ανθρώπου που δεν έχει ακόμα, όχι απλώς καταδικαστεί, αλλά ούτε καν παραπεμφθεί επισήμως; Το αν θα παραπεμφθεί θα το αποφασίσουν οι ένορκοι την Παρασκευή. Στη δε Ελλάδα που φέρνει παράδειγμα, όλα τα ΜΜΕ κρύβουν το πρόσωπο όλων των συλλαμβανομένων, διάσημων και άσημων. Ούτε το όνομα δεν αναφέρουν του ατόμου, λένε μόνο ο 25χρονος, η 35χρονη και τα παρόμοια.

Με εξαίρεση τους συλληφθέντες ή υπόπτους για τρομοκρατικές πράξεις -όπως τις ορίζει ο τρομονόμος. Και δεν παρουσιάζουν μόνο αυτούς, αλλά και τον οικογενειακό και φιλικό τους κύκλο. Χώρια τα ρεπορτάζ αλά "καλαμωτή": τι βιβλία διάβαζαν, τι σώβρακα φόραγαν, τι όργανα γυμναστικής είχαν. Σόρι που ξέφυγα από το νήμα. Προφανώς και συμφωνώ με αυτά που λέτε, απλά μου φαίνεται περίεργο να μην αποκαλύπτουν τα στοιχεία ατόμων που εμπλέκονται σε κυκλώματα παιδικής πορνογραφίας και να κάνουν μαραθωνίους για τους τρομοκράτες με τις κατσαρόλες... :(
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα συμφωνήσω. Δεν με έχει προβληματίσει ιδιαίτερα, ίσως επειδή δεν τους έχω καμιά συμπάθεια, αλλά το τεκμήριο της αθωότητας θα πρέπει να ισχύει και για τους τρομοκράτες. Από την άλλη, είναι προφανής και η σκοπιμότητα που επιβάλλει να δημοσιοποιείται μια φωτογραφία, όπως στη σημερινή περίπτωση.

Πάντως ο Μανδραβέλης έχει στην Καθημερινή μια διαφορετική οπτική στο όλο θέμα, που αξίζει να τη σκεφτεί κανείς (όταν θα έχει ώρα να σκεφτεί...).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτά είναι σενάρια και συνωμοσίες, κυρίες και κύριοι:

Ο χρυσός των ΗΠΑ και η CIA πίσω από την περιπέτεια του Στρος Καν
Όταν ο Στρος Καν κατάλαβε πως τα στοιχεία βόμβα που είχε στα χέρια του ήταν ικανά να τινάξουν στον αέρα την αμερικανική και αλυσιδωτά την παγκόσμια οικονομία, ενημέρωσε τις γαλλικές αρχές πως εγκαταλείπει τη Νέα Υόρκη εσπευσμένα...

Η συνέχεια (με μπόλικες πουτινιές) στη σημερινή Ημερησία. Το σενάριο κυκλοφορεί εδώ και αρκετές μέρες στο νέτι --το ότι έφτασε να το δημοσιεύει η οικονομική μπομπολική σημαίνει κτγμ ότι η μάχη για τα χτυπήματα αγριεύει και στο ελληνικό ιντερνέτι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μετά τις ειδήσεις για την ενδεχόμενη αναξιοπιστία της καμαριέρας, θα ανοίξουν οι συζητήσεις για την αθωότητα μέχρι την απόδειξη της ενοχής και την καταστροφή της προσωπικότητας, π.χ.:

Strauss-Kahn and the Age of Reputation

[...] We don't have a system that would let Strauss-Kahn have his job back, and Aubry is not likely to step aside in her presidential quest and let DSK go back and take the top spot challenging Sarkozy.

Again, I am not saying that I know if he did or didn't engage in lewd conduct against a hotel chambermaid -- but his legally-based presumed innocence has been inconsequential to the penalties that he's already received, and that's something that should worry us.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είναι αδύνατο να ξέρουμε τι ακριβώς έγινε στο δωμάτιο του ξενοδοχείου, αλλά η εικόνα της γυναίκας που βγήκε να δώσει συνεντεύξεις και ψευτοκλαψούριζε χωρίς να τρέχει δάκρυ απ' τα μάτια της δεν ήταν εικόνα ειλικρίνειας. Και στο 25σέλιδο σκεπτικό του εισαγγελέα που διάβασα, το πιο σημαντικό στοιχείο είναι ότι τους έδωσε την εντύπωση ότι έπαιζε θέατρο, αφού μάλιστα, η πιο σπαραξικάρδια κατάθεσή της ήταν αυτή την οποία ανακάλεσε στη συνέχεια, δηλαδή ότι δήθεν είχε υποστεί ομαδικό βιασμό στην πατρίδα της.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κεφάλαιο 2ο
Ο Στρος-Χαμ και η ζαρτιέρα


Ο Ντομινίκ Στρος-Καν ανακρίθηκε για τις «βραδιές ακολασίας» στις οποίες συμμετείχε, κυρίως στο Παρίσι και στην Ουάσινγκτον, για να προσδιοριστεί εάν γνώριζε ότι οι γυναίκες που συμμετείχαν σε αυτές ήταν πόρνες.
http://www.tanea.gr/kosmos/article/?aid=4696930

Λύστε μου μια απορία που έχω όλες αυτές τις ημέρες. Τι μπορεί να νόμιζε ο Ντομινίκ στη διάρκεια αυτών των οργίων; Ότι οι γυναίκες βρίσκονταν εκεί για να λουστούν στην αίγλη του;
 
Νόμιζε ότι πλήρωναν για τη χάρη.

Ωραία είναι όμως η δήλωση του δικηγόρου του: “He could easily not have known, because as you can imagine, at these kinds of parties you’re not always dressed, and I challenge you to distinguish a naked prostitute from any other naked woman,” his lawyer told French-language radio station Europe 1.

Το άκουσα στα γαλλικά, έτσι το είπε. Είναι όπως το ανέκδοτο με τον Τοτό, που τον ρωτάνε αν ήταν αγοράκια ή κοριτσάκια στην παραλία και λέει "Δεν ξέρω, δεν φορούσαν ρούχα".
 
Ο Ντομινίκ Στρος-Καν ανακρίθηκε για τις «βραδιές ακολασίας» στις οποίες συμμετείχε, κυρίως στο Παρίσι και στην Ουάσινγκτον, για να προσδιοριστεί εάν γνώριζε ότι οι γυναίκες που συμμετείχαν σε αυτές ήταν πόρνες.
http://www.tanea.gr/kosmos/article/?aid=4696930

Λύστε μου μια απορία που έχω όλες αυτές τις ημέρες. Τι μπορεί να νόμιζε ο Ντομινίκ στη διάρκεια αυτών των οργίων; Ότι οι γυναίκες βρίσκονταν εκεί για να λουστούν στην αίγλη του;

Μα γιατί το λες αυτό; Ο δικηγόρος του ισχυρίστηκε ότι πώς να γνωρίζουμε ότι αυτές που συμμετείχαν στα όργια ήταν πόρνες. Διαφέρουν οι γυμνές πόρνες από τις κανονικές γυναίκες; (έχω μια μικρή επιφύλαξη για τη διατύπωση, γιατί το πήρε το μάτι μου σε κάτι υπότιτλους)

Προσθήκη: Με πρόλαβε ο Σαράντ
 
...
Ωραία είναι όμως η δήλωση του δικηγόρου του: “He could easily not have known, because as you can imagine, at these kinds of parties you’re not always dressed, and I challenge you to distinguish a naked prostitute from any other naked woman,” his lawyer told French-language radio station Europe 1.
...

To quote Chris de Burgh: "This girl was in her working clothes!" :p :p :p

Patricia the Stripper
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ πολύ θα ήθελα να μου εξηγήσει η γυναίκα του γιατί εξακολουθεί να θέλει να βλέπει τα μούτρα αυτού του άντρα μέσα στο σπίτι της.
 

SBE

¥
Η δική μου απορία είναι αν ο δικηγόρος ισχυρίζεται ότι οι πόρνες διαφέρουν στο ντύσιμο από τις άλλες γυναίκες. :eek: :inno:

Τελικά ο Μπερλουσκόνι είχε το όνομα, κι ο Στρος-Καν τη χάρη :lol:

Όσο για την απορία της Αλεξάνδρας, θα υπέθετα ότι η σύζυγος έχει εισπράξει κινητή- ακίνητη περιουσία, αλλά είναι λέει πολύ πλούσια από μόνη της. Το επόμενο που μπορεί να υποθέσει κανείς είναι ότι ήξερε και δεν την ένοιαζε. Ή μπορεί να είναι απλώς αφελής. Αν και πιστεύω ότι είναι εξίσου πιθανό να τον στηρίζει από αντίδραση στο γενικό κλίμα ή γιατί η δημοσιότητα την ωφελεί με κάποιον τρόπο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η δική μου υπόθεση είναι ότι η σύζυγος ήξερε ότι ο κύριος είναι "αταχτούλης", αλλά δεν είχε ποτέ φανταστεί σε ποιο βαθμό έφτανε η (καταστροφική, όπως αποδεικνύεται) μανία του για περιστασιακό σεξ με ό,τι κινείται, αναπνέει και μοιάζει με γυναίκα. Γιατί, αν το σεξ με την καμαριέρα ήταν παγίδα, όπως έχω πιστέψει από αυτά που διάβασα, ο άνθρωπος ήταν μια κινούμενη απασφαλισμένη χειροβομβίδα, έτοιμος να τα τινάξει όλα στον αέρα ανά πάσα στιγμή, και φυσικά αυτό το ήξεραν όσοι είχαν συμφέρον να τον παγιδέψουν.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Με εξωδικαστικό συμβιβασμό έκλεισε η αγωγή της καμαριέρας κατά του Στρος-Καν.

Εντάξει, αυτό το ξέραμε από την πρώτη στιγμή ότι θα γινόταν. Τώρα, έλυσε και το οικονομικό της πρόβλημα η κυρία -- αν είναι συνετή, και δεν της φάει τα λεφτά κάποιο από τα μπουμπούκια που την περιτριγυρίζουν.
 
Top