Page 3 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast
Results 21 to 30 of 67

Thread: lap dance = πριβέ χορός

Senior Member bernardina's Avatar
    Έχω μια αντίρρηση ως προς το πριβέ του πράγματος. *Χορό της αγκαλιάς (πώς λέμε της κοιλιάς ) έχουμε συχνότερα στα στριπιζάδικα παρά σε πριβέ καταστάσεις, όπως μας δείχνει και η Πάρις, (αν και δεν είναι επαγγελματίας του είδους με τη στενή έννοια). Χωρίς να αποκλείεται, φυσικά, το δεύτερο.
    Δεν προσπαθώ να παραστήσω τον ξερόλα, αλλά από τα σχόλια -και κυρίως από τον τίτλο του νήματος- διαφαίνεται μια μικρή σύγχυση ως προς το "άθλημα" που δεν είναι σπορ!
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Κωλικός χορός.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Κωλικός χορός.
    Με σφάχτη!
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Quote Originally Posted by bernardina View Post
    Με σφάχτη!
    Στο πορτοφόλι.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Έχω μια αντίρρηση ως προς το πριβέ του πράγματος. *Χορό της αγκαλιάς (πώς λέμε της κοιλιάς ) έχουμε συχνότερα στα στριπιζάδικα παρά σε πριβέ καταστάσεις,
    Αχ μπράβο, κι εγώ αυτό σκεφτόμουν.

Quote Originally Posted by MelidonisM View Post
    ερωτικός χορός στου πελάτη τα γόνατα
    Καλό, αλλά μακρύ... από την άλλη σκέτο "χορός στα γόνατα" φέρνει στο νου άλλες καταστάσεις...

Εγώ μάλλον θα βάλω σκέτο "χορός" και ό,τι καταλάβουν... από τα συνδηλούμενα.
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

My website: Translations Traducciones Μεταφράσεις

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Έχω μια αντίρρηση ως προς το πριβέ του πράγματος. *Χορό της αγκαλιάς (πώς λέμε της κοιλιάς ) έχουμε συχνότερα στα στριπιζάδικα παρά σε πριβέ καταστάσεις, όπως μας δείχνει και η Πάρις, (αν και δεν είναι επαγγελματίας του είδους με τη στενή έννοια).
    Ναι, αλλά είναι one-on-one, ασχέτως που είναι κι άλλοι και παρακολουθούν από μακριά.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Quote Originally Posted by Palavra View Post
    Ναι, αλλά είναι one-on-one, ασχέτως που είναι κι άλλοι και παρακολουθούν από μακριά.
    Με άλλα λόγια, ο χορός είναι up close and personal, ενώ το private έχει περισσότερο την έννοια αυτού που συμβαίνει/γίνεται κατ' ιδίαν. Καλώς ή κακώς το πριβέ στα ελληνικά έχει περισσότερο τη σημασία του "κεκλεισμένων των θυρών" or something.

Στενός χορός τρίτου τύπου, χεχε. Αλλιώς, τσιφτετέλι στα γόνατα
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Senior Member daeman's Avatar
    Εμένα πάλι το lap dance μου φέρνει στο μυαλό διάφορα ελληνικά αντίστοιχα όπως να (σε) χορέψω στα γόνατα, να (σε) κάνω νταχτιρντί, να σου δείξω πώς το τρίβουν το πιπέρι και διάφορα τέτοια, αλλά ξέρω πως, εκτός κι αν το κείμενο είναι χιουμοριστικό, είναι δύσχρηστα στη μετάφραση
    Για το χιουμοριστικό τουλάχιστον, ταμάμ το νταχτιρντί :
    νταχτιρντί [daxtirdí] (άκλ.) : (παιδ.) ως επιφώνημα, όταν κρατώντας κάποιος ένα μωρό το κουνάει και το χορεύει.
    [τουρκ. dahtιrι dahtιrι]
    Δεν νομίζω να χρειάζεται ορισμός για το «μωρό» σ' αυτή την περίπτωση.

«Nταχτιρντί του λέγανε και μου το χορεύανε» ή με την κατάλληλη προφορά: «ντακτιρντί του λέγκανε και μου το κορεύανε»
    facing lap dance (downstream): νταχτιρντί καταντικρύ (κατάντη) - reverse lap dance (upstream): νταχτιρντί ανάντη

Save the last lap dance for me - The Drifters
    (not the Strippers, αν και στο συγκεκριμένο νήμα θα ταίριαζε καλύτερα η
    Ντόλι Πάρτον)

You can dance every dance with the guy who gives you the eye, let him hold you tight
    You can smile every smile for the man who held your hand 'neath the neon light
    But don't forget who's taking you home and in whose arms you're gonna be
    So darlin', save the last lap dance for me, mmmm
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Senior Member azimuthios's Avatar
    Παιδιά, το πριβέ έχει σχέση με το ότι εσύ "προσλαμβάνεις" την κοπέλα ή τον άντρα να χορέψει μόνο για σένα, είτε το κάνει δημόσια είτε σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο.

Άρα ιδιωτικός χορός είναι είτε έτσι είτε αλλιώς. Ατομικός θυμίζει άλλα πράγματα. Δεν θα το χρησιμοποιούσα.

Εν ολίγοις συμφωνώ με την Παλ.
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,/
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον / όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις --Κ. Καβάφης--

Whereof one cannot speak, thereof one must be silent. --Ludwig Wittgenstein, Tractatus Logico-Philosophicus--

Administrator nickel's Avatar
    Νομίζω ότι δεν υπάρχει ο σύνδεσμος προς το slang.gr.

Το πριβέ στην περίπτωση τού lap dance δεν έχει να κάνει με μετακίνηση σε πριβέ χώρο, όπως έχουμε δει σε κάποιες αμερικάνικες ταινίες, αλλά με τον ατομικό χορό που λένε παραπάνω, το exclusive, χωρίς καμιά μετακίνηση σε ιδιαίτερο χώρο.

Πάντως, επειδή το πριβέ (επίθετο και ουσιαστικό) λείπει από τα λεξικά μας, ακόμα κι από το σλανγκρ, ήρθε η ώρα για μια νέα φλαταδούρα.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Αριστεία, ρε!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Page 3 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast