Μετάφραση βιβλιογραφικής αναφοράς χωρίς συγγραφέα

SBE

¥
Ναι, αλλά μετάφρασες το ινστιτούτο και τον τόπο έκδοσης. Άσε που θα μπορούσε να είναι και τέτοια λογοτεχνία:

Ο Δόκτορας Εφτάφορος κοιταξε βλοσυρά τον φοιτητή που είχε κοκκινίσει από ντροπή.
- Δεν γνωρίζετε κύριε... Για θυμίστε μου το όνομά σας πάλι;
- Παπαδόπουλος, είπε με αδύναμη φωνή ο φοιτητής.
- Κύριε Παπαδόπουλε, δεν γνωρίζετε είπατε τη Βίβλο της ανοιχτής διακυβέρνησης, το θεμελιώδες έργο του βρετανικού Ινστιτούτου Υγείας; Δεν αναγνωρίζετε τον τίτλο αυτουνού εδώ του εγχειριδίου; Ορίστε κύριε, διαβάστε μόνος σας, Απαιτήσεις Δοκιμών για την Υποβολή Προτάσεων...., διαβάστε και μορφωθείτε και ελάτε το Σεπτέμβριο να το ξανασυζητήσουμε.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, αλλά μετάφρασες το ινστιτούτο και τον τόπο έκδοσης. Άσε που θα μπορούσε να είναι και τέτοια λογοτεχνία:

Ο Δόκτορας Εφτάφορος κοιταξε βλοσυρά τον φοιτητή που είχε κοκκινίσει από ντροπή.
- Δεν γνωρίζετε κύριε... Για θυμίστε μου το όνομά σας πάλι;
- Παπαδόπουλος, είπε με αδύναμη φωνή ο φοιτητής.
- Κύριε Παπαδόπουλε, δεν γνωρίζετε είπατε τη Βίβλο της ανοιχτής διακυβέρνησης, το θεμελιώδες έργο του βρετανικού Ινστιτούτου Υγείας; Δεν αναγνωρίζετε τον τίτλο αυτουνού εδώ του εγχειριδίου; Ορίστε κύριε, διαβάστε μόνος σας, Απαιτήσεις Δοκιμών για την Υποβολή Προτάσεων...., διαβάστε και μορφωθείτε και ελάτε το Σεπτέμβριο να το ξανασυζητήσουμε.

Πρώτον, παρέλειψες την κρίσιμη φράση:

- Παπαδόπουλος, είπε με αδύναμη φωνή ο φοιτητής.
«Μα πού τα σκέφτονται αυτά τα απίθανα επώνυμα», σκέφτηκε ο Δόκτορας, και συνέχισε:
- Κύριε Παπαδόπουλε, δεν γνωρίζετε [...]

Δεύτερον, αυτό το απόσπασμα είναι από το τέλος του βιβλίου. Αφού η @#$@ διευθύντρια κυκλοφόρησε σε ηλεβιβλίο, στο Άμαζον, ως δική της τη μετάφραση που έκανε ο Γιάννης, (τον οποίο προσκάλεσε σε σεμινάριο στη μαγευτική Σπιναλόγκα, του απέσπασε τα μεταφραστικά και συγγενικά δικαιώματα, τον παρέσυρε σε εγγύς κείμενο ξενοδοχείο και τον αποπλάνησε και τον τραγάνισε, βλέπε σελίδα 69 του βιβλίου).
 

nickel

Administrator
Staff member
Λεξιλογία: το φόρουμ όπου και οι οδηγίες για τις βιβλιογραφικές αναφορές μπορούν να θυμίζουν αποχρώσεις του γκρίζου.
 

SBE

¥
Εύγε Δόχτορα, το βελτίωσες αισθητά. Γι'αύτό εγώ θα σε ζητήσω για επιμελητή στην αυτοβιογραφία μου, όταν τη γράψω. :up:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ πάντως ήδη φαντασιώνομαι το κάστινγκ για την επιλογή της πρωταγωνίστριας στην κινηματογραφική μεταφορά. :laugh:
 

SBE

¥
Πφ, άλλοι φαντασιώνονται ήδη το σίκουελ, στο οποίο η διευθύντρια μεταφράζει όλη την ΕΕ.
 

Earion

Moderator
Staff member
— Καλώς ήρθες, Μόνταγκ!
— Δεν ανήκω σε σας, είπε ο Μόνταγκ στο τέλος σιγά. Εγώ έχω υπάρξει ηλίθιος με πολλούς τρόπους.
— Σ’ αυτό είμαστε όλοι συνηθισμένοι. Όλοι μας έχουμε κάνει τα σωστά εκείνα είδη λαθών, αλλιώς δε θα ’μασταν εδώ. Θέλεις να ενωθείς μαζί μας, Μόνταγκ;
— Ναι.
— Τι έχεις να προσφέρεις;
— Τίποτα. Νόμιζα πως είχα ένα τμήμα απ’ το βιβλίο του Εκκλησιαστή και ίσως και λίγο απ’ την Αποκάλυψη, αλλά τώρα δεν έχω τίποτα, ούτε κι αυτά.
— Το βιβλίο του Εκκλησιαστή θα βρεθεί. Πού το είχες;
— Εδώ, είπε ο Μόνταγκ και άγγιξε το κεφάλι του.
— Α! ο Γκρέιντζερ χαμογέλασε και έγνεψε.
— Τι συμβαίνει; Κάτι δεν πάει καλά; ρώτησε ο Μόνταγκ.
— Περισσότερο από καλά. Τέλεια! Ο Γκρέιντζερ γύρισε προς τον αιδεσιμότατο: Έχουμε κανένα βιβλίο του Εκκλησιαστή;
— Έχουμε ένα. Ο άνθρωπος που ονομάζεται Χάρρις στο Γιανκστάουν.
— Μόνταγκ! (Ο Γκέιντζερ έπιασε σταθερά τον ώμο του Μόνταγκ). Να περπατάς προσεχτικά. Να φυλάς την υγεία σου. Αν συμβεί τίποτα στον Χάρρις, εσύ θα είσαι το βιβλίο του Εκκλησιαστή. Βλέπεις πόσο σπουδαίος έγινες το τελευταίο αυτό λεπτό;
— Μα το έχω σχεδόν ξεχάσει.
— Όχι, τίποτα δε χάνεται. Έχουμε τον τρόπο να τα ξαναφέρνουμε όλα στην επιφάνεια... Θα ήθελες κάποια μέρα, Μόνταγκ, να διαβάσεις την Πολιτεία του Πλάτωνα;
— Βέβαια.
— Εγώ είμαι η Πολιτεία του Πλάτωνα. Θα σ’ άρεσε να διαβάσεις τον Μάρκο Αυρήλιο; Ο Σίμονς είναι ο Μάρκος Αυρήλιος.
— Πώς είστε; Χαίρω πολύ, είπε ο Σίμονς.
— Κι εγώ χαίρομαι, του είπε ο Μόνταγκ.
— Θα ήθελα να σου συστήσω τον «Ιωνάθαν Σουίφτ», τον συγγραφέα εκείνου του κακού πολιτικού βιβλίου, των Ταξιδιών του Γκιούλιβερ. Και αυτός εδώ ο άλλος ανθρωπάκος είναι ο «Κάρολος Δαρβίνος». Και τούτος ο «Σοπενχάουερ», κι εκείνος εκεί είναι ο «Αινστάιν». Και τούτος εδώ κοντά μου είναι ο «Άλμπερτ Σβάιτσερ», ένας πραγματικά πολύ καλός φιλόσοφος. Εδώ είμαστε όλοι, Μόνταγκ. Ο «Αριστοφάνης» και ο «Μαχάτμα Γκάντι» και ο «Γκαουτάμα Βούδας» και ο «Κομφούκιος» και ο «Τόμας Λαβ Πήκοκ» και ο «Τόμας Τζέφερσον» και ο «Λίνκολν», αν θέλεις. Είμαστε ακόμα με τ’ άλλα μας ονόματα, ο Μάθιου, ο Μαρκ, ο Λιουκ, και ο Τζων.
Όλοι γέλασαν ήσυχα.
— Δεν είναι δυνατό, είπε ο Μόνταγκ.
— Είναι, απάντησε ο Γκρέιντζερ, γελώντας... Όλοι είμαστε μικρά ή μεγάλα κομμάτια ιστορίας και φιλοσοφίας και διεθνούς δικαίου, κομμάτια Μπάυρον, Τομ Πέιν, Μακιαβέλλι ή απ’ τη Βίβλο ... Μερικοί από μας ζουν σε μικρές πόλεις. Το πρώτο κεφάλαιο του Γουώλντεν του Θορώ ζει στο Γκρην Ρίβερ, το δεύτερο κεφάλαιο στο Γουίλλοου Φαρμ, στο Μέιν. Υπάρχει και μια πόλη στο Μαίρυλαντ, με είκοσι εφτά μόνο ανθρώπους, που καμιά βόμβα δεν πρόκειται ποτέ να την αγγίξει. Σ’ αυτήν βρίσκεται η πιο τέλεια πραγματεία που έγραψε ποτέ ανθρώπινος νους, το Απαιτήσεις Δοκιμών για την Υποβολή Προτάσεων κατά τη Λευκή Βίβλο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.
 
Last edited:

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
—Τι είναι η «Ευρωπαϊκή Επιτροπή»; ρώτησε απορημένος ο Μόνταγκ. Κάτι σαν την Ευρωπαϊκή Κοινότητα Άνθρακα και Χάλυβα;

—Α, από αυτή τη χρονογραμμή έρχεσαι, απάντησε ο Γκρέιντζερ, γελώντας. Λοιπόν, πρέπει να ξέρεις ότι εδώ βρισκόμαστε άνθρωποι με διαφορετικό χρονοπαρελθόν. Για παράδειγμα, ενώ στη δική σου χρονογραμμή οι Άραβες του Νάσερ έριξαν τους Αγγλογάλλους στη θάλασσα και ο Ίντεν έριξε τη Βόμβα στο Σουέζ, με αποτέλεσμα τα αντίποινα των Ρώσων και τον μικρό Γ'ΠΠ, που σταμάτησε όταν τα ρωσικά τανκς έφτασαν έξω από τη Φρανκφούρτη και ο πρόεδρος Αντλάι Στίβενσον απείλησε τους Ρώσους με ολοκληρωτικό πόλεμο, στη δική μου χρονογραμμή ο μικρός Γ'ΠΠ έγινε το 1963, όταν ο πρόεδρος Νίξον βομβάρδισε τους ρωσικούς πυραύλους στην Κούβα. Στο μεταξύ όμως, η ΕΚΑΧ είχε μεταλλαχτεί σε ΕΟΚ, Ευρωπαϊκή Οικονομική Κοινότητα έξι χωρών. Σε όλες τις χρονογραμμές πάντως, όπως και αν εξελίχθηκε η ΕΚΑΧ, η κατάληξη ήταν, πάντα, ο τρίτος Ευρωπαϊκός Τριακονταετής Πόλεμος και η ολική τους καταστροφή. Κάποιοι λένε ότι υπάρχει μια χρονογραμμή όπου οι Ευρωπαίοι κατάφεραν, ακροβατώντας στην κόψη του ξυραφιού επί πολλά χρόνια, να ενωθούν, αλλά φυσικά δεν υπάρχουν αποδείξεις. Και εδώ που τα λέμε, αν είναι να πιστεύει ο άνθρωπος στην Ουτοπία, θα πιστέψει και ότι σε αυτή, την άγνωστη χρονογραμμή, στα κρίσιμα χρόνια ήταν πρόεδρος της Αμερικής ένας μαύρος...

Ο Μόνταγκ κοντοστάθηκε σαν να ονειροπολούσε. Μετά από λίγο χαμογέλασε και απάντησε: Ωραίο αστείο. Για φαντάσου το, όμως...
 
Top