Μάθετε πότε, πώς και από τι θα πεθάνετε

Εξωγήινοι έτυχαν σε κανέναν άλλον, ή μόνο εγώ θα γνωρίσω όντα από άλλο πλανήτη πριν πεθάνω;

Vicky: At age 86 aliens will abduct you and use your body for sick and often anally-oriented experiments before dropping you off outside of a local homeless shelter smelling of beer.
 

danae

¥
At age 64 you will have a heart attack while eating a deep-fried peanut butter and banana sandwich, Elvis style.

Το βρήκε ότι είμαι χορτοφάγος, πάντως! :p
 
At age 69 a group of friends will urge you to test the "Don't Wizz on the Electric Fence" myth, and you discover that it can kill.

Ouch! :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Στο σχολείο τα παιδιά μαθαίνουν τον μέλλοντα.

Αννούλα, μπορείς να κλίνεις το ρήμα πεθαίνω;

εγώ θα πεθάνω
εσύ θα πεθάνεις
αυτός θα πεθάνει
εμείς θα πεθάνουμε
εσείς θα πεθάνετε
αυτοί θα πεθάνουν

Κλίνε μας κι εσύ, Βρασίδα, το ρήμα πεθαίνω...

εγώ θα πεθάνω;
εσύ θα πεθάνεις!
αυτός θα πεθάνει!
εμείς θα πεθάνουμε;
εσείς θα πεθάνετε!
αυτοί θα πεθάνουν!
 
Χμ, κι έχω ήδη φάει τη ζωή μου στον ύπνο :)
At age 137 you will start sleeping more and more. After six months of this you will be sleeping 19 hours a day. By month seven, you do not wake up anymore. You cease breathing during month nine.

Επειδή όμως βρήκα κάπως υπερβολικό το age 137, επανέλαβα με τα ίδια στοιχεία και μου βγήκε ρεαλιστικό:
At age 96 you will perish under strange circumstances involving a gallon of lotion, two nine volt batteries, and a photograph of a bicycle
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Χμ, κι έχω ήδη φάει τη ζωή μου στον ύπνο :)
At age 137 you will start sleeping more and more. After six months of this you will be sleeping 19 hours a day. By month seven, you do not wake up anymore. You cease breathing during month nine.
Επειδή όμως βρήκα κάπως υπερβολικό το age 137, επανέλαβα με τα ίδια στοιχεία και μου βγήκε ρεαλιστικό:
At age 96 you will perish under strange circumstances involving a gallon of lotion, two nine volt batteries, and a photograph of a bicycle
Ε, τι ήθελες εσύ και μας το χάλασες; Ήσουν ο πρώτος που πεθαίνει στο κρεβάτι του, ήταν ανάγκη να το επαναλάβεις; Πάντως πολύ θα ήθελα να μάθω πώς πεθαίνει κάποιος μ' ένα γαλόνι λοσιόν, δυο μπαταρίες και μια φωτογραφία.
 
Πάντως πολύ θα ήθελα να μάθω πώς πεθαίνει κάποιος μ' ένα γαλόνι λοσιόν, δυο μπαταρίες και μια φωτογραφία.
Έχεις τις δυο μπαταρίες και τη φωτογραφία στο τραπέζι για διάφορους προσωπικούς λόγους. Χύνεις τη λοσιόν στο πάτωμα, τρως μια γλίστρα με το κεφάλι πίσω και μένεις επί τόπου :(
 

Elsa

¥
elsa: At age 83 your head will explode after being exposed to Britney Spears for thirty-six consecutive hours!

Ααααα! κόντεψα να το πάθω από τώρα! Για να πάθω όμως κάτι τέτοιο, θα πρέπει να είμαι ήδη ακινητοποιημένη με άνοια στο κρεββάτι...:eek:

Πήγα να τον κοροϊδέψω και μου έβγαλε αυτό:

elsa: At age 85 you will realize that you actually died three years earlier, and have been dreaming all the events since then.

Παραδίνομαι...
 

daeman

Administrator
Staff member
Όσο πάει και κατεβαίνει...
Nick: At age 51 you will be eaten by birds in Manhattan's Central Park.

Λες να αποδειχτεί προφητικός ο Χίτσκοκ;
Ε, τότε κι εγώ:
δεν ξαναπάω Σέντραλ Παρκ
με τον Καπετανάκη
που 'χει μπούκλα στο μουστάκι
τα μιλήσαμε τα συμφωνήσαμε
 
Last edited:

daeman

Administrator
Staff member
Με το μπαρδόν, μεσιέ, ντούγκλα το έχει το μουστάκι (ξέρω εγώ τι λέω... :D)

Α, όλα κι όλα, μύστακος ξυρισθέντος αυθεντίαν ουκ έχεις! :p

ΟΚ, βάζω νερό στο κρασί μου (και λοσιόν στο μουστάκι· θα μου δανείσει ο tsioutsiou, τι να το κάνει ένα ολόκληρο γαλόνι;;))
και αντιγράφω από το slang.gr:
Και πάμε τώρα στην αρχική σημασία της λέξης ντούγκλα. Παρόλο που η λέξη φέρνει λεκτικά στη λέξη μπούκλα, εντούτοις δεν παίζουν έτσι τα πράγματα.
Αρχικά ο στίχος ήταν «που 'χει Ντούγκλας το μουστάκι» και εννοούσε ότι έχει μουστάκι σαν το μουστάκι του ηθοποιού Douglas Fairbanks. (Αυτός γεννήθηκε το 1883 στο Ντένβερ του Κολοράντο και μεσουρανούσε όταν γράφτηκε το τραγούδι. Πέθανε το 1939. Η φωτογραφία στο λινκ είναι προσφορά στους τριχοφοβικούς φίλους.) Το μουστάκι α λα Fairbanks Douglas είναι λεπτότριχο και μακρύ (βλ. φωτογραφίες).
Η γνώση των αγγλικών εκείνη την εποχή ήταν μηδαμινή κι έτσι το Ντάγκλας έγινε εύκολα Ντούγκλας. Αργότερα το Ντούγκλας έγινε Ντούγκλα.
Kατά μια λιγότερο ισχυρή εκδοχή, γίνεται αναφορά στην αλοιφή «Douglas» που χρησιμοποιούσαν οι τότε ρεμπέτες ως ζελέ για τα μαλλιά και το μουστάκι. Πιθανά να παντρεύτηκαν οι δυο παραπάνω περιπτώσεις και επ' ευκαιρία να βρήκε τρόπο να διαφημιστεί κι η κρέμα αυτή.
Η σημαντικότερη λοιπόν εκδοχή αυτής της πρωταρχικής σημασίας ήταν: μουστάκι α λα Fairbanks Douglas. Ωστόσο όμως, με την πάροδο του χρόνου, ο ζωντανός χαρακτήρας της γλώσσας έχει προσδώσει στη λέξη επιπρόσθετες σημασίες, ώστε η γλωσσική χρήση του όρου να μπορεί να εξυπηρετεί και πρόσθετες γλωσσικές χρηστικές ανάγκες.

Φαίνεται πως έχετε δίκιο:
Αν και, ως άπιστος Tom, θα ήθελα τεκμηρίωση, επί των τύπων των ήλων επί των τύπων των τριχών του Καπετανάκη...:rolleyes:
 
Last edited:

SBE

¥
Ε, τι ήθελες εσύ και μας το χάλασες; Ήσουν ο πρώτος που πεθαίνει στο κρεβάτι του, ήταν ανάγκη να το επαναλάβεις; Πάντως πολύ θα ήθελα να μάθω πώς πεθαίνει κάποιος μ' ένα γαλόνι λοσιόν, δυο μπαταρίες και μια φωτογραφία.

Ο Μαγκάιβερ ξέρει, αλλά δεν μας λέει...
 

nickel

Administrator
Staff member
Το μουστάκι α λα Fairbanks Douglas είναι λεπτότριχο και μακρύ
Βγάζω σπυριά όταν αντιστρέφουν τη σειρά των ονομάτων: μουστάκι α λα Ντάγκλας Φέρμπανκς.
 

daeman

Administrator
Staff member
Βγάζω σπυριά όταν αντιστρέφουν τη σειρά των ονομάτων: μουστάκι α λα Ντάγκλας Φέρμπανκς.

Κι εμένα αυτό μου χτύπησε πολύ :(, αλλά σε quotes αντιστέκομαι σθεναρά στην επαγγελματική διαστροφή να τα διορθώσω...
 

nickel

Administrator
Staff member
Διόρθωση παραθέματος, ποτέ (άντε, κάνα ορθογραφικό, το πολύ). Αλλά, χωρίς σχολιασμό; Αμηνυματί; Εν μέσω silly season;
 

daeman

Administrator
Staff member
Διόρθωση παραθέματος, ποτέ (άντε, κάνα ορθογραφικό, το πολύ). Αλλά, χωρίς σχολιασμό; Αμηνυματί; Εν μέσω silly season;

Τι να πρωτοπρολάβει να σχολιάσει ένας πτωχός μηνυματίας; Την ντούγκλα, την μπούκλα, τις τρίχες, τα πουλιά; Άσε που δεν έχω πολύ χρόνο, ή 5 ή 11 χρόνια μου 'μειναν· είναι να ασχολούμαι με παραθέματα; Και
μπορεί το season να 'ναι silly
μα υπάρχει ένας πτωχός hillbilly
κλεισμένος μέσ' στο κωσταλέξι
που δεν μπορεί να γράψει λέξη...
 
Τι να πρωτοπρολάβει να σχολιάσει ένας πτωχός μηνυματίας; Την ντούγκλα, την μπούκλα, τις τρίχες, τα πουλιά; Άσε που δεν έχω πολύ χρόνο, ή 5 ή 11 χρόνια μου 'μειναν· είναι να ασχολούμαι με παραθέματα;

Αμ, διορθώνεις...
και βάλω τoν δάκτυλόν μου εις τoν τύπον των ήλων...
Μου θες και λοσιόν... :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Αμ, διορθώνεις...

Μου θες και λοσιόν... :)

Σωστό! :eek:

Δηλαδή, δεν θα μου δανείσεις λίγη; :( Κι εγώ που ήθελα να σε απαλλάξω σιγά-σιγά από τη λοσιόν, μήπως και τη γλιτώσεις... Πιες την όλη μόνος σου!
Ε, τότε θα το κάνω κι εγώ μπούκλα το μουστάκι, χωρίς λοσιόν, με το... κατσαρωτήριο! :mad:
 
Σωστό! :eek:

Δηλαδή, δεν θα μου δανείσεις λίγη; :( Κι εγώ που ήθελα να σε απαλλάξω σιγά-σιγά από τη λοσιόν, μήπως και τη γλιτώσεις...
Όπως βλέπεις σε φροντίζω... (να πας πρώτος γλυκά γλυκά από ζάχαρο)
 
Top