Page 2 of 73 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 12 52 ... LastLast
Results 11 to 20 of 729

Thread: Το κάπνισμα

Senior Member somnambulist's Avatar
    Ναι τους είχα στο μυαλό μου, αλλά είπα να μην κάνω τον παραλληλισμό. Μου αρκεί το once a junky always a junky, once a smoker always a smoker.
    Be unrealistic, demand the possible.
    Στην καπιταλιστική ζούγκλα, οι ανταγωνισμοί αφορούν το μείρασμα της λείας...ποτέ τη διάσωση του θύματος.

Senior Member Elsa's Avatar
    Επειδή ξεπέρασα πρόσφατα (εδώ και τέσσερα χρόνια) το λούκι της νικοτίνης, δεν μπορώ να μιλήσω για αυτό χωρίς να παθιάζομαι.
    Δεν θέλω λοιπόν να αρχίσω, γιατί φοβάμαι οτι θα μιλάω σαν μετανοημένη αμαρτωλή και το σιχαίνομαι.
    Καταλαβαίνω την αμυντική αντίδραση των καπνιστών γιατί κι εγώ έχω μιλήσει και σκεφτεί με αυτό τον τρόπο πολλές φορές στο παρελθόν. Αυτό που κατάλαβα όμως τώρα που είμαι απ' έξω, είναι πόσο ύπουλη επίδραση είχε ο εθισμός στον τρόπο που σκεφτόμουν, κάτι που δεν θα πίστευα αν μου το έλεγαν πριν!
    Επίσης, δεν φανταζόμουν ποτέ πόσο πιο πολύ θα με ενοχλούσε ο καπνός (το ντουμάνι με ενοχλούσε και όταν κάπνιζα). Έτσι, αποφεύγω να μιλάω για το θέμα με τους καπνιστές φίλους μου από φόβο μην τους χάσω, αλλά αποφεύγω και να πηγαίνω πια σε κλειστούς χώρους, καφετέριες, μπαράκια, συναυλίες κλπ. και μου στοιχίζει πολύ.
    Όταν πηγαίνω εκδρομές με τα παιδιά τον χειμώνα, δυσκολευόμαστε να βρούμε σχετικά άκαπνο μέρος να φάμε ή να πιούμε έναν καφέ και τριγυρνάμε στους δρόμους...Πόσο cool είναι αυτό;
    Όταν γύριζα από τη δουλειά, έβγαζα έξω στο μπαλκόνι τα ρούχα μου, τώρα αφήνω χειμώνα-καλοκαίρι ανοιχτό παράθυρο και παγώνω το χειμώνα- ιδρώνω το καλοκαίρι, ακούω και τον εξάψαλμο...
    Όλα αυτά, δεν πολυσκεφτόμουν πόσο ενοχλητικά και άδικα είναι όταν κάπνιζα.

Όσοι θεωρούν οτι ο βιολογικός εθισμός είναι αμελητέος, πραγματικά έχω πειστεί από την δική μου περίπτωση οτι κάνουν μεγάλο λάθος... Είναι το junkie μέσα μας που μιλάει όταν το λέμε αυτό.
    Αν θέλετε εποικοδομητικό κήρυγμα με σίγουρο αποτέλεσμα, μπείτε στο www.whyquit.com , εμένα με βοήθησε απίστευτα, όσο "ιεραποστολικό" κι αν σας φανεί με πρώτη επαφή.
    Πωλείται όπως είναι, επιπλωμένο...

Administrator nickel's Avatar
    Από την παραπάνω διεύθυνση:

Quit Smoking Tip Sheet

1. Quit cold turkey. In the long run it’s the easiest and most effective technique of smoking cessation.
    2. Do not carry cigarettes.
    3. Quit smoking one day at a time. Do not concern yourself with next year, next month, next week or even tomorrow. Concentrate on not smoking from the time you wake up until you go to sleep.
    4. Work on developing the attitude that you are doing yourself a favor by not smoking. Do not dwell on the idea that you are depriving yourself of a cigarette. You are ridding yourself of full-fledged smoking because you care enough about yourself to want to.
    5. Be proud that you are not smoking.
    6. Be aware that many routine situations will trigger the urge for a cigarette. Situations which will trigger a response include: drinking coffee, alcohol, sitting in a bar, social events with smoking friends, card games, the end of meals. Try to maintain your normal routine while quitting. If any event seems too tough, leave it and go back to it later. Do not feel you must give up any activity forever. Everything you did as a smoker, you will learn to do at least as well, and maybe better, as an ex-smoker.
    7. Make a list of all the reasons you want to quit smoking. Keep this list with you, preferably where you used to carry your cigarettes. When you find yourself reaching for a cigarette, take out your list and read it.
    8. Drink plenty of fruit juice the first three days. It will help flush nicotine out of your system.
    9. To help avoid weight gain, eat vegetables and fruit instead of candies and pastries. Celery and carrots can be used safely as short-term substitutes for cigarettes.
    10. If you are concerned about weight gain, do some moderate form of regular exercise. If you have not been exercising regularly, consult your physician for a practical exercise program which is safe for you.
    11. If you encounter a crisis (e.g. a flat tire, flood, blizzard, family illness) while quitting, remember: smoking is no solution. Smoking will just complicate the original situation while creating another crisis, a relapse into the nicotine addiction.
    12. Consider yourself a “smoke-a-holic.” One puff and you can become hooked again. No matter how long you have been off, don't think you can safely take a puff!
    13. Don't debate with yourself how much you want a cigarette. Ask yourself how you feel about going back to your old level of consumption. Smoking is an all-or-nothing proposition.
    14. Save the money you usually spend on cigarettes and buy yourself something you really want after a week or a month. Save for a year and you can treat yourself to a vacation.
    15. Practice deep breathing exercises when you have a craving.
    16. Go places where you normally can't smoke, such as movies, libraries and no-smoking sections of restaurants.
    17. Tell people around you that you have quit smoking.
    18. Remember that there are only two good reasons to take a puff once you quit. You decide you want to go back to your old level of consumption until smoking cripples and then kills you, or, you decide you really enjoy withdrawal and you want to make it last forever. As long as neither of these options appeal to you - NEVER TAKE ANOTHER PUFF

Το τελευταίο με μπέρδεψε λίγο, αλλά I get the drift of it.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Εγώ το έκοψα πριν από έναν χρόνο, αλλά μέχρι τότε είχα περάσει πολλούς χειμώνες έξω στα χιόνια, εδώ στο Αμέρικα, καπνίζοντας...

Θέλω να πω, πάντως, ότι τα σημεία 3 και 4 του αρχικού κειμένου είναι το λιγότερο γελοία. Πάρα πολλοί καπνιστές (τουλάχιστον εδώ) σέβονται τον πλησίον τους και το πραγματικό μάρκετιγκ που είναι πανταχού παρόν είναι των αντικαπνιστικών οργανώσεων σαν την Truth.

Για όσους ενδιαφέρονται για το κάπνισμα από πολιτιστική σκοπιά προτείνω το βιβλίο του Ρ. Κλάιν Cigarettes are sublime (στα ελληνικά έχει βγει σε μετάφραση του Μπαμπασάκη).

Senior Member
    Quote Originally Posted by agezerlis View Post
    Πάρα πολλοί καπνιστές (τουλάχιστον εδώ) σέβονται τον πλησίον τους )
    Εδώ είναι Βαλκά(π)νια.
    Το πρόβλημα δεν είναι πάντως η παράκληση που θα γίνει στον ατομικό καπνιστή, αλλά οι κοινόχρηστοι χώροι, όπου ο μη καπνιστής επιλέγει μέχρι σήμερα ή να υποφέρει ή να αυτεξορισθεί. Ούτε τα λίγα τραπέζια των μη καπνιστών δεν τηρούν για τα προσχήματα, κάπως να αραιώνει το ντουμάνι. Άφαντες και οι υπηρεσίες υγιεινής των νομαρχιών στην εφαρμογή του νόμου. Να δούμε και τώρα τι θα εφαρμοσθεί.
    Τα δε ρούχα είναι κάτι τρομερό.... δεν είναι τυχαίο ότι καίει όλους τους "άκαπνους"

Παρεμπ., που λέμε για κόψιμο τσιγάρου και υγεία, πώς λέμε στα αγγλικά "κόβω το βήχα" κάποιου;

Senior Member crystal's Avatar
    Κι εγώ συμφωνώ με το μέτρο κι εύχομαι να τηρηθεί ο νόμος, γιατί, πέρα από το δικό μου ξεβόλεμα, αυτό είναι το σωστό. Επίσης δηλώνω με περηφάνια πως, αν και εθισμένη, από τότε που απαγορεύτηκε στα τρένα δεν έχω σμίξει με το μπουλούκι των παρανόμων στις τουαλέτες ούτε μια φορά - και κάνω τη διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη δυο φορές τον μήνα. Επομένως, έχω ελπίδες.
    Αυτό που με ενοχλεί πραγματικά, πάντως, είναι η στάση πολλών μη καπνιστών. Που μπορεί να μένουν στην Κυψέλη, να έχουν δυο κινητά, ασύρματο μόντεμ κι ασύρματο τηλέφωνο, να κατεβαίνουν καθημερινά στο κέντρο με τ' αμάξι τρώγοντας και σκορπίζοντας καυσαέρια, να ψήνονται στον ήλιο χωρίς αντηλιακό για να μαυρίσουν γρήγορα, αλλά θεωρούν αποκλειστικά υπεύθυνο για τον καρκίνο που μπορεί να βγάλουν σε δέκα χρόνια τον καπνό απ' το τσιγάρο που τους φύσηξα μια βραδιά στο Λεβερκούζεν.
    Εννοείται πως είναι κακό. Αλλά, δυστυχώς, δεν είναι το μόνο κακό. Και για να το αποσαφηνίσω όσο πιο πολύ μπορώ, προς αποφυγή παρεξηγήσεων: δεν με πειράζει το μέτρο. Ο φανατισμός με πειράζει.
    Whatever works

Senior Member Costas's Avatar
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Πριν από μερικά χρόνια, η Παγκόσμια Σκακιστική Ομοσπονδία πέρασε στους «Κανονισμούς Αγώνων» άρθρο με το οποίο απαγορεύεται το κάπνισμα στις αίθουσες των αγώνων.
    Εννοείς, το αργότερο τη δεκαετία του '80.
    Και πολύ λογικά αφού τις πέντε και έξι ώρες που κρατούσε ένας αγώνας μπορούσε ένας (ή περισσότεροι) ενήλικοι καπνιστές (γνωστά φουγάρα οι περισσότεροι, δείτε και τις διαφημίσεις τσιγάρων με σκακιστικά κομμάτια) να εξοντώνουν μέχρι ασφυξίας ακόμη και τα δεκάχρονα ταλέντα που αντιμετώπιζαν (και κάποιοι το έκαναν, σκοπίμως και με ευχαρίστηση).
    Τι μου θύμισες! Είμαι 15 χρονώ, καπνίζω, και παίζω ματς για τον τίτλο του μετρ μ' έναν μανιώδη καπνιστή, τον Τάκη Κουμανταράκη (Θεός σχωρέσ'τον, καλή ψυχή). Αυτός κάπνιζε τσιγάρο με πίπα, αλλά μιλάμε ότι έσβηνε το ένα και προσάρμοζε αμέσως το άλλο στην πίπα. Σκεφτότανε λοιπόν, και καθώς σκεφτότανε καθισμένος στην καρέκλα, έγερνε προς τα μπρος, με αποτέλεσμα η καρέκλα να στέκει στα δύο μπροστινά της πόδια μόνο, και ο ίδιος, με τους αγκώνες ακουμπισμένους στο τραπέζι, έκανε νεύματα με τα δυο του χέρια πάνω από τη σκακιέρα, που συμβόλιζαν τις κινήσεις που σκεφτόταν. Κάθε τόσο, τράβαγε μια ρουφηξιά, και την έστελνε μετά πάνω στη σκακιέρα, συνεχίζοντας να κουνά τα χέρια από τον καρπό. Ο καπνός προσγειωνόταν πάνω στη σκακιέρα, μπιστάριζε πάνω της και ερχόταν κατευθείαν στα μούτρα μου. Αυτό, επί όσο κρατούσε η παρτίδα: 3, 4, 5 ώρες... Έτος, 1973. O tempora, o mores! Τελικά, τον νίκησα.

Τελικά έκοψα και το σκάκι (...)
    1. δ4 ;; (εκτός αν προτιμάς τα λευκά)

@crystal: Που μπορεί να μένουν στην Κυψέλη... Δεν κατάλαβα· έχεις πρόβλημα με όσους μένουν στην Κυψέλη;

@15. Practice deep breathing exercises when you have a craving. Χωρίς να ξέρω αν έχει αποτέλεσμα, αλλά όντας μέγας οπαδός της βαθιάς αναπνοής, θέλησα να αναδείξω αυτό το σημείο.
    Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε, αψευδεῖ δε προς άκμονι χάλκευε γλῶσσαν.
    Εμπληξία γαρ η άλογος φιλανθρωπία.
    Souffle sur tes braises pour rester vivant.

Senior Member SBE's Avatar
    Το πρόβλημα είναι ότι πρώτα πρώτα έχουμε ξεχάσει το σαβουάρ βιβρ το οποίο επιβάλλει να ρωτήσεις πριν ανάψεις τσιγάρο. Ακόμα κι αν βρίσκεσαι σε κοινόχρηστο χώρο.
    Έπειτα, προχτές μίλαγα με μια κοπέλα που η μητέρα της πέθανε πρόσφατα από καρκίνο του πνεύμονα. Δεν είχε καπνίσει ποτέ στη ζωή της, είχε όμως καφενείο 25 χρόνια. Δεν είναι ο καπνός της μιας φοράς είναι ο καπνός της μιας φοράς από τον έναν συν της άλλης μίας από τον άλλον , κι από τον τρίτο κλπ.
    Στην Ελλάδα δεν έχουμε πρόβλημα καιρικών συνθηκών- όλες οι καφετέριες έχουν τραπέζια έξω κάθεσαι και το Δεκέμβριο έξω. Σιγά τα ωά.

Αυτό με τα νοσοκομεία μου θύμισε ότι εν έτει 1981 ταξίδευα από Πάτρα με το ΚΤΕΛ και κάποιος άναψε τσιγάρο. Όταν του ζήτησαν να το σβήσει επικαλούμενοι την ταμπέλα που έλεγε νόμος τάδε- δείνα κλπ. η απάντησή του ήταν: αυτός είναι νόμος της δεξιάς, δεν ισχύει. Και η ζωοκτονία με νόμο της δεξιάς απαγορεύεται, άρα δεν θα πάω φυλακή, είχε σχολιάσει κάποιος άλλος. Έγινε χαμός.
    Επειδή κάποτε ταξίδευα με το ΚΤΕΛ σε όλη την Ελλάδα έχω δει πολλά τέτοια και η εντύπωσή μου ήταν ότι οι καπνιστές-παραβάτες ήταν αγενέστατοι.

Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι κανένας δεν πιστεύει ότι θα εφαρμοστεί ο νόμος. Γιατί ρε παιδιά; Γιατί το σαμποτάρετε πριν εφαρμοστεί ακόμα; Αφήστε να ξεκινήσει και θα δείτε.

Πάντως στο ΗΒ είχε ένα θετικό η απαγόρευση: αναγκάστηκαν να καθαρίσουν λίγο τα μαγαζιά που βρωμάγανε αλλά η μυρωδιά σκεπαζόταν από την τσιγαρίλα.

Senior Member
    Quote Originally Posted by Costas View Post
    Ο καπνός προσγειωνόταν πάνω στη σκακιέρα, μπιστάριζε πάνω της και ερχόταν κατευθείαν στα μούτρα μου. Αυτό, επί όσο κρατούσε η παρτίδα: 3, 4, 5 ώρες... Έτος, 1973. O tempora, o mores! Τελικά, τον νίκησα.
    Ουαί τοις καπνίζουσι!

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Πριν από μερικά χρόνια, η Παγκόσμια Σκακιστική Ομοσπονδία πέρασε στους «Κανονισμούς Αγώνων» άρθρο με το οποίο απαγορεύεται το κάπνισμα στις αίθουσες των αγώνων. Τελεία. Καμία εξαίρεση.
    Εννοείς, το αργότερο τη δεκαετία του '80.
    Έχεις δίκιο ότι από τη δεκαετία του 80 απαγορεύτηκε το κάπνισμα γενικά. Όμως το αποτέλεσμα ήταν «τύπου 1»: «Κόπηκε» μεν σε επίσημους και σοβαρούς αγώνες, αλλά συνεχίστηκε εκεί όπου τα πράγματα ήταν πιο χαλαρά (χαμηλές κατηγορίες, σύλλογοι, φιλική ατμόσφαιρα κ.ο.κ.). Οπότε είδαν και απόειδαν και το πέρασαν στους βασικούς Κανόνες (εκεί που λέει πώς κινούνται τα κομμάτια και τι είναι ματ και πατ) και μπορεί πια ο μη καπνιστής να ζητήσει πχ το μηδενισμό του αντίπαλου καπνιστή. Από τότε κόπηκε παντού με το μαχαίρι.

Ακολουθεί μη καπνιστική, σκακιστική παράκαμψη
    Κουμανταράκης... Μετρ... Κώστας... 1973...
    Τότε δεν μπορεί παρά να είσαι ο τύπος με τα μούσια που πήγε να σχολιάσει μια εκκεντρική κίνησή μου κατά τη νεκροψία μιας κερδισμένης παρτίδας μου, στο πρωτάθλημα Α' Κατηγορίας το 1975 στην Ακαδημίας κι εγώ, με την αφέλεια του ψάρακα στους πρώτους του πετυχημένους αγώνες (είχα ήδη 7 νικες σε 7 αγώνες ή κάτι τέτοιο), του είπα «Τι μιλάς ρε φίλε, κοίτα πρώτα σωστά στη σκακιέρα».

Ο τύπος με τα μούσια έφυγε χαμογελώντας και οι άλλοι μου εξήγησαν με δέος ότι ήταν ο μετρ Κώστας, ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα μας, που μας είχε εκπροσωπήσει πρόσφατα στο πανευρωπαϊκό καντέτ στη Γαλλία, και «πώς μιλάω έτσι» κλπ. Τότε δήλωσα βέβαια περήφανα «ε, να μη λέει μαζετιές» αλλά πάντα έψαχνα μια ευκαιρία να ζητήσω συγγνώμη για εκείνη τη σκακιστική μου προπέτεια. Δυστυχώς δεν διασταυρώθηκα ποτέ ξανά με εκείνον τον μετρ (που είμαι βέβαιος, θα είχε ξεχάσει επιτόπου εκείνο το ασήμαντο για εκείνον αλλά τελικά τόσο σημαντικό για εμένα περιστατικό μαζί με τη φάτσα μου και το όνομά μου).
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Page 2 of 73 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 12 52 ... LastLast