ο μάραθος ή το μάραθο;

Το ξέρω ότι ισχύουν και τα δύο, απλώς θέλω να δω αν κάποιο από τα δύο είναι πιο «δόκιμο».
 

nickel

Administrator
Staff member
Το μάραθο, απ' όσο έχω ακούσει / διαβάσει.
Το μάραθο, η πρώτη προτίμηση στα λεξικά.
 
Η σύζυγος, πάντως, ψήφισε αρσενικό γένος, επηρεασμένη ίσως από τον άνηθο.
 

daeman

Administrator
Staff member
Η σύζυγος, πάντως, ψήφισε αρσενικό γένος, επηρεασμένη ίσως από τον άνηθο.
Το μάραθο, απ' όσο έχω ακούσει / διαβάσει.
Το μάραθο, η πρώτη προτίμηση στα λεξικά.
—Ε... γιά να σε πω, αυτές οι δουλειές εύκολα δεν τελειώνουν, κερά μου... να δα και ο άλλος [ο ουδέτερος τύπος, το μάραθο]... στα χέργια σου... δέξου τον... ωχ, ωχ, σαν τα μάραθα.
—Ποιος είν' αυτός;
—Ο Γραμματικός του Κοινού.
:whistle:

Η γυναικοκρατία, Κωμωδία εις πέντε πράξεις, 1841, Δημήτριος Βυζάντιος


Σαν τα μάραθα! λέγεται σε οικείο ή φίλο με την ευκαιρία επίσκεψης που πραγματοποιεί αυτός μετά από απουσία πολλών χρόνων

χοχλιοί με τα μάραθα
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ο θείος μου, καταγωγή Αρκαδία, πάντα λέει "η γιαούρτη".
 

SBE

¥
Κι εγώ μέχρι που συγκατοίκησα με πρωτευουσιάνα συμφοιτήτρια, η οποία με κορόιδευε για το πως μιλάω και για το λεξιλόγιό μου (η συγκατοίκηση δεν ευόδωσε, όπως ήταν αναμενόμενο, αλλά από αυτήν πρωτοάκουσα λεξιλόγιο και φρασεολογία που μου ήταν παντελώς άγνωστη, και δεν εννοώ υβριστική).
Η λογική ήταν ότι το προϊόν είναι γένους θηλυκού και οι μερίδες (κεσέδες) γένους ουδετέρου.
 

Earion

Moderator
Staff member
Φυσικά έχετε ακούσει και τον κεφτέ σε θηλυκό: η κεφτέδα, έ; Προφανώς «υποχωρητική» κατασκευή από τον πληθυντικό «οι κεφτέδες».
 

daeman

Administrator
Staff member
Φυσικά έχετε ακούσει και τον κεφτέ σε θηλυκό: η κεφτέδα, έ; Προφανώς «υποχωρητική» κατακευή από τον πληθυντικό «οι κεφτέδες».

Δις και τρις, σόζουμη:

Τρικαλιστί, οι κεφτέδες > η κεφτέδα (και η κεφτεδούλα αντί του κεφτεδακίου, χωρίς πλάκα),
για να ικανοποιηθούν και οι σαρκοφάγοι πεινώντες.;)
Και βέβαια, η επόμενη ερώτηση είναι: κεφτέδες μι ζμί (με ζουμί, σάλτσα) ή κεφτέδες ουδέτσι (σκέτοι);
Εγώ έχω ακούσει και κεφτέδες τηγανητές.
Τρικαλιστί, όπως είπαμε: καλό παιδί, αλλά πίνει πολλές τσιγάρες.

...
Θεσσαλιστί, μι ζ'μί (= με ζουμί), αν και αυτό είναι γενικότερο, σημαίνει και με σάλτσα πρόσθετη, όχι απαραίτητα με το δικό του ζουμί. Π.χ. κεφτέδες μι ζ'μί (κόκκινη σάλτσα), κεφτέδες ουδέτσι (σκέτοι). Και το κεφτέδες από το θηλυκό κεφτέδα.
[πηγή: η αφεντιά μου. Αυτοτσιτάρομαι. :-)]

Διγενές και πληθομονοκατάληκτο.

Και μια όμορφη κεφτέδα με δυο άλογα... Nay! Neigh, you mare, you stallion, you gelding.


...
Η λογική ήταν ότι το προϊόν είναι γένους θηλυκού και οι μερίδες (κεσέδες) γένους ουδετέρου.
que est-ce que ce que ce bol = και σε κεσέ και σε μπολ, και η γιαούρτη και το γιαούρτι
que est-ce que ce daki
 

SBE

¥
Εννοείται.
Φάε τη κεφτέδα σου με τη γιαούρτη και το μάραθο.
 
Top