Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 29

Thread: απεύθυνση

Junior Member

απεύθυνση

Να με να συγχωρείτε αλλά δεν βρήκα κάποιο νήμα αφιερωμένο στην απεύθυνση και έτσι είπα να απευθυνθώ στην λεξιλογία μπας και μου απευθύνει κάποιος ένα μήνυμα που να διαφωτίζει την ερμηνεία και χρήση της λέξης αυτής.

Αφορμή στάθηκε η εξής φράση του κ.Γ.Μηλιού κατά τη διάρκεια της εκπομπής ΕΥΘΕΩΣ του ΣΚΑΙ, προ μίας ώρας περίπου, η οποία (αν δεν απατώμαι) ήταν: "[...] εμείς θα κάνουμε μια απεύθυνση στην κοινωνία".

Το ομολογώ. Πρώτα έψαξα στον γκούγκλη και έπειτα στην λεξιλογία. Ο γκούγκλης λοιπόν μου έβγαλε πάνω-πάνω αυτό το σύνδεσμο, όπου ο Dr Moshe θεωρεί ότι:
    Θα σας ενδιαφέρει να μάθετε ότι ο όρος ἀπεύθυνσις, αν και δεν είναι κοινός στη Νέα Ελληνική, συναντάται ήδη στα ελληνιστικά κείμενα με τη σημασία «ίσιωμα, διόρθωση, επανόρθωση». Φυσικά, η σύγχρονη σημασία οφείλεται σε επίδραση ξένων όρων, αλλά η λέξη ικανοποιεί το μορφολογικό σχήμα: απευθύνω > απεύθυνση, όπως και διευθύνω > διεύθυνση, κατευθύνω > κατεύθυνση.
    Το "Lexilogia search" μου επέστρεψε εκατοντάδες νήματα εκ των οποίων τα πρώτα 3-4 που έκανα τον κόπο να κοιτάξω δεν περιείχαν την εν λόγω λέξη οπότε υπέθεσα ότι είτε κάτι δεν πάει καλά με το ψαχτήρι αυτό είτε (το πιθανότερο; ) κάτι λάθος έκανα εγώ.
    Το Εννοιόλεξο, το ΛΚΝ, το Lexiscope, ο Μπαμπινιώτης ουδέν..
    Η Βικιπαίδεια αυτό:
    Μεταξύ των αρμοδιοτήτων του συγκαταλέγονται ο διορισμός του Πρωθυπουργού, των λοιπών μελών της Κυβέρνησης και των υφυπουργών, η ανάθεση διερευνητικών εντολών για τη δυνατότητα σχηματισμού Κυβέρνησης που να απολαύει της εμπιστοσύνης της Βουλής, η απαλλαγή της Κυβέρνησης από τα καθήκοντά της, η σύγκληση της Βουλής σε σύνοδο, η διάλυση της Βουλής και η προκήρυξη εκλογών, η έκδοση και δημοσίευση των ψηφισμένων από τη Βουλή νομοσχεδίων ή προτάσεων νόμου προκειμένου να καταστούν νόμοι του κράτους, η αναπομπή στη Βουλή ψηφισμένου νομοσχεδίου ή πρότασης νόμου, η έκδοση διαταγμάτων και πράξεων νομοθετικού περιεχομένου, η προκήρυξη δημοψηφίσματος, η απεύθυνση διαγγελμάτων προς το λαό και η χάρη, μετατροπή ή μετριασμός των ποινών που έχουν επιβληθεί από τα δικαστήρια.
    Και, τέλος, το ψαχτήρι άνωθεν του "Lexilogia search" μου επέστρεψε αυτή τη συζήτηση όπου ο κ.Σαραντάκος είχε πει:
    Λέγεται πάντως τα τελευταία χρόνια και η απεύθυνση.
    για του απαντήσει ο drsiebenmal ότι:
    Εγώ πρώτη φορά το μαθαίνω σήμερα, κι ας έχει 43000+ (λέει) γκουγκλιές!
    (σημ: τουλάχιστον ο drsiebenmal το έμαθε δυο χρόνια νωρίτερα από μένα)
    και να δοθεί (επιτέλους; ) η "υπόσχεση" για ανάλυση του θέματος εν ευθέτω χρόνω (από τον κ.Νίκελ):
    Και για την απεύθυνση, χωριστό νήμα, άλλη ώρα.
    κ.Νίκελ, ήρθε η ώρα; Ή μήπως έχει έρθει προ πολλού και δεν το αντιλήφθηκα;
    υμείς δε, πρέσβεις, χαίρετ', εν κακοίς όμως
    ψυχή δίδοντες ηδονήν καθ' ημέραν,
    ως τοις θανούσι πλούτος ουδέν ωφελεί.

Φίλοι, να 'στε καλά, και μ' όλα σας τα βάσανα
    να χαίρεστε την ηδονή της κάθε μέρας!
    Γιατί τα πλούτη στους νεκρούς διόλου δεν ωφελούν.

Αισχύλου, Πέρσες, στ.840-842, μτφρ. Παν. Μουλλά

Senior Member daeman's Avatar
    Αφού έφερες την ώρα, Ilias, να πιάσουμε απ' την αρχή εκείνον το μίτο (από το νήμα για το outreach):

Quote Originally Posted by sarant View Post
    Λέγεται πάντως τα τελευταία χρόνια και η απεύθυνση.
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Εγώ πρώτη φορά το μαθαίνω σήμερα, κι ας έχει 43000+ (λέει) γκουγκλιές!
    Quote Originally Posted by daeman View Post
    Κι εγώ τώρα το πρωτοβλέπω. Ευχαριστώ, Σαράντ.
    Αν και το δαιμόνιό μου με τραβάει απ' το μανίκι, θυμίζοντάς μου το απευθυσμένο, το σκασμένο.
    Quote Originally Posted by mikenakis View Post
    Το 43000+ είναι «κατά προσέγγιση» μόνο, και μερικές φορές απέχει πάρα πολύ από την πραγματικότητα. Αν δοκιμάσεις να κοιτάξεις τις επόμενες σελίδες των αποτελεσμάτων θα φτάσεις σύντομα στο τέλος τους, και θα δεις ότι τα αποτελέσματα στην πραγματικότητα είναι μόνο 603. Βέβαια, κι αυτά πολλά μου φαίνονται για μια τόσο περίεργη λέξη.
    706 γκουγλιές σήμερα για την "απεύθυνση".

Quote Originally Posted by nickel View Post
    ... Και για την απεύθυνση, χωριστό νήμα, άλλη ώρα.
    Και μια χρήση εδώ - συμπτωματικά, στο νήμα για το αντίθετο της επαναφοράς, το twist retention - που, αντίθετα με ότι έλεγα αποπάνω με λαδί όμως, λαδιές, μου φαίνεται φυσιολογική:

Quote Originally Posted by Themis View Post
    ... Ακούγεται βέβαια πολύ τεχνικό στα ελληνικά και, αν τα συμφραζόμενα της Παλάβρας φανερώνουν απεύθυνση σε γενικό κοινό, θα μπορούσε ίσως να εξεταστεί και η προσφυγή σε υπερώνυμο. ...
    Ίσως επειδή:

Quote Originally Posted by Dr Moshe
    Οι νεολογισμοί χρειάζονται ειδικές συνθήκες για να διαδοθούν και τίποτε δεν εγγυάται ότι αυτό θα συμβεί με τον όρο που σχολιάσατε. Εντούτοις, ο σχηματισμός του είναι σωστός και καλύπτει σημασιολογικό κενό.
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Senior Member dharvatis's Avatar
    Τελικά δεν κατάλαβα: μιλάμε για απεύθυνση με την έννοια του ισιώματος, ή ως ουσιαστικό του απευθύνω; Στην πρώτη περίπτωση, έχουμε μια χαρά ζευγάρι: ευθειάζω / ευθειασμός. Στη δεύτερη περίπτωση, δεν θα πρέπει να διακρίνουμε μεταξύ απευθύνω και απευθύνομαι; Το κάνω απεύθυνση δεν θα χρειάζεται αντικείμενο (π.χ. «του λόγου»), αφού προέρχεται από το απευθύνω;
    Life is an aberration; it appears under unusual conditions, where there is an abnormal amount of resources, and then proceeds to expand and evolve, consuming those resources until eventually it dies away, leaving behind only bare rock and empty soda cans.

Senior Member bernardina's Avatar
    Ναι, και σε μένα αυτή η απεύθυνση δημιουργεί συνειρμούς απευθυσμένου. Και υποψιάζομαι πως θα μου σκαλώνει στο λαρύγγι όποτε την ακούω. Θεωρώ βαρβαρισμό το κάνω απεύθυνση. Αλήθεια, όπως λέει και ο harvatis, γιατί όχι απευθύνομαι;

Ok, now, I'll do the talking and you'll do the listening. Εγώ θα κάνω την απεύθυνση κι εσύ θα κάνεις το άκουσμα. Και μετά το αποφάσισμα και το ψήφισμα.
    Why not?
    Nice!
    Last edited by nickel; 08-02-2013 at 01:16 PM.
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Senior Member
    Η απεύθυνση είναι χρήσιμος όρος, αλλά όχι όπως τον χρησιμοποιεί ο Μηλιός. Δεν "κάνω απεύθυνση", απευθύνομαι -ξενίζει βέβαια λίγο περισσότερο απ'ό,τι τα ανάλογά του (π.χ. κάνω πρόσκληση).
    Last edited by nickel; 08-02-2013 at 01:18 PM.

Senior Member dharvatis's Avatar
    Το κάνω απεύθυνση ήταν ένα ακραίο παράδειγμα, για να δούμε τη σύνταξη μιας απλής πρότασης. Αν π.χ. λέγαμε «Κατά την απεύθυνση του Χ στο κοινό...», θα ήταν σωστό; Αφού ο Χ δεν απεύθυνε αλλά απευθύνθηκε.
    Life is an aberration; it appears under unusual conditions, where there is an abnormal amount of resources, and then proceeds to expand and evolve, consuming those resources until eventually it dies away, leaving behind only bare rock and empty soda cans.

Senior Member bernardina's Avatar
    Quote Originally Posted by dharvatis View Post
    Το κάνω απεύθυνση ήταν ένα ακραίο παράδειγμα, για να δούμε τη σύνταξη μιας απλής πρότασης. Αν π.χ. λέγαμε «Κατά την απεύθυνση του Χ στο κοινό...», θα ήταν σωστό; Αφού ο Χ δεν απεύθυνε αλλά απευθύνθηκε.
    Μια ιστορική... απεύθυνση

(Προσπαθώ να βρω τρόπο να χωνέψω τη λέξη, αλλά τίποτα...)
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Administrator nickel's Avatar
    Καλημέρα. Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει το νεολογισμό, αλλά θυμάμαι ότι μου άρεσε ο τρόπος που τον χρησιμοποίησε ο Θέμης («αν τα συμφραζόμενα της Παλάβρας φανερώνουν απεύθυνση σε γενικό κοινό»). Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα ως προς τη φιλοξενία και των δύο σημασιών, του «απευθύνω» και του «απευθύνομαι», όπως γίνεται με μερικές εκατοντάδες ουσιαστικά, π.χ. διάσπαση, ορισμένες φορές με διαφορετικές ορθογραφίες, π.χ. εξασθένιση / εξασθένηση (στο οποίο δεν βοηθά το απευθύνω — το βλέπουμε μόνο σε ρήματα που έχουν δύο τύπους, τον ένα απ' αυτούς σε -ίζω, και δεν το βλέπουμε σε εκατοντάδες άλλα ρήματα) .
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Junior Member
    Quote Originally Posted by sarant
    Η απεύθυνση είναι χρήσιμος όρος, αλλά όχι όπως τον χρησιμοποιεί ο Μηλιός. Δεν "κάνω απεύθυνση", απευθύνομαι -ξενίζει βέβαια λίγο περισσότερο απ'ό,τι τα ανάλογά του (π.χ. κάνω πρόσκληση).
    Μήπως θα μπορούσατε να δώσετε κάποια παραδείγματα ορθής ή, εν πάσει περιπτώσει, ενδεικνυόμενης χρήσης; Ας πούμε, θα μπορούσε η απεύθυνση να είναι το αντικείμενο μετά από κάποιο ρήμα ή όχι; Η χρήση της Βικιπαίδειας (στο απόσπασμα που παρέθεσα πιο πάνω) είναι ορθή;
    υμείς δε, πρέσβεις, χαίρετ', εν κακοίς όμως
    ψυχή δίδοντες ηδονήν καθ' ημέραν,
    ως τοις θανούσι πλούτος ουδέν ωφελεί.

Φίλοι, να 'στε καλά, και μ' όλα σας τα βάσανα
    να χαίρεστε την ηδονή της κάθε μέρας!
    Γιατί τα πλούτη στους νεκρούς διόλου δεν ωφελούν.

Αισχύλου, Πέρσες, στ.840-842, μτφρ. Παν. Μουλλά

Administrator nickel's Avatar
    Quote Originally Posted by ilias View Post
    Το "Lexilogia search" μου επέστρεψε εκατοντάδες νήματα
    Δεν λειτουργεί σωστά η μηχανή αυτή, γι' αυτό προσθέσαμε αποπάνω την αναζήτηση με τον μεγεθυντικό φακό, που είναι η αναζήτηση που κάνει το Google.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks