Η αερογέφυρα του Ομπάμα

nickel

Administrator
Staff member
Τα ανεβάζω γιατί, όπως και να εξελιχτεί το πράγμα, θεωρώ ότι είναι μια ιστορική στιγμή και ένας ιστορικός λόγος, και αξίζει να τον ακούσουμε όλοι (και ξημερώθηκα για να τον ακούσω).


(Αντί για τα τρία παρακάτω, υπάρχει π.χ. το ένα και καθαρό βίντεο στο BBC.)




 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σ' ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία να δω την ομιλία. Ομολογώ ότι δάκρυσα. Είναι συγκλονιστικός ρήτορας.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Να συμπληρώσω κάτι που είπε τώρα μόλις ο Ν. Δήμου στη ΝΕT. (Για πολλά διαφωνώ με τον Δήμου, αλλά συμφωνώ απόλυτα μ' αυτό που είπε τώρα):

Ο Ομπάμα θα μείνει μαζί με τον Λίνκολν στην ιστορία ως οι μεγαλύτεροι ρήτορες του αμερικανικού έθνους, και οι ομιλίες του θα διδάσκονται στα σχολεία.

Γλωσσικό υστερόγραφο: Όπως ακούσαμε από τον ίδιο τον Ομπάμα στην ομιλία της νίκης, το όνομα της κόρης του προφέρεται Μαλία και όχι Μάλια όπως το θέλουν όλες οι ελληνικές εφημερίδες. Σαν να λέμε "Μαρία" με "λ".
 
Last edited:
Χωρίς λόγια...

 
Μπορείτε επίσης να κατεβάσετε από το rapidshare το λόγο του Ομπάμα και σε μορφή avi. Αν μη τι άλλο, σηματοδοτεί την αρχή του τέλους μιας εμετικής πολεμολαγνείας και ευλάβειας – ό,τι μα ό,τι και να γίνει ξέρουμε πως ο Ομπάμα δεν πρόκειται να είναι χειρότερος από τον σημερινό ανίκανο μπαμπουίνο, υποπτευόμαστε δε πως θα είναι μάλλον καλύτερος ακόμη και από τον μέσο πρόεδρο.

Αφοριστικό συμπέρασμα των εκλογών: ο κάμπος προκαλεί μαλάκυνση, ενώ η θάλασσα όξυνση του εγκεφάλου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Οι γελοιογραφίες, η σάτιρα, οι παροιμίες, οι αφορισμοί, συνοψίζουν πείρα και σοφία, αλλά ταυτόχρονα ισοπεδώνουν και δεν αφήνουν να φανούν λεπτομέρειες και μικροδιαφορές, τα στοιχεία εκείνα που αφήνουν μια χαραμάδα ανοιχτή να περάσει η ελπίδα. Άλλωστε, με την ελπίδα για κάτι καλύτερο ανεβαίνουμε συνέχεια την ανηφόρα. Αν πιστεύαμε ότι κουτρουβαλάμε σε μια κατηφόρα που θα μας βγάλει στο βάραθρο, θα σκύβαμε το κεφάλι, θα κουλουριαζόμασταν και θα παρακαλούσαμε να κυλήσουμε όσο γίνεται πιο γρήγορα. Παρακολουθώντας την κάλυψη των εκλογών από το Mega, απελπιζόμουν κάθε φορά που άκουγα τα κυνικά σχόλια της κυρίας Κανέλλη. Μα, αν τούτοι οι πολιτικοί είναι όλοι οι ίδιοι και η μόνη άλλη λύση που έχουμε είναι αυτή που μας προτείνει το κόμμα της κυρίας Κανέλλη, τη βάψαμε (μαύρη κι άραχνη). Εγώ, σε τέτοια περίπτωση, θα προτιμούσα τις αυταπάτες και την επιλεκτική μνήμη. Προτιμώ, ωστόσο, από το μαύρο-άσπρο, τις αποχρώσεις, ακόμα κι αν είναι αποχρώσεις του γκρίζου.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Πλάκα μας κάνει;;
"Πιστεύω ότι θα υπάρξει μια καλή συνεργασία" ανάμεσα στους δυο ηγέτες που είναι της ίδιας γενιάς, πρόσθεσε ο "Καβαλιέρε".
Της ίδιας, της ίδιας, 25 χρονάκια διαφορά έχουν μόνο. Και μετά κοροϊδεύουμε τον Μπους.
 
Ο Σίλβιο είναι θεός! Πραγματικά οι Ιταλοί πρέπει να έχουν φοβερό χιούμορ που τον έβγαλαν και δεύτερη φορά. Κι εμείς έχουμε παλιάτσους στη Βουλή αλλά εδώ ο άνθρωπος έχει κάνει την commedia dell' arte επιστήμη!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πλάκα μας κάνει;;

Της ίδιας, της ίδιας, 25 χρονάκια διαφορά έχουν μόνο. Και μετά κοροϊδεύουμε τον Μπους.
Όχι, εννοεί με τον Μεντβέντεφ, που είναι 43 ετών.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αχ, είδες, τον έχω παρεξηγήσει και τον έχω στη μπούκα ακόμα και όταν δε φταίει :)
 
Εγώ πάντως το έχω πει και θα το ξαναπώ, γιατί το πιστεύω:

Ό,τι καλό και ό,τι κακό μόνο απ' την Αμερική μπορούμε πλέον να το περιμένουμε.

(btw, σας έχω πει ότι η Ρωσία έχει αρχίσει να με φοβίζει; Πολύ; )
 
Ό,τι καλό και ό,τι κακό μόνο απ' την Αμερική μπορούμε πλέον να το περιμένουμε.
(btw, σας έχω πει ότι η Ρωσία έχει αρχίσει να με φοβίζει; Πολύ; )

Βάλε μέσα στο μιξ και την Κίνα (να μην πιάσω τις Κορέες και τα άλλα) κι έχεις μια πολύ ωραία σύνθεση νιτρογλυκερίνης. Νομίζω ότι τα επόμενα 4 χρόνια θα είναι από τα πιο σημαντικά των τελευταίων xxxx.
 
Ο Σίλβιο είναι θεός! Πραγματικά οι Ιταλοί πρέπει να έχουν φοβερό χιούμορ που τον έβγαλαν και δεύτερη φορά. Κι εμείς έχουμε παλιάτσους στη Βουλή αλλά εδώ ο άνθρωπος έχει κάνει την commedia dell' arte επιστήμη!

Ο τύπος δεν είναι για γέλια, είναι εξαιρετικά επικίνδυνος
 

nickel

Administrator
Staff member
Ένα ειδησάριο που διάβασα στο CNN και γεμίζει σελίδες του ίντερνετ έχει να κάνει με μια εφημερίδα της Οκλαχόμας που προτίμησε να αγνοήσει το τι συνέβη ακριβώς στις ΗΠΑ την περασμένη Τρίτη και να δημοσιεύσει απλώς μια παράγραφο στην πρώτη σελίδα, με τίτλο «Oklahoma voted strong for McCain/Palin». «Εμείς είμαστε μια τοπική εφημερίδα και καλύπτουμε τοπικές ειδήσεις», δικαιολογήθηκε ο εκδότης της εφημερίδας. «Είναι βέβαιο ότι οι αναγνώστες μας πληροφορήθηκαν για τις εκλογές από την τηλεόραση και τις άλλες εφημερίδες πολύ πριν κυκλοφορήσουμε εμείς». Άποψη κι αυτή.


Όπως άποψη είναι να καλύπτεις το αποτέλεσμα των αμερικανικών εκλογών με μοναδική πρωτοσέλιδη αναφορά:
«ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΙΣ ΗΠΑ: Συνεχίζει να κυβερνά το σκληρό μονοπωλιακό κεφάλαιο»

The Rizospastes
 
«ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΙΣ ΗΠΑ: Συνεχίζει να κυβερνά το σκληρό μονοπωλιακό κεφάλαιο»
Μάλλον εννοούσαν ότι συνεχίζει να κυβερνά μέχρι να αναλάβει ο Ομπάμα. Δε νομίζω ότι υπάρχει κανείς τόσο κακοπροαίρετος που να μην πιστεύει ότι μετά όλα θα αλλάξουν και θα βασιλέψει ο σοσιαλισμός.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δε νομίζω ότι υπάρχει κανείς τόσο κακοπροαίρετος που να μην πιστεύει ότι μετά όλα θα αλλάξουν και θα βασιλέψει ο σοσιαλισμός.
Τι μου θύμισες! Κυριακή των εκλογών του 1981, να φωνάζουμε στους δρόμους «Από τη Δευτέρα, σοσιαλισμός». Άργειε να 'λθει εκείνη η Δευτέρα. (Μερικοί επιμένουμε ρομαντικά...)
 
Top