Ανακαλύψτε ποιο μαχητικό αεροσκάφος είστε!

Κι άλλος μοντελιστής; Εγώ όμως είμαι πια παλαίμαχος, πολλά χρόνια παροπλισμένος, και περιμένω να γίνω απόμαχος για να τα ξαναπιάσω, παρότι δεν προβλέπεται. Και ξύλινα ονειρεύομαι.

Α, είμαστε πολλοί βλέπω...
diorama1.jpg
Πού θα πάει, όμως, δεν θα βγούμε στη σύνταξη; Τότε να δεις μοντέλα! :-D
 
9.934 ποστ; Χμμμμ... Κοντεύει το δεκαχίλιαρο. Πάω να συνθέσω προληπτικά για να την αιφνιδιάσω.
 
Κι εγώ ακριβώς αυτό αναρωτιέμαι από χθες το βράδυ. Τι θέλει να πει η ποιήτρια Παλάβρα; :)
 

Earion

Moderator
Staff member
SR71-Blackbird, Faster than Missiles

Δε μ' ενθουσίασε. Μάλλον φταίνε τα πατατάκια με γεύση από μανιτάρια σιιτάκε.
 
SR71-Blackbird, Faster than Missiles

Δε μ' ενθουσίασε. Μάλλον φταίνε τα πατατάκια με γεύση από μανιτάρια σιιτάκε.

Μπα... Και με μοσχαράκι μαρσάλα το ίδιο έβγαλε. :D
 

bernardina

Moderator
Οπτικό υλικό για την Παλ, που ψιλομπερδεύτηκε εξαιτίας μου (το this one σε βγάζει στο αποτέλεσμα, όχι στο κουίζ). :p

 

Earion

Moderator
Staff member
Επίσης βλέπω ότι μετριόμαστε κάμποσοι που θητεύσαμε στο μοντελισμό, ε;

Το Golden Hind της Airfix το θυμάται κανείς;

 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Οπτικό υλικό για την Παλ, που ψιλομπερδεύτηκε εξαιτίας μου (το this one σε βγάζει στο αποτέλεσμα, όχι στο κουίζ). :p

Εγώ βλέπω αυτό, όχι το αποτέλεσμά σου:


 

Attachments

  • ScreenHunter_04 Jul. 25 10.06.jpg
    ScreenHunter_04 Jul. 25 10.06.jpg
    75.7 KB · Views: 185
Λοιπόν εγώ το θυμάμαι. Τώρα, το είχα φτιάξει κιόλας; Αυτό δεν το θυμάμαι.

(πήγαινε στο προηγούμενο, στον Earion)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Παρατηρώ ότι παρά το θάψιμο από τον έφεδρο σμηνία, η παρουσία παραμένει μοναδική:



Hellenic Air Force RF-4E Phantom II, in a special color scheme, lands at RIAT 2008, UK (wikipedia)
 

daeman

Administrator
Staff member
Ο δαίμων της αεροπορίας. :rolleyes: Γιατί εμένα μού βγάζει το αποτέλεσμά μου. :p

Τέλος πάντων, είμαι B52 :whistle:

Πιθανόν το λίνκι να σε βγάζει στο αποτέλεσμα αν είχες το ίδιο, αλλιώς να σε βγάζει στην αρχή του κουίζ. Το λέω γιατί κι εμένα που βγήκα Β52, το επίμαχο λίνκι της Μπέρνης παραπάνω με βγάζει στο αποτέλεσμα.


Ρε σεις, όλο βομβαρδιστικά έχουμε στην Πτέρυγα; Άντε και τρία αναγνωριστικά, τα Blackbird. Χωρίς υποστήριξη καταδιωκτικών (εννοώ καθαρόαιμα καταδιωκτικά, και σύγχρονα, ευέλικτα και γρήγορα· τα Warthog είναι επίγειας προσβολής), τα μούτρα μας θα φάμε, θα μας βάλουν στο βαρέλι και την κάτσαμε τη βάρκα.

Μετράω 5 Stratofortress, 3 Warthog, 3 Blackbird κι ένα Phantom. Άλλος;
 

daeman

Administrator
Staff member
Επίσης βλέπω ότι μετριόμαστε κάμποσοι που θητεύσαμε στο μοντελισμό, ε;

Το Golden Hind της Airfix το θυμάται κανείς;

Το θυμάμαι στο κουτί, στο μαγαζί της Airfix στην αρχή της Ιπποκράτους τότε, κι εμένα να το ζαχαρώνω κάθε βδομάδα επί μήνες, γυμνασιόπαιδο.

Τελικά πήρα κι έφτιαξα αυτό, το HMS Endeavour:



Δεν είχε κρατήσει για πολύ, γιατί είχα αδερφό πολύ μικρό τότε (πεντάχρονο) κι όταν έμαθα το μάθημα (με μπόλικη κόλλα και βλαστήμιες) και το έβαλα ψηλά να μην το φτάνει, έσκασε καταγής στο σεισμό του '81 (των Αλκυονίδων) και τώρα πια κάπου έχω μόνο την πινακίδα του.


Δε μου λέτε; Για μαχητικά αεροσκάφη θα μιλάμε ή για καράβια; :p
 

Attachments

  • hms-endeavour1.jpg
    hms-endeavour1.jpg
    53.9 KB · Views: 128

SBE

¥
Σεισμός των Αλκυονίδων: ο καθένας με τον πόνο του. Εγώ τον θυμάμαι πολύ καλά για πολλούς λόγους, ένας από τους οποίους ήταν ότι έπεσε το άρωμά μου (παιδική κολώνια Ντόναλντ) από την κονσόλα στο χωλ και έσπασε και μετά βρώμαγε το σπιτι για μέρες.
 
Κι εγώ είμαι F4 Phantom αλλά οι απαντήσεις δεν είχαν το range που έπρεπε. Αυτά τα τεστ συνήθως πάσχουν από το σύνδρομο σωστή απάντηση - λάθος συμπέρασμα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Σεισμός των Αλκυονίδων: ο καθένας με τον πόνο του. Εγώ τον θυμάμαι πολύ καλά για πολλούς λόγους, ένας από τους οποίους ήταν ότι έπεσε το άρωμά μου (παιδική κολώνια Ντόναλντ) από την κονσόλα στο χωλ και έσπασε και μετά βρώμαγε το σπιτι για μέρες.

Ρίξε μια ματιά εκεί στο «Λόλα, να ένα άλλο» να θυμηθείς κι άλλα, αξίζει. Γιατί δε φταίω εγώ που μεγαλώνω, φταίει η ζωή που 'ναι μικρή.
 

daeman

Administrator
Staff member
Κι εγώ είμαι F4 Phantom αλλά οι απαντήσεις δεν είχαν το range που έπρεπε. Αυτά τα τεστ συνήθως πάσχουν από το σύνδρομο σωστή απάντηση - λάθος συμπέρασμα.

Επιτέλους, κι άλλο ένα καταδιωκτικό, κι ας μην είναι καθαρόαιμο. :)
Ναι, βρε συ, αλλά ή παίζουμε το παιχνίδι ή γκρινιάζουμε για τους κανόνες.

Τι να μας πει για τη ζωή μας, από ένα μοσχαράκι μαρσάλα;
 
Επιτέλους, κι άλλο ένα καταδιωκτικό, κι ας μην είναι καθαρόαιμο. :)
Ναι, βρε συ, αλλά ή παίζουμε το παιχνίδι ή γκρινιάζουμε για τους κανόνες.

Παίζουμε και παράλληλα γκρινιάζουμε. Αν δεν γκρίνιαζα πώς θα καταλάβαινες ότι δεν χάκεψε κάποιος τον λογαριασμό μου κι έγραψε αντί εμένα;
 
Top