Τι θα λέγατε να πάρετε ένα πτυχίο ή έναν μεταπτυχιακό τίτλο;

Zazula

Administrator
Staff member
Για το ακαδημαϊκό έτος 2010-2011, το Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ) προσφέρει έξι προπτυχιακά (4.200 θέσεις) και είκοσι τέσσερα μεταπτυχιακά (3.200 θέσεις) προγράμματα σπουδών. Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων είναι μέχρι τη 10η Δεκεμβρίου 2009. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.eap.gr/eisagogi_2010_2011/instructions.htm.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Για το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012, το Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ) προσφέρει έξι προπτυχιακά (4.200 θέσεις) και είκοσι έξι μεταπτυχιακά (3.500 θέσεις) προγράμματα σπουδών. Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων είναι μέχρι τη 10η Δεκεμβρίου 2010. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.eap.gr/eisagogi_2011_2012/instructions.htm. Προϋποθέσεις: http://www.eap.gr/eisagogi_2011_2012/requirements/requirements.htm.

Πληροφορίες για ειδικά προγράμματα (για εκπαιδευτικό προσωπικό ΑΤΕΙ, φοιτητές, ΑμεΑ κλπ), καθώς και για υποτροφίες, υπάρχουν στην κεντρική σελίδα τού ΕΑΠ: http://www.eap.gr/.
 

SBE

¥
Με μπερδεψε ο τίτλος και νόμιζα ότι βαζουμε αγγελίες και ήθελα να πουλήσω τα δικά μου γιατι έχει πέσει βαρύς χειμώνας εδώ και χρειάζομαι ξύλα για τη σόμπα. Συγγνώμη για την παρεξήγηση.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν είναι τόσο πολλά, SBE, γιατί δεν τα καις τα ίδια; Θα καπνίζουν και λιγότερο... :p
 

Zazula

Administrator
Staff member
Για το ακαδημαϊκό έτος 2012-2013, το Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ) προσφέρει έξι προπτυχιακά (4.200 θέσεις) και είκοσι πέντε μεταπτυχιακά (3.500 θέσεις) προγράμματα σπουδών. Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων είναι μέχρι την 10η Δεκεμβρίου 2011. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.eap.gr/eisagogi_2012_2013/instructions.htm. Προϋποθέσεις: http://www.eap.gr/eisagogi_2012_2013/requirements/requirements.htm.

Πληροφορίες για ειδικά προγράμματα (για εκπαιδευτικό προσωπικό ΑΤΕΙ, φοιτητές, ΑμεΑ κλπ), καθώς και για υποτροφίες, υπάρχουν στην κεντρική σελίδα τού ΕΑΠ: http://www.eap.gr/.
 
Τι θα έλεγα; Θα έλεγα ότι το ΕΑΠ πρέπει να χαμηλώσει πολύ τα δίδακτρά του. Το πτυχίο κοστίζει 650 Χ 12 = 7.800 ευρώ - δηλαδή είναι ακριβότερο κι από μεταπτυχιακό βρετανικού πανεπιστημίου!
 

daeman

Administrator
Staff member
Τι θα έλεγα; Θα έλεγα ότι το ΕΑΠ πρέπει να χαμηλώσει πολύ τα δίδακτρά του. Το πτυχίο κοστίζει 650 Χ 12 = 7.800 ευρώ - δηλαδή είναι ακριβότερο κι από μεταπτυχιακό βρετανικού πανεπιστημίου!

Πες τα, diceman!

ΕΑΠ: Ελεύθερο Ανοιχτό Πανακριβεπιστήμιο Ελεύθερο Ακριβό Πανεπιστήμιο :whistle:
 
Δαεμάνε, δύο συμπεράσματα, το ένα θεωρητικό και το άλλο πρακτικό. Πρώτον, το χρήμα είναι γενικό ισοδύναμο, ακόμα και της ελευθερίας, και πώς θα μπορούσες να έχεις ελευθερία αν δεν την αγόραζες; Αν όμως μπορούν να την αγοράσουν όλοι, τι σόι ελευθερία είναι αυτή; Σκέτη μπαναλούρα. Πώς θα μπορούσε να υπάρξει η ελευθερία των μεν χωρίς τη μη ελευθερία των δε; Άρα πολύ σοφή η απόδοση που προτείνεις (Ελεύθερο Ακριβό Πανεπιστήμιο), αφού οι δύο προσδιορισμοί αλληλοσυμπληρώνονται και βρίσκονται σε σχέση αμοιβαίας συνεπαγωγής. Δεύτερον, μια που τα οικονομικά σου είναι ίσως κάπως σφιχτούλικα (λέμε τώρα...), μην ξεχνάς ότι η κρίση είναι κι αυτή μια ευκαιρία. Κάνε υπομονή μπας και πέσουν οι τιμές και τότε ίσως μπορέσεις να αγοράσεις το πολυπόθητο πτυχίο Νομικών Επιστημών :cool:
 

SBE

¥
Απ'ό,τι μου λένε το ΕΑΠ έχει πολλαπλάσιες αιτήσεις απο τον αριθμό των θέσεων, οπότε τι κίνητρο μπορεί να έχει για να χαμηλώσει τα δίδακτρα;

Diceman, κράτα μικρό καλάθι, με την πρόσφατη αύξηση διδάκτρων...
 
Αν το ΕΑΠ βλέπει τον εαυτό του πρωτίστως ως επιχείριση, τότε όντως δεν έχει κίνητρο. Αλλά και οι αγγλομαθείς Έλληνες δεν έχουν κίνητρο να σπουδάσουν στο ΕΑΠ.

Όσο για την πρόσφατη αύξηση διδάκτρων, υποθέτω ότι αναφέρεσαι στα βρετανικά πανεπιστήμια. Ακόμα κι έτσι, το κόστος του MA Translation του Πανεπιστημίου του Surrey για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος είναι 5.740 λίρες (6.780 ευρώ με τη σημερινή ισοτιμία).
 

nickel

Administrator
Staff member
Όσο για την πρόσφατη αύξηση διδάκτρων, υποθέτω ότι αναφέρεσαι στα βρετανικά πανεπιστήμια. Ακόμα κι έτσι, το κόστος του MA Translation του Πανεπιστημίου του Surrey για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος είναι 5.740 λίρες (6.780 ευρώ με τη σημερινή ισοτιμία).
Περιλαμβάνει αυτό και τα έξοδα διαμονής ή/και πηγαινέλα; Είναι γενικότερα μια δίκαιη σύγκριση ή είναι λίγο μήλα και πορτοκάλια;

Από την άλλη, αυτό που με ενδιαφέρει εμένα περισσότερο: δείχνουν τα δίδακτρα του ΕΑΠ ότι χρεώνει σαν κερδοσκοπική επιχείρηση ή είναι εύλογο το τίμημα σε σχέση με αυτά που παρέχει;

Ρωτάω επειδή με ενδιαφέρει να υπάρχει αυτή η εκπαιδευτική παροχή, έστω και με τσουχτερά δίδακτρα, αρκεί να μη νιώθει ο πελάτης, ο φοιτητής, ότι πληρώνει και για την κακοδιαχείριση.
 

Oneiro13

New member
Περιλαμβάνει αυτό και τα έξοδα διαμονής ή/και πηγαινέλα; Είναι γενικότερα μια δίκαιη σύγκριση ή είναι λίγο μήλα και πορτοκάλια;

Έχετε ένα δίκιο όσον αφορά τη σύγκριση των γενικότερων εξόδων (δίδακτρα+διαμονή) σε κάθε χώρα, αλλά νομίζω πως ένας επιπλέον σημαντικός παράγοντας σύγκρισης είναι και οι υπηρεσίες που προσφέρει το κάθε πανεπιστήμιο και (καλώς ή κακώς) η απήχηση που έχει το πτυχίο κάθε πανεπιστημίου στην αγορά εργασίας.
Π.χ. ένα πτυχίο από τα πανεπιστήμια του Manchester ή του Surrey μπορεί να θεωρείται πιο "αξιόπιστο" και με μεγαλύτερο κύρος από αυτό του Ανοιχτού Πανεπιστημίου. Ο τρόπος αυτός σκέψης μπορεί να είναι λανθασμένος, όμως αυτός είναι.
Όπως και σε μία συζήτηση που είχα με μία καθηγήτρια στη σχολή μου έλεγε πως τα δίδακτρα για μεταπτυχιακό στη μετάφραση στο πανεπιστήμιο του Manchester είναι πιο ακριβά από τα δίδακτρα για μεταπτυχιακό στη βιολογία στο ίδιο πανεπιστήμιο. Και όταν τη ρώτησα γιατί γίνεται αυτό, μου είπε πως το τμήμα μετάφρασης του συγκεκριμένου πανεπιστημίου θεωρείται παγκοσμίως πάρα πολύ καλό, κάτι που δεν συμβαίνει με το τμήμα της βιολογίας.
 

SBE

¥
Και για να εξομοιώσουμε πλήρως τη σύγκριση, ας δούμε πόσο κάνουν τα μαθήματα στο αγγλικό ανοιχτό πανεπιστήμιο.
Για γενικό μάθημα διάρκειας ενός ακαδημαϊκού έτους που αντιστοιχεί σε 60 διδακτικές μονάδες τα δίδακτρα είναι 700 λίρες. Των 30 μονάδων είναι 450. Για μεταπτυχιακό οι 60 μονάδες είναι 1200-1400.
Για να πάρεις πτυχίο χρειάζεσαι 360 μονάδες και μεταπτυχιακό τίτλο 180.
 

Elena

¥
Όπως και σε μία συζήτηση που είχα με μία καθηγήτρια στη σχολή μου έλεγε πως τα δίδακτρα για μεταπτυχιακό στη μετάφραση στο πανεπιστήμιο του Manchester είναι πιο ακριβά από τα δίδακτρα για μεταπτυχιακό στη βιολογία στο ίδιο πανεπιστήμιο. Και όταν τη ρώτησα γιατί γίνεται αυτό, μου είπε πως το τμήμα μετάφρασης του συγκεκριμένου πανεπιστημίου θεωρείται παγκοσμίως πάρα πολύ καλό, κάτι που δεν συμβαίνει με το τμήμα της βιολογίας.

Εκπλήσσομαι, αλλά και δεν πιστεύω ότι ισχύει. Με μια γρήγορη αναζήτηση δεν βλέπω κανένα μεταπτυχιακό (taught MSc και MRes) στη Βιολογία, Βιοτεχνολογία κάτω από 8 χιλιάδες, ενώ το MA στη Μετάφραση είναι γύρω στις 5 χιλιάδες.

http://www.manchester.ac.uk/postgraduate/taughtdegrees/courses/atoz/

Translation and Interpreting Studies MA
MA (full-time) UK/EU students (per annum): £5,000
International students (per annum): £12,300

Biological Sciences MRes
MRes (full-time)
UK/EU students (per annum): £8,600
International students (per annum): £18,400

http://www.manchester.ac.uk/postgraduate/taughtdegrees/courses/atoz/course/?code=08171

MSc (full-time)
UK/EU students (per annum): £8,600
International students (per annum): £18,400

Όσο για την εξομοίωση του Open με το EAΠ, υπάρχουν ένα σωρό προγράμματα στην Αγγλία -αντίστοιχα προγράμματα στο Πανεπιστήμιο του Λονδίνου (External), ανάλογα με το πεδίο, συνήθως κοστίζουν τουλάχιστον 10 χιλιάδες -π.χ. της Δημόσιας Υγείας από LSHTM http://www.londoninternational.ac.u.../postgraduate/lshtm/public_health/index.shtml ή http://www.londoninternational.ac.uk/prospective_students/postgraduate/birkbeck/hrm/index.shtml (Human Resources, Birkbeck).

Τέλος, δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει δραστικά τα πράγματα τελευταία, αλλά σαφώς και υπάρχει κίνητρο όταν -και αν ακόμα- ισχύει ότι: [...]σύμφωνα με απόφαση του Δ.Σ του ΔΟΑΤΑΠ, η «ισοτιμία και αντιστοιχία» τίτλων που έχουν αποκτηθεί με την διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης χορηγείται μόνον εφόσον υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών στο Ε.Α.Π και κατόπιν σύγκρισης του προγράμματος σπουδών της σχολής στην ημεδαπή με αυτό της σχολής στην αλλοδαπή. ...και προς αποφυγή ταλαιπωρίας μετά την απόκτηση τίτλου.
 

Oneiro13

New member
Εκπλήσσομαι, αλλά και δεν πιστεύω ότι ισχύει. Με μια γρήγορη αναζήτηση δεν βλέπω κανένα μεταπτυχιακό (taught MSc και MRes) στη Βιολογία, Βιοτεχνολογία κάτω από 8 χιλιάδες, ενώ το MA στη Μετάφραση είναι γύρω στις 5 χιλιάδες.

Kοιτάξτε, και μένα όταν μου το είπε μου φάνηκε περίεργο, όμως τότε δεν διέθετα τα μέσα (internet) για να το ψάξω περισσότερο και να δω τι ισχύει. Όμως αν σκεφτούμε ότι την ρώτησα πριν από 3-4 χρόνια και εκείνη μου απάντησε για το μεταπτυχιακό που θα έκανε ο γιος μίας φίλης της πριν 3 χρόνια, μεσολαβούνε 6-7 χρόνια από τότε. Δε θα μου φαινόταν περίεργο ν' αυξήθηκαν τα δίδακτρα στον συγκεκριμένο τομέα.

Μάλιστα, στο πλαίσιο ενός μαθήματος στη σχολή, είχα παρακολουθήσει ένα σεμινάριο σ' ένα ιδιωτικό κέντρο-σχολή που δίνει τίτλους αναγνωρισμένους από την Ευρωπαϊκή Ένωση και (ίσως δεν είμαι σίγουρη) από το Υπουργείο παιδείας. Εκεί οι καθηγητές μας είχαν πει πως θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στην επιλογή του πανεπιστημίου στην Αγγλία όπου θα κάνουμε το μεταπτυχιακό μας γιατί το πρόγραμμα σπουδών και η ποιότητα σπουδών μαζί μπορεί να μεταβάλλονται συνεχώς. Ο ένας μάλιστα από τους καθηγητές ήταν Βρετανός και είχε τελειώσει στην Αγγλία ένα κολλέγιο (δεν θυμάμαι το όνομα του κολλεγίου) και μας έλεγε πως όταν είχε πάει εκείνος εκεί οι σπουδές ήταν παρά πολύ καλές. Ποιοτικές με όλη τη σημασία της λέξης. Τώρα το κολλέγιο αυτό κοντεύει να γίνει ένα παρακμιακό κολλέγιο. Οι λόγοι είναι ότι το προσωπικό δεν βασίζεται σε έμπειρους καθηγητές και ότι πλέον δέχονται σπουδαστές χωρίς κριτήρια. Π.χ. ακόμα και χωρίς απολυτήριο από το (ελληνικό, κ.α.) σχολείο και χωρίς εισαγωγικές. Βλέπεις χρειάζονται τα λεφτά. Έτσι αυτό που έκαναν είναι να μειώσουν τα δίδακτρα για να προσελκύσουν περισσότερους φοιτητές. Και αυτοί οι καθηγητές και μία καθηγήτρια στη σχολή που ειδικεύεται στη μετάφραση μου είχαν πει πως όλα τα πανεπιστήμια και τα κολλέγια στην Αγγλία χρειάζονται τα λεφτά των φοιτητών για να επιβιώσουν και κάνουν τα πάντα προκειμένου να πας σε αυτούς και να επιλέξεις το δικό τους πανεπιστήμιο. Γι' αυτό και μου είπαν πως θα πρέπει πριν αποφασίσω σε ποιο θα πάω να ζητήσω από διάφορα πανεπιστήμια να μου στείλουν τον οδηγό σπουδών τους και να μάθω, όσο είναι αυτό εφικτό, την αποτελεσματικότητα και τις δυνατότητες του τμήματος που θέλω. Με λίγα λόγια πόσο καλό είναι. Γιατί όπως μου είπανε και η Οξφόρδη θεωρείται ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, αλλά δεν είναι όλα τα τμήματά της εξίσου καλά. Π.χ. και γω έχω ακούσει ότι το κρατικό πανεπιστήμιο του Λονδίνου είναι καταπληκτικό στις θετικές επιστήμες (κυρίως στα μαθηματικά) ενώ στις θεωρητικές όχι.

Τέλος, κάτι άλλο που μου είπε η καθηγήτρια μου στη σχολή είναι πως από πρόπερσι δεν αναγνωρίζονται όλα τα μεταπτυχιακά των ξένων πανεπιστημίων στην Ελλάδα. Αναγνωρίζονται μόνο όσα υπάρχουν στη λίστα που έχει κάθε χρόνο το ΔΙΚΑΤΣΑ (σημερινό ΔΟΑΤΑΠ). Δηλαδή, μπορεί πέρυσι το υπουργείο ν' αναγνώριζε το μεταπτυχιακό του Manchester και φέτος όχι. Μου είπε πως και εκείνη το έμαθε όταν είδε πρώην φοιτητές της να έρχονται στη σχολή και να δίνουν μαθήματα για να τους αναγνωριστεί το μεταπτυχιακό τους και μου είπε "Kοίταξε να μην πάθεις και συ τα ίδια!" Όταν μου το είπε αυτό ρώτησα και άλλους καθηγητές. Άλλοι μου είπαν πως ισχύει, άλλοι πως δεν έχουν ακούσει κάτι και άλλοι πως ισχύει για ορισμένα τμήματα και εξ' ου οι αυξομειώσεις στα δίδακτρα. Τώρα τι να πιστέψω;; Θα περάσω κάποια μέρα από τα γραφεία του ΔΟΑΤΑΠ στην Αγίου Κωνσταντίνου (νομίζω?) και θα ρωτήσω η ίδια τι γίνεται.:)
 

SBE

¥
Διαβάζοντας το κείμενο σου Όνειρο παρατηρώ μια μικρή σύγχυση για τα αγγλικά πανεπιστήμια. Τι εννοείς όταν λες το κρατικό πανεπιστήμιο του Λονδίνου; Το πανεπιστήμιο του Λονδίνου είναι ομόσπονδο πανεπιστήμιο- ομπρέλα που αποτελείται από μερικά πανεπιστήμια που τα λέμε κολλέγια για να μην τα μπερδεύουμε (UCL, KCL, QMW κλπ), κάμποσες ανεξάρτητες σχολές που τις λένε ινστιτούτα, κέντρα κλπ, όπως το Eκπαιδευτικό Ινστιτούτο κλπ, μερικά πανεπιστήμια που έχουν συγκεκριμένη κατεύθυνση και τα λένε Σχολές π.χ LSE, SOAS κλπ κλπ κλπ. Το κάθε υποπανεπιστήμιο είναι αυτοδιοικούμενο και ανεξάρτητο, δεν μπορείς να πεις ότι το πανεπιστήμιο του Λονδίνου είναι καλό στις θετικές επιστήμες, γιατί δεν υπάρχει πανεπιστήμιο του Λονδίνου με αυτή την έννοια. Μπορείς να πεις ότι το KCL είναι καλό στην ιατρική (που είναι) ή το LSE είναι μέτριο στα μαθηματικά. Αλλά υπάρχουν ένα - δυο προγράμματα σπουδών που είναι κοινά για όλο το πανεπιστήμιο του Λονδίνου και οργανώνονται με συνεργασία όλων των υποπανεπιστημίων, το ένα είναι το LLM (μεταπτυχιακό νομικής), και μόνο για αυτά μπορείς να πεις γενικά ότι το LLM του πανεπιστήμιου του Λονδίνου θεωρείται το καλύτερο της χώρας (κι αυτό είναι αλήθεια, γιατί τελευταία φορά που ασχολήθηκα πρόσφερε επιλογή 95 μαθήματα).

Επίσης δεν ξέρω τι εννοείς με τη λέξη κολλέγιο. Στο χώρο της ανώτατης εκπαίδευσης, εκτός Καίμπριτζ και Οξφόρδης, κολλέγια είναι συνήθως τα υποπανεπιστήμια ενός πανεπιστημίου τα οποία είναι κανονικότατα πανεπιστήμια. Το πανεπιστήμιο του Λονδίνου και το πανεπιστήμιο της Ουαλλίας είναι τα δυο που έχουν τέτοιο σύστημα.

Ομοίως, όλα τα πανεπιστήμια είναι κρατικά με την έννοια ότι είναι μη κερδοσκοπικά ιδρύματα που λειτουργούν με κρατική άδεια, παράγουν έρευνα και χρηματοδοτούνται από το κράτος, έχουν δε όλα κοινό σύστημα εισαγωγής. Ιδιωτικά πανεπιστήμια αυτοχρηματοδοτούμενα ή κερδοσκοπικού χαρακτήρα υπάρχουν μόνο δύο σε όλη τη χώρα και είναι στην κατηγορία μικρομεσαία χωρίς σπουδαία φήμη.

Αν σκοπεύεις να πας για σπουδές στην Αγγλία συνιστώ να πας μια μέρα από το Βρετανικό Συμβούλιο και να ζητήσεις γενικές πληροφορίες, να διαβάσεις Wikipedia κλπ. Το λιγότερο που πρέπει να κάνεις είναι να ξέρεις το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας που θα πας να σπουδάσεις και τις διαφορές μεταξύ πανεπιστημίων. Νομίζω υπάρχουν και βιβλία στα ελληνικά που τα εξηγούν, όπως και σύμβουλοι που σε βοηθάνε να βρεις πανεπιστήμιο.
Όσο για το να προσέχετε που θα πάτε κλπ, λογικό και ισχύει, αλλά ... Η Οξφόρδη μπορεί να έχει σχολές που δεν είναι οι καλύτερες, αλλά είναι σαφώς καλύτερες από τις αντίστοιχες του πανεπιστημίου της αγγλικής Κωλοπετεινίτσας. Και το όνομα Οξφόρδη/ Καίμπριτζ στο πτυχίο σου ανοίγει πόρτες ό,τι και να'χεις σπουδάσει εκεί. Το ξέρεις για παράδειγμα ότι υπάρχουν εταιρείες που προσλαμβάνουν μόνο πτυχιούχους αυτών των δυο πανεπιστημίων από Αγγλία;

Τέλος πάντων, ελπίζω να μην βαρέθηκαν οι αναγνώστες, αλλά είδα κάποιες ελλείψεις κι είπα να βοηθήσω.


ΥΓ Το να δίνεις μαθήματα για να αναγνωριστεί η αντιστοιχία δεν είναι και τόσο τραγικό. Δεν είναι "πάθημα", ούτε πρέπει να αποτρέπεται κανείς να σπουδάσει αυτό που του αρέσει. Άλλωστε κα το ΔΙΚΑΤΣΑ δεν αποτρέπει, σου δίνει τη δυνατότητα να δώσεις συμπληρωματικά μαθήματα αν θέλεις αντιστοιχία. Ισοτιμία μπορεί να σου δώσει και χωρίς εξετάσεις.

ΥΓ2 Η λίστα του ΔΙΚΑΤΣα υπάρχει ονλάιν. Όλα τα σοβαρά πανεπιστήμια βρίσκονται στη λίστα με όλα τους τα προγράμματα σπουδών, οπότε μην ανησυχείς, Εννοείται ότι εσύ θα πας σε σοβαρό πανεπιστήμιο κι όχι στην Κωλοπετεινίτσα.
 

Oneiro13

New member
Διαβάζοντας το κείμενο σου Όνειρο παρατηρώ μια μικρή σύγχυση για τα αγγλικά πανεπιστήμια. Τι εννοείς όταν λες το κρατικό πανεπιστήμιο του Λονδίνου; Το πανεπιστήμιο του Λονδίνου είναι ομόσπονδο πανεπιστήμιο- ομπρέλα που αποτελείται από μερικά πανεπιστήμια που τα λέμε κολλέγια για να μην τα μπερδεύουμε (UCL, KCL, QMW κλπ), κάμποσες ανεξάρτητες σχολές που τις λένε ινστιτούτα, κέντρα κλπ, όπως το Eκπαιδευτικό Ινστιτούτο κλπ, μερικά πανεπιστήμια που έχουν συγκεκριμένη κατεύθυνση και τα λένε Σχολές π.χ LSE, SOAS κλπ κλπ κλπ. Το κάθε υποπανεπιστήμιο είναι αυτοδιοικούμενο και ανεξάρτητο, δεν μπορείς να πεις ότι το πανεπιστήμιο του Λονδίνου είναι καλό στις θετικές επιστήμες, γιατί δεν υπάρχει πανεπιστήμιο του Λονδίνου με αυτή την έννοια.

Προφανώς, μιλάτε γι' αυτό .

Έχετε δίκιο! Ζητώ συγγνώμη! Δεν το διατύπωσα σωστά. Δεν εννοούσα κρατικό πανεπιστήμιο με την έννοια των κρατικών πανεπιστημίων που έχουμε εδώ στην Ελλάδα. Ήθελα να πω αμιγώς κρατικό πανεπιστήμιο του Λονδίνου. Γι' αυτό εδώ. Δηλαδή, το πανεπιστήμιο με τις ελάχιστες (ή τις σχεδόν καθόλου) ιδιωτικές επιχορηγήσεις. Έχω ακούσει πως το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο δεν χρηματοδοτείται από ιδιωτικές και πολυεθνικές επιχειρήσεις όπως άλλα κρατικά πανεπιστήμια της Βρετανίας, αλλά χρηματοδοτείται αποκλειστικά από το κράτος. Γι' αυτό μάλιστα δέχεται πολύ εύκολα φοιτητές ακόμα και με κάπως "χαμηλή" βαθμολογία (π.χ. από 6 και πάνω, ενώ άλλα πανεπιστήμια θέτουν ως βάση το 6,5). Το πανεπιστήμιο αυτό μάλιστα είχε μπλεχτεί και σε κάποιο σκάνδαλο επειδή ενώ κριτήριο για την κρατική επιχορήγησή του ήταν ο αριθμός των επιτυχόντων φοιτητών ανά ακαδημαϊκό έτος, έδωσε ψευδή στοιχεία στο κράτος θεωρώντας ως επιτυχόντες όχι αυτούς που τελείωναν επιτυχώς το έτος τους και προχωρούσαν στο επόμενο, αλλά όσους εγγράφονταν κάθε χρονιά στο πανεπιστήμιο. Υπήρξαν και παραιτήσεις από την πλευρά της διοίκησης του πανεπιστημίου.

Συνήθως τα πανεπιστήμια που χορηγούνται σε μεγάλο βαθμό από εταιρίες ιδιωτικού συμφέροντος είναι και αυτά που "επιλέγουν" ποιο τμήμα θα είναι το πιο καλό. Με λίγα λόγια, διαμορφώνουν την ποιότητα κάθε τμήματος ή κάθε έρευνας ανάλογα με την επιχορήγηση που έχουν για αυτά. Ενδεικτικό παράδειγμα αποτελεί το πανεπιστήμιο του Cambridge στο οποίο υπάρχει καθηγητική Έδρα Οργανικής Χημείας και Επιστήμης Πετρελαίου της BP η οποία χρηματοδοτείται από την ομώνυμη εταιρία πετρελαίου. Υπάρχει επίσης " Έδρα Επιστήμης της Υγείας και Τροφής των Ζώων Φάρμας της Marks and Spencer". Όπως καταλαβαίνετε όλα αυτά θέτουν σε κίνδυνο το αίσθημα αμεροληψίας αυτών των πανεπιστημίων. Παλαιότερα, υπήρχαν πανεπιστήμια που χρηματοδοτούνταν από καπνοβιομηχανίες, όμως εδώ και κάποια χρόνια το Συμβούλιο των Πρυτάνεων απαγόρεψε στα πανεπιστήμια αυτά να χρηματοδοτούνται από καπνοβιομηχανίες οι σπουδές και οι έρευνες που σχετίζονται με τον καρκίνο.

Τώρα γιατί νομίζετε πως βγήκαν στον δρόμο οι Βρετανοί φοιτητές;; Το κράτος πλέον δεν μπορεί να χρηματοδοτεί τα πανεπιστήμια αυτά. Δίνει λίγα χρήματα. Οι ιδιώτες (επιχειρήσεις-βιομηχανίες), οι χορηγοί τους δηλαδή, αυξάνουν συνεχώς τις απαιτήσεις τους από τα πανεπιστήμια αυτά για να συνεχίζουν και οι ίδιοι τις χρηματοδοτήσεις που δίνουν. Γι' αυτό το κράτος σχεδόν τριπλασίασε τα δίδακτρα. Ο φόβος των Άγγλων και όχι μόνο είναι μήπως όλα αυτά οδηγήσουν στην κανονική και με το νόμο ιδιωτικοποίηση των πανεπιστημίων.

Επίσης δεν ξέρω τι εννοείς με τη λέξη κολλέγιο. Στο χώρο της ανώτατης εκπαίδευσης, εκτός Καίμπριτζ και Οξφόρδης, κολλέγια είναι συνήθως τα υποπανεπιστήμια ενός πανεπιστημίου τα οποία είναι κανονικότατα πανεπιστήμια. Το πανεπιστήμιο του Λονδίνου και το πανεπιστήμιο της Ουαλλίας είναι τα δυο που έχουν τέτοιο σύστημα.

To κολλέγιο για το οποίο μας έκανε λόγο ο καθηγητής αυτός ήταν ιδιωτικό, αλλά μου είπε πως βρίσκονται στην ίδια κατάσταση και άλλα ιδιωτικά και δημόσια κολλέγια.

Ομοίως, όλα τα πανεπιστήμια είναι κρατικά με την έννοια ότι είναι μη κερδοσκοπικά ιδρύματα που λειτουργούν με κρατική άδεια, παράγουν έρευνα και χρηματοδοτούνται από το κράτος, έχουν δε όλα κοινό σύστημα εισαγωγής.

Μην παίρνετε και όρκο!:p
Σας τα έγραψα και πιο πάνω.

Στη βιβλιοθήκη της σχολής μου υπάρχουν οδηγοί σπουδών για διάφορα πανεπιστήμια της Αγγλίας. Ο πιο πρόσφατος οδηγός σπουδών είναι του 2008. Οπότε ο μοναδικός τρόπος για ενημέρωση είναι η συζήτηση με τους καθηγητές στη σχολή σε ώρες γραφείου ή με ραντεβού. Άλλωστε και οδηγός πρόσφατος να υπήρχε, πάλι θα τους ρωτούσα. Ενδιαφερόμουν για μεταπτυχιακές σπουδές ακόμα και πριν εισαχθώ στη σχολή μου. Βασίστηκα και βασίζομαι στο γεγονός ότι όλοι σχεδόν οι καθηγητές στη σχολή έχουν σπουδάσει σε πανεπιστήμια της Αγγλίας, οπότε λογικά, έλεγα, κάτι παραπάνω θα ξέρουν και θα μπορούσαν να με κατατοπίσουν. Έτσι και έγινε μου έδωσαν αρκετές συμβουλές. Μία από αυτές ήταν ότι το τμήμα μετάφρασης (και άλλα τμήματα "θεωρητικής κατεύθυνσης") του London Metropolitan University δεν φημίζεται ως και το καλύτερο. Δεν νομίζω πως οι καθηγητές ήθελαν να μου υποβαθμίσουν ή να μου πουν πως ένα μεταπτυχιακό πάνω στη μετάφραση ή αλλού στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο δεν είναι καλό, αλλά πως υπάρχουν πανεπιστήμια που είναι πιο "αυθεντίες" στον τομέα αυτό. Όπως τα πανεπιστήμια του Manchester, όπου πρόεδρος του τμήματος μετάφρασης είναι η Mona Baker (αν δεν έχει αλλάξει κάτι) η οποία θεωρείται εγγύηση για τις μεταφραστικές σπουδές (αυτά δεν είναι λόγια δικά μου), το πανεπιστήμιο του Surrey για το οποίο δεν γνώριζα πολλά πράγματα και το πανεπιστήμιο της Γλασκώβης. Θα μου πείτε πως ίσως οι καθηγητές να είχαν κάποια σκοπιμότητα, π.χ. να είχαν σπουδάσει σε αυτές τις σχολές και να ήθελαν να τις εκθειάσουν. Δεν ξέρω! Εγώ σας παραθέτω ό,τι έχω μάθει και συζητήσει με καθηγητές της σχολής μου και με φοιτητές που έχουν και είχαν ανάλογες σπουδές. Εγώ από μόνη μου δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω και πολλά πράγματα. Έχω ψάξει στις ιστοσελίδες αγγλικών πανεπιστημίων, έχω παραγγείλει οδηγούς σπουδών από 2 βρετανικά πανεπιστήμια και έχω κατεβάσει και άλλους πολλούς. Όμως δεν έχω και δεν μπορώ να έχω την γνώση για το ποιο πανεπιστήμιο είναι καλό και ποιο όχι. Στον τάδε τομέα ή στον άλλο. Απλώς ακούω πράγματα και εμπειρίες άλλων. Για παράδειγμα, το ότι το London Metropolitan University έχει πάρα πολύ καλό τμήμα στα μαθηματικά το έμαθα από ένα φόρουμ μαθηματικών στο οποίο συζητούσαν για μεταπτυχιακά και έλεγαν πως σ' αυτό το πανεπιστήμιο οι σπουδές θετικών επιστημών είναι εξαιρετικές και από έναν γνωστό μου που έκανε μεταπτυχιακό στη βιολογία εκεί όντας απόφοιτος Τ.Ε.Ι.

ΥΓ Το να δίνεις μαθήματα για να αναγνωριστεί η αντιστοιχία δεν είναι και τόσο τραγικό. Δεν είναι "πάθημα", ούτε πρέπει να αποτρέπεται κανείς να σπουδάσει αυτό που του αρέσει. Άλλωστε και το ΔΙΚΑΤΣΑ δεν αποτρέπει, σου δίνει τη δυνατότητα να δώσεις συμπληρωματικά μαθήματα αν θέλεις αντιστοιχία. Ισοτιμία μπορεί να σου δώσει και χωρίς εξετάσεις.

Η καθηγήτρια μου είπε πως μπορεί ν' αναγνωριστεί χωρίς εξετάσεις, αλλά πληρώνοντας. Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει ή όχι. Η καθηγήτρια σας λέω πως μου το είπε. Μου είπε "Είναι κρίμα να πληρώσεις έξω και να πληρώσεις και δω."

ΥΓ2 Η λίστα του ΔΙΚΑΤΣα υπάρχει ονλάιν. Όλα τα σοβαρά πανεπιστήμια βρίσκονται στη λίστα με όλα τους τα προγράμματα σπουδών, οπότε μην ανησυχείς,

Σας ευχαριστώ πολύ! Θα την έχω υπόψιν μου, αλλά επειδή μάλλον θ' αργήσω να κάνω μεταπτυχιακό, θα πάω να ρωτήσω όταν με το καλό το αποφασίσω. Μπορεί μέχρι τότε μπορεί να υπάρχουν αλλαγές.
 

SBE

¥
Πολύ φοβάμαι ότι η σύγχυση συνεχίζεται και δεν διαβάσατε αυτά που έγραψα πιο πάνω με προσοχή. Και επειδή έχω κι άλλες δουλειές, θα πω μερικά διευκρινιστικά ακόμη και τέρμα.

Ντισκλέιμερ: Καθ'οδόν μπορεί να προσβάλω το αγαπημένο πανεπιστήμιο κανενός. Δυστυχώς δεν ανήκω στη σχολή της πολιτικής ορθότητας, είμαι πιο πολύ στην κατηγορία αυτοί φταίνε που είναι _____ (συμπληρώστε κατά βούληση). Είμαι της άποψης ότι από τη στιγμή που πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλά σου για τις σπουδές, οφείλεις να είσαι πολύ αυστηρός στις επιλογές σου. Χωρίς δικαιολογίες. Δεν είναι όλα τα αγγλικά πανεπιστήμια ίσα. Αν σας ακούγομαι σνομπ, τότε είμαι.

Αδυνατώ να πιστέψω ότι το London Metropolitan είναι καλό σε οτιδήποτε, αλλά ας μην το πάρω και στο λαιμό μου. Βεβαίως ήρθε 110ο στα 111 πρώτα ή κάτι τέτοιο, αν θυμάμαι καλά. Είναι βεβαίως πολυπληθές πανεπιστήμιο. Αλλά το όνομα ενός πανεπιστημίου μετράει πιο πολύ από το όνομα του κάθε τμήματός του χωριστά.
Το συγκεκριμένο ανήκει στα πρώην ΤΕΙ που μετονομάστηκαν σε ΑΕΙ (για να χρησιμοποιήσω ελληνικούς όρους). Σε γενικές γραμμές αυτά τα πανεπιστήμια προσφέρουν καλές πρακτικές σπουδές (γραφιστική, δημοσιογραφία κλπ) αλλά δεν έχουν καταφέρει, με ελάχιστες εξαιρέσεις, να κάνουν σοβαρή έρευνα, και είτε μας αρέσει είτε όχι, τα σοβαρά πανεπιστήμια είναι κυρίως ερευνητικά.

Έχω ακούσει πως το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο δεν χρηματοδοτείται από ιδιωτικές και πολυεθνικές επιχειρήσεις όπως άλλα κρατικά πανεπιστήμια της Βρετανίας, αλλά χρηματοδοτείται αποκλειστικά από το κράτος. Γι' αυτό μάλιστα δέχεται πολύ εύκολα φοιτητές ακόμα και με κάπως "χαμηλή" βαθμολογία (π.χ. από 6 και πάνω, ενώ άλλα πανεπιστήμια θέτουν ως βάση το 6,5).

Μετάφραση: Κοιτάζει να δεχτεί και την κουτσή Μαρία για να πάρει μεγαλύτερη επιδότηση (σημ. δεν είναι το μόνο). Και μαγειρεύει και τα νούμερα άμα δε του βγαίνουν. Α, να αναφέρουμε εδώ και το Κίνγκστον, της ίδιας κατηγορίας, που δωροδόκησε τους επιθεωρητές στο τμήμα μουσικής. Για συνεργασίες δείτε τη βίκι.
Όμως ή θα μιλάμε για πανεπιστήμια ή θα μιλάμε για %#$@!#$#@%.

Σνιπ κάμποσα περί χρηματοδότησης, στα οποία βλέπω ότι εξακολουθεί το μπέρδεμα. Δε σας αδικώ γιατί ένα πράγμα που δεν κάνει σωστά το ελληνικό πανεπιστήμιο είναι να δείξει στους φοιτητές πώς γίνεται η πανεπιστημιακή έρευνα και ίσως οι φοιτητές δεν αντιλαμβάνονται ότι η μεγαλύτερη απώλεια για έναν επιστήμονα- ερευνητή είναι η απώλεια του καλού του ονόματος.

Άλλο οι έρευνες που ίσως χρηματοδοτούνται από τη βιομηχανία (και πάντα δηλώνεται η χρηματοδότηση στις εργασίες που προκύπτουν από την έρευνα) κι άλλο οι δωρεές που γίνονται για να αγοράσει π.χ. εξοπλισμό ένα τμήμα, και που συνήθως τις ανταμείβει με το να δώσει το όνομα του ευεργέτη σε κάποιο κτίριο ή κάποια έδρα. Για τα 800 χρόνια του Καίμπριτζ έκαναν μια μεγάλη εκστρατεία για δωρεές και μέχρι τώρα έχουν μαζέψει αστρονομικά ποσά (η μεγαλύτερη δωρεά ήταν 20 εκ. λίρες). Υποθέτω με τα κριτήριά σας το Καίμπριτζ και οι 88 νομπελίστες του είναι ένα πουλημένο πανεπιστήμιο που κάνει τούμπες σε κάθε δωρητή.

Όσο για το Μαρκς & Σπενσερ, οι ζωοτροφές τους τελευταία φορά που δοκίμασα ήταν για τα μπάζα. Τζάμπα η δωρεά. :p

Τώρα γιατί νομίζετε πως βγήκαν στον δρόμο οι Βρετανοί φοιτητές;;

Πείτε μου.

Το κράτος πλέον δεν μπορεί να χρηματοδοτεί τα πανεπιστήμια αυτά. Δίνει λίγα χρήματα. Οι ιδιώτες (επιχειρήσεις-βιομηχανίες), οι χορηγοί τους δηλαδή, αυξάνουν συνεχώς τις απαιτήσεις τους από τα πανεπιστήμια αυτά για να συνεχίζουν και οι ίδιοι τις χρηματοδοτήσεις που δίνουν. Γι' αυτό το κράτος σχεδόν τριπλασίασε τα δίδακτρα. Ο φόβος των Άγγλων και όχι μόνο είναι μήπως όλα αυτά οδηγήσουν στην κανονική και με το νόμο ιδιωτικοποίηση των πανεπιστημίων.

Ενδιαφέρουσα άποψη. Διαφέρει λίγο από αυτά που γράφανε τα πλακάτ στις διαδηλώσεις.

To κολλέγιο για το οποίο μας έκανε λόγο ο καθηγητής αυτός ήταν ιδιωτικό, αλλά μου είπε πως βρίσκονται στην ίδια κατάσταση και άλλα ιδιωτικά και δημόσια κολλέγια.

Τελικά τι εννοεί με τη λέξη κολλέγια; Πανεπιστήμια; Αντίστοιχα των δικών μας ΙΕΚ; Σχολές; Γιατί στα αγγλικά της Αγγλίας σημαίνει απ'όλα αυτά και συνήθως χωρίς άλλη επεξήγηση ΔΕΝ σημαίνει πανεπιστήμιο. Ενώ στα αγγλικά των ΗΠΑ χωρίς άλλη επεξήγηση συνήθως σημαίνει πανεπιστήμιο.

Μην παίρνετε και όρκο!:p Σας τα έγραψα και πιο πάνω.

Εντάξει, δεν παίρνω όρκο ότι ξέρω πώς λειτουργούν τα αγγλικά πανεπιστήμια. :eek: :bored::blink:

Βασίστηκα και βασίζομαι στο γεγονός ότι όλοι σχεδόν οι καθηγητές στη σχολή έχουν σπουδάσει σε πανεπιστήμια της Αγγλίας, οπότε λογικά, έλεγα, κάτι παραπάνω θα ξέρουν και θα μπορούσαν να με κατατοπίσουν. Έτσι και έγινε μου έδωσαν αρκετές συμβουλές.

Λογικό, αλλά βεβαίως να μην ξεχνάμε ότι δεν υπάρχει ουδετερότητα στις συμβουλές. Γι'αυτό είναι καλύτερα να συζητά κανείς με όσο περισσότερο κόσμο γίνεται. Και ψάξιμο στο ιντερνέτ.

Δεν νομίζω πως οι καθηγητές ήθελαν να μου υποβαθμίσουν ή να μου πουν πως ένα μεταπτυχιακό πάνω στη μετάφραση ή αλλού στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο δεν είναι καλό, αλλά πως υπάρχουν πανεπιστήμια που είναι πιο "αυθεντίες" στον τομέα αυτό.

Με άλλα 110 πανεπιστήμια καλύτερα από αυτό, είμαι σίγουρη ότι αυτό ήθελαν να πουν αλλά ήταν ευγενικοί.

Όμως δεν έχω και δεν μπορώ να έχω την γνώση για το ποιο πανεπιστήμιο είναι καλό και ποιο όχι. Στον τάδε τομέα ή στον άλλο.

Απλά πράγματα.
α. Ψάχνεις στο διαδίκτυο, πρώτα θα έλεγα δες τι λέει η ΕΕ.
β. Μετά αν δε σε ικανοποιούν αυτά τα πανεπιστήμια (λίγο δύσκολο), κοίτα για καμιά λίστα με όλα τα σχετικά προγράμματα σαν αυτή εδώ, που δεν ξέρω αν είναι εξαντλητική γιατί δεν την έψαξα, ένα γκούγκλισμα έκανα μόνο και ήρθε πρώτη.
γ. Διάλεξε αυτό που σου αρέσει ο τίτλος του, χωρίς να απορρίπτεις τα άλλα. Ταξινόμησέ τα με τη σειρά προτίμησης.
δ. Κοίτα την κατάταξη των πανεπιστημίων της Τάιμς, που είναι η πιο γνωστή, την έχει κι η Βίκι.
ε. Βγάλε όσα είναι στα πανεπιστήμια που είναι χαμηλά στη γενική κατάταξη, εκτός αν πραγματικά σου αρέσει ο τίτλος του μάστερ.
στ. Κοίτα τα σάιτ των πανεπιστημίων και διάβασε τις περιγραφές του κάθε μάστερ και σβήσε αυτά που δε σου αρέσουν ή αυτά για τα οποία δεν έχεις τα απαιτούμενα προσόντα. Αν εξακολουθούν να είναι πολλά στη λίστα...
ζ. Κοίτα τις σελίδες του πανεπιστημίου πάλι για να δεις τι βαθμό πήρε το τμήμα στο ΤΑΕ και στο RAE. Ξαναταξινόμησε και σβήσε τα τελευταία.
Ε, μετά από αυτό θα σου έχουν μείνει καμιά δεκαριά μάστερ το πολύ, κάνεις αίτηση σε όλα και περιμένεις.
Θα είναι και φοβερή εξάσκηση στα αγγλικά.

Η καθηγήτρια μου είπε πως μπορεί ν' αναγνωριστεί χωρίς εξετάσεις, αλλά πληρώνοντας. Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει ή όχι. Η καθηγήτρια σας λέω πως μου το είπε. Μου είπε "Είναι κρίμα να πληρώσεις έξω και να πληρώσεις και δω."

Με ό,τι λέω πιο πάνω είναι πολύ σπάνιο να καταλήξει κανείς με λίστα με πτυχία που δεν αναγνωρίζονται. Παρεμπιπτόντως, η αναγνώριση απ'όσο ξέρω χρησιμεύει κυρίως για κρατική εργασία. Μετά από όσα συμβαίνουν στην Ελλάδα, εξακολουθεί να σας απασχολεί η κρατική εργασία;
Επίσης, υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε ισοτιμία και αντιστοιχία. Η ισοτιμία είναι σχετικά εύκολη υπόθεση. Αντιστοιχία ζητούσε ένας φίλος μου μηχανικός, που είχε κάνει περίεργο συνδυασμό σπουδών (μηχανολογία τριετές πρώτο πτυχίο, ηλεκτρονική και υπολογιστές δύο μάστερ) και δεν αντιστοιχούσαν τα πτυχία του 100% σε κάποια από τις ειδικότητες και δεν μπορούσαν να τον κατατάξουν. Τελικά διάλεξε ηλεκτρονική και έδωσε δυο- τρία μαθήματα.

Μπορεί μέχρι τότε μπορεί να υπάρχουν αλλαγές.

Είμαι σίγουρη ότι θα είναι ελάχιστες.
 

SBE

¥
Παρεμπιπτόντως, τα ζώα φάρμας είναι αυτό που λέμε οικόσιτα ζώα;
 
Top