Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 11 to 20 of 44

Thread: Facebook: Το φακέλωμα του αιώνα

Senior Member bernardina's Avatar
    Quote Originally Posted by AoratiMelani View Post
    Εγώ έχω δύο προφίλ:

Ένα με το αληθινό όνομα, για να επικοινωνώ με παλιούς συμμαθητές μου, επειδή προτιμούν αυτό το μέσον για να κανονίζουν συναντήσεις. ...Εδώ προσθέτω μόνο "αληθινούς" γνωστούς, ανθρώπους με τους οποίους έχω ήδη προσωπική σχέση (συγγενείς, παλιούς συμφοιτητές κτο) και είμαι προσεκτική με το τι ποστάρω και πώς το ποστάρω.
    Ένα με ψευδώνυμο, για λόγους δημοσίων σχέσεων, προώθησης σκοπών, συσπείρωσης ομάδων κοινού ενδιαφέροντος κλπ. Εδώ προσθέτω κάθε πικραμένο και τα έχω όλα δημόσια, χύμα στο κύμα.
    Ακριβώς αυτό εννοούσα όταν έγραφα ότι δεν χρειάζομαι κι άλλο χρόνο μπροστά στον υπολογιστή. Αυτό είναι, κυρίως, που με έχει αποτρέψει ως τώρα από το να ανοίξω και δικό μου μπλογκ και... παρασιτώ ως σχολιάστρια στις πλάτες άλλων (το ζήτημα του χρόνου, δλδ). Ήδη χρησιμοποιώ το διαδίκτυο για να βρω πληροφορίες για τη δουλειά μου, να διαβάσω τα μπλογκ που αγαπώ, να μπω στη Λεξιλογία, κλπ. Παναπεί, το μεγαλύτερο μέρος της μέρας μου. Αν ανοίξω και προφίλ, ζήτω που κάηκα!
    Από την άλλη, όσους γνωστούς και φίλους θέλω να δω, τους βλέπω. Με τους υπόλοιπους έζησα άνευ τόσα χρόνια χωρίς να μου λείψουν, άρα μπορώ να ζήσω κι άλλα τόσα. Κι αν ποτέ γίνει κανένα ριγιούνιον, οι δραστήριοι που έχουν επαφές ειδοποιούν κι εμένα είτε τηλεφωνικά είτε με μέιλ. So simple.
    Αλλά είπαμε, μεγάλη μπουκιά φάε, κλπ κλπ...
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Quote Originally Posted by Alexandra View Post
    Είναι κάτω των 40;
    Αν δεν μετράς τα δίσεχτα...

Δίκιο έχει και η Βερναρδίνα. Η ουσία είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία: μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτό, μπορείς να ζήσεις και με αυτό, καλό είναι όμως όταν μπαίνεις, να ξέρεις πού ακριβώς πας.
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

My website: Translations Traducciones Μεταφράσεις

Administrator nickel's Avatar
    Η πληροφορία της ημέρας είναι ότι το Google βγάζει από εμένα (και εσένα) 7 ευρώ το τρίμηνο. Με άλλα λόγια, η διαφημιστική επιβάρυνση των προϊόντων που αγοράζω είναι 28 ευρώ το χρόνο. Μέσος όρος. Ως προς το Google. Νομίζω ότι συμφέρουν οι υπηρεσίες που μου παρέχει. Θα το κρατήσω. (Μπορώ να τους πληρώνω 28 ευρώ το χρόνο να μη βλέπω διαφημίσεις;)
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Administrator Zazula's Avatar
    Quote Originally Posted by nickel View Post
    Μπορώ να τους πληρώνω 28 ευρώ το χρόνο να μη βλέπω διαφημίσεις;
    Κι αυτό το προϊόν έχει πουληθεί (και πουλιέται ακόμη), αλλά όχι πάντα με την προσδοκώμενη επιτυχία.

Senior Member Hellegennes's Avatar
    Quote Originally Posted by nickel View Post
    (Μπορώ να τους πληρώνω 28 ευρώ το χρόνο να μη βλέπω διαφημίσεις;)
    Όχι, μπορείς να το κάνεις δωρεάν, αν διαβάσεις το πρόσφατό μου σημείωμα για το τι ξέρει η γκούγκλ για ελόγου μας.

Administrator nickel's Avatar
    Τι ξέρει η Google για ελόγου μας;
    http://lexilogia.gr/forum/showthread...BC%CE%B1%CF%82

Δεν με ενοχλεί πάντα να ξέρουν κάποια πράγματα για μένα, αλλά μόνο στο Amazon πηγαίνω και υποδεικνύω στους ανθρώπους του τι πρέπει να ξέρουν για μένα. Γιατί, αν κάνω το λάθος και παραγγείλω κανένα βιβλίο αστρολογίας για καμιά φίλη, οι Αμαζόνιοι νομίζουν ότι τρελάθηκα ξαφνικά και άρχισα να διαβάζω αστρολογία, οπότε μου προωθούν κάθε πατάτα που βγαίνει στην αγορά.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Μέχρι πριν από λίγο καιρό, ακόμη και το Γιουτούμπι μού είχε έτοιμη μια λίστα από βιντεάκια που ήταν, λέει, κατάλληλα για μένα, επειδή την τελευταία φορά είχα δει... ξέρω 'γώ, τέσσερα βιντεάκια με ψιψίνια που έπιναν νερό από τη βρύση! Και μου είχαν αραδιασμένη ό,τι παπαριά με ζώα είχαν ανεβάσει οι χρήστες την τελευταία βδομάδα.
    Ευτυχώς κάποια στιγμή το έκοψαν, ίσως επειδή δεν έκανα subscribe σε κανέναν ούτε δημιούργησα κανάλι, (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό...) Ίσως απλώς άλλαξαν πολιτική. Όμως μου τη δίνει, με μισό αιώνα ζωής στην καμπούρα μου, να μου υποδεικνύει ο κάθε άσχετος τι μου αρέσει και τι δε μου αρέσει. Ρε άι σιχτίρ!
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Όπου γιουτιούμπης = γκούγκλης, φυσικά.

Και γιατί ακριβώς σε χαλάει να σου δείχνει αυτά που θεωρεί ότι θα σε ενδιέφεραν; Απλώς αγνόησε τα.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Και γιατί ακριβώς σε χαλάει να σου δείχνει αυτά που θεωρεί ότι θα σε ενδιέφεραν;
    Απλώς επειδή είμαι στριμμένη και τζόρας. (Ακόμα δεν το 'χεις καταλάβει; )
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Είσαι τζόρας με μουστάκια ή μήπως Τζωραία (ή Τζώραινα, άραγε;}
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast