metafrasi banner

twist retention

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Σε περιγραφή συσκευασίας πολυπροπυλενίου (polypropylene) αναφέρεται ότι μια από τις ιδιότητές της είναι ότι έχει twist retention. Όπως το καταλαβαίνω, εννοεί ότι η συσκευασία έχει την ιδιότητα να ανακτά το αρχικό της σχήμα μετά από στριψίματα κτλ. Πώς θα το λέγαμε; Προς το παρόν έχω σκεφτεί «ικανότητα επαναφοράς», αλλά μου έρχεται στο μυαλό ο Σβαρτζενέγκερ... :eek:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κάτι ανατάξεις συστροφής τις έχουν καπαρώσει οι γιατροί για ζόρικα και δυσάρεστα πράγματα.

Αν καταλαβαίνω σωστά, πρόκειται για μνήμη επαναφοράς μετά από συστροφή και φοβάμαι ότι δύσκολα θα αποφύγεις κάτι μακροσκελές και περιγραφικό.
 
Δεν το ξέρω, αλλά μου δημιουργείται η εντύπωση ότι μπορεί να εννοεί το ακριβώς αντίθετο από αυτό που υποθέτεις. Δηλαδή ικανότητα διατήρησης και όχι επαναφοράς. Βλ. εδώ. Ουδέν έτερον έχω να προσθέσω, γράμματα γνωρίζω, twist retention δεν γνωρίζω.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Οπότε σκέτη μνήμη συστροφής; [απορία ψάλτου]βηξ![/απορία ψάλτου]
 
Δεν είναι αυτό που ονομάζουμε ελαστική και πλαστική παραμόρφωση; Αν δηλαδή κρατά το σχήμα που της δίνεις με τη συστροφή, τότε ίσως μπορείς να πεις ότι "συστρέφεται πλαστικά" ή ότι έχει "πλαστικότητα συστροφής" ή κάτι παρόμοιο.
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν το ξέρω, αλλά μου δημιουργείται η εντύπωση ότι μπορεί να εννοεί το ακριβώς αντίθετο από αυτό που υποθέτεις. Δηλαδή ικανότητα διατήρησης και όχι επαναφοράς. Βλ. εδώ. Ουδέν έτερον έχω να προσθέσω, γράμματα γνωρίζω, twist retention δεν γνωρίζω.

Αν είναι έτσι - και τουλάχιστον από το κείμενο που λινκάρει ο Θέμης, αυτό καταλαβαίνω - ικανότητα διατήρησης συστροφής
που όμως δεν δίνει ούτε ένα εύρημα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Να σας βοηθήσω, μόλις ήρθε και μια φωτογραφία που απεικονίζει κάτι σαν πατατάκια μέσα, άρα φανταστείτε συσκευασία πατατακίων.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κοίτα αυτό που είναι twistable white polyester. Θέλει να το στρίβεις και να κάθεται εκεί που το έστριψες.
Το «ικανότητα διατήρησης συστροφής» (θα) δίνει ένα τουλάχιστον εύρημα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ουσιαστικά λέει ότι το υλικό αυτό όταν το στρίβεις εκείνο μένει έτσι στριμμένο και δεν ξεστρίβει ούτε ξετυλίγεται ούτε ξεδιπλώνεται ούτε ανοίγει με άλλον τρόπο. Σκεφτείτε π.χ. τις δυο άκρες μιας καραμέλας (δείτε εδώ)· αυτό που λέει εδώ είναι ότι οι δυο άκρες δεν θα ξεστριφτούν (κι άρα δεν θα ανοίξουν από μόνες τους).

ΥΓ Χμμ, άργησα και πλάκωσαν απαντήσεις... :eek:
 

cougr

¥
Να σας βοηθήσω, μόλις ήρθε και μια φωτογραφία που απεικονίζει κάτι σαν πατατάκια μέσα, άρα φανταστείτε συσκευασία πατατακίων.

(Εξαιρετικές) ιδιότητες διατήρησης συστροφής.

Edit: Κατά λάθος είχα γράψει σχήματος αντί συστροφής.
Ευχ. Zaz!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα, δεν διατηρείται κυριολεκτικά το σχήμα — το τύλιγμα διατηρείται.
 
Αν μια συσκευασία έχει twist retention, δεν θα μπορούσαμε να πούμε απλώς ότι είναι ευπροσάρμοστη ή ότι έχει προσαρμοστικότητα; Ή μήπως είναι πολύ μπανάλ;
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν είναι θέμα μπανάλ, Θέμη. Μόνο που η προσαρμοστικότητα και η παραμόρφωση στα πλαστικά μάλλον είναι υπερώνυμα αυτού που ψάχνουμε. Ανάλογα με τη μοριακή δομή του μονομερούς και τον σχηματισμό της αλυσίδας του πολυμερούς (και άλλους παράγοντες, χημικούς και φυσικούς), το υλικό ενδέχεται να έχει αυτή την προσαρμοστικότητα, την ικανότητα ελαστικής ή πλαστικής παραμόρφωσης, μόνο κατά συγκεκριμένη διεύθυνση ή τρόπο παραμόρφωσης. Άλλα μπορεί να είναι ελατά, άλλα όλκιμα κατά τη μία ή την άλλη διεύθυνση, άλλα συστρέψιμα κ.λπ. και άλλα να συνδυάζουν περισσότερες από μία τέτοιες ιδιότητες, είτε διατήρησης είτε επαναφοράς. Νομίζω ότι η συστροφή είναι απαραίτητη εδώ, γιατί πιστεύω ότι η εν λόγω ιδιότητα είναι αυτή ακριβώς που λέει ο Νικέλ στο #9.
Αν μιλάμε για σακουλάκι με πατατάκια π.χ., να τρως τα μισά (αν και εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να φάω τα μισά, αλλά λέμε τώρα), να στρίβεις το σακούλι και να μένει κλειστό για να μη χυθούν και να διατηρούνται λίγο περισσότερο. Ή στη μεμβράνη συσκευασίας (το πιο εκνευριστικό πράγμα τέτοιου είδους μετά τα μεγάλα αυτοκόλλητα φύλλα και το έμπλαστρο), να στρίβεις τις άκρες όταν σκεπάζεις το σκεύος και να μένει η μεμβράνη στη θέση της.
 
Σύμφωνα με τις δαιμόνιες δαεμάνιες εξηγήσεις, η ικανότητα διατήρησης της συστροφής (ή κάπως έτσι) φαίνεται λοιπόν να είναι σωστό. Ακούγεται βέβαια πολύ τεχνικό στα ελληνικά και, αν τα συμφραζόμενα της Παλάβρας φανερώνουν απεύθυνση σε γενικό κοινό, θα μπορούσε ίσως να εξεταστεί και η προσφυγή σε υπερώνυμο. Εκείνο που εξακολουθώ πάντως να μην καταλαβαίνω είναι πώς μερικοί εδώ μέσα από δω το πάνε, από κει το πάνε, στα πατατάκια καταλήγουν.
 

daeman

Administrator
Staff member
Non twist-retentive material

We're Not Gonna Take It - Twisted Sister




Twist retentive material

Twist and Shout


 
Last edited:
Ακόμα να μπει στο νήμα αυτό η Oliver twisted; Για να είναι twisted, κάτι θα ξέρει από twist retention.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ακόμα να μπει στο νήμα αυτό η Oliver twisted; Για να είναι twisted, κάτι θα ξέρει από twist retention.
Μπορεί να βγήκε έξω να παίξει, χεχε:
 
Μπορεί να βγήκε έξω να παίξει, χεχε:

Ναι ναι! Μμμμ... Πολύ συνεστραμμένο νήμα! Should be right up my alley, αλλά μου βάλατε τα γυαλιά και δεν έχω καλύτερο να προτείνω από τη διατήρηση της συστροφής. Πάντως τα βιντεάκια τα καταφχαριστήθηκα! :) :) :)
 
Top