Ανορθογραφία, ή, Όταν το «ε» στο ταξείδι σε ζαλίζει - Αφιέρωμα του περιοδικού «Έψιλον»

Zazula

Administrator
Staff member
Εμένα, πάλι, γιατί μου κακοχτυπάει στο μάτι το "τέσσερις";
Πού αλλού μια ονομαστική (ή αιτιατική) πληθυντικού έχει κατάληξη -ις;
Τότε, γιατί "τρεις"; (Ξέρω, για να μην μπερδευτεί με το "τρις". Είναι σοβαρά πράγματα τώρα αυτά, οι κανόνες να θεσπίζονται εντελώς κατά περίπτωση (και τύχη);
Βλ. κ. http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?1234-%CF%84%CE%AD%CF%83%CF%83%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%AD%CF%83%CF%83%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%B9%CF%82.
 

drazen

New member
Όλοι οι κανόνες είναι περιπτωσιολογικοί. Γιατί αν είναι έτσι μπορώ κι εγώ να σε ρωτήσω, γιατί να είναι κλιτοί οι τρεις και οι τέσσερις και οι άλλοι να είναι άκλιτοι (δύο, πέντε, έξι, επτά, οκτώ, εννιά, κτλ); Γιατί όχι "οι οκτώ, των οκτών, τους οκτούς" και "οι έξοι, των έξων, τους έξους";
Αγαπητέ Helle. Θεωρώ ότι μπλέκεις δύο διαφορετικά πράγματα. Το γιατί το λέμε έτσι βγαίνει από το πλαίσιο της συζήτησης, γιατί (απλώς) είναι έτσι, το βρήκαμε έτσι, το λέμε έτσι, είναι η γλώσσα που μιλιέται (κι εδώ δεν προσβάλλουν την στρυφνότητά μου τύποι όπως "τέσσεροι" ή τέσσερες"). Η απορία αφορούσε στην καταγραφή του προφορικού φαινομένου, ήταν δηλαδή μέσα στο γήπεδο της γραμματικής.

Χρησιμότατη η πρότερη συζήτηση. Είναι τουλάχιστον ανακουφιστικό να ξέρεις ότι δεν είσαι ο μόνος που η σκέψη του θα κατηγορηθεί για "εσκεμμένη προκλητικότητα" (λόγια φίλης) :(.
 
Αγαπητέ Helle. Θεωρώ ότι μπλέκεις δύο διαφορετικά πράγματα. Το γιατί το λέμε έτσι βγαίνει από το πλαίσιο της συζήτησης, γιατί (απλώς) είναι έτσι, το βρήκαμε έτσι, το λέμε έτσι, είναι η γλώσσα που μιλιέται (κι εδώ δεν προσβάλλουν την στρυφνότητά μου τύποι όπως "τέσσεροι" ή τέσσερες"). Η απορία αφορούσε στην καταγραφή του προφορικού φαινομένου, ήταν δηλαδή μέσα στο γήπεδο της γραμματικής.

Σύγκριση κάνω. Όπως η γραμματική δουλεύει περιπτωσιολογικά, έτσι δουλεύει και η ορθογραφία. Εν προκειμένω, δεν βλέπω λόγο η λέξη τέσσερις να γράφεται με ει (δεν έχει κανέναν ενικό "ο τεσσέρης"). Αν δεν υπήρχε λέξη τρις, το ίδιο θα συνέβαινε και με το τρεις.
 
Top