metafrasi banner

transhuman

Σύμφωνα με τον ορισμό που δίνει η Wikipedia πρόκειται για ένα μεταβατικό στάδιο, μεταξύ του ανθρώπου και του υποθετικού μετανθρώπου. Το μόνο που μου έρχεται είναι το διάνθρωπος, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πόσο διαδεδομένη είναι η χρήση του.
 

rogne

¥
Σύμφωνα με τον ορισμό που δίνει η Wikipedia πρόκειται για ένα μεταβατικό στάδιο, μεταξύ του ανθρώπου και του υποθετικού μετανθρώπου. Το μόνο που μου έρχεται είναι το διάνθρωπος, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πόσο διαδεδομένη είναι η χρήση του.

Σίγουρα δεν είναι, και ευτυχώς δηλαδή... Γιατί όχι απλώς "υπεράνθρωπος"; Αν το πρόβλημα είναι η ενδεχόμενη σύγχυση με το superhuman, να τρεις τυχαίες αναφορές που θεωρούν τα transhuman και superhuman συνώνυμα: 1, 2, 3.
 

nickel

Administrator
Staff member
Βλέπω κι εγώ τον υπεράνθρωπο να κάνει παρέα με τον τρανσουμανισμό.
Ας αποφευχθεί το... τρανς άνθρωπος!
 

nickel

Administrator
Staff member
One of the first professors of futurology, FM-2030, who taught "new concepts of the Human" at The New School of New York City in the 1960s, used "transhuman" as shorthand for "transitional human".
http://en.wikipedia.org/wiki/Transhuman

Εγώ θα ήθελα να το δω σε κάποιο σημείο, για να εξηγείται το trans-, όπως και το ελληνικό υπερ- — ότι δεν είναι ακριβώς «σούπερ» αλλά το «υπερ» του υπερσιβηρικού και του υπεράλπειου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα πώς να πάρει κανείς θέση υπέρ του ενός ή του άλλου όρου; Το ένα κλέβει την απόδοση τού super- και τα άλλο κλέβει την απόδοση τού post-, επειδή δεν έχουμε δικό μας αντίστοιχο για το trans- (εκτός από το δια- για άλλη χρήση). Πάντως: «In its contemporary usage, “transhuman” refers to an intermediary form between the human and the hypothetical posthuman». (Wikipedia) Που σημαίνει ότι πρέπει να διατηρήσουμε τη διάκριση από τον μετάνθρωπο.
 
Τίποτα σε υστεράνθρωπος; Με την έννοια βέβαια του ύστερου ανθρώπου, όχι του υστερικού.
 
Top