ad
Page 6 of 8 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 LastLast
Results 51 to 60 of 75

Thread: Πελάτες εξωτερικού

Senior Member Count Baltar's Avatar
    Quote Originally Posted by Katerina_A View Post
    Να με συγχωρνάς, Κόμη, αλλά μήπως μπορείς να το κάνεις πιο λιανά γιατί δεν κατάλαβα τι εννοείς; It's not you, it's me, που λένε και οι Αγγλοσάξονες.
    Εννοώ ότι κανονικά έστω ότι εισπράττω 100€ ως Μπάτμαν συν 19€ ΦΠΑ, επειδή έδειρα δέκα κακούς (10 κακοί χ 10€/κακός). Αγοράζω καινούργια στολή 20€, με ΦΠΑ 3,8€. Κανονικά, στο τέλος του τριμήνου αποδίδω 19-3,8=15,2 €. Τι γίνεται όταν το μπατμανιλίκι είναι η δεύτερη, μη υποκείμενη σε ΦΠΑ δραστηριότητα;

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Τίποτα. Όλα αυτά που λες γίνονται στο ΦΠΑ της πρώτης. Νομίζω ότι αν δεν έχεις να δηλώνεις από πρώτη και έχεις μόνο από δεύτερη, βάζεις απλώς μηδέν ή υποβάλλεις αρνητική δήλωση, ανάλογα με το τι έξοδα έχεις κάνει. Θα ρωτήσω και το λογιστή μου.
    Μόνο 10€ έκαστος; Χαλάτε την πιάτσα, αγαπητέ!
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member Katerina_A's Avatar
    Κι άμα βγάζεις πιο πολλά από το μπατμανιλίκι απ' ό,τι από τη μετάφραση τι γίνεται; Φεσώνεις συνεχώς το κράτος με πιστωτικό ΦΠΑ; Όλο παράδοξα είναι αυτή η φορολογική νομοθεσία τελικά. Και δυο αβγά Τουρκίας.

Senior Member Lina's Avatar
    Quote Originally Posted by Alexandra View Post
    Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τις αμερικανικές εταιρείες. Η διαδικασία απ' ό,τι κατάλαβα είναι η εξής:

Στην περιοδική ΦΠΑ, περνάμε αυτά τα ποσά στον κωδικό 308, και υπολογίζουμε αναλογικά τη μείωση της επιστροφής ΦΠΑ που προκύπτει από τις δαπάνες μας. Δηλαδή, δεν αφαιρείται όλο το ΦΠΑ που δικαιούμαστε, αλλά ένα ποσοστό του -- η διαδικασία λέγεται pro rata.
    Απορία: εφόσον δεν έχουμε εισπράξει ούτε αποδώσει ΦΠΑ πώς μπαίνει έστω και pro rata ΦΠΑ στον συμψηφισμό με τον ΦΠΑ επί των δαπανών;

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Αυτή η διαδικασία βασίζεται στην εξής λογική:
    Όταν κάποιος έχει αμοιβές που υπόκεινται σε ΦΠΑ, έχει δικαίωμα να συμψηφίσει το ΦΠΑ των εσόδων με το ΦΠΑ των δαπανών του, επομένως να μην αποδώσει ολόκληρο το ΦΠΑ που εισέπραξε από τους πελάτες του. Αν κάποιος αμείβεται χωρίς ΦΠΑ (π.χ. οι ασφαλιστές), δεν έχει αυτό το πλεονέκτημα, δηλαδή να περάσει το ΦΠΑ των εξόδων του σε μια περιοδική ΦΠΑ και να το συμψηφίσει. Οπότε, αν κάποιος έχει δυο ειδών έσοδα, με ΦΠΑ και χωρίς, πρέπει να λειτουργήσει μια αναλογική κατάσταση μεταξύ της πρώτης και της δεύτερης περίπτωσης.

Έτσι έχω καταλάβει εγώ τη λογική του pro rata. Αν κάποιος είναι καλύτερος γνώστης, ας με διορθώσει.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member Lina's Avatar
    Τώρα θυμήθηκα ότι για pro rata ΦΠΑ είχα ακούσει παλιότερα από ένα συνάδελφο, ο οποίος όμως μου είχε πει ότι απέδιδε pro rata ΦΠΑ για δουλειές με το εξωτερικό. Φυσικά, ο λογιστής του ήταν αυτός που του είχε πει ότι έτσι έπρεπε να κάνει. Τελικά, αφού είχε πληρώσει έτσι κάμποσα λεφτά ο λογιστής του του είπε ότι δεν χρειαζόταν. Πάντως εμένα μου φαίνεται παράλογο και άδικο, γιατί ΦΠΑ πληρώνει ο τελικός καταναλωτής και όχι ο πάροχος υπηρεσιών.

Ο δικός μου λογιστής ισχυρίζεται ότι χρειάζεται. Μήπως μπορείς να μας συστήσεις αυτόν τον λογιστή που λέει ότι δεν χρειάζεται; Μπορούμε να γίνουμε όλοι πελάτες του, μας συμφέρει πιο πολύ.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Αλεξάνδρα, αν δεις το ένα από τα δύο συνημμένα που έχω δώσει σε προηγούμενο μήνυμα θα δεις ότι δε χρειάζεται να πληρώσουμε ΦΠΑ για συναλλαγές με εξωτερικό. Όλα τα μεταφραστικά που δουλεύουν με εξωτερικό κόβουν τιμολόγια που απαλάσσονται από ΦΠΑ. Κάποια, μάλιστα, γράφουν «απαλλαγή από ΦΠΑ βάσει άρθρου 12, παράγραφος 5, περίπτωση η του νόμου 1642/86»
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Μάτα, το ξέρω αυτό. Δεν είπα ότι θα πληρώσουμε ΦΠΑ. Ρωτάω αν ισχύει ο υπολογισμός pro rata, βάσει του οποίου χάνεις από τον συμψηφισμό ΦΠΑ εσόδων-δαπανών, δηλαδή είναι σαν να πληρώνεις.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Α, οκ. Ρωτάω και επανέρχομαι.
    -Isaak Asimov

Page 6 of 8 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 LastLast

Bookmarks

Bookmarks