Οδωνύμια της Αθήνας

Επειδή γενικά την βρίσκω με ασυνήθιστα ονόματα οδών, τις προάλλες έπεσα σε δύο μαζεμένες, στον Νέο Κόσμο. Έσελιγκ και Χέλντραϊχ.

Τους έψαξα, βρήκα πως ο Χέντραϊχ ήταν γερμανός βοτανολόγος (1822-1902), μελέτησε την ελληνική χλωρίδα και ήταν επιμελητής του Βοτανικού κήπου του Πανεπιστήμιου Αθήνας. Για τον Έσσελιγκ, δεν βρήκα βιογραφία, αλλά βάση του γκούγκλη, ήταν Ολλανδός βυζαντινολόγος και ιστορικός.

Επίσης στην λεωφόρο Αλεξάνδρας, στο ύψος των Goody's και Flocafe (λίγο πριν την Κηφισίας, δηλαδή), υπάρχει η οδός Έσλιν. Από τον κύριο αυτόν.
http://el.wikipedia.org/wiki/Κωνσταντίνος_Έσσλιν
 

SBE

¥
Βρε παιδιά, οι ταμπέλες δεν γραφουν Τζουρτζ στην οδό Τζορτζ;
Θυμάμαι που μου το είχε επισημάνει κάποιος πριν καμιά εικοσαετία. Τις άλλαξαν από τότε;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Βρε παιδιά, οι ταμπέλες δεν γραφουν Τζουρτζ στην οδό Τζορτζ;
Θυμάμαι που μου το είχε επισημάνει κάποιος πριν καμιά εικοσαετία. Τις άλλαξαν από τότε;
Όχι, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έγραφαν "Τζορτζ". Ίσως με ωμέγα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πράγματι (και όντως με ωμέγα). Στα δε αγγλικά, αν θυμάμαι καλά, γράφει TZORTZ.
 

Elsa

¥
Επειδή γενικά την βρίσκω με ασυνήθιστα ονόματα οδών, τις προάλλες έπεσα σε δύο μαζεμένες, στον Νέο Κόσμο. Έσελιγκ και Χέλντραϊχ.

Ο Νέος Κόσμος έχει πολλούς τέτοιους μυστήριους, εγώ παρκάρω πολύ συχνά στη οδό Ρενέ Πυώ.
(Μη βαράτε για το λινκι, τέτοια ώρα τέτοια λόγια... Έχω πιει και καμπόσες μπύρες :whistle: )
 

SBE

¥
Όχι, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έγραφαν "Τζορτζ". Ίσως με ωμέγα.
Περίεργο. Νομίζω ότι το Τζουρτζ το είχα δει κι η ίδια, περιμένοντας το 46 στην αφετηρία του στην οδό Τζουρτζ, πλατεία Κάνιγγος. Ίσως να κάνω λάθος.

Πάντως γενικά οι φιλέλληνες προσφέρονται για αγνώριστοι δρόμοι.
 
Στην βίκι πάντως, το όνομα του δρόμου αφορά τον υιό του Στέφανου Στρέιτ (που λίνκαρε ο Νίκελ), Γεώργιο Στρέιτ*. Έχει και φώτο.

http://el.wikipedia.org/wiki/Γεώργιος_Στρέιτ

Η οδός Μέρλιν πάλι, πόσο θα'θελα να είναι από τον γνωστό μάγο! :p

http://el.wikipedia.org/wiki/Σίδνεϋ_Μέρλιν


* δισέγγονος του είναι, λέει, ο Παύλος Γερουλάνος :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Επειδή όμως δεν ξέρεις καλά ούτε την οδό Στρέιτ που είναι δίπλα στην Αιόλου ούτε την άλλη στη Φιλοθέη, σπεύδω να σε διαβεβαιώσω ότι ανησύχησα τόσο χτες που φρόντισα να κοιτάξω όλες τις Στρέιτ του λεκανοπεδίου. Αυτή, αν δεν είναι φωτοσοπιά, είναι σε άλλα μέρη, σε δήμους με χιούμορ.
:)
 

Alfie

New member
Επειδή όμως δεν ξέρεις καλά ούτε την οδό Στρέιτ που είναι δίπλα στην Αιόλου ούτε την άλλη στη Φιλοθέη, σπεύδω να σε διαβεβαιώσω ότι ανησύχησα τόσο χτες που φρόντισα να κοιτάξω όλες τις Στρέιτ του λεκανοπεδίου. Αυτή, αν δεν είναι φωτοσοπιά, είναι σε άλλα μέρη, σε δήμους με χιούμορ.
:)

Μήπως θάπρεπε να είχα γράψει ότι εκτός από τη Στρέιτ αναγνωρίζω και το κτίριο;:devil:
 

nickel

Administrator
Staff member
Βεβαίως, διότι μόνο έτσι θα μας είχες ρουμπώσει κανονικά.
 

bernardina

Moderator
Λυπάμαι αν δημιούργησα ζήτημα επειδή δεν προνόησα να επισημάνω ότι, προφανώς, πρόκειται για φωτοσοπιά. Νόμιζα πως οι δύο γελαστές φατσούλες θα ήταν αρκετές, και όντως από τις αντιδράσεις που ακολούθησαν αμέσως μετά φάνηκε ότι ήταν, αλλά προφανώς έκανα λάθος.
Οκέι, συγνώμη, έχει απόλυτο δίκιο ου* Άλφι. Ναι, λοιπόν, είναι πετυχημένη φωτοσοπιά.

*κατά τη γνωστή πρόταση αποτύπωσης του φύλου όταν το αγνοούμε επειδή δεν έχει δηλωθεί ;)
 

Alfie

New member
Λυπάμαι αν δημιούργησα ζήτημα επειδή δεν προνόησα να επισημάνω ότι, προφανώς, πρόκειται για φωτοσοπιά. Νόμιζα πως οι δύο γελαστές φατσούλες θα ήταν αρκετές, και όντως από τις αντιδράσεις που ακολούθησαν αμέσως μετά φάνηκε ότι ήταν, αλλά προφανώς έκανα λάθος.
Οκέι, συγνώμη, έχει απόλυτο δίκιο ου* Άλφι. Ναι, λοιπόν, είναι πετυχημένη φωτοσοπιά.

*κατά τη γνωστή πρόταση αποτύπωσης του φύλου όταν το αγνοούμε επειδή δεν έχει δηλωθεί ;)

Ως γνωστόν (κυρίως στην περιοχή βορειότερα από τον τόπο καταγωγής μου:cool: ) υπάρχει και άλλη γενόσημη (έτσι δεν είπαμε ότι αποδίδεται το generic :p ) προσφώνηση. Δηλαδή "η Μήτρους".
 

bernardina

Moderator
Ως γνωστόν (κυρίως στην περιοχή βορειότερα από τον τόπο καταγωγής μου:cool: ) υπάρχει και άλλη γενόσημη (έτσι δεν είπαμε ότι αποδίδεται το generic :p ) προσφώνηση. Δηλαδή "η Μήτρους".


Μα όχι, όχι! Κινδυνεύουμε να το μπερδέψουμε με άλλες καταστάσεις (θήλυ με ανδρικό χρηστώνυμο) ;)
 
Top