Επίδομα εργένη

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Άρα φορολογικώς (και από άποψη ασφαλιστικών εισφορών) το κράτος ωφελείται όταν οι υπάλληλοι παίρνουν όσο περισσότερα χρήματα γίνεται (και κυρίως πάνω από 30.000€/έτος).
Και κάποιος που το εξήγησε λιτά και περιεκτικά.
Απλή αριθμητική είναι.

Αυτό ισχύει βέβαια για τα λεφτά των άλλων, όχι για τα λεφτά του ίδιου του κράτους. Για να μην ξεχάσουμε την αριθμητική μας (και να μην μπλεκόμαστε με σοφιστείες):

Το κράτος έχει | Δίνει π.χ. | Παίρνει φόρο π.χ. | Σύνολο
100 | 0 | 0 | 100
100 | 20 | 10% | 100 -20 + 20*10% = 82
100 | 30 | 20% | 100 -30 + 30*20% = 76
100 | 50 | 40% | 100 -50 + 50*40% = 70
100 | 90 | 50% | 100 -90 + 90*50% = 55

Αλλά προφανώς εδώ δεν είναι τόσο απλή περίπτωση (τα αφεντικά και τα κέρδη είναι μικτά). Επίσης, πουθενά δεν βλέπω να μπαίνουν στην εξίσωση τα κερδη των μικρομετόχων. Όμως δεν συζητάμε γι' αυτό το θέμα, έτσι δεν είναι;

Για εμένα τουλάχιστον, τα θέματα είναι δύο: Αν η διοίκηση της επιχείρησης ασκείται αποτελεσματικά (γεγονός που είναι δύσκολο να διαπιστωθεί με δεδομένο τον οιονεί μονοπωλιακό της χαρακτήρα) και αν οι αμοιβές του προσωπικού είναι σύμφωνες με τη νομοθεσία και τις αρχές της χρηστής διοίκησης και της κοινωνικής ευθύνης.

Και επειδή, SBE, αναφέρθηκες σε μισθούς μηχανικών, είναι πραγματικά ενδιαφέρον ότι η δημόσια συζήτηση (από εταιρεία και συνδικαλιστές) περιστρέφεται ως τώρα γύρω από τις δευτερεύουσες υποστηρικτικές θέσεις εργασίας και όχι για τις κύριες παραγωγικές και διοικητικές θέσεις. Είμαι (σχεδόν) βέβαιος ότι πάλι τσακώνονται (δια αντιπροσώπου) ελέφαντες και πάλι θα την πληρώσουν τα μυρμήγκια. Μέσα και έξω από την εταιρεία.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αυτό ισχύει βέβαια για τα λεφτά των άλλων, όχι για τα λεφτά του ίδιου του κράτους. Για να μην ξεχάσουμε την αριθμητική μας (και να μην μπλεκόμαστε με σοφιστείες):
Κι αυτό πάλι που λες ισχύει για μια 100% κρατική επιχείρηση. Σε μια κατά το ένα τρίτο κρατική επιχείρηση, το κράτος συμμετέχει στο ένα τρίτο των αποδοχών, αλλά λαμβάνει το σύνολο των φόρων (και μάλιστα πάνω από το 100% τους προκαταβολικά) και των ασφαλιστικών εισφορών.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κι αυτό πάλι που λες ισχύει για μια 100% κρατική επιχείρηση. Σε μια κατά το ένα τρίτο κρατική επιχείρηση, το κράτος συμμετέχει στο ένα τρίτο των αποδοχών, αλλά λαμβάνει το σύνολο των φόρων (και μάλιστα πάνω από το 100% τους προκαταβολικά) και των ασφαλιστικών εισφορών.
Μα (για το μπλε)... νομίζω ότι το είπα. :) Επίσης, σε μια κατά το ένα τρίτο κρατική επιχείρηση το κράτος εισπράττει εταιρικό φόρο κερδών για τα υπόλοιπα 2/3 και φόρους εισοδήματος από τους ιδιοκτήτες των υπόλοιπων δύο τρίτων.

Ας υποθέσουμε ότι, όπως εδώ, υπάρχουν δύο εταιρείες στον ίδιο τομέα, μία 100% ιδιωτική και μία 65% ιδιωτική, με ίδια παραγωγικότητα, μισθολόγια, αποδοτικότητα κλπ. Και, για να μην μπουν δευτερεύουσες συζητήσεις, τα εννοώ όλα σύννομα και λαμπερά και σύμφωνα με τα εθνικά και διεθνή στάνταρ; Από ποιαν θα είναι τελικά μεγαλύτερα τα δημόσια έσοδα;

Αλλά το ερώτημα είναι βέβαια ρητορικό, άσκηση επί χάρτου, αφού το μυστικό βρίσκεται σε εκείνο το ίδια παραγωγικότητα, μισθολόγια, αποδοτικότητα και στο ευνομούμενο κράτος, με δίκαια φορολογικά συστήματα και αποτελεσματικούς μηχανισμούς.

Οπότε, εδώ ήρθαμε, το έργο το ξανάδαμε, ας πηγαίνουμε σιγά σιγά... :(
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα (για το μπλε)... νομίζω ότι το είπα. :) Επίσης, σε μια κατά το ένα τρίτο κρατική επιχείρηση το κράτος εισπράττει εταιρικό φόρο κερδών για τα υπόλοιπα 2/3 και φόρους εισοδήματος από τους ιδιοκτήτες των υπόλοιπων δύο τρίτων.
Μα, δεν μπορείς να μιλάς απ' τη μια για σοφιστείες, κι απ' την άλλη να λες κι εσύ σοφιστείες — αφού η απάντησή σου φάνηκε να αφορούσε τη συγκεκριμένη περίπτωση που εξετάζουμε.

Εγώ δεν έχω προσωπική άποψη για το δίκαιο και εύλογο των αποδοχών των συγκεκριμένων εργαζομένων, αλλά γνωρίζω πολύ καλά αυτό για το οποίο διατύπωσα την άποψή μου: Σε μια εταιρεία όπου το κράτος έχει μειοψηφική συμμετοχή, οι πάρα πολύ καλά αμειβόμενοι υπάλληλοι διασφαλίζουν μεγαλύτερη, ομαλότερη και πιο σίγουρη ροή εσόδων από φόρους και ασφαλιστικές εισφορές. Όσον δε αφορά τον φόρο εισοδήματος των υπόλοιπων ιδιοκτητών (αλλά και οποιωνδήποτε άλλων εταιρικών μετόχων και σε αμιγώς ιδιωτικές εταιρείες), η προσδοκία για έσοδα απ' αυτούς μέσω της φορολογίας εισοδήματος πρέπει πάντα να είναι πολύ συγκρατημένη, διότι το πρώτο πράγμα που κάνει μια εταιρική οντότητα είναι το να ελέγχει τον όγκο τής φορολογητέας της ύλης. Ενώ ο υπάλληλος κατά κανόνα (και όταν δεν υφίστανται αφορολόγητα και αυτοτελώς φορολογούμενα επιδόματα) δεν μπορεί να κρύψει τίποτα.
 

SBE

¥
Και φυσικά θα επαναλάβω ότι δεν είναι το θέμα μόνο το τι βγάζει το κράτος, Το κράτος οφείλει και να δίνει, δηλαδή να ασκεί και κοινωνική πολιτική. Και με αυτή τη λογική το κράτος το συμφέρει να υπάρχουν άνθρωποι με καλό μισθό που θα ξοδεύουν ή θα επενδύουν τα λεφτά τους.
Επιπλέον, μπορώ να δεχτώ ότι το κράτος αποφασίζει να νοικοκυρέψει τους δημόσιους υπαλλήλους, αλλά το τι γίνεται στις ιδιωτικές επιχειρήσεις δεν είναι δουλειά του κράτους, ούτε όταν το κράτος είναι μέτοχος (χωρίς πλειοψηφία). Αν το δημόσιο ήθελε να ελέγχει την ΕΛΠΕ τότε γιατί κράτησε μόνο το 30%;
 
Top