Page 63 of 73 FirstFirst ... 13 53 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... LastLast
Results 621 to 630 of 729

Thread: Το κάπνισμα

Senior Member Costas's Avatar
    Σωστές οι επισημάνσεις για το gomenizein. Το θέμα είναι με τους Έλληνες (εστιάτορες) τι γίνεται, γιατί το συγκεκριμένο είναι γαλλικό...
    Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε, αψευδεῖ δε προς άκμονι χάλκευε γλῶσσαν.
    Εμπληξία γαρ η άλογος φιλανθρωπία.
    Souffle sur tes braises pour rester vivant.

Quote Originally Posted by Costas View Post
    Σωστές οι επισημάνσεις για το gomenizein.
    Το σωστό είναι gomenizing.
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

My website: Translations Traducciones Μεταφράσεις

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Quote Originally Posted by AoratiMelani View Post
    Μπήκα στον πειρασμό να το διορθώσω όταν έκανα κόπι-πέιστ, αλλά τελικά συγκρατήθηκα.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member daeman's Avatar
    Quote Originally Posted by AoratiMelani View Post
    Από τις Λεξιπλασίες, 3-6-2008:

Quote Originally Posted by somnambulist View Post
    Smirting

Άλλη μια πορτμαντό. Φοριέται πολύ στη Βρετανία τον τελευταίο χρόνο λόγω της καπνοαπαγόρευσης. Συμφυρμός του Smoking και του flirting. (Έχουν και τις θετικές πλευρές τους οι απαγορεύσεις).
    Quote Originally Posted by stathis View Post
    Αναρωτιέμαι αν το smirting ακούγεται τόσο χάλια στα αγγλικά όσο το φλουμάρω ή το φλερτίζω...
    (Για να μην ξεχνιόμαστε, έχουμε ενάμιση χρόνο να προετοιμαστούμε για την εν Ελλάδι καπνοαπαγόρευση.)
    Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Εγώ πάντως προτιμώ το τσιγαρίζω - το οποίο θα εφαρμόζω σε γλυκάδια και λοιπές τηγανιές, και προ καπνοαπαγορεύσεως και μετά.

ΥΓ Εάν πιστέψουμε το ΛΚΝ (κι όχι το ΛΝΕΓ), τότε το τσιγαρίζω προέρχεται από βεν. cigar "τσιρίζω", το οποίο κάνει μπαμ να 'ναι αντιδάνειο από το τσυρίζω (του ΛΝΕΓ, αυτήν τη φορά), που 'ναι το συρίζω με τσιτακισμό. Επομένως η Κεντρώα ορθή γραφή οφείλει να είναι "τσυγαρίζω" - ή μήπως σας τσυγκλάω υπερβολικά;
    Quote Originally Posted by stathis View Post
    Η υπόθεση σηκώνει τσυγάρο.

(Ο τσιτακισμός έχει σχέση με αυτό εδώ; )
    Quote Originally Posted by nickel View Post
    Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Εγώ πάντως προτιμώ το τσιγαρίζω ...
    Εγκρίνεται παμψηφεί από εμένα.

Στο πρότυπο του μοντελοπνίχτη ταιριάζει απόλυτα. Πρώτα τις τσιγαρίζεις και μετά τις τσιτσιρίζεις.

Ως προς τα αλλά, δεν τσυμπάμε τσιμπάμε.
    κορτεφουμάρω (un corto fumo per corteggiare) , ψήνω4 με φουμαρόλες2.
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

De l'Hellène la nuque le joug ne souffre pas

TABAGISME - La Grèce fume et le gouvernement finasse
    S’il y avait une médaille d’or de la transgression, elle serait décernée à coup sûr à la Grèce en matière de tabac. Les lois passent, les interdictions sont actées mais le fumeur grec résiste (Le Petit Journal)
    Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε, αψευδεῖ δε προς άκμονι χάλκευε γλῶσσαν.

Το Σάββατο το βράδυ πήγα σε μια κρητική ταβέρνα (μαγειρείο θέλουν να την αποκαλούν) της γειτονιάς μου, όπου οι Ρεθυμνιώτες ιδιοκτήτες εφαρμόζουν την απαγόρευση του καπνίσματος ως εξής:
    Σε ρωτάνε αν καπνίζεις, κι αν πεις όχι, σε βάζουν τιμωρία. Ένα διπλανό δωμάτιο από την κυρίως αίθουσα της ταβέρνας, που είναι μισοσκότεινο και κακοφωτισμένο και... περιμένετε, έρχεται το καλύτερο: επικοινωνεί με δύο ανοιχτές πόρτες με την αίθουσα όπου επικρατεί το ντουμάνι. Δηλαδή και ντουμανιάζεσαι και κάθεσαι μόνος σου στο σκοτεινό δωμάτιο. Όσο για την κυρίως αίθουσα, επειδή ήταν Σάββατο και είχε ζωντανή κρητική μουσική, η αίθουσα γέμισε με οικογένειες με παιδιά κάθε ηλικίας. Από πολύ μικρά, που αναρωτιέσαι γιατί τα ξενυχτάνε, μέχρι ηλικίας γυμνασίου. Αυτοί οι γονείς κανένα πρόβλημα δεν είχαν να υποβάλουν τα παιδιά τους στο ντουμάνι. Όταν γυρίσαμε στο σπίτι μας, μύριζαν καπνό ακόμα και τα εσώρουχά μας.

Όσο κι αν θέλεις να την αγαπήσεις την πατρίδα σου, δυστυχώς δεν σ' αφήνει.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Όπου και να ταξιδέψω η Ελλάδα με ντουμανιάζει.

Από κριτική στο ask4food.gr:
    Μας ρώτησε αν έχουμε κάνει κράτηση και όταν της απαντήσαμε αρνητικά κοίταξε λίγο τον χώρο και πήγε να μας οδηγήσει στο τραπέζι μας. Την ρωτήσαμε αν θα μπορούσαμε να κάτσουμε σε καπνιστών χώρο και τότε έσκασε η βόμβα… Δεν επιτρέπεται το κάπνισμα!

Ως καπνίστρια (κράξτε με ναι θέλω να μπορώ να κάνω ένα τσιγάρο στο τραπέζι που τρώω), μου ήρθε αφού της την πω, κυρίως για την ψυχραιμία της, να σηκωθώ να φύγω. Αφού της είπαμε ότι παλιά επιτρεπόταν μας εξήγησε (με την ίδια ακριβώς ψυχραιμία αλλά οφείλω να ομολογήσω πολύ ευγενικά) ότι αυτό έχει αλλάξει.

Αλλά φάνηκε ότι ενώ η αντιμετώπιση μας δεν ήταν ως όφειλε (εντάξει υπερβάλαμε λίγο στην αρχή με το κάπνισμα και ίσως μιλήσαμε και λίγο απότομα), η ίδια φρόντισε να μας κάνει να μην αισθανθούμε δακτυλοδεικτούμενοι. Έχω πάει σε πολλά μαγαζιά που απαγορεύεται το κάπνισμα και σε κοιτάνε λες και είσαι μίασμα.

Μάλιστα. Η κυρία καπνίστρια "Ναι, θέλει να κάνει τσιγάρο στο τραπέζι που τρώει" κι ας πάνε στο διάολο οι μη καπνιστές ή οι καπνιστές που είναι νομοταγείς, η απαγόρευση του καπνίσματος μέσα σε ένα εστιατόριο "έσκασε σαν βόμβα" και δεν ήταν απλώς η τήρηση του νόμου, και αφού μίλησε "λίγο απότομα" στους σερβιτόρους, ευτυχώς δεν την κοίταξαν σαν να είναι "μίασμα", δηλαδή φέρθηκαν επαγγελματικά και κράτησαν για τον εαυτό τους τη γνώμη που σχημάτισαν για την εν λόγω κυρία.

Από τότε που ξεκίνησε η απαγόρευση του καπνίσματος στα εστιατόρια, έχω καταλήξει ότι τη χειρότερη συμπεριφορά σ' αυτό το θέμα έχουν οι γυναίκες. Στα μέρη όπου οι εστιάτορες κάνουν τα στραβά μάτια οι πρώτες που γράφουν τους άλλους θαμώνες στα παλιά τους τα παπούτσια είναι οι γυναίκες, και σαφώς υπερτερούν αριθμητικά έναντι των αντρών καπνιστών.

Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Σήμερα στο τρένο Καλαμπάκα-Αθήνα μια γυναίκα έκανε παρατήρηση σ' έναν άντρα για δύο πράγματα, εκ των οποίων το ένα ήταν ότι κάπνιζε στο χώρο που είναι οι πόρτες του βαγονιού (κατά παράβαση της απαγόρευσης που είναι αναρτημένη σε όλες τις εισόδους των βαγονιών). Ανταλλάξανε κάτι κουβέντες, μπήκα κι εγώ στη μέση και τα έβαλα με τον καπνιστή. Μου λέει "εγώ μιλάω με την κυρία, εσείς το δικηγόρο της κάνετε;" Του λέω "ναι". Παραπέρα μου το γύρισε στον ενικό, κι εγώ επίσης. Έλεγε διάφορα, και του έλεγα ότι απαγορεύεται ρητά και το ξέρει. Στο τέλος μού λέει "κάνε μου μήνυση, να με ταΐζεις κιόλας τζάμπα στη φυλακή". Μετά από πέντε λεπτά νάσου κι ο ελεγκτής για τα εισιτήρια ("από Λιβαδειάάά..."), οπότε καθώς επέστρεφε του λέω "πείτε στον κύριο εκεί έξω ότι απαγορεύεται το κάπνισμα, γιατί εμένα μου λέει να του κάνω μήνυση". Και ενώ ο ελεγκτής πήγε να του κάνει σύσταση, μπαίνει στη μέση ένας άλλος που καθόταν πίσω μου και παίρνει το μέρος του και αρχίζει να λέει ότι δεν κάπνισε ο κύριος κι ότι κι εγώ έχω βγάλει τα παπούτσια μου κι όμως δεν είπε ο ίδιος τίποτα, αν και μυρίζει ποδαρίλα. Του απαντάω "ξέρεις να υπάρχει απαγόρευση να βγάζει κανείς τα παπούτσια του στο τρένο;" (είχα βαλμένες τις κάλτσες και τα πόδια μου δεν μύριζαν). Μου λέει το αμίμητο: "δεν κάπνισε ο κύριος, το έσβησε αμέσως"...

Αυτά...

Αυτά συμβαίνουν επειδή ζούμε στο κράτος όπου η τήρηση των νόμων όχι μόνο είναι προαιρετική, αλλά και αιτία για να θεωρηθείς αντικοινωνικό στοιχείο. Οι "καλοί" άνθρωποι είναι αυτοί που παραβαίνουν τους νόμους ή που υποστηρίζουν τους παραβάτες.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Page 63 of 73 FirstFirst ... 13 53 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... LastLast