Page 3 of 73 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 13 53 ... LastLast
Results 21 to 30 of 730

Thread: Το κάπνισμα

Senior Member crystal's Avatar
    Quote Originally Posted by Costas View Post
    Δεν κατάλαβα· έχεις πρόβλημα με όσους μένουν στην Κυψέλη;
    Όπου Κυψέλη βάλτε Καλλιθέα, ή οποιαδήποτε άλλη πυκνοκατοικημένη περιοχή με πολύ μπετόν κι ένα δάσος από κεραίες.
    Whatever works

Senior Member Porkcastle's Avatar
    Δυστυχώς ανήκω κι εγώ στην ομάδα εκείνη που πιστεύει ότι οι Ελληνάρες θα γράψουν τον αντικαπνιστικό νόμο στα παλιά τους τα παπούτσια. Το πολύ-πολύ να γίνουν κάμποσα μαγαζιά για μη καπνιστές και τα υπόλοιπα ν' ακολουθήσουν το λαμπρό παράδειγμα της Γερμανίας, π.χ. (ναι μεν απαγορεύτηκε αλλά πάρα πολλά από τα μαγαζιά που πήγαινα έγιναν ξαφνικά "πριβέ λέσχες για μέλη", οι οποίες ακριβώς επειδή θεωρούνται ιδιωτικός χώρος δεν αγγίζονται από τον αντικαπνιστικό νόμο. Ή από την άλλη διαμόρφωσαν ειδικούς χώρους για καπνιστές -που όμως για να κάτσεις εκεί πρέπει να είσαι εντελώς πρεζάκι της νικοτίνης, βρωμάει χειρότερα από τους χώρους καπνιστών στα αεροδρόμια).

Σε γενικές γραμμές δε μ' ενοχλεί το μέτρο, παρότι καπνίζω (και μπορώ μια χαρά να κάνω και τρεις μέρες χωρίς τσιγάρο γιατί καλώς ή κακώς ο όποιος εθισμός για μένα είναι κοινωνικός και όχι σωματικός). Στην Ελλάδα είμαστε, έξω μπορείς να κάτσεις και το Δεκέμβριο ακόμα, όπως είπαν κι άλλοι. Όταν όμως βλέπω π.χ. στην τηλεόραση αγανακτισμένους μαγαζάτορες να λένε "εμάς πλήττει το μέτρο, θα έχουμε λιγότερες δουλειές, θα μας αναγκάσετε να προσλάβουμε έξτρα προσωπικό για να κυνηγάει όσους θα καπνίζουν κλπ", πολύ αμφιβάλλω για το αν και σε ποιο βαθμό θα τηρηθεί το μέτρο. Εδώ βλέπεις τον οδηγό του λεωφορείου να κρατάει στο ένα χέρι το τσιγάρο και στο άλλο το κινητό (επειδή προφανώς του περισσεύουν άλλα δύο χέρια για το τιμόνι), οι μαγαζάτορες θα συμμορφωθούν;

Πάντως επιτρέψτε μου να πω ότι το χάλι με την αποπνικτική ατμόσφαιρα στους χώρους διασκέδασης δεν οφείλεται μόνο στους καπνιστές, αλλά κυρίως στον μπακάλη μαγαζάτορα που χ*στηκε να βάλει σύστημα εξαερισμού -να μην το προχωρήσω και μιλήσω για ιονιστές και άλλα τέτοια διαστημικά. Έχω πάει σε μέρη που καπνιστές και μη καπνιστές συνυπάρχουν με ελάχιστα παράπονα ακριβώς επειδή υπάρχουν οι κατάλληλες εγκαταστάσεις καθαρισμού του αέρα.

Το επικίνδυνο στο ζήτημα αυτό όμως είναι και ο φασισμός που βγάζουν πολλοί με αφορμή παρόμοιες καταστάσεις. Όσο ενοχλεί τον μη καπνιστή ο καπνός του θεριακλή που τον λιβανίζει, άλλο τόσο ενοχλεί εμένα και ο άπλυτος που κάθεται δίπλα μου στο λεωφορείο, στην καφετέρια, στο δρόμο και με λιβανίζει εξίσου, σε σημείο να μου έρχεται εμετός. Και μπορεί ο παραδίπλα να ενοχλείται από τα έντονα αρώματα και να του έρχεται λιποθυμία (το παράδειγμα το άντλησα από αυτό εδώ το νήμα). Ή μπορεί ο κείθε να στραβώνει με κάτι άλλο το οποίο θεωρεί επίσης βλαβερό για τη δική του υγεία. Αν στείλουμε τους καπνιστές σπίτι τους, να στείλουμε και τους βρωμερούς. Και τους άλλους που κάνουν μπάνιο με την κολώνια τους. Και τους παχύσαρκους γιατί επιβαρύνουν το σύστημα υγείας και πληρώνουμε παραπάνω εισφορές εξαιτίας τους. Και τους ανθρώπους χ-ψ εθνικότητας γιατί μας χαλάνε την αισθητική... Ωραίο, ε; Δεν σας θυμίζει κάτι άλλα χαριτωμένα που ακόμα προσπαθεί η ανθρωπότητα να ξεχάσει;

Είναι πολύ λεπτή η γραμμή που χωρίζει τη δική μου ελευθερία από την ελευθερία του άλλου τελικά...

(Μην ψάχνετε συμπέρασμα, τις σκέψεις μου έγραψα έτσι σκόρπιες όπως μου έρχονταν. )
    What is the difference between erotic and kinky?
    Erotic: Using a feather
    Kinky: Using the whole chicken

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Quote Originally Posted by Porkcastle View Post
    Όσο ενοχλεί τον μη καπνιστή ο καπνός του θεριακλή που τον λιβανίζει, άλλο τόσο ενοχλεί εμένα και ο άπλυτος που κάθεται δίπλα μου στο λεωφορείο, στην καφετέρια, στο δρόμο και με λιβανίζει εξίσου, σε σημείο να μου έρχεται εμετός.
    Συμφωνώ σχεδόν με όλα όσα γράφεις. Μόνο μια μικρή ένσταση στο αποπάνω: δεν πρόκειται για απλή ενόχληση από την μπόχα, ούτε είναι επίθεση στην αισθητική μας, είναι και ουσιαστικό το θέμα του παθητικού καπνίσματος.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member SBE's Avatar
    Βεβαίως ο άπλυτος είναι απλή περίπτωση: αλλάζεις θέση- επιδεικτικά κατά προτίμηση. Ή αν δεν μπορείς ανοίγεις το παράθυρο ή κάνεις αέρα με την εφημερίδα σου και γενικώς δείχνεις ότι ενοχλείσαι κι άμα σου πει τίποτα ο άπλυτος του λες ότι είναι άπλυτος και τον προσβάλλεις. έχετε δει ποτέ κανέναν άπλυτο να υπερασπίζεται την απλυσιά του;

(εννοείται αστειεύομαι)
    Last edited by nickel; 22-06-2009 at 01:11 PM.

Senior Member kapa18's Avatar
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Ακολουθεί μη καπνιστική, σκακιστική παράκαμψη

Τότε δεν μπορεί παρά να είσαι ο τύπος με τα μούσια που πήγε να σχολιάσει μια εκκεντρική κίνησή μου κατά τη νεκροψία μιας κερδισμένης παρτίδας μου, στο πρωτάθλημα Α' Κατηγορίας το 1975 στην Ακαδημίας κι εγώ, με την αφέλεια του ψάρακα στους πρώτους του πετυχημένους αγώνες (είχα ήδη 7 νικες σε 7 αγώνες ή κάτι τέτοιο), του είπα «Τι μιλάς ρε φίλε, κοίτα πρώτα σωστά στη σκακιέρα».

Ο τύπος με τα μούσια έφυγε χαμογελώντας και οι άλλοι μου εξήγησαν με δέος ότι ήταν ο μετρ Κώστας, ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα μας, που μας είχε εκπροσωπήσει πρόσφατα στο πανευρωπαϊκό καντέτ στη Γαλλία, και «πώς μιλάω έτσι» κλπ. Τότε δήλωσα βέβαια περήφανα «ε, να μη λέει μαζετιές» αλλά πάντα έψαχνα μια ευκαιρία να ζητήσω συγγνώμη για εκείνη τη σκακιστική μου προπέτεια. Δυστυχώς δεν διασταυρώθηκα ποτέ ξανά με εκείνον τον μετρ (που είμαι βέβαιος, θα είχε ξεχάσει επιτόπου εκείνο το ασήμαντο για εκείνον αλλά τελικά τόσο σημαντικό για εμένα περιστατικό μαζί με τη φάτσα μου και το όνομά μου).

Επειδή παρακολουθώ αυτά τα ποστ με την ευλάβεια του τζάνκι αμερικανικών σήριαλ, Κώστα πράγματι είσαι εκείνος ο μετρ που του την είπε ο δόκτωρ;!
    ...and the seventh day Kapa rested.

Senior Member
    Quote Originally Posted by kapa18 View Post

Επειδή παρακολουθώ αυτά τα ποστ με την ευλάβεια του τζάνκι αμερικανικών σήριαλ, Κώστα πράγματι είσαι εκείνος ο μετρ που του την είπε ο δόκτωρ;!
    SBE:
    εν έτει 1981 ταξίδευα από Πάτρα με το ΚΤΕΛ και κάποιος άναψε τσιγάρο. Όταν του ζήτησαν να το σβήσει επικαλούμενοι την ταμπέλα που έλεγε νόμος τάδε- δείνα κλπ. η απάντησή του ήταν: αυτός είναι νόμος της δεξιάς, δεν ισχύει
    Γιατί, αυτόν τον ταυτοποιήσαμε;

One step at a time, αγαπητέ!

Senior Member
    Quote Originally Posted by kapa18 View Post
    One step at a time, αγαπητέ!
    Θα αρχίσω να ανάβω το ένα μετά το άλλο από την αγωνία. Είσαι μετρ του τρόμου.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Θα ήθελα να πω, ή μάλλον να ρωτήσω, κάτι, έτσι γενικά, και μετά θα αρχίσω πάλι να παρακολουθώ το νήμα εκ του μακρόθεν:

Γιατί όταν οι μη καπνιστές λένε ότι το κάπνισμα τους ενοχλεί, η άλλη πλευρά αμέσως υποστηρίζει ότι ναι, αλλά υπάρχει και το καυσαέριο, το CO2 στην ατμόσφαιρα, οι βρομιάρηδες στο μετρό, οι μολυσμένες θάλασσες κτλ κτλ; Το θέμα μας είναι το παθητικό κάπνισμα, νομίζω, όχι τα 8574368745 προβλήματα που υπάρχουν γύρω μας. Νέφος, ας πούμε, υπάρχει. Αλλά δεν είναι αντεπιχείρημα σε όσους διαμαρτύρονται για το παθητικό κάπνισμα.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Προπονούμαι για να δω το Δεσμώτη αυτή την εβδομάδα!

Page 3 of 73 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 13 53 ... LastLast