Άκαπνη ανακοίνωση για προσωπική και όχι μόνο χρήση

Μπράβο. Και πράγματι έχεις δίκιο. Την πρώτη φορά που το είχα κόψει, το ξανάρχισα στους 15 μήνες όχι γιατί δεν άντεχα να μην καπνίσω αλλά απλώς γιατί χαλάρωσα και θεώρησα ότι είμαι αφεντικό και ότι δεν τρέχει τίποτα αν καπνίσω ένα, αφού θα είμαι καβάλα. Στην πραγματικότητα, όταν πράγματι ένιωσα αφεντικό, μετά από πολλά χρόνια ακαπνίας, δεν έβρισκα πια καμιά απόλαυση στον "δούλο", απλά άρχισε να μου φαίνεται τελείως αφύσικη η εικόνα ενός ανθρώπου ο οποίος κρατάει ένα πράμα στο χέρι και το ρουφάει, σαν να ανάβεις κάθε μισή ώρα μια μικρή φωτιά με χόρτα μέσα στο σπίτι σου, και να την εισπνέεις κιόλας. Βέβαια άλλοι δηλώνουν ότι μπορεί να καπνίσουν 1-2 τσιγάρα σήμερα και να μην ξανακαπνίσουν για ένα μήνα. Για να το λένε έτσι θα είναι, αλλά κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε, αφού έτσι κι αλλιώς η απόλαυση που δίνει ο καπνός είναι πολύ μικρή σε σχέση με την εξάρτηση που προκαλεί. Δηλαδή, έχει κανείς πολλά να χάσει και λίγα να κερδίσει, δε συμφέρει. Λοιπόν, "πολύχρονη"!
 
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Πρέπει να συστήσουμε τον σύλλογο «Οι αγριοφωνάρες». Θα έχουμε τα τηλέφωνα των άλλων που επίσης το έχουν κόψει και, κάθε φορά που θα μπαίνουμε στον πειρασμό να κάνουμε τράκα και να καπνίσουμε το ένα πιο ηλίθιο τσιγάρο της ζωής μας, θα παίρνουμε στο τηλέφωνο κάποιον από την ομάδα. Και θα μας βάζει τις αγριοφωνάρες.

Ναι, αλλά να προσφέρουμε και κάτι σε όσους τα καταφέρνουν. Όπως εκείνα τα «νομίσματα» που δίνουν στους αλκοολικούς. Αλήθεια; Πώς λέγονται;
Παρεμπιπτόντως, αρκετές φορές μέσα σ' αυτόν τον άκαπνο χρόνο μου, έχω δει όνειρο ότι κάπνισα ένα τσιγάρο από απροσεξία και μετά το μετάνιωσα. Παιχνίδι του υποσυνείδητου κι αυτό...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συγχαρητήρια, Κατερίνα! Και στα 10 χρόνια!

...απλά άρχισε να μου φαίνεται τελείως αφύσικη η εικόνα ενός ανθρώπου ο οποίος κρατάει ένα πράμα στο χέρι και το ρουφάει...
Ακριβώς αυτό! Χρόνια τώρα λέω ότι μου φαίνεται αφύσικη η εικόνα ενός ανθρώπου που κρατάει κάτι στο χέρι και κάθε λίγο το ρουφάει. Ειδικά όταν άρχισαν να αυξάνονται με αλματώδη ρυθμό οι γυναίκες καπνίστριες, ειλικρινά το θέαμα με σοκάρει λίγο, δεδομένου ότι οι Ελληνίδες ξεπέρασαν τις παλιότερες δεκαετίες χωρίς να έχουν πέσει σ' αυτή την παγίδα και έφτασαν στη δεκαετία του 1990 και του 2000 να πέσουν σε κάτι που από χρόνια έχουν κόψει οι γυναίκες άλλων χωρών. Όταν ήμουν μικρή, οι γυναίκες δεν κάπνιζαν ποτέ στον δρόμο, ήταν άκομψο, και κάποιοι το έβρισκαν ακόμα και ανήθικο. Αλλά να έχουμε φτάσει σήμερα στο σημείο να βλέπουμε περισσότερες γυναίκες από άντρες να καπνίζουν στον δρόμο, ειλικρινά μου φαίνεται γελοίο. Σε κάθε στάση λεωφορείου βλέπεις γυναίκες που περιμένουν το λεωφορείο καπνίζοντας. Είναι τόσο εθισμένες που πρέπει να καπνίζουν σε όλα τα μέρη όπου επιτρέπεται το κάπνισμα ή νομίζουν ότι γιορτάζουν (ακόμα) τη χειραφέτησή τους;
 
Ευχαριστώ, Αλεξάνδρα!
Πρέπει να παραδεχτώ πάντως ότι κι εγώ κάπνιζα στο δρόμο. Νομίζω ότι είχε να κάνει με τους ρυθμούς της καθημερινότητάς μου. Στη δουλειά δεν επιτρεπόταν το κάπνισμα, ο φόρτος εργασίας ήταν τέτοιος που δεν πολυσηκωνόμουν να πάω στο καπνιστήριο, οπότε το πρώτο πράγμα που έκανα μόλις έφευγα ήταν ν' ανάψω τσιγάρο. Τώρα μου φαίνεται ηλίθιο. Τότε όχι.
 

Elsa

¥
Ναι, αλλά να προσφέρουμε και κάτι σε όσους τα καταφέρνουν. Όπως εκείνα τα «νομίσματα» που δίνουν στους αλκοολικούς. Αλήθεια; Πώς λέγονται;



Κάτι τέτοιο ήθελες, Κατερίνα; :rolleyes:
Χρόνια πολλά και άκαπνα!

Εγώ δηλώνω πάντως εθελόντρια αν γίνει ο σύλλογος και από αγριοφωνάρα, άλλο τίποτα!:D

(οι εικόνες είναι από το φόρουμ whyquit.com/freedom που εμένα με βοήθησε απίστευτα στο οριστικό κόψιμο του τσιγάρου, 5 χρόνια τώρα!)
 

danae

¥
Κατερίνα, σε σκεφτόμουν. Σκεφτόμουν ότι πρέπει να έκλεισες χρόνο... Μπράβο! Πολύ χαίρομαι για σένα! Καλή συνέχεια!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ειδικά όταν άρχισαν να αυξάνονται με αλματώδη ρυθμό οι γυναίκες καπνίστριες, ειλικρινά το θέαμα με σοκάρει λίγο, δεδομένου ότι οι Ελληνίδες ξεπέρασαν τις παλιότερες δεκαετίες χωρίς να έχουν πέσει σ' αυτή την παγίδα και έφτασαν στη δεκαετία του 1990 και του 2000 να πέσουν σε κάτι που από χρόνια έχουν κόψει οι γυναίκες άλλων χωρών.
Εφαρμογή στοιχειωδών αρχών μάρκετινγκ: Ήταν πολύ πιο εύκολο και ανταποδοτικό για τις καπνοβιομηχανίες το να κάνουν καταναλωτές περισσότερες γυναίκες (οι οποίες, μάλιστα, προτιμούν περισσότερο τα προϊόντα στο premium end), παρά να αυξήσουν κι άλλο την πελατειακή βάση στους άντρες.
 
Last edited by a moderator:

Palavra

Mod Almighty
Staff member
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!


Μπράβο, Κατερινάκι!
 
Last edited:
Έλσα, Δανάη, Παλάβρα, κατά ένα σημαντικό ποσοστό, το ότι συνεχίζω άκαπνη οφείλεται σε εσάς. Το ευχαριστώ είναι λίγο.
 
Top