Page 69 of 73 FirstFirst ... 19 59 65 66 67 68 69 70 71 72 73 LastLast
Results 681 to 690 of 729

Thread: Το κάπνισμα

Senior Member Hellegennes's Avatar
    Quote Originally Posted by Alexandra View Post
    Χελόου, Έλλη! Δεν μένουμε όλοι μέσα στην Αθήνα με τη μολυσμένη ατμόσφαιρά της. Τυχαίνει ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού να μένει σε καθαρό αέρα. Αυτοί δικαιούνται να διαμαρτύρονται, τουλάχιστον;

Και νομίζω ότι ο συμψηφισμός είναι λίγο άστοχος: Η μολυσμένη ατμόσφαιρα της πόλης είναι κάτι έξω και πάνω από τις δυνατότητές σου να ρυθμίσεις, οι βλαβερές συνέπειες του καπνού των άλλων είναι απόλυτα στο χέρι σου.
    Σε καθαρό αέρα είναι δύσκολο να ζεις εκτός κι αν μένεις στην πλαγιά κανενός βουνού, μακριά από αστικές και περιαστικές περιοχές. Φυσικά υπάρχει μια διαβάθμιση από το κέντρο ως τα προάστια αλλά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο υποπτεύεσαι. Την μολυσμένη ατμόσφαιρα δεν μπορείς να την ελέγξεις, αλλά αν ανησυχείς για υπολείμματα καπνού στα ρούχα, θα έπρεπε να σκέφτεσαι σοβαρά την πιθανότητα να μετακομίσεις π.χ. στα Άγραφα, βάσει προτεραιοτήτων. Θέλω να πω ότι αν ανησυχείς τόσο πολύ που να θεωρείς εύλογο να αλλάξει ο καπνιστής μπλούζα μετά το τσιγάρο, είναι πολύ πιο εύλογο να θέλεις να μετακομίσεις σε βουνό, ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για την ευκολία σου. Γενικά, υπάρχουν χίλια δυο πράγματα πολύ πιο τοξικά κι επικίνδυνα που οι περισσότεροι ούτε καν σκεφτόμαστε*, που καθιστά το θέμα με την μπλούζα ανθυπολεπτομέρεια. Ουσιαστικά λέω ότι αν σε ανησυχεί τόσο πολύ μια τόσο μικρή έκθεση σε τοξικές ουσίες, θα έπρεπε να έχεις πάθει υστερικό σοκ ψάχνοντας για πράγματα που ούτε καν φαντάζεσαι πόσο πιο επικίνδυνα είναι.

* ακόμη και το τι και πώς μαγειρεύεις, αν μαγειρεύεις με ανοιχτή πόρτα, αν πίνεις ελληνικό κατά την εγκυμοσύνη, αν φοράς τζην, αν έχεις χαλιά στο σπίτι, αν μένεις σε περιοχή που το νερό προέρχεται από πηγές που μολύνονται συστηματικά από κατάλοιπα αλάτων εκχιονιστικών μηχανημάτων (δηλαδή αν στην περιοχή σου χιονίζει συχνά, στην ουσία), αν πίνεις εμφιαλωμένο νερό που έχει εκτεθεί αρκετά σε θερμοκρασία μεγαλύτερη των 20 °C, αν χρησιμοποιείς αντικολλητικά σκεύη στο μαγείρεμα, αν έχεις έπιπλα που περιέχουν επιβραδυντικά υλικά και πολλά μα πολλά άλλα. Τοξικές ουσίες έχουν βρεθεί πολλές φορές και σε παιδικές τροφές, παιδικά παιχνίδια, προϊόντα καθαρισμού (χημικά και μη), σαμπουάν, οδοντόκρεμες, κ.α.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Όπως έχουμε ξαναπεί αλλού, αφού είναι έτσι, αν αποφασίσουν ξαφνικά όλοι οι μη καπνιστές να πέρδονται ασυστόλως εκεί που τρώνε, πίνουν και διασκεδάζουν οι καπνιστές να μην ακούσουμε κιχ, εντάξει; Γιατί η ατμόσφαιρα είναι μολυσμένη, τα τρόφιμα έχουν φυτοφάρμακα, και μια μέρα όλοι θα πεθάνουμε.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member Hellegennes's Avatar
    Μην το μηδενίζεις. Άλλωστε ξέρεις ότι δεν είμαι καπνιστής (το έχω πει πολλές φορές). Δεν έχω καν πλησιάσει τσιγάρο στο στόμα μου ούτε και ναργιλέδες και οτιδήποτε έχει την παραμικρή σχέση με εισπνοή υγρών ή αερίων. Αναλύω μια συγκεκριμένη συλλογιστική, η οποία είναι ότι αν γίνεται κανείς τόσο λεπτολόγος με το συγκεκριμένο θέμα θα έπρεπε να έχει πρόβλημα και με άλλα πράγματα. Δεν γίνεται να ζει κανείς σε γυάλα και αυτό με τα ρούχα είναι υπερβολικά λεπτολογικό. Είναι σαν να μπαίνει ο άντρας σου στο σπίτι με λασπωμένες μπότες και να σου κάνει παρατήρηση για το ότι δεν ξεσκόνισες σήμερα. Μιλάω για παρόμοια πράγματα, όχι για άσχετες αιτίες θανάτου. Δεν μίλησα π.χ. για μικρόβια, για αλκοόλ ή για επικίνδυνη οδήγηση, μίλησα για τοξικές, καρκινογόνες ουσίες. Αλλιώς είναι σαν να λες ότι δεν σε ενδιαφέρει γενικά να μην εκτίθεσαι σ' αυτές αλλά σε ενοχλούν μόνο αυτές που περιέχονται στον καπνό. Και υπάρχουν τρόποι να αποφύγεις και τις άλλες, αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ ώστε να διαμαρτύρεσαι για κατάλοιπα σε μπλούζες.

Senior Member oliver_twisted's Avatar
    Καλησπέρα. Επειδή ψάχνω και δεν βρίσκω, ξέρετε αν στην Ελλάδα απαγορεύεται το κάπνισμα στις παιδικές χαρές; Για να ξέρω σε τι βάση θα τσακώνομαι από 'δω και στο εξής Μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι που βλέπω μανάδες και πατεράδες να ντουμανιάζουν πάνω από τα κεφάλια των παιδιών στις κούνιες και στις τσουλήθρες, και το χειρότερο και πιο εγκληματικό είναι που ρίχνουν τις γόπες κάτω. Το ξέρατε ότι αν φάει τσιγάρο, καπνό ή γόπα ένα μωρό ή νήπιο μπορεί και να πεθάνει; Το προλαβαίνουν δεν το προλαβαίνουν στο νοσοκομείο. Πας το πιτσιρίκι σου να παίξει λίγο με τα χώματα και τα χαλικάκια στο πάρκο με το κουβαδάκι του και είσαι από πάνω σαν το γεράκι μη φάει καμια γόπα. 'Οχι ρε φίλε, δεν το δέχομαι. Να ντουμανιάσεις αλλού.
    Insert meaningful message

Senior Member SBE's Avatar
    Εννοείς τους ανοιχτούς χώρους για παιδιά, υποθέτω.

Ναι, ναι, υπαίθριες παιδικές χαρές, αθλοπαιδιές, κούνιες, πώς το λένε!

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Χμ. Θα ψάξω να ρωτήσω μια γνωστή μου αλλά εντωμεταξύ μήπως να ρωτούσες στο δήμο; (Εγώ βρίσκομαι ακόμα στο στάδιο όπου πηγαίνω βόλτα με το καροτσάκι στο πάρκο και τσακώνομαι με τα $#@$μηχανάκια που κόβουν δρόμο από μέσα)
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Σε νιώθω!

Senior Member Costas's Avatar
    Ελλάδα: η χώρα όπου οι αυθαίρετοι νιώθουν ελεύθεροι, και οι ελεύθεροι δούλοι.
    Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε, αψευδεῖ δε προς άκμονι χάλκευε γλῶσσαν.
    Εμπληξία γαρ η άλογος φιλανθρωπία.
    Souffle sur tes braises pour rester vivant.

Page 69 of 73 FirstFirst ... 19 59 65 66 67 68 69 70 71 72 73 LastLast