Ματωμένες φράουλες

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θα άξιζε ενδεχομένως να εξεταστεί και το περιθώριο κέρδους που αποκομίζουν οι εμπλεκόμενοι σε τέτοιες περιπτώσεις. Όταν το προϊόν φτάνει στα ράφια του σουπερμάρκετ σε τιμή η οποία δεν είναι χαμηλή, τότε πόσα χρήματα έχουν βγάλει όχι μόνο οι φραουλοπαραγωγοί, αλλά οι χονδρέμποροι, οι μεταφορείς κλπ από τους δούλους που το μάζεψαν;
Προφανώς, αλλά το ίδιο ισχύει για όλα τα προϊόντα και τις υπηρεσίες --ή πιστεύει κανείς ότι ειδικά οι φραουλοπαραγωγοί είναι ειδική κατηγορία κακών ανθρώπων;

Ξεφεύγω, αλλά μήπως παρακολουθεί κανείς φέτος τις τιμές της πατάτας; Μήπως πρόσεξε πολύς κόσμος την αύξηση 25% σε σχέση με τις περσινές τιμές; Πού ήταν φέτος το «κίνημα της πατάτας»; Πόση από τη φετινή αύξηση βγάζει τη χασούρα των εμπόρων από την περσινή βίαιη πτώση των τιμών;
 

SBE

¥
Oι φράουλες όταν ήμουνα μικρή ήταν φρούτο που σπάνια έμπαινε στο σπίτι μας κι αυτό λόγω της εξαιρετικά υψηλής τιμής του. Θυμάμαι τη χρονιά με το Τσερνομπίλ τις φράουλες στη λαϊκή να τις δίνουν όσο όσο και να μένουν απούλητες, πρωτοφανές αυτό, κι εγώ να τις λιμπίζομαι (και τι κατάλαβα; ). Θυμάμαι επίσης τις φράουλες να έχουν δυο-τρία κατοστάρικα το καλαθάκι όταν με αυτά τα λεφτά αγόραζες ένα μποστάνι καρπούζια (το φτηνότερο φρούτο) ή πιο ρεαλιστικά, πεντέξι κιλά μήλα από τα ακριβά.

Από εδώ βλέπω ότι αυτή την περίοδο η μέση χονδρική τιμή της φράουλας στην Αθήνα είναι 1.30 ευρώ το κιλό και η μέση λιανική με ΦΠΑ είναι 1.70 το κιλό.
Πόσο είναι το ΦΠΑ σε αυτή την περίπτωση; Αν είναι 20%, τότε το κέρδος του χονδρέμπορα είναι γύρω στα 15 λεπτά το κιλό. Συνήθως αυτό πάει γεωμετρικά, το κέρδος του παραγωγού είναι πιο χαμηλό. Επίσης, η φράουλα είναι ιδιαίτερα ευπαθές φρούτο και η συγκομιδή γίνεται με προσοχή, δεν μπορείς να βιάζεσαι (το ξέρω, έχω μαζέψει). Και σίγουρα ένα μεγάλο μέρος τη παραγωγής καταλήγει στη βιομηχανία τροφίμων σε πιο χαμηλή τιμή. Όσο για τις εξαγωγές, εκεί μάλλον ισχύουν άλλες τιμές. Κι όπως βλέπουμε εδώ, οι τιμές μπορεί και να πέσουν (πενήντα λεπτά το κιλό πριν δυο βδομάδες).

Από εδώ βρίσκω:
Κόστος εγκατάστασης θερμοκηπίου 4.000-6.000 ευρώ/στρέμμα
Κόστος παραγωγής 0,95-1,05 ευρώ/στρέμμα κιλό (έχει κάνει λάθος, το λέει αλλιώς στο κείμενο μέσα)
Μέση τιμή φράουλας 1,40 ευρώ/κιλό (αλλά λέει: Η πρώιμη παραγωγή φράουλας ξεκινάει στα τέλη Δεκεμβρίου με μικρές ποσότητες και τιμές παραγωγού που φτάνουν τα 3 ευρώ το κιλό, ενώ σταδιακά υποχωρούν και οι μεγάλες ποσότητες διατίθενται σε τιμές μεταξύ 1-1,10 ευρώ το κιλό)
Απόδοση καλλιέργειας 2.000-5.000 κιλά/στρέμμα

Στην Ελλάδα καλλιεργούνται 9.000 στρέμματα. Πρώιμη παραγωγή δεν κάνουν όλοι- και κοστίζει.

Έστω λοιπόν ότι κάποιος έχει 100 στρέμματα φράουλες. Αυτό νομίζω θα τον έκανε μεγαλοπαραγωγό.
Κόστος εγκατάστασης 600.000 ευρώ και έστω απόσβεση δέκα χρόνια, απλοποιημένα θέλει 60Κ το χρόνο. Δεν υπολογίζουμε το κόστος της γης. Έστω ότι τα κληρονόμησε.
Απόδοση καλλιέργειας έστω 3.500 κιλά το στρέμμα, ετήσιο σύνολο 350.000 κιλά.
Μέσο κέρδος 0,40 το κιλό (αισιόδοξα), 140.000 ευρώ.
Μείον τα 60Κ, μένουν 80.000 ευρώ. Δεν ξέρω τι άλλα έξοδα έχει αλλά φαντάζομαι ότι υπάρχει το έξοδο της συσκευασίας, που δεν το αναφέρει η πηγή μου κλπ κλπ. Ας πούμε επομένως ότι μένουν 70Κ ευρώ. Καλό εισόδημα, καλή χρονιά και όλα δούλεψαν ρολόι. Και βέβαια αν ο αγρότης δεν έχει παιδιά- σκυλιά και αν δεν έχει λογιστή, βοηθό κλπ υπαλλήλους γραφείου για να κανονίζουν εξαγωγές και τέτοια ζητήματα κι άμα δεν έχει να πληρώσει και εφορία, μπορεί να πάει να τα φάει στα σκυλάδικα με την άνεσή του.

Έστω τώρα κακή χρονιά. Απόδοση καλλιέργειας η ελάχιστη, 200.000 κιλά, με μέγιστο κόστος, που πουλιούνται στην ελάχιστη τιμή, μέσο κέρδος 0,10 το κιλό. Έσοδα 20000 ευρώ. Έχετε γειά βρυσούλες με την απόσβεση, κι ο αγρότης βγαίνει στα παράθυρα και κλαίγεται ότι πρέπει να τον αποζημιώσει το κράτος, ότι φταίνε οι εισαγωγές, ότι του είπαν να φυτέψει φράουλες και δε φτιάξανε νόμο να κάνει την κατανάλωση φράουλας υποχρεωτική κλπ κλπ. Τα σκυλάδικα της Ηλείας κλείνουν κι οι αρτίστες μετακομίζουν στη Λάρισα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κόστος παραγωγής 0,95-1,05 ευρώ/στρέμμα κιλό (έχει κάνει λάθος, το λέει αλλιώς στο κείμενο μέσα)
Για την ακρίβεια, λέει Το κόστος παραγωγής για τη φράουλα διαμορφώνεται στα 0,95- 1,05 ευρώ το κιλό καθώς επιβαρύνεται από το υψηλό κόστος της χειρωνακτικής συγκομιδής.

Πράγμα που προκαλεί το εύλογο ερώτημα: πόσο μας δουλεύουν οι φραουλοπαραγωγοί και άλλοι -παραγωγοί που χρησιμοποιούν αντίστοιχα απλήρωτους μετανάστες όταν κλείνουν τις εθνικές οδούς και ωρύονται ότι το κράτος δεν τους προστατεύει γιατί δεν βγαίνουν, βρε αδελφέ;
 

SBE

¥
Το ότι έχει υψηλό κόστος συγκομιδής έχει, ακόμα κι αν χρησιμοποιείς χαμηλοπληρωμένους μετανάστες. Δεν είναι πορτοκάλια π.χ. που ανεβαίνεις στη σκάλα και τα πετάς στο σακί από ψηλά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Είμαι σίγουρη ότι ο γράφων δεν έγραψε «υψηλό κόστος συγκομιδής» εννοώντας «5€/μέρα και θα τα πάρεις άμα γουστάρω».
 

SBE

¥
Σίγουρα όχι, αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι όταν το κόστος είναι μεγάλο είναι μεγάλος κι ο πειρασμός να το μειώσεις.

ΥΓ Ελπίζω να είναι αντιληπτό ότι δεν λέω ότι η υπεράσπιση των αγροτών θα έπρεπε να είναι "Ο Σατανάς που έχει πολλά ποδάρια φταίει, κύριε πρόεδρε".
 

Earion

Moderator
Staff member
Δεν ξέρω το κόστος και τις συνθήκες παραγωγής, ξέρω όμως πολύ καλά ως καταναλωτής ότι στη λαϊκή της γειτονιάς οι φράουλες έχουν το λιγότερο 3 ευρώ το κιλό.
 
Πάσχος,
Κουβέλης,
Περιφερειάρχης,
Δουλέμποροι,
Θύματα,

Πες πες πες κάτι θα μείνει...

Θα μπορούσες, σε παρακαλώ, να μου εξηγήσεις τι εννοείς;

Χωρίς να είναι ο μόνος.
Άλλωστε, όπως βλέπεις, γράφω οι γνωστοί συννεφοπτωτιστές.
Ναι, υπάρχουν και κάποιοι που δεν πέφτουν από τα σύννεφα.

Δεν εννοούσε τον Lenin Reloaded ο Μαρίνος, υποθέτω (που οπωσδήποτε κι αυτός δεν πέφτει απ' τα σύννεφα). Εννοούσε το ΠΑΜΕ και το ΚΚΕ (στελέχη του οποίου μάλιστα είχαν δεχτεί μαφιόζικες επιθέσεις το 2008 όταν είχαν υποστηρίξει την απεργία των εργατών γης).

Γρήγορα όμως το βαρέθηκα, γιατί ήταν εύκολο, είχε πονέσει και το μάγουλό μου από τα χαστούκια.

Εντάξει, αφού ξεπέρασες τα εύκολα (παρεμπ., αποδίδοντάς μου ηθικίστικους χαρακτηρισμούς που ποτέ δεν έκανα - για τέρατα δράκους και τα τοιαύτα), πες και τα δύσκολα όταν ευκαιρήσεις.


Μακάρι να μην απελαθούν όντως, ή να μην καταλήξουν σε κάνα στρατόπεδο συγκέντρωσης όπου κρατούνται φυλακισμένοι εκατοντάδες άλλοι μετανάστες χωρίς να έχουν κάνει τίποτε παραπάνω απ' το να είναι εργάτες χωρίς χαρτιά.

Εγώ, πάντως, θα περίμενα λίγο να φύγουν τα φώτα της δημοσιότητας απ' την υπόθεση, γιατί και με τους μετανάστες-απεργούς πείνας από την Κρήτη έτσι είπαν και τίποτα δεν έγινε τελικά.

Και κάτι που μου φάνηκε ενδιαφέρον γενικά: το αίμα των μεταναστών («ματωμένες φράουλες») μεταφράζεται τελικά στο νήμα σε περιθώρια κέρδους, τιμές χοντρικής και οικονομικά δεδομένα (τραγικά ταιριαστό, με μία έννοια).
 

SBE

¥
Δεν ξέρω το κόστος και τις συνθήκες παραγωγής, ξέρω όμως πολύ καλά ως καταναλωτής ότι στη λαϊκή της γειτονιάς οι φράουλες έχουν το λιγότερο 3 ευρώ το κιλό.

Ένα φεγγάρι έκανα ανθοπώλισσα και ο κανόνας ήταν ότι πουλάμε στη διπλάσια τιμή από αυτή που αγοράζουμε αν θέλουμε να έχουμε λεφτά για να πληρώσουμε τους λογαριασμούς τους μαγαζιού, οπότε το να αγοράζει 1,40 χονδρική από τη λαχαναγορά και να πουλάει στη λαϊκή 3 ευρώ μου φαίνεται λογικό. Αυτό που μου φαίνεται απαράδεκτο είναι το ότι στη λαϊκή δεν υπάρχουν πλέον παραγωγοί, όλοι είναι μανάβηδες με εμπόρευμα από τη λαχαναγορά. Οι ελάχιστοι παραγωγοί αντί να πουλήσουν σε πιο λογικές τιμές μια που δεν υπάρχουν μεσάζοντες, πουλάνε όσο κι οι μανάβηδες.

Άνεφ, τι να κάνουμε, δεν παίρνουν όλες οι συζητήσεις την κατεύθυνση που θέλουμε να τους δώσουμε. Προσωπικά πιστεύω ότι το περιστατικό είναι ένα ακόμα στα πολλά που έχουν να κάνουν με τη διατροφή μας. Και έχουμε αλλού νήμα σχετικό που αναφερόμαστε σε αίτια κλπ. Τι θα πρέπει να κάνουμε όταν ο Εάριος δυσανασχετεί που οι φράουλες έχουν τρία ευρώ το κιλό, και ήδη βλέπουμε ότι για να έχουν αυτή την τιμή θα πρέπει
α. να τις πεθάνουμε στο φυτοφάρμακο και να καταστρέψουμε τη γη και την υγεία των κατοίκων της περιοχής
β. να έχουμε παράνομους εργάτες και να μην τους πληρώνουμε τίποτα και να κάνει στραβά μάτια ο νόμος
γ. να τις εισάγουμε από τριτοκοσμικές χώρες, μολύνοντας το περιβάλλον μας
Ακόμα και το κακάο ή οι μπανάνες fairtrade που μας έχουν πρήξει ότι είναι καλύτερα γιατί πληρώνονται καλύτερη τιμή οι παραγωγοί, ρωτάμε ποτέ τι σημαίνει καλύτερη τιμή; Σημαίνει μήπως ότι ο παραγωγός αποκτά την αγοραστική δύναμη ενός Ευρωπαίου; Ή ότι αποκτά συνείδηση; Όχι, απλά σημαίνει ότι εμείς αποκτάμε ήσυχη συνείδηση και κάνουμε και τους υπεράνω εξ αποστάσεως.

Δεν είμαστε πρόθυμοι να δίνουμε το μεγαλύτερο μέρος του εισοδήματός μας για διατροφή. Δεν θέλουμε να τρώμε φρέσκες φράουλες μια φορά το χρόνο. Κι ο αγρότης από την άλλη θέλει να προικίσει τα παιδιά του, να τους χτίσει μονοκατοικίες λουξ και να τους αγοράσει Ρόλεξ και τζιπ. Και θέλει κι ο ίδιος να πάει να πηδήξει όλο το ανατολικό μπλοκ και να τα σπάσει στα σκυλάδικα γιατί ... δεν έχει γιατί, γιατί μπορεί.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και κάτι που μου φάνηκε ενδιαφέρον γενικά: το αίμα των μεταναστών («ματωμένες φράουλες») μεταφράζεται τελικά στο νήμα σε περιθώρια κέρδους, τιμές χοντρικής και οικονομικά δεδομένα (τραγικά ταιριαστό, με μία έννοια).
Ναι, το νήμα ευθύνεται για τη «μετάφραση». Να τα λέμε αυτά.
 
Για την οικονομία της συζήτησης και επειδή όπως θα ξέρετε ίσως απεχθάνομαι τα "σεντόνια" θα συμφωνήσω με όλους και θα καταδικάσω το έγκλημα και τον λόγο που έγινε και μπλα...

Όμως, είδατε πώς τα φέρνει ο καιρός; Ωριμάσαμε! Γίναμε μεγάλοι, κάνουμε ανακαλύψεις, ταξιδεύουμε σε μέρη της Ελλάδας, όπου παράγονται προϊόντα και βλέπουμε ποιος τα παράγει πλέον! Τα μήντια μάς τα φέρνουν στο σαλόνι και βλέπουμε τους καημένους μετανάστες που τους πυροβολούν οι κακοί αγρότες και κάνουμε νήματα για τη Μανωλάδα (και καλώς κάνουμε) και βγάζουμε το μένος, την υστερία, τα απωθημένα μας.

Αλλά εγώ έχω μια ιστορία να αφηγηθώ. Θα 'ταν, που λέτε, αρχές της δεκαετίας του '90, όταν στα χωριά της Βοιωτίας και σε όλη την Κωπαΐδα ιδρωκοπούσαν κάτω από τον καυτό ήλιο οι γείτονες Αλβανοί, που είχαν έρθει να βρουν ένα κομμάτι ψωμί, και μάζευαν βαμβάκι, ντομάτα, ρεβύθια, λάχανα και ό,τι άλλο παρήγαγε ο τόπος τότε. Ανασφάλιστοι, παράνομοι, με μια ζωή λαθραία, με φόβο, με τα φτηνά εργατικά χέρια τους, σκασμένα από τη δουλειά. Θεωρούσαν τύχη όταν το αφεντικό τούς έπαιρνε να δουλέψουν και ακόμα μεγαλύτερη τύχη όταν έπαιρναν και μεροκάματο και φαγητό. Γιατί οι "έξυπνοι" ιδιοκτήτες γης, όταν ερχόταν η ώρα να πληρώσουν τα μεροκάματα, πήγαιναν στον φίλο τους τον αστυνομικό και έκαναν μια ωραία καταγγελία και έτσι έκαναν το χρέος τους προς την πατρίδα, αλλά και τη δουλειά τους, αφού η γη τους είχε καλλιεργηθεί δωρεάν. Ο Αλβανός στελνόταν πίσω στην πατρίδα του ως εγκληματίας και το σύστημα δούλευε ρολόι. Ο φόβος κυριαρχούσε, η υποταγή ήταν δεδομένη, η σκλαβιά διαιωνιζόταν.

Το '90 όμως το Μέγκα και ο ΑΝΤ1 δεν νοιάζονταν για τέτοια, αφού ήταν η εποχή της γκλαμουριάς και ο ΣΚΑΪ δεν υπήρχε, αν θυμάμαι καλά, να μας βάλει σε τάξη. Τώρα όμως, ε; Αμέσως τρέξαμε στη Μανωλάδα, αφού οι Αλβανοί μεγάλωσαν, απελάθηκαν, έφυγαν χτυπημένοι από την κρίση ή έγιναν οι ίδιοι αφεντικά, αλλά επειδή το σύστημα έπρεπε να λειτουργήσει, τόσο προσοδοφόρο που ήταν, βρέθηκαν άλλοι δούλοι, καλύτεροι ίσως γιατί ξεχωρίζουν και λόγω χρώματος δέρματος και έτσι δεν μπορούν να κρυφτούν. Και η ιστορία επαναλαμβάνεται και ο τροχός γυρίζει και εμείς συνεχίζουμε να ανακαλύπτουμε την Αμερική και να εκπλησσόμαστε με την απανθρωπιά κάποιων, αφού ποτέ στη ζωή μας δεν το είχαμε ματα-ξανακούσει και πέφτουμε από τα σύννεφα φυσικά!
 
Άνεφ, τι να κάνουμε, δεν παίρνουν όλες οι συζητήσεις την κατεύθυνση που θέλουμε να τους δώσουμε.

Δεν ήταν παράπονο αυτό που είπα, μια διαπίστωση έκανα. Πρώτη εγώ θα συνέδεα τις «ματωμένες φράουλες» με την -καπιταλιστική- οικονομία (με την αναζήτηση του κέρδους, με την εκμετάλλευση, ξέρεις, αυτά τα πασέ και εύκολα και ξεπερασμένα :) ). Αναρωτιέμαι απλώς -χωρίς να ισχυρίζομαι πως έχω απάντηση- πώς γίνεται η «βία» της διακοπής μιας ομιλίας, ας πούμε, να οδηγεί σε συζητήσεις για τη βία και όχι για την οικονομία, αλλά η ωμή, δολοφονική βία κατά μεταναστών να έχει άλλη τροπή. Μπορεί να είναι εντελώς τυχαίο.

Ναι, το νήμα ευθύνεται για τη «μετάφραση». Να τα λέμε αυτά.

Είπα εγώ κάπου ότι το νήμα ευθύνεται για τη «μετάφραση»; Η πρόταση δεν έχει καν νόημα.

Α, και για τις απελάσεις που λέγαμε, σύμφωνα με το ρεπορτάζ της ΕΤ3 ο ανθρωπισμός του Δένδια θα ισχύει ΜΕΤΑ τη δικαστική απόφαση (αν δηλ. είναι αθωωτική) και για όσο καιρό αναρρώνουν οι μετανάστες. Ταρατατζούμ για τις κάμερες ήταν προφανώς, μπας και πιάσουν τις δηλώσεις τίποτα ξένα δίκτυα. Δε νομίζω να απευθυνόταν σε μας, εδώ βρισκόμαστε σε κατάσταση νιρβάνα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εντάξει, αφού ξεπέρασες τα εύκολα [...], πες και τα δύσκολα όταν ευκαιρήσεις.

Βεβαίως, όταν θα ευκαιρήσω — αν και δεν είναι άγνωστα, δεν θα κομίσω γλαύκες. Όταν θα ευκαιρήσω, γιατί τα πιο δύσκολα για όλους μας είναι να τα βγάλουμε πέρα με την προσωπική μας καθημερινότητα. Τα ευρύτερα και τα διεθνή προβλήματα τα επιλύουμε στα διαλείμματα. Επίσης, στα διαλείμματα έχω ανακαλύψει ότι είμαι πιο χρήσιμος όταν λύνω μεταφραστικά προβλήματα παρά όταν ασχολούμαι με τα διεθνή. Το μεγάλο πρόβλημα θα είναι όταν θα μου πουν να ασχοληθώ με τα διεθνή και να αφήσω ήσυχη τη μετάφραση.
 

SBE

¥
Δεν ήταν παράπονο αυτό που είπα, μια διαπίστωση έκανα. Πρώτη εγώ θα συνέδεα τις «ματωμένες φράουλες» με την -καπιταλιστική- οικονομία (με την αναζήτηση του κέρδους, με την εκμετάλλευση, ξέρεις, αυτά τα πασέ και εύκολα και ξεπερασμένα :) ).

Άνεφ, δεν σε καταλαβαίνω. Όταν μιλάμε για το πραγματικό κόστος των γεωργικών προϊόντων αυτό που λες δεν κάνουμε;
 
Πάσχος,
Κουβέλης,
Περιφερειάρχης,
Δουλέμποροι,
Θύματα,

Πες πες πες κάτι θα μείνει...

Μάλιστα, καμία απάντηση. Κοίτα όμως τι γίνεται: όταν κατηγορεί κανείς κάποιον για γκεμπελισμό θα πρέπει να έχει την εντιμότητα (για να μην το πω αλλιώς) να υποστηρίξει τη θέση του, αλλιώς κινδυνεύει ο ίδιος να εκτεθεί ως ο γκεμπελάκος της υπόθεσης. Ο ισχυρισμός σου είναι τόσο γελοίος που δεν μπορώ ούτε καν να θυμώσω. Η ίδια η κατηγορία για το «πες πες» πρωτ' απ' όλα αγγίζει τα όρια του παρανοϊκού ιδεασμού αν αναλογιστεί κανείς ότι προέρχεται από άτομο που μιλάει εδώ μέσα πολύ περισσότερο από μένα ή ότι, για παράδειγμα, τη λέξη «Κουβέλης» πρέπει να την έχω αναφέρει ... μία φορά. Το βασικό όμως είναι ότι με κατηγορείς για ψέματα. Αντί όμως να πετάξεις τη λάσπη με κίνδυνο αυτή να γυρίσει στα μούτρα σου, θα μπορούσες πολύ απλά να με ρωτήσεις πού βασίζω αυτά που λέω. Θα σου έλεγα.

Πριν συνεχίσω, κάποιες διευκρινίσεις. Είναι άλλο να επιτίθεται κανείς σε μια πολιτική άποψη ή σε ένα κόμμα για την πολιτική του και με πολιτικά επιχειρήματα, όσο αιχμηρή ή φορτισμένη κι αν είναι η επίθεση, και άλλο η προσωπική επίθεση, αυτό δηλ. που έκανες εσύ. Τον Μανδραβέλη ή τον Κουβέλη δεν τους ανέφερα ως πρόσωπα, ως πρόσωπα μου είναι παντελώς αδιάφορα, όπως άλλωστε και η Παπαρήγα ή ο Τσίπρας, αλλά γι' αυτό που εκπροσωπούν (την καθεστωτική δημοσιογραφία και τον μανδραβελισμό ο πρώτος, τη ΔΗΜΑΡ ο δεύτερος).

Το άλλο που δεν μου είναι καθόλου καθαρό είναι πώς χωράνε όλ' αυτά μαζί: για τον Πάσχο εξέφρασα άποψη, για τον Κουβέλη συνδυασμό άποψης με πληροφορία (γνωστή σε όλους, ότι συμμετέχει στην κυβέρνηση), για τον Περιφερειάρχη σκέτη πληροφορία (αν δεν τη βρίσκεις στο ίντερνετ, να σε βοηθήσω ευχαρίστως). Η δε σύνδεση των «θυμάτων» και του «δουλεμπορίου» (έστω μετά από πλήρη διαστρέβλωση των δικών μου θέσεων) με κάποιου είδους ψέμα, γκεμπελισμό και προπαγάνδα είναι απλώς αισχρή.
 
Οπότε ας περιοριστώ προς το παρόν σε ό,τι είπα για τον Κουβέλη, και μάλιστα συγκεκριμένα για τη Μανωλάδα:

Έλεγε, λοιπόν, ο κ. Κουβέλης, ως βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, το 2008:

Στη Νέα Μανωλάδα Ηλείας παράγεται το 90% της εθνικής παραγωγής φράουλας. Τα εισοδήματα των παραγωγών αυξάνονται και υπολογίζεται ότι μέχρι το 2010 οι καλλιεργούμενες εκτάσεις θα φτάσουν τα 10.000 στρέμματα.
Η τοπική οικονομική ανάπτυξη στηρίζεται σε μεγάλο μέρος στην κοπιώδη εργασία αλλοδαπών εργατών και θα αποτελούσε παράδειγμα προς μίμηση, εάν οι συνθήκες εργασίας και διαβίωσης των μεταναστών δεν ήταν επιεικώς απαράδεκτες.
Σύμφωνα με επιτόπιες δημοσιογραφικές έρευνες (Περιοδικό «Έψιλον», Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία, 30.3.2008), η συντριπτική πλειοψηφία των εκατοντάδων μεταναστών ζει γκετοποιημένη σε τέσσερεις παραγκουπόλεις στις παρυφές του χωριού. Στους εν λόγω καταυλισμούς υφίστανται περιορισμοί μετακίνησης, περιφράξεις, φωτισμός με προβολείς. Οι περισσότερες οικογένειες μεταναστών δεν διαθέτουν στα παραπήγματά τους φως και νερό, ενώ όσοι κατορθώνουν να εξασφαλίσουν, τα πληρώνουν στον ιδιοκτήτη του χωραφιού, μαζί με το νοίκι ύψους 100 – 150 ευρώ που του καταβάλλουν για το παράπηγμα. Το μεροκάματο φτάνει τα 22 ευρώ, οκτώ ευρώ κάτω από το μεροκάματο του ανειδίκευτου εργάτη, ενώ τα παιδιά των μεταναστών δεν επισκέπτονται το σχολείο. Οι ιδιοκτήτες φροντίζουν να αποκομίσουν το μέγιστο δυνατό οικονομικό όφελος από τους εργάτες, λειτουργώντας εντός των καταυλισμών «μίνι μάρκετ», ώστε οι μετανάστες να υποχρεώνονται να αγοράζουν τα είδη πρώτης ανάγκης από τις «επιχειρήσεις» τους.
Έρευνα της Υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων της ΕΛΑΣ πριν από ένα χρόνο διαπίστωσε ότι στην εκμετάλλευση των μεταναστών, οι οποίοι στερούνται στοιχειωδών συνθηκών υγιεινής και ιατρικής περίθαλψης, εμπλέκονται υπάλληλοι του Δήμου, όπως δέχονται τα πορίσματα της έρευνας. Επίσης, σύμφωνα με την έρευνα, στη διαδικασία εκμετάλλευσης των εργατών συμμετείχαν ιδιοκτήτες αγροτεμαχίων, πολλοί εκ των οποίων χορηγούσαν έναντι 300 – 500 ευρώ υπεύθυνες δηλώσεις εργασίας για δήθεν μεροκάματα που είχαν κάνει με σκοπό να τις χρησιμοποιήσουν οι εργάτες για την έκδοση αδειών παραμονής.
Παρόμοιες αθλιότητες με θύματα αλλοδαπούς εργάτες έχουν αποκαλυφθεί πρόσφατα και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας προσβάλλοντας κάθε έννοια πολιτισμού και δημοκρατίας.


Βάσει των ανωτέρω ερωτώνται οι αρμόδιοι Υπουργοί:

Με ποιους τρόπους προτίθεται η κυβέρνηση να προστατεύσει τα εργασιακά και ατομικά δικαιώματα των αλλοδαπών εργατών, στην εργασία των οποίων στηρίζεται ένα σημαντικό κομμάτι της οικονομικής ανάπτυξης συγκεκριμένων κλάδων της παραγωγής;

Γνωρίζει η κυβέρνηση τη δημιουργία παράνομων παραγκουπόλεων στη Νέα Μανωλάδα; Πώς χτίστηκαν; Πώς λειτουργούν; Για ποιους λόγους έχει αμελήσει να παρέμβει μέχρι σήμερα;

Ποια άμεσα μέτρα θα λάβει για τη βελτίωση των συνθηκών ζωής των εργατών, όπως π.χ. τη μεταφορά τους σε οικίες εντός του αστικού ιστού και το γκρέμισμα των παραπηγμάτων;

Ποια μέτρα έλαβε με βάση τα πορίσματα της έρευνας της Υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων της ΕΛΑΣ για την εμπλοκή υπαλλήλων του Δήμου στην εκμετάλλευση των μεταναστών; Θα υπάρξει απόδοση ευθυνών;

Επιβεβαιώνει ότι οι μετανάστες πληρώνουν καθημερινά «χαράτσι» σε τοπικά κυκλώματα; Γνωρίζει ότι κατακρατούνται παράνομα τα διαβατήρια των εργατών από γαιοκτήμονες και ιδιοκτήτες καταστημάτων με προφανή σκοπό την εκβίαση και εκμετάλλευσή τους; Τι προτίθεται να πράξει για την άρση της παρανομίας;

Θα μεριμνήσει ώστε οι αλλοδαποί μετανάστες να έχουν πρόσβαση σε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη; Θα λάβει πρωτοβουλίες ώστε όλα τα παιδιά των εργατών να επισκέπτονται το σχολείο;

1.4.2008
Ο ερωτών βουλευτής
Φώτης Κουβέλης


Στην πράξη, λοιπόν, όταν ο κ. Κουβέλης, ως αρχηγός κόμματος, έγινε μέλος της κυβέρνησης τι έκανε για όλα αυτά που γνώριζε πολύ καλά; Αν γνώριζε ότι δεν θα μπορεί να κάνει τίποτα σε ζητήματα που -όπως ο ίδιος ισχυριζόταν λίγα χρόνια πριν- προσβάλλουν κάθε έννοια πολιτισμού και δημοκρατίας, γιατί συμμετείχε στην κυβέρνηση; Αν δεν το γνώριζε, και το διαπίστωσε στην πορεία, γιατί δεν έχει ήδη παραιτηθεί (και όχι μόνο γι' αυτό το ζήτημα, βέβαια);

Πες πες, κάτι θα μείνει, ε;
 

bernardina

Moderator
Είναι φανερό πως έχεις χάσει την ψυχραιμία σου. Εκτός από φανερό, είναι λογικό και αναμενόμενο. Έχεις χεσμένη τη φωλιά σου. Απλά, καθαρά και ξάστερα.
Όσο κι αν χτυπιέσαι, όσο κι αν με βρίζεις άμεσα και έμμεσα σαν κατίνα, η ουσία είναι μία: γκεμπελίζεις σε κάθε ευκαιρία. Και όχι μόνο αυτό, αλλά μπαίνεις στο φόρουμ απλώς και μόνο για να επιτεθείς με θράσος χιλίων πιθήκων σε όποιον τολμά να έχει άλλη άποψη από τη γραμμή σου.
Οι απαντήσεις σου είναι αποκαλυπτικές και του ήθους και των προθέσεών σου. Ναι, σε κατηγόρησα εμμέσως πλην σαφώς για γκεμπελισμό. Και μάλιστα στην αριστοτεχνικότερη μορφή του, αυτή που σου αφήνει ακριβώς τα απαιτούμενα περιθώρια να τον αποποιηθείς. Δυστυχώς για σένα, σε έχουν πάρει είδηση όλοι και χάνεις ακόμα και το ελάχιστο δίκιο σου εξαιτίας αυτού του απαράδεκτου ύφους που σε κάνει άκρως αντιπαθή.
Επιπλέον δεν σου πέρασε καν από το μυαλό ότι δεν απάντησα όχι γιατί σε φοβάμαι (εδώ γελάνε ξεκαρδισμένα), αλλά γιατί είχα άλλες προτεραιότητες (σου λέει κάτι για επιβίωση παραπάνω ο Νίκελ, αλλά προφανώς η έννοια είναι άγνωστη σ' εσένα, ίσως αυτά τα έχεις λυμένα και μένει να ισιώσεις όλα τ' άλλα με τον τρόπο που το αντιλαμβάνεσαι. Ο οποίος, ειρήσθω εν παρόδω, είναι πολύ πιο αισχρός από το δόλωμα που σου πέταξα.
Κι αν μιλάω περισσότερο από σένα εδώ μέσα, είναι επειδή συμμετέχω σε όλες τις δραστηριότητες του φόρουμ --παναπεί σε ό,τι έχει να κάνει με συναδελφική αλληλεγγύη-- και όχι μόνο για να κάνω επιλεκτικά κριτική με ύφος σαράντα καρδιναλίων.
Άντε, περαστικά.
 
Είναι φανερό πως έχεις χάσει την ψυχραιμία σου. Εκτός από φανερό, είναι λογικό και αναμενόμενο. Έχεις χεσμένη τη φωλιά σου. Απλά, καθαρά και ξάστερα.
Όσο κι αν χτυπιέσαι, όσο κι αν με βρίζεις άμεσα και έμμεσα σαν κατίνα, η ουσία είναι μία: γκεμπελίζεις σε κάθε ευκαιρία. Και όχι μόνο αυτό, αλλά μπαίνεις στο φόρουμ απλώς και μόνο για να επιτεθείς με θράσος χιλίων πιθήκων σε όποιον τολμά να έχει άλλη άποψη από τη γραμμή σου.
Οι απαντήσεις σου είναι αποκαλυπτικές και του ήθους και των προθέσεών σου. Ναι, σε κατηγόρησα εμμέσως πλην σαφώς για γκεμπελισμό. Και μάλιστα στην αριστοτεχνικότερη μορφή του, αυτή που σου αφήνει ακριβώς τα απαιτούμενα περιθώρια να τον αποποιηθείς. Δυστυχώς για σένα, σε έχουν πάρει είδηση όλοι και χάνεις ακόμα και το ελάχιστο δίκιο σου εξαιτίας αυτού του απαράδεκτου ύφους που σε κάνει άκρως αντιπαθή.
Επιπλέον δεν σου πέρασε καν από το μυαλό ότι δεν απάντησα όχι γιατί σε φοβάμαι (εδώ γελάνε ξεκαρδισμένα), αλλά γιατί είχα άλλες προτεραιότητες (σου λέει κάτι για επιβίωση παραπάνω ο Νίκελ, αλλά προφανώς η έννοια είναι άγνωστη σ' εσένα, ίσως αυτά τα έχεις λυμένα και μένει να ισιώσεις όλα τ' άλλα με τον τρόπο που το αντιλαμβάνεσαι. Ο οποίος, ειρήσθω εν παρόδω, είναι πολύ πιο αισχρός από το δόλωμα που σου πέταξα.
Κι αν μιλάω περισσότερο από σένα εδώ μέσα, είναι επειδή συμμετέχω σε όλες τις δραστηριότητες του φόρουμ --παναπεί σε ό,τι έχει να κάνει με συναδελφική αλληλεγγύη-- και όχι μόνο για να κάνω επιλεκτικά κριτική με ύφος σαράντα καρδιναλίων.
Άντε, περαστικά.

Παρέμβαση απ' το φόρουμ, τίποτα;

Πού είδες, γλυκιά μου, ότι σε βρίζω; Ηρέμησε. Εσύ με κατηγορείς για γκεμπελισμό, όπως η ίδια παραδέχεσαι, και σε βρίζω εγώ; Έλα χριστέ κι απόστολε.

Επίσης, το «δεν προλαβαίνω», «έχω άλλα σοβαρότερα πράγματα να κάνω» κλπ., είναι απολύτως κατανοητό για όλες τις άλλες περιπτώσεις, αλλά όχι όταν πετάμε λάσπη. Εκεί είναι λίγο περίεργο, ας το πω έτσι.
 

bernardina

Moderator
Τη λάσπη την πετάς εσύ "γλυκιά μου". Κι έπειτα τρέχεις πίσω από τις φούστες του φόρουμ.

Και τι απέδειξες με το κείμενο του Κουβέλη που ανέβασες εκτός από το ότι ο Κουβέλης ασχολήθηκε έστω και τόσο;
 
Top