Αιτήματα

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
+1 στην ιδέα και στην υλοποίηση
Και επιπλέον, αν εννοείς αυτό νικελ, και αν γίνεται, να εμφανίζονται (ομαδοποιημένα ή μη) όταν επιλέγει κάποιος Articles στην αρχική σελίδα (και όπου αλλού υπάρχει αυτή η δυνατότητα). (Δεν μπορούν εκεί να μπαίνουν π.χ. μόνο τίτλοι με λινκς; )

Και επιπρόσθετα, μήπως αξίζει να μαρκάρονται και τα ερωτήματα που έχουν καταλήξει σε οριστική απάντηση (αφού δεν υπάρχει νύγμα :), ίσως με τη φωτεινή λάμπα ή το thumbs up; ) Ίσως πάλι γίνεται (πιο διακριτικό) να αλλάζει απλώς το χρώμα του τίτλου;
 
Last edited by a moderator:

nickel

Administrator
Staff member
Για το πρώτο αίτημα, και μέχρι να φτιαχτεί το tag search, που αντιλήφθηκα ότι έχει χαλάσει:
αν πατήσεις το tag "article" στο κάτω μέρος ενός νήματος χαρακτηρισμένου με αυτή την ετικέτα, θα δεις και όλα τα άλλα νήματα με την ίδια ετικέτα.

Το άλλο, στα «προς μελέτη».
 

daeman

Administrator
Staff member
+1, Κώστα.
Όπως λέει και ο Δρ7χ, αν κατάλαβα καλά, ένας εύκολος, ήδη εφικτός τρόπος θα ήταν, για τέτοια ολοκληρωμένα "άρθρα" (που μέχρι στιγμής μόνο ο Νίκελ δημοσιεύει), να μπαίνουν οι τίτλοι τους και ο κατάλληλος υπερσύνδεσμος στη σελίδα των Articles (ή όπως θα ονομαστεί κατά την αναδιοργάνωση), όπως είναι τώρα. 'Ετσι, όποιος θέλει να τα διαβάσει μπορεί εύκολα να τα βρει συγκεντρωμένα, αντί να ψάχνει στα επιμέρους υποφόρουμ.
Άλλη μια ιδέα με αφορμή αυτήν του Κώστα: Θα μπορούσε επίσης να γίνει/γίνεται κάτι ανάλογο για τα νήματα ερωτημάτων που έχουν καταλήξει, τόσο για την ειδική όσο και για τη γενική χρήση του όρου, που αποτελούν πλέον "λήμματα" της Λεξιλογίας.

Ε, αμάν πια, αυτό το παιδί! Μέχρι και στο edit με προλαβαίνει. Να κάνουμε μια συμφωνία, Δρ7χ; Το πρώτο μισάωρο κάθε ώρας να ποστάρεις εσύ και το δεύτερο εγώ; Αφού συνήθως τα ίδια λέμε. Βρε μπας και βρήκα ένα από τα doppelgänger μου;
 

daeman

Administrator
Staff member
Νίκελ, τι εννοείς χάλασε το tag search? Γιατί μόλις τώρα έκανα.
Απλώς κάτι τρέχει και δεν σε βγάζει πια στο tag search και στο advanced search αν δεν γράψεις κάτι στο πλαίσιο αναζήτησης. Μετά, γίνεται.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ε, αμάν πια, αυτό το παιδί! Μέχρι και στο edit με προλαβαίνει. Να κάνουμε μια συμφωνία, Δρ7χ; Το πρώτο μισάωρο κάθε ώρας να ποστάρεις εσύ και το δεύτερο εγώ; Αφού συνήθως τα ίδια λέμε. Βρε μπας και βρήκα ένα από τα doppelgänger μου;

Συγγνώμη, αλλά δεν σου φτάνει που είμαι μουσικά αγράμματος και απλώς θαυμάζω και απολαμβάνω ό,τι ανεβάζεις; :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θα ήταν άραγε χρήσιμη μια προσθήκη στη σελίδα του προφίλ που να περιγράφει προαιρετικά τις δεξιότητες του μέλους (κατά δήλωση βεβαίως και αναγκαστικά...) ώστε να μπορεί ένας αναγνώστης να αξιολογεί και τη βαρύτητα της συνεισφοράς του; (Να καταλαβαίνει π.χ. με τη μία ότι ο Δρ7χ δεν έχει ούτε ένα δοκτορά; )

Υποθέτω ότι και αυτό θα το έχετε ήδη στα υπόψη, αλλά το καταγράφω κυρίως για να βάλω το ανάλογο λινκ από αυτή τη σελίδα της βίκης με τους καταπληκτικούς θυρεούς. :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Θα ήταν άραγε χρήσιμη μια προσθήκη στη σελίδα του προφίλ που να περιγράφει προαιρετικά τις δεξιότητες του μέλους (κατά δήλωση βεβαίως και αναγκαστικά...) ώστε να μπορεί ένας αναγνώστης να αξιολογεί και τη βαρύτητα της συνεισφοράς του; (Να καταλαβαίνει π.χ. με τη μία ότι ο Δρ7χ δεν έχει ούτε ένα δοκτορά; )
User CP > Edit Your Details > Additional Information > Biography

Εμφανίζεται στο προφίλ > About Me > Biography
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
User CP > Edit Your Details > Additional Information > Biography
Εμφανίζεται στο προφίλ > About Me > Biography

Εντάξει, αυτό το ήξερα (και έχω προσπαθήσει να το αξιοποιήσω κάπως για άρση τυχόν παρεξηγήσεων) :p... έλεγα μήπως μπορεί να γίνει κάτι πιο πολύχρωμο και πιο «δομημένο» όπως στη δεξιά στήλη από το λινκ της βίκης που έδωσα πιο πάνω (και σε άλλες σελίδες συνεισφερόντων στην αγγλική βίκη). (Γίνεται και με τις τωρινές δυνατότητες; )
 

Zazula

Administrator
Staff member
Σίγουρα δεν είναι όπως στη βίκη, αλλά κι από την άλλη εγώ σε κάτι τόσο δομημένο δεν θα είχα τι να γράψω... :(
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το επόμενο αίτημα είναι χμμμ, μάλλον δημιουργικής φύσεως. Μήπως είναι δυνατό να ανέβουν λιγουλάκι οι περιορισμοί και για τις αβατάρες GIF; Καλά να είναι μέσα στα 100x100 πίξελ, αλλά γιατί να είναι κάτω από τα 18Κ; Πόση επιβάρυνση προκαλούν πια; (Ούτε μια φυσιολογική παρουσίαση των γραμματοσήμων μας δεν μπορούμε να κάνουμε... :))
 

Zazula

Administrator
Staff member
Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν προκαλούν καμία ουσιαστική επιβάρυνση αν πάνε λ.χ. στα 50-70ΚΒ.
 
Έκανα αναζήτηση τη λέξη acting (με τσεκαρισμένο το Show Threads), και μου έβγαλε μια λίστα με 13 νήματα, όπου το νήμα που έχει στον τίτλο του το acting βρίσκεται στην 7η σειρά. Δε θα 'πρεπε να βρίσκεται στην 1η, αφού η λέξη βρίσκεται στον τίτλο; Αν τα ευρήματα ήταν όχι 13 αλλά 53, θα ήμουν αναγκασμένος να ψάχνω όλες τις σελίδες για να βρω το σωστό νήμα. Καλό θα ήταν να αλλάξει το σύστημα κατάταξης των αποτελεσμάτων, και αν η αναζητούμενη λέξη είναι μέσα στον τίτλο νήματος, το νήμα αυτό να παίρνει προαγωγή ως πάνω-πάνω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η διαφορά του Show threads από το Show posts είναι ως προς τον τρόπο εμφάνισης και όχι ως προς το ψάξιμο, οπότε δεν κάνει τέτοιες έξυπνες προσεγγίσεις το πρόγραμμα (η κατάταξη είναι δουλειά του vBulletin). Όταν θα φτιάξει το Advanced Search, θα μπορείς να κάνεις αναζήτηση μόνο στον τίτλο. Τώρα θέλει κόλπο: Βάλε μια αρλούμπα στην αναζήτηση, θα σου πει ότι δεν υπάρχει και θα σου δώσει δυνατότητα προηγμένης αναζήτησης. Εκεί διάλεξε Search Titles Only, βάλε acting και θα πάρεις μόνο το ένα νήμα στα ευρήματα.
 
Θενκς. Ξέρεις, δε θα 'θελα αναζήτηση π.χ. του acting μόνο στον τίτλο, γιατί κάλλιστα θα μπορούσε να μην υπάρχει νήμα με τέτοιον τίτλο αλλά να έχει συζητηθεί η λέξη μέσα σε άλλο νήμα, με άλλο τίτλο, παρεμπιπτόντως, σε δυο-τρία σχόλια. Οπότε θα το έχανα. Το θέμα είναι: πώς κάνει την κατάταξη το VBulletin? Γιατί δεν προάγει το αποτέλεσμα μέσα στον τίτλο αυτομάτως, δείχνοντας παράλληλα και τα εκτός τίτλου αποτελέσματα (όπως κάνει π.χ. το Google);
 

nickel

Administrator
Staff member
Γιατί δεν προάγει το αποτέλεσμα μέσα στον τίτλο αυτομάτως, δείχνοντας παράλληλα και τα εκτός τίτλου αποτελέσματα (όπως κάνει π.χ. το Google);
Δεν ξέρω τόσα για το vBulletin για να απαντήσω, αλλά δεν είναι βέβαιο ότι το κάνει το Γκουγκλ, ίσως μόνο για μεγάλους τόπους.

Π.χ. +acting site:lexilogia.gr
Εδώ βγαίνει τέταρτο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πώς κάνει την κατάταξη το VBulletin?

Η vB τα αποτελέσματα της αναζήτησης τα κατατάσσει:
  1. Όταν είναι στο "show threads", ανάλογα με το πιο νήμα είχε την πιο πρόσφατη ανάρτηση, με φθίνουσα σειρά (από το πιο πρόσφατα ενημερωμένο προς το παλιότερο). Προσοχή: Δεν έχει σημασία το πότε ανοίχτηκε το νήμα, αλλά το πότε έγινε η τελευταία ανάρτηση σε αυτό. Γι' αυτό και νήματα στα οποία υπάρχει συνεχής δραστηριότητα (όπως π.χ. οι γκάφες) θα είναι πάντα πάνω-πάνω, εφόσον περιλαμβάνονται στα αποτελέσματα.
  2. Όταν είναι στο "show posts", με φθίνουσα χρονική σειρά (από το πιο πρόσφατο ποστ προς το παλιότερο).
Όταν η αναζήτηση γίνεται με σκοπό να εντοπιστούν αναρτήσεις σε ιδιαίτερα εκτεταμένα νήματα (ή όταν δούμε ότι στα αποτελέσματα της αναζήτησης περιλαμβάνονται και τέτοια νήματα), και ιδίως όταν αυτά είναι ετερόκλητα και πολυσυλλεκτικά κι όχι μονοθεματικά, τότε είναι καλύτερα να ακολουθεί επικουρικά και μια αναζήτηση στο "show posts", ώστε να εντοπιστούν οι συγκεκριμένες αναζητούμενες αναρτήσεις.

Γενικά είναι καλή ιδέα να έχουμε ρυθμισμένη τη Λεξιλογία να μας δείχνει τον μέγιστο αριθμό αναρτήσεων ανά σελίδα (δηλ. 40), από το User CP > Edit Options > Thread Display Options > Number of Posts to Show Per Page. Έτσι, ακόμη κι ένα 72ποστο νήμα είναι μόλις δυο σελίδες, οπότε με Ctrl+F στον browser μας εντοπίζουμε αμέσως πού βρίσκεται, μέσα στο συγκεκριμένο νήμα, αυτό που μας ενδιαφέρει, χωρίς να απαιτείται να αλλάζουμε συνέχεια σελίδες και να επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία πολλές φορές.

Όταν θα φτιάξει το Advanced Search, θα μπορείς να κάνεις αναζήτηση μόνο στον τίτλο. Τώρα θέλει κόλπο: Βάλε μια αρλούμπα στην αναζήτηση, θα σου πει ότι δεν υπάρχει και θα σου δώσει δυνατότητα προηγμένης αναζήτησης.
Δεν χρειάζεται καμία αρλούμπα. Πατάς αμέσως Go με κενό το πεδίο αναζήτησης, και σε πάει αμέσως στο Advanced Search (το έχω πει κι εδώ). :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η αναζήτηση πλέον επιτρέπει και όρους με τρία γράμματα. Να θυμάστε ότι (1) δεν χρησιμοποιούμε καθόλου κεφαλαία, και (2) υπάρχει η δυνατότητα του wildcard * (π.χ. ma*). Αν μια λέξη υπάρχει σε πάνω από 500 νήματα, δεν εμφανίζεται. Με γειες!
 
Μπα... εμένα η αλεπού δείχνει απλώς τα κείμενα επιλεγμένα (αρνητικά) στο εκάστοτε φόντο τους (είναι άθλιο). Τι πρέπει να ρυθμίσω αλλιώς;
Μόνο για αλεπουδοχρήστες που θέλουν ξεκάθαρα κείμενα:
Tools > Options > Content > Colours > untick the "Allow pages to choose their own colours" box.

Πατάμε και Ctrl + (plus) μερικές φορές, κι αν και πάλι δεν διαβάζονται πάμε στον οφθαλμίατρο.
 
Top