PDA

View Full Version : Αιτήματα

nickel
26-05-2009, 04:23 PM
Είναι διάφορα πραγματάκια που θα ήθελα να ζητήσω από τους Λεξιλόγους. Θα αρχίσω με ένα και θα μου έρθουν κι άλλα στη συνέχεια:

Κάντε τον κόπο, όσοι τουλάχιστον συμμετέχετε σε συζητήσεις και δεν αρκείστε να διαβάζετε, να πάτε στο User CP (αριστερά στην πάνω φάσα), να πατήσετε Edit your details (αριστερά, πρώτη επιλογή), και στο κάτω μέρος της οθόνης να επιλέξετε Male ή Female. Να μη χρειάζεται να κάνουμε ανάλυση των γραπτών για να καταλάβουμε το φύλο σας.

Θα ακολουθήσουν κι άλλα αιτήματα, αλλά, μια και το ξεκίνησα το νήμα, ευκαιρία είναι να θυμηθείτε κι εσείς εκκρεμότητες. (Αν και δεν είμαι εγώ που τις έχω ξεχάσει...)

kapa18
03-06-2009, 01:46 PM
Θα ήθελα να παρακαλέσω τα αγαπητά μέλη να προσέχουν λίγο περισσότερο τον τονισμό και την ορθογραφία των μηνυμάτων τους. Καμιά φορά χρειάζεται κάμποση ώρα για να κάνουμε οι μοντερέιτορ τις σχετικές διορθώσεις και ο διαθέσιμος χρόνος μας δεν είναι πάντα αρκετός. Ευχαριστώ πολύ. :-)

SBE
03-06-2009, 08:37 PM
Έχω την εντύπωση ότι η ορθογραφία είναι από τα σοβαρά μου προβλήματα...

Να πω κι εγώ το παραπονό μου; Αυτά τα μηνύματα σε αχνό γκρίζο (slate), ρε παιδιά δε διαβάζονται άμα εχεις περάσει όλη μέρα μπροστά στην οθόνη!

drsiebenmal
03-06-2009, 09:10 PM
Να πω κι εγώ το παραπονό μου; Αυτά τα μηνύματα σε αχνό γκρίζο (slate), ρε παιδιά δε διαβάζονται άμα εχεις περάσει όλη μέρα μπροστά στην οθόνη!

Second that! Αυτό ξαναπές το!

nickel
03-06-2009, 09:16 PM
Τα γκριζαρισμένα έχουν ωστόσο το σκοπό τους.

Η λύση: Control-A.

Όλα γίνονται λευκά σε ένα όμορφο μπλε φόντο.

drsiebenmal
03-06-2009, 09:22 PM

Μπα... εμένα η αλεπού δείχνει απλώς τα κείμενα επιλεγμένα (αρνητικά) στο εκάστοτε φόντο τους (είναι άθλιο). Τι πρέπει να ρυθμίσω αλλιώς;

EpsilonSigma
03-06-2009, 10:27 PM
Δηλαδή οι moderators ελέγχουν και αλλάζουν την ορθωγραφεία μας; Δεν το ήξευρα αυτό…

daeman
03-06-2009, 10:46 PM
Μπα... εμένα η αλεπού δείχνει απλώς τα κείμενα επιλεγμένα (αρνητικά) στο εκάστοτε φόντο τους (είναι άθλιο). Τι πρέπει να ρυθμίσω αλλιώς;

Δεν ξέρω αν πρέπει να ρυθμίσεις κάτι· μπορεί να μην είναι όμορφα αλλά διαβάζονται μια χαρά έτσι. Ίσως να φταίει ο χρωματικός συνδυασμός (color scheme) των Windows, ή μήπως έχεις αλλάξει την "επιδερμίδα" (skin) της αλεπούς;

drsiebenmal
03-06-2009, 11:04 PM

Μια παραπομπή για τους νεότερους; :confused:

nickel
03-06-2009, 11:35 PM

Όποιος «ανεβάζει» μια ερώτηση ή όποιος αρχίζει να διαβάζει ένα νήμα, μπορεί να θέλει να μείνει στην ουσία του ερωτήματος και να μη χάνει χρόνο για τα άσχετα σχόλια. Κανονικά θα έπρεπε να απαγορεύονται τα εκτός θέματος σχόλια, αλλά το φόρουμ είναι μεγαλόψυχο. Λέει στο faq:

Keep off-topic conversations to an absolute minimum.
Do not use the forum as a chat room — there are better programs and sites for that. If you absolutely feel like chatting in public, there are appropriate boards in the forum. Do not trivialise a serious discussion or even a discussion believed to be serious by its participants. You may well be tempted to disillusion them, but they may not take kindly to disruptions.
Σε ένα άλλο φόρουμ (που ορισμένοι ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχει πια) είχα προτείνει τα εκτός θέματος σχόλια να μπαίνουν με κάποιο γκρίζο χρώμα, έτσι ώστε όποιος θέλει να διατρέξει γρήγορα ένα νήμα, να ξέρει τι μπορεί να πηδήξει. Το πείραμα πέτυχε εκεί και τώρα μεταφέρθηκε εδώ.

Ας προστεθεί ωστόσο ότι, για πολλούς, τα γκρίζα σχόλια έχουν το ζουμί. Σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να μιλάμε για éminence grise. :)

Zazula
03-06-2009, 11:44 PM
Πέραν των όσων είπε ήδη ο nickel, η εδώ ευρισκόμενη αναφορά για το χρώμα των οφτοπικισμών:

[Σημείωση από Κάπα: Προσωπικά προτιμώ το olive, άλλοι χρησιμοποιούν το γκρι για τα οφτόπικ.]

SBE
04-06-2009, 01:01 AM

ΕΛΕΟΣ! :eek::eek:
Αντε να στραβωθώ με τα πρώτα, αλλά τα δεύτερα δε διαβάζονται με τίποτα.

stathis
04-06-2009, 07:08 AM
Αντε να στραβωθώ με τα πρώτα, αλλά τα δεύτερα δε διαβάζονται με τίποτα.http://mox.ingenierotraductor.com/2009/05/lena-mox-visual-acuity.html
:D

drsiebenmal
27-06-2009, 11:51 AM

Να κι ένα (πιθανό μελλοντικό) πρόβλημα για την επιλογή κειμένου στο Διαδικτυο: The best Firefox extension: AutoCopy (http://download.cnet.com/8301-2007_4-10274187-12.html?tag=mncol;posts)

nickel
27-06-2009, 12:02 PM
Καταδείξτε.

Zazula
01-07-2009, 11:21 AM
Παράκληση θερμή προς όσους μου στέλνουν ΡΜ: Σας παρακαλώ να μην ανοίγετε καινούργιο θέμα σε κάθε σας ανταπάντηση — να διατηρείτε όλη την αλληλουχία μιας επικοινωνίας σας μαζί μου την μια κάτω απ' την άλλη (ξέρετε, με απανωτά nested quotes). Κατ' αυτόν τον τρόπο μπορώ και την διαχειρίζομαι ευχερέστερα, την παρακολουθώ αποτελεσματικότερα και δεν μου τρώει τον διαθέσιμο ελεύθερο χώρο του γραμματοκιβωτίου μου (που είναι ήδη στο 94%). Ευχαριστώ πολύ. :)

stathis
01-07-2009, 11:35 AM
Υπάρχουν και τα email. :rolleyes:

Zazula
01-07-2009, 11:40 AM
Υπάρχουν και τα email. :rolleyes:
Εγώ το ξέρω, αλλά δεν μπορώ να υποχρεώσω τους άλλους να μη χρησιμοποιούν ΡΜ όταν θέλουν να μου στείλουν μήνυμα. :)

Costas
21-07-2009, 09:28 PM
nickel, αναρτήσεις σαν αυτήν (http://www.lexilogia.gr/forum/showthread.php?t=4151) (που δε ρωτάνε κάτι και ταυτόχρονα έχουν πληρότητα) θα πρέπει νομίζω να μαρκάρονται από τους συντάκτες τους με το εικονίδιο του άρθρου, ώστε να μπορεί κανείς να βρίσκει τα άρθρα σε μια αναζήτηση --γιατί αξίζει να ξεχωρίζουν τα άρθρα από τις αναρτήσεις που καταγίνονται με επίλυση συγκεκριμένων μεταφραστικών ερωτημάτων, αν βέβαια υπάρχει τρόπος να κάνει κανείς αναζήτηση με βάση τα εικονίδια.

nickel
21-07-2009, 09:37 PM
Καλή η ιδέα σου. Μια δουλειά είναι να μαρκαριστούν με το σωστό εικονίδιο τα «άρθρα». Μια δεύτερη, ίσως πιο δύσκολη, ίσως αδύνατη, είναι να τα δει κάποιος συγκεντρωμένα. Ενδεχομένως, μόνο με tag.

drsiebenmal
21-07-2009, 09:55 PM
+1 στην ιδέα και στην υλοποίηση
Και επιπλέον, αν εννοείς αυτό νικελ, και αν γίνεται, να εμφανίζονται (ομαδοποιημένα ή μη) όταν επιλέγει κάποιος Articles στην αρχική σελίδα (και όπου αλλού υπάρχει αυτή η δυνατότητα). (Δεν μπορούν εκεί να μπαίνουν π.χ. μόνο τίτλοι με λινκς; )

Και επιπρόσθετα, μήπως αξίζει να μαρκάρονται και τα ερωτήματα που έχουν καταλήξει σε οριστική απάντηση (αφού δεν υπάρχει νύγμα :), ίσως με τη φωτεινή λάμπα ή το thumbs up; ) Ίσως πάλι γίνεται (πιο διακριτικό) να αλλάζει απλώς το χρώμα του τίτλου;

nickel
21-07-2009, 09:59 PM
Για το πρώτο αίτημα, και μέχρι να φτιαχτεί το tag search, που αντιλήφθηκα ότι έχει χαλάσει:
αν πατήσεις το tag "article" στο κάτω μέρος ενός νήματος χαρακτηρισμένου με αυτή την ετικέτα, θα δεις και όλα τα άλλα νήματα με την ίδια ετικέτα.

Το άλλο, στα «προς μελέτη».

daeman
21-07-2009, 10:07 PM
+1, Κώστα.
Όπως λέει και ο Δρ7χ, αν κατάλαβα καλά, ένας εύκολος, ήδη εφικτός τρόπος θα ήταν, για τέτοια ολοκληρωμένα "άρθρα" (που μέχρι στιγμής μόνο ο Νίκελ δημοσιεύει), να μπαίνουν οι τίτλοι τους και ο κατάλληλος υπερσύνδεσμος στη σελίδα των Articles (ή όπως θα ονομαστεί κατά την αναδιοργάνωση), όπως είναι τώρα. 'Ετσι, όποιος θέλει να τα διαβάσει μπορεί εύκολα να τα βρει συγκεντρωμένα, αντί να ψάχνει στα επιμέρους υποφόρουμ.
Άλλη μια ιδέα με αφορμή αυτήν του Κώστα: Θα μπορούσε επίσης να γίνει/γίνεται κάτι ανάλογο για τα νήματα ερωτημάτων που έχουν καταλήξει, τόσο για την ειδική όσο και για τη γενική χρήση του όρου, που αποτελούν πλέον "λήμματα" της Λεξιλογίας.

Ε, αμάν πια, αυτό το παιδί! Μέχρι και στο edit με προλαβαίνει. Να κάνουμε μια συμφωνία, Δρ7χ; Το πρώτο μισάωρο κάθε ώρας να ποστάρεις εσύ και το δεύτερο εγώ; Αφού συνήθως τα ίδια λέμε. Βρε μπας και βρήκα ένα από τα doppelgänger μου;

daeman
21-07-2009, 10:13 PM
Νίκελ, τι εννοείς χάλασε το tag search? Γιατί μόλις τώρα έκανα.
Απλώς κάτι τρέχει και δεν σε βγάζει πια στο tag search και στο advanced search αν δεν γράψεις κάτι στο πλαίσιο αναζήτησης. Μετά, γίνεται.

drsiebenmal
21-07-2009, 10:13 PM
Ε, αμάν πια, αυτό το παιδί! Μέχρι και στο edit με προλαβαίνει. Να κάνουμε μια συμφωνία, Δρ7χ; Το πρώτο μισάωρο κάθε ώρας να ποστάρεις εσύ και το δεύτερο εγώ; Αφού συνήθως τα ίδια λέμε. Βρε μπας και βρήκα ένα από τα doppelgänger μου;

Συγγνώμη, αλλά δεν σου φτάνει που είμαι μουσικά αγράμματος και απλώς θαυμάζω και απολαμβάνω ό,τι ανεβάζεις; :)

drsiebenmal
22-07-2009, 09:59 AM
Θα ήταν άραγε χρήσιμη μια προσθήκη στη σελίδα του προφίλ που να περιγράφει προαιρετικά τις δεξιότητες του μέλους (κατά δήλωση βεβαίως και αναγκαστικά...) ώστε να μπορεί ένας αναγνώστης να αξιολογεί και τη βαρύτητα της συνεισφοράς του; (Να καταλαβαίνει π.χ. με τη μία ότι ο Δρ7χ δεν έχει ούτε ένα δοκτορά; )

Υποθέτω ότι και αυτό θα το έχετε ήδη στα υπόψη, αλλά το καταγράφω κυρίως για να βάλω το ανάλογο λινκ από αυτή τη σελίδα της βίκης με τους καταπληκτικούς θυρεούς (http://en.wikipedia.org/wiki/User:Sodacan). :)

Zazula
22-07-2009, 10:25 AM
Θα ήταν άραγε χρήσιμη μια προσθήκη στη σελίδα του προφίλ που να περιγράφει προαιρετικά τις δεξιότητες του μέλους (κατά δήλωση βεβαίως και αναγκαστικά...) ώστε να μπορεί ένας αναγνώστης να αξιολογεί και τη βαρύτητα της συνεισφοράς του; (Να καταλαβαίνει π.χ. με τη μία ότι ο Δρ7χ δεν έχει ούτε ένα δοκτορά; )
User CP > Edit Your Details > Additional Information > Biography

Εμφανίζεται στο προφίλ > About Me > Biography

drsiebenmal
22-07-2009, 10:33 AM
User CP > Edit Your Details > Additional Information > Biography
Εμφανίζεται στο προφίλ > About Me > Biography

Εντάξει, αυτό το ήξερα (και έχω προσπαθήσει να το αξιοποιήσω κάπως για άρση τυχόν παρεξηγήσεων) :p... έλεγα μήπως μπορεί να γίνει κάτι πιο πολύχρωμο και πιο «δομημένο» όπως στη δεξιά στήλη από το λινκ της βίκης που έδωσα πιο πάνω (και σε άλλες σελίδες συνεισφερόντων στην αγγλική βίκη). (Γίνεται και με τις τωρινές δυνατότητες; )

Zazula
22-07-2009, 10:37 AM
Σίγουρα δεν είναι όπως στη βίκη, αλλά κι από την άλλη εγώ σε κάτι τόσο δομημένο δεν θα είχα τι να γράψω... :(

drsiebenmal
29-08-2009, 07:43 AM
Το επόμενο αίτημα είναι χμμμ, μάλλον δημιουργικής φύσεως. Μήπως είναι δυνατό να ανέβουν λιγουλάκι οι περιορισμοί και για τις αβατάρες GIF; Καλά να είναι μέσα στα 100x100 πίξελ, αλλά γιατί να είναι κάτω από τα 18Κ; Πόση επιβάρυνση προκαλούν πια; (Ούτε μια φυσιολογική παρουσίαση των γραμματοσήμων μας δεν μπορούμε να κάνουμε... :))

Zazula
31-08-2009, 09:54 AM
Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν προκαλούν καμία ουσιαστική επιβάρυνση αν πάνε λ.χ. στα 50-70ΚΒ.

Costas
01-09-2009, 09:00 PM
Έκανα αναζήτηση τη λέξη acting (με τσεκαρισμένο το Show Threads), και μου έβγαλε μια λίστα με 13 νήματα, όπου το νήμα που έχει στον τίτλο του το acting βρίσκεται στην 7η σειρά. Δε θα 'πρεπε να βρίσκεται στην 1η, αφού η λέξη βρίσκεται στον τίτλο; Αν τα ευρήματα ήταν όχι 13 αλλά 53, θα ήμουν αναγκασμένος να ψάχνω όλες τις σελίδες για να βρω το σωστό νήμα. Καλό θα ήταν να αλλάξει το σύστημα κατάταξης των αποτελεσμάτων, και αν η αναζητούμενη λέξη είναι μέσα στον τίτλο νήματος, το νήμα αυτό να παίρνει προαγωγή ως πάνω-πάνω.

nickel
01-09-2009, 09:25 PM
Η διαφορά του Show threads από το Show posts είναι ως προς τον τρόπο εμφάνισης και όχι ως προς το ψάξιμο, οπότε δεν κάνει τέτοιες έξυπνες προσεγγίσεις το πρόγραμμα (η κατάταξη είναι δουλειά του vBulletin). Όταν θα φτιάξει το Advanced Search, θα μπορείς να κάνεις αναζήτηση μόνο στον τίτλο. Τώρα θέλει κόλπο: Βάλε μια αρλούμπα στην αναζήτηση, θα σου πει ότι δεν υπάρχει και θα σου δώσει δυνατότητα προηγμένης αναζήτησης. Εκεί διάλεξε Search Titles Only, βάλε acting και θα πάρεις μόνο το ένα νήμα στα ευρήματα.

Costas
01-09-2009, 09:32 PM
Θενκς. Ξέρεις, δε θα 'θελα αναζήτηση π.χ. του acting μόνο στον τίτλο, γιατί κάλλιστα θα μπορούσε να μην υπάρχει νήμα με τέτοιον τίτλο αλλά να έχει συζητηθεί η λέξη μέσα σε άλλο νήμα, με άλλο τίτλο, παρεμπιπτόντως, σε δυο-τρία σχόλια. Οπότε θα το έχανα. Το θέμα είναι: πώς κάνει την κατάταξη το VBulletin? Γιατί δεν προάγει το αποτέλεσμα μέσα στον τίτλο αυτομάτως, δείχνοντας παράλληλα και τα εκτός τίτλου αποτελέσματα (όπως κάνει π.χ. το Google);

nickel
01-09-2009, 09:39 PM
Γιατί δεν προάγει το αποτέλεσμα μέσα στον τίτλο αυτομάτως, δείχνοντας παράλληλα και τα εκτός τίτλου αποτελέσματα (όπως κάνει π.χ. το Google);
Δεν ξέρω τόσα για το vBulletin για να απαντήσω, αλλά δεν είναι βέβαιο ότι το κάνει το Γκουγκλ, ίσως μόνο για μεγάλους τόπους.

Π.χ. +acting site:lexilogia.gr (http://www.google.com/search?q=%2Bacting+site%3Alexilogia.gr&sourceid=navclient-ff&ie=UTF-8&rlz=1B3GGGL_enGR256GR256)
Εδώ βγαίνει τέταρτο.

Zazula
02-09-2009, 07:11 AM
Πώς κάνει την κατάταξη το VBulletin?

Η vB τα αποτελέσματα της αναζήτησης τα κατατάσσει:
Όταν είναι στο "show threads", ανάλογα με το πιο νήμα είχε την πιο πρόσφατη ανάρτηση, με φθίνουσα σειρά (από το πιο πρόσφατα ενημερωμένο προς το παλιότερο). Προσοχή: Δεν έχει σημασία το πότε ανοίχτηκε το νήμα, αλλά το πότε έγινε η τελευταία ανάρτηση σε αυτό. Γι' αυτό και νήματα στα οποία υπάρχει συνεχής δραστηριότητα (όπως π.χ. οι γκάφες) θα είναι πάντα πάνω-πάνω, εφόσον περιλαμβάνονται στα αποτελέσματα.
Όταν είναι στο "show posts", με φθίνουσα χρονική σειρά (από το πιο πρόσφατο ποστ προς το παλιότερο).
Όταν η αναζήτηση γίνεται με σκοπό να εντοπιστούν αναρτήσεις σε ιδιαίτερα εκτεταμένα νήματα (ή όταν δούμε ότι στα αποτελέσματα της αναζήτησης περιλαμβάνονται και τέτοια νήματα), και ιδίως όταν αυτά είναι ετερόκλητα και πολυσυλλεκτικά κι όχι μονοθεματικά, τότε είναι καλύτερα να ακολουθεί επικουρικά και μια αναζήτηση στο "show posts", ώστε να εντοπιστούν οι συγκεκριμένες αναζητούμενες αναρτήσεις.

Γενικά είναι καλή ιδέα να έχουμε ρυθμισμένη τη Λεξιλογία να μας δείχνει τον μέγιστο αριθμό αναρτήσεων ανά σελίδα (δηλ. 40), από το User CP > Edit Options > Thread Display Options > Number of Posts to Show Per Page. Έτσι, ακόμη κι ένα 72ποστο νήμα είναι μόλις δυο σελίδες, οπότε με Ctrl+F στον browser μας εντοπίζουμε αμέσως πού βρίσκεται, μέσα στο συγκεκριμένο νήμα, αυτό που μας ενδιαφέρει, χωρίς να απαιτείται να αλλάζουμε συνέχεια σελίδες και να επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία πολλές φορές.

Όταν θα φτιάξει το Advanced Search, θα μπορείς να κάνεις αναζήτηση μόνο στον τίτλο. Τώρα θέλει κόλπο: Βάλε μια αρλούμπα στην αναζήτηση, θα σου πει ότι δεν υπάρχει και θα σου δώσει δυνατότητα προηγμένης αναζήτησης.
Δεν χρειάζεται καμία αρλούμπα. Πατάς αμέσως Go με κενό το πεδίο αναζήτησης, και σε πάει αμέσως στο Advanced Search (το έχω πει κι εδώ (http://www.lexilogia.gr/forum/showpost.php?p=41568&postcount=11)). :)

Zazula
06-10-2009, 04:12 AM
Όταν θα φτιάξει το Advanced Search, θα μπορείς να κάνεις αναζήτηση μόνο στον τίτλο.
To Advanced Search (και το Tag Search) διορθώθηκαν: http://www.lexilogia.gr/forum/showpost.php?p=45353&postcount=14.

Zazula
25-10-2009, 12:21 AM
Η αναζήτηση πλέον επιτρέπει και όρους με τρία γράμματα. Να θυμάστε ότι (1) δεν χρησιμοποιούμε καθόλου κεφαλαία, και (2) υπάρχει η δυνατότητα του wildcard * (π.χ. ma*). Αν μια λέξη υπάρχει σε πάνω από 500 νήματα, δεν εμφανίζεται. Με γειες!

Lexoplast
25-10-2009, 01:29 PM
Μόνο για αλεπουδοχρήστες που θέλουν ξεκάθαρα κείμενα:
Tools > Options > Content > Colours > untick the "Allow pages to choose their own colours" box.

Πατάμε και Ctrl + (plus) μερικές φορές, κι αν και πάλι δεν διαβάζονται πάμε στον οφθαλμίατρο.

drsiebenmal
25-10-2009, 09:25 PM
Μερσί λέξοπλαστ!

daeman
14-11-2009, 07:44 PM
Από μια παρατήρηση του Δρ7χ εδώ (http://www.lexilogia.gr/forum/showthread.php?p=48695#post48695):

Ποιος θα αναλάβει κάποτε το υπερτεραστιοτιτανιομεγαλοατελείωτο έργο να φτιάξει κάποια στοιχειωδώς οργανωμένη λίστα των γιουτουμπακίων --ή δεν αξίζει τον κόπο; :)

Ο ευρετηριαστής της γειτονιάς προσφέρεται (βιβλιοθηκάριος έπρεπε να γίνω), αλλά χωρίς καμιά εγγύηση για τον χρόνο έναρξης, πόσο μάλλον για τον χρόνο ολοκλήρωσης... Για το νήμα των μουσικών είναι εύκολο, μόνο που θέλει πολύ χρόνο. Για τα άλλα νήματα, όμως, σε μια πρώτη αναζήτηση για youtube, εμφανίζονται μόνο νήματα που το περιέχουν ως κείμενο, όχι ως μέρος του λινκ, οπότε θα είναι δύσκολη η ανεύρεσή τους. Εκτός αν υπάρχει δυνατότητα αναζήτησης στα λινκ, κάτι που ίσως ξέρουν οι διαχειριστές.
Αλλά τι νόημα θα είχε; Για να αποφύγουμε τα διπλότυπα; Αξίζει τον κόπο;
Πάντως, μια ιδέα είναι στο εξής να γράφουμε και τον τίτλο τους, όποτε ποστάρουμε γιουτούμπια, ώστε να τα βρίσκει και αυτά η αναζήτηση, που δουλεύει καλά τώρα, όπως μας ενημέρωσε ο Ζάζουλας παραπάνω. Έβαλες πάλι το χεράκι σου;
Βέβαια, όσο επαγρυπνεί ο ZazCat και δεν κουράζεται από τις κάμψεις, ίσως δεν χρειάζεται. ;)
Τι λέτε;

nickel
14-11-2009, 07:50 PM
Φρονώ ότι θα πρέπει να σουλουπώσουμε πρώτα τα γλωσσικά και, αν μείνουν δυνάμεις, κοιτάμε και τα μουσικά. Αλλά, ναι, καλό θα είναι να βάζουμε τίτλους. Αν το ξεχνούν οι αναρτώντες, ας το κάνουν οι συντονίζοντες.

Zazula
14-11-2009, 07:50 PM
Για τα άλλα νήματα, όμως, σε μια πρώτη αναζήτηση για youtube, εμφανίζονται μόνο νήματα που το περιέχουν ως κείμενο, όχι ως μέρος του λινκ, οπότε θα είναι δύσκολη η ανεύρεσή τους. Εκτός αν υπάρχει δυνατότητα αναζήτησης στα λινκ, κάτι που ίσως ξέρουν οι διαχειριστές.
Για ψάξε έτσι: http://www.google.com/search?hl=en&safe=off&rls=com.microsoft:en-us&tbo=1&q=youtube+site:lexilogia.gr/forum/archive&start=120&sa=N :)

daeman
14-11-2009, 08:07 PM
Φρονώ ότι θα πρέπει να σουλουπώσουμε πρώτα τα γλωσσικά και, αν μείνουν δυνάμεις, κοιτάμε και τα μουσικά. Αλλά, ναι, καλό θα είναι να βάζουμε τίτλους. Αν το ξεχνούν οι αναρτώντες, ας το κάνουν οι συντονίζοντες.

Πολύ σωστά, αυτό προέχει, αλλά εντωμεταξύ...

Για ψάξε έτσι: http://www.google.com/search?hl=en&safe=off&rls=com.microsoft:en-us&tbo=1&q=youtube+site:lexilogia.gr/forum/archive&start=120&sa=N :)

Ευχαριστώ, eurekas*! Just had an aha-moment (http://www.lexilogia.gr/forum/showpost.php?p=48570&postcount=4).

*εύρηκας δεν είναι το β' πρόσωπο ή μήπως μωραίνει (http://www.lexilogia.gr/forum/showthread.php?t=4898)...;

Katsik35
28-04-2010, 09:37 AM
Ερώτηση αρχαρίου:
Μολονότι πήγα στο User CP και συμπλήρωσα τα πεδία "Gender" και "Location", στη συνέχεια δε πάτησα το κουμπί "Save changes", τα στοιχεία αυτά δεν εμφανίζονται στο φόρουμ. Τι δεν κάνω σωστά;
Ευχαριστώ

Συγγνώμη. Τώρα βλέπω ότι τα στοιχεία εμφανίζονται στα επιμέρους posts αλλά όχι στην αρχική σελίδα του φόρουμ

Palavra
28-04-2010, 09:43 AM
Καλημέρα,
τι εννοείς «στην αρχική σελίδα»;

Katsik35
28-04-2010, 10:05 AM
Καλημέρα και ευχαριστώ για τη γρήγορη ανταπόκριση.
Εννοώ στη σελίδα "Lexilogia forums", στο αριστερό μέρος της σελίδας, στην μπεζ στήλη "Site navigation", εμφανίζεται η αβατάρα αλλά όχι τα υπόλοιπα στοιχεία. Μήπως είναι φυσιολογικό αυτό (σε τί θα χρησίμευε, δηλαδή, να βλέπει το κάθε μέλος τα δικά του στοιχεία);

Palavra
28-04-2010, 10:17 AM
Κατάλαβα. Ναι, εκεί δε φαίνεται σε κανέναν. Δεν ξέρω βέβαια πόσο χρήσιμο θα ήταν να φαίνεται. Να ρωτήσουμε κανέναν αδμιν :D

nickel
28-04-2010, 10:18 AM
Μήπως είναι φυσιολογικό αυτό (σε τί θα χρησίμευε, δηλαδή, να βλέπει το κάθε μέλος τα δικά του στοιχεία);

Όπως το λες. Τα πάντα εν σοφία εποίησαν (οι σχεδιαστές του φόρουμ / του vBulletin).

Katsik35
28-04-2010, 10:51 AM
Ουφ, ευχαριστώ.

Costas
24-06-2010, 11:17 AM
Για να ψάξω να βρω τις εμφανίσεις της λέξης proactive στο φόρουμ, έκανα τα εξής βήματα:

1. έκανα Search και μου έβγαλε τα νήματα όπου εμφανίζεται η λέξη,
2. στη συνέχεια πάτησα στο κάθε ένα από τα νήματα για ν' ανοίξει το νήμα
3. στη συνέχεια πάτησα Search in this thread και μου εντόπισε το συγκεκριμένο ποστ,
4. στη συνέχεια πάτησα αυτό το ποστ και μου το άνοιξε, με κοκκινισμένη μέσα στο ποστ τη λέξη proactive, αλλά όχι εμφανίζοντας στην οθόνη το κοκκινισμένο σημείο (άρα, χρειάζεται scrolling μέσα στο ποστ).

Δηλαδή, 4-4,5 βήματα. Θα υπήρχε τρόπος αυτά τα βήματα να μειωθούν, με ιδεώδες να γίνουν από 1 έως 3 (1 αν υπάρχει 1 μοναδική ανεύρεση σε όλο το φόρουμ, και 3 αν ο όρος βρίσκεται σε πολλά νήματα αλλά άπαξ σε κάθε νήμα ή, αντίστοιχα, βρίσκεται σε 1 νήμα αλλά σε πολλά ποστ αυτού του νήματος);

daeman
24-06-2010, 12:27 PM
Κώστα, δοκίμασε έτσι:

1. Στο Search, πήγαινε στο πρώτο πλαίσιο (Search Forums) και πάτα στο Advanced Search, κάτω από το πλαίσιο αναζήτησης.

2. Στο νέο παράθυρο αναζήτησης που εμφανίζεται, αφού πληκτρολογήσεις τον όρο αναζήτησης (χωρίς κεφαλαία), επιλέγεις από κάτω Show results as Posts (όχι Threads).
http://www.lexilogia.gr/forum/picture.php?albumid=15&pictureid=159

3. Στο παράθυρο των αποτελεσμάτων, εμφανίζεται χωριστά η κάθε ανάρτηση που περιλαμβάνει τον όρο και, αν πατήσεις στον τίτλο της ανάρτησης (κάτω από τον τίτλο του νήματος σε κάθε αποτέλεσμα), εμφανίζεται η σχετική ανάρτηση με κοκκινισμένο τον όρο που ψάχνεις.

Ελπίζω να σε βοηθάει. :)

Costas
24-06-2010, 01:01 PM
Ευχαριστώ, daeman! Είχα πάει στο advanced search, αλλά δεν είχα δει ότι....τέεερμα δεξιά υπάρχει βελάκι που ανοίγει τις Search Options. (θα 'πρεπε να 'ναι πιο κοντά το βελάκι ή να είναι το ίδιο το Search Options ενεργό λινκ, ίσως)

nickel
24-06-2010, 01:27 PM
Έχω ρωτήσει αν μπορούν να είναι αυτά τα ευρήματα η αρχική επιλογή / η προεπιλογή στη λειτουργία του προγράμματος αναζήτησης.