Τα εφήμερα

Όπως φαίνεται, έχουμε το all time classic της καλλιέργειας του εθνικισμού/ ρατσισμού, και μάλιστα σε συνθήκες πολέμου. Από την άλλη, έχουμε βέβαια και μια συγκυρία περιστάσεων στον Καναδά και ειδικότερα στο Τορόντο, τις οποίες εμείς αγνοούμε. Το βιντεάκι, που προφανώς περιέχει τα πρώτα 5,5 λεπτά της ταινίας-ντοκιμαντέρ, είναι νομίζω πιο κατατοπιστικό. Αναφέρω τρία στοιχεία. Πρώτον, οι προερχόμενοι από εχθρικές χώρες οδηγήθηκαν σε στρατόπεδα συγκέντρωσης. Δεύτερον, οι Έλληνες βρέθηκαν σε μεσοβέζικη κατάσταση, εξού και τους αποδόθηκε το προσωνύμιο slackers (κοπανατζήδες ή ρεμπεσκέδες, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση με έμφαση στην έννοια του φυγόστρατου). Τρίτον, οι Έλληνες είχαν δυσανάλογα μεγάλο αριθμό μαγαζιών (μιλάει για 35% των -υποθέτω- μικρομάγαζων του Τορόντο, ενώ οι Έλληνες ήταν μόνο 3.000! Φαίνεται υπερβολικό, και δεν πρόσεξα καλά πώς ακριβώς το προσδιόρισε, αλλά μπορούμε να καταλάβουμε τι φήμη θα είχαν).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ κατάλαβα ότι οι 3000 Έλληνες, που ήταν συγκεντρωμένοι σε μια μεγάλη τετράγωνη περιοχή (δεν κατάλαβα αν εννοούσε οικοδομικό τετράγωνο) ενώ αποτελούσαν το 0,5% του πληθυσμού είχαν μεγάλα ποσοστά ιδιοκτησίας (35%) στα καφέ μπαρ και σχεδόν αποκλειστικότητα στα :) στιλβωτήρια (λουστράδικα).

Εμένα μου κάνει εντύπωση πάντως ότι, τουλάχιστον στο 5λεπτο του ντοκιμαντέρ, δεν αναφέρεται ότι η Ελλάδα ήταν από το 1917 σε εμπόλεμη κατάσταση στο πλευρό της Αντάντ. Οι ειδήσεις προφανώς δεν έφταναν πολύ γρήγορα εκεί, ούτε οι φυλετικές προκαταλήψεις άλλαζαν με γρήγορους ρυθμούς.
 

SBE

¥
Το πεντάλεπτο δεν αναφέρει καλλιέργεια εθνικισμού- ρατσισμού, αλλά το πολύ αληθινό μεταπολεμικό πρόβλημα της επανένταξης των πολεμιστών στην κοινωνία, Θέμη. Αυτό που επίσης "αγνοούμε" είναι ότι το 1918 είχαν προηγηθεί σοβαρά επεισόδια στο Κεμπέκ κι ο Καναδάς βρισκόταν στα πρόθυρα εμφύλιου πολέμου. Αφορμή για τα επεισόδια ήταν η αντίθεση των Γαλλοκαναδών στην υποχρεωτική στράτευση (δεν συγκινήθηκαν να πάνε να βοηθήσουν τη Γαλλία). Επιπλέον στην αρχή του Α' ΠΠ μεγάλο ποσοστό του αγγλόφωνου πληθυσμού του Καναδά ήταν μετανάστες πρώτης γενιάς από τη Βρετανία, όπως κι οι Έλληνες δηλαδή. Επιπλέον το ζήτημα της στράτευσης είχε ανακατευτεί με το ζήτημα της ψήφου και των πολιτικών δικαιωμάτων (οι γυναίκες που υπηρετούσαν π.χ. είχαν δικαίωμα ψήφου, οι αντιρρησίες συνείδησης όχι). Πιο πολλά στη Βίκι.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ομολογώ ότι κάθισα αρκετές ώρες χθες και χάζευα στο BBC World τους εορτασμούς του Ιωβηλαίου. Διαβάστε όμως τι σούρνει η Daily Mail για την ποιότητα του σχολιασμού σε όλα τα αγγλικά κανάλια. Μάλλον δίκιο βλέπω να έχει.
http://www.dailymail.co.uk/news/art...ank-tide-wittering-inanity.html#ixzz1wocOfSdF
[...]
There was no research, no facts, no sense of significance, in fact no sense at all. Matt didn’t know what semaphore was. He worried about all the royals and everyone else being trapped for hours in the boats. "Do they need toilet breaks?" he wondered. "Are they cross-legged . . .?"
[...]
Last word goes to Sky’s Kay Burley, quite my favourite outside broadcaster. Kay is full of the milk of human kindness, only it is very, very skimmed.
She said she was at what sounded like the ‘mustard station’, interviewing dachshunds wearing bow ties. The joy of events like this should be that there are professional broadcasters to help bring the scenes alive for viewers at home. Over to you, Kay Burley.
"Τhere is a lot of horns and stuff going off," she said.
Anything else happening?
"There are rowing boats, famous boats, kayaks, canoes and historical boats."

 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Φυσικά, οι σπατάλες του ζεύγους Α-Β έχουν γίνει λαϊκό ανάγνωσμα, το οποίο ώρες ώρες δείχνει όμως και την άγνοια των συντακτών (σε επικίνδυνο βαθμό), καθώς κινδυνεύει να γελοιοποιηθεί ένα πολύ πολύ σοβαρό θέμα. Από το σημερινό Έθνος (με τον εφευρετικό τίτλο Οι αλόγιστες σπα...τάλες της Βίκυς):

[...]
Αποτρίχωση από... χρυσάφι
Η σύζυγος του πρώην υπουργού, που κατηγορείται για ξέπλυμα μαύρου χρήματος σχετικά με τον τρόπο που απέκτησε το νεοκλασικό «παλάτι» της Διονυσίου Αρεοπαγίτου, δεν παρέλειψε να υποβληθεί και σε αποτρίχωση, η οποία κόστισε 7.500 πεσέτες...
Επίσης, δύο φορές αφέθηκε στα χέρια των ειδικών για να απολαύσει το περίφημο «σουηδικό μασάζ», για το οποίο πλήρωσε 28.000 πεσέτες. Φυσικά από το σπέσιαλ πρόγραμμα που επέλεξε στο φημισμένο κέντρο ομορφιάς της Ισπανίας, δεν θα μπορούσε να λείπει μία «πλήρης αναζωογονητική ενυδάτωση», που χρεώθηκε 25.000 πεσέτες!
Η θεραπεία ομορφιάς στην οποία υποβλήθηκε παραμονές του Δεκαπενταύγουστου του 2001 η Βίκυ Σταμάτη, ολοκληρώθηκε στη «σπέσιαλ καμπίνα ενυδάτωσης», που κόστισε 3.400 πεσέτες...
[...]


Επειδή η πεσέτα δεν είναι η πετσέτα του μπάνιου (όπως σπα...ρακτικά φαίνεται να νομίζει η συντάκτρια --γιατί μόνο έτσι δικαιολογείται το ...χρυσάφι της αποτρίχωσης), ας κάνουμε μια μετατροπή των τιμών από ισπανικές πεσέτες σε ευρώ:

αποτρίχωση (η χρυσαφένια), η οποία κόστισε 7.500 πεσέτες = 45 ευρώ
το «περίφημο» σουηδικό μασάζ των 28.000 πεσετών = 168 ευρώ
η πανάκριβη (αλλιώς γιατί το θαυμαστικό) αναζωογονητική των 25.000 πεσετών = 150 ευρώ
όσο για τη σπέσιαλ καμπίνα ενυδάτωσης, ολόκληρες 3.400 πεσέτες = 20 ολόκληρα, πολύτιμα ευρώ!!!

Ας μας πουν και οι κυρίες για το ύψος των τιμών --εμένα επιπέδου συνοικιακού κομμωτηρίου μου μοιάζουν, πάντως...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχεις απόλυτο δίκιο, και έχουμε συλλάβει άπειρες φορές τους δημοσιογράφους να γράφουν κοτσάνες που οφείλονται σε άγνοια συνδυασμένη με προκλητική έλλειψη έρευνας του θέματός τους. Αλλά την ίδια ευθύνη φέρουν και οι προϊστάμενοί τους που δίνουν την έγκριση να δημοσιευτεί το "εντυπωσιακό" ρεπορτάζ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ας μας πουν και οι κυρίες για το ύψος των τιμών --εμένα επιπέδου συνοικιακού κομμωτηρίου μου μοιάζουν, πάντως...
Ούτε καν. Οι περισσότερες γυναίκες που χρησιμοποιούν υπηρεσίες αισθητικού ξοδεύουν χιλιάδες ευρώ ετησίως. Όταν λέω χιλιάδες, δεν εννοώ 1-2, εννοώ παραπάνω :)
 

SBE

¥
Ομολογώ ότι κάθισα αρκετές ώρες χθες και χάζευα στο BBC World τους εορτασμούς του Ιωβηλαίου. Διαβάστε όμως τι σούρνει η Daily Mail για την ποιότητα του σχολιασμού σε όλα τα αγγλικά κανάλια. Μάλλον δίκιο βλέπω να έχει.

Εγώ χτες πήγα και παρακολούθησα τους εορτασμούς από τον πέμπτο όροφο κτιρίου που έβλεπε φάτσα τη γέφυρα του Βατερλώ- Βατερλώ ήταν η υπόθεση για μένα, γιατί παρόλο που είχα κιάλια, και ζήτημα να ήμασταν πενήντα μέτρα από τα δρώμενα, δεν μπορούσα να εντοπίσω τη βασίλισσα που όλοι οι άλλοι βλέπανε κανονικότατα. Στο μεταξύ αν και ήμασταν λίγο πριν τα μισά της διαδρομής, οι βάρκες σε εκείνο το σημείο είχαν χάσει το σχηματισμό τους, ήταν γενικά το θέαμα ένα άτακτο μαύρο χάλι που δε με εντυπωσίασε καθόλου και μου θύμισε λίγο το Καρναβάλι που πάντα το βλέπαμε κοντά στο τέρμα της διαδρομής και περιμέναμε δέκα ώρες να έρθει το επόμενο άρμα που είχε μείνει πίσω. Τα μόνα πλεούμενα που πήγαιναν καλά ήταν αυτά του ναυτικού.

Έτσι μετά που γύρισα σπίτι παπί και απογοητευμένη από το θέαμα, είπα να δω ό,τι δεν είδα στην τηλεόραση. Και με απογοήτευσε η περιγραφή του μπιμπισιού αλλά δεν περίμενα και καλύτερα. Τελικά όποτε δεν έδειχνε τους επίσημους το έβαζα στο γρήγορο να προχωράει και αντί για τετράωρο είδα την υπόθεση σε μια ωρίτσα χωρίς να δίνω σημασία στην περιγραφή. Πιο πολλές πληροφορίες για το τι βλέπαμε κλπ είχε στις ιστοσελίδες του οργανισμού που έκανε τη διοργάνωση, που τις είχα διαβάσει τις προηγούμενες μέρες. Από το ποιοί θα βρίσκονται σε κάθε βάρκα, με τι κριτήρια επιλέχτηκαν, πόσες πρόβες έγιναν, ποιά ήταν τα ιστορικά πλοία κλπ μέχρι τι μουσική έπαιζαν οι βάρκες με τις ορχήστρες κλπ κλπ. Το ότι ήταν προχειροδουλειά ο σχολιασμός φαινόταν από το ότι μας έδειχνε π.χ. τον Κάρολο να χαιρετάει τους απόμαχους έναν έναν επί δεκάλεπτο και ο σχολιαστής τρία πουλάκια κάθονταν, μίλαγε περί ανέμων και υδάτων, ανέφερε μόνο ότι η γυναίκα με τη στολή ήταν η Τάδε, αλλά προφανώς κάποιος του σφύριξε μετά σε ποιά σελίδα των σημειώσεων να κοιτάξει κι έτσι όταν η βασίλισσα ξαναχαιρετούσε τους ίδιους εδέησε να μας πει δυο λόγια για κάνα δυο από αυτούς, ποιοί ήταν, το βαθμό τους και την ιδιότητά τους στην εκδήλωση. Για καναδύο από τους είκοσι. Που είχαν επιλεχτεί γιατί κάτι ιδιαίτερο είχε κάνει ο καθένας για να υπηρετήσει τη χώρα του, αλλά εμείς απαγορευόταν να μάθουμε τι. Και μετά που πέρναγαν οι σημαίες των χωρών της Κοινοπολιτείας κανένας δεν μπήκε στον κόπο να μας πει τις χώρες να τις συνδυάσουμε με τις σημαίες τους, κι έμεινα με την απορία για πολλές από αυτές. Της Αυστραλίας και του Καναδά τις ξέρουμε κι εμείς ρε φίλε, πες μας και για τις άλλες (αλλά με μαύρους κι απολίτιστους θα ασχολούμαστε τώρα; ). Και τελικά ακόμα έχω απορία τι ήταν οι βενετσιάνοι γονδολιέρηδες.

Γενικά το BBC έχει τρισάθλιους σχολιαστές, ειδικά στα αθλητικά που όποιος άγγλος αθλητής βγαίνει στη σύνταξη τον προσλαμβάνει το μπιμπισί για σχολιαστή- και χτες είχε στείλει πολλούς αθλητοσχολιαστές στην εκδήλωση. Σε τι οφείλεται αυτό, ειδικά τη στιγμή που το μπιμπισί έχει εξαιρετικό εκπαιδευτικό τμήμα; (εννοώ για την εκπαίδευση των δημοσιογράφων). Μάλλον είναι θέμα νοοτροπίας του ιδρύματος. Από τη μια έχει τους δημοσιογράφους- μέλισσες εργάτριες που τους εκπαιδεύει και τους πιέζει κι από την άλλη τους μεγαλοδημοσιογράφους κηφήνες και τα χαϊδεμένα πρώην α(θ)λητόπαιδα που τους χώνει στο μυαλό ότι ρέει χρυσάφι από το στόμα τους, ό,τι και να πούνε*. Επιπλέον το Μπιμπισί έχει υποκύψει στη νοοτροπία ότι πρέπει να τα λες όλα με τρόπο που να μοιάζει με τις κουβέντες που κάνει ο κόσμος στο καφενείο. Δηλαδή να μην γίνεται ελιτίστικα ο σχολιασμός. Και φυσικά, οι πραγματικά μεγάλες φίρμες είχαν πάει διακοπές για το τετραήμερο.

Τα'πα και ξεθύμανα!
 

SBE

¥
Σχετικά με τις πεσέτες: δεν ξέρω τι γίνεται στην Ελλάδα, αλλά οι τιμές μου φαίνονται αναμενόμενες για μαγαζί λουξ πριν δέκα χρόνια.
Εγώ δίνω λιγότερα στην αισθητικό της γειτονιάς μου στο Λονδίνο τώρα, αλλά ίσως να θεωρείται μπανάλ για τα ελληνικά γούστα το συγκεκριμένο μαγαζί.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έπεσε τόση βροχή προς το τέλος της παρέλασης στον Τάμεση που, όταν ο αφηγητής είπε για την Ελισάβετ «during her reign», στο μυαλό μου γράφτηκε «during her rain».

Παρακολούθησα το καλοφτιαγμένο μιαμισάωρο του BBC The Diamond Jubilee Thames Pageant (μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ, σχεδόν 1 γίγα).

Θα προτιμούσα την Κέιτ Μπλάνσετ στο ρόλο της Ελισάβετ (πολλή ορθοστασία αυτός ο ρόλος) αλλά με αποζημίωσε η κοπέλα στο ρόλο της κόμισσας του Κέμπριτζ.

Ήταν όμορφο να βλέπεις ένα λαό στις χαρές του. Και στα δικά μας.

Ας βάλω και τον πολυσυζητημένο Καναλέτο:


The River Thames with St Paul's Cathedral on Lord Mayor's Day (1746)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Φυσικά, οι σπατάλες του ζεύγους Α-Β έχουν γίνει λαϊκό ανάγνωσμα, το οποίο ώρες ώρες δείχνει όμως και την άγνοια των συντακτών (σε επικίνδυνο βαθμό), καθώς κινδυνεύει να γελοιοποιηθεί ένα πολύ πολύ σοβαρό θέμα. Από το σημερινό Έθνος (με τον εφευρετικό τίτλο Οι αλόγιστες σπα...τάλες της Βίκυς):
Κι ο Ευαγγελάτος το παράχ...ε. Μόλις μας ανήγγειλε ότι θα μιλήσει "για τις σπατάλες της Βίκυς Σταμάτη στα υπερπολυτελή σπα της χρεωμένης Ισπανίας"! Τη στιγμή που πρόκειται για λογαριασμούς του 2001.

Όλοι συμφωνούμε ότι η κυρία έκανε τρομακτικές σπατάλες με τα λεφτά από τις μίζες του Άκη, αλλά όχι να λέμε και μπαρούφες!
 

SBE

¥
Νίκελ, το καλοφτιαγμένο μιαμισάωρο είναι αυτό που έβριζα πιο πάνω, μείον μερικά ρεπορτάζ για τα μωρά του ιωβηλαίου και τα πράσινα άλογα (αν και κάπου εμφανίζεται το παρδαλό άλογο) :curse:
Η πιο σκληρή κριτική πάντως ήταν ένα σχόλιο αναγνώστη της Μέιλ που έλεγε κάποτε είχαμε ναυτικό, τώρα αναγκαζόμαστε να βλέπουμε παρδαλές βαρκούλες για τα πανηγύρια. Και δεν μπορώ να μη συμφωνήσω. Χώρα με ναυτική παράδοση, έπρεπε να κατεβάσουν δέκα πλοία εντυπωσιακά στολισμένα και άμα ήθελαν ντε και καλά λαϊκή συμμετοχή ας έβαζαν τους λαϊκούς μετόχους να ακολουθούν στο τέλος καταϊδρωμένοι. Aν δεν είναι οι εορτασμοί επίδειξη δύναμης και φιγούρα, τότε τι είναι; Κι όσο κι αν συμπάσχω με τις θεραπευμένες καρκινοπαθείς που συμμετείχαν με βάρκα ή με τον κάθε σύλλογο αναξιοπαθούντων, ας τους κανονίζανε να τους κάνει καμιά επίσκεψη η Κέιτ στα γραφεία του συλλόγου, να κόψει και καμιά κορδέλα, να τους φύγει ο καημός.
Η Ελισάβετ ήταν με κάτι μούτρα κατεβασμένα ως το πάτωμα. Τι να πει κι αυτή! Κατά τη διάρκεια της βασιλείας της η αυτοκρατορία έγινε όνειρο θερινής νυκτός, πώς καταντήσανε, λοχία, να κάθεται γριά γυναίκα στο κρύο να βλέπει τις βάρκες, δίπλα στην κόρη της αεροσυνοδού. Ούτε πριγκιπάτο :mellow: του Μονακό...
 

SBE

¥
Όλοι συμφωνούμε ότι η κυρία έκανε τρομακτικές σπατάλες με τα λεφτά από τις μίζες του Άκη, αλλά όχι να λέμε και μπαρούφες!

Λεφτά απο μίζες: ανεμομαζώματα, διαβολοσκορπίσματα. Δεν προσθέτει τίποτα στην υπόθεση το να ξέρουμε αν τα έκανε τα λεφτά διακοπές σε σπα ή ράβδους χρυσού στην Ελβετία. Ακόμα κι αν τα έδινε σε φιλανθρωπικά ιδρύματα δεν θα απαλλασσόταν.

Αλλά γουστάρει το κοινό να διαβάζει τέτοια, δε γουστάρει; Όταν είχε πεθάνει ο Χριστόδουλος δεν είχε κυκλοφορήσει στις εφημερίδες μια λίστα με τα δήθεν πανακριβα ρούχα του με εξωφρενικά φουσκωμένες τιμές για πουκάμισα, παπούτσια κλπ;
 

nickel

Administrator
Staff member
Νίκελ, το καλοφτιαγμένο μιαμισάωρο είναι αυτό που έβριζα πιο πάνω, μείον μερικά ρεπορτάζ για τα μωρά του ιωβηλαίου και τα πράσινα άλογα (αν και κάπου εμφανίζεται το παρδαλό άλογο) :curse:

Καθόλου δεν θα μ' άρεσε να δω τα θωρηκτά να βολτάρουν στον Τάμεση. Πολύ περισσότερο μου άρεσε το πανηγυράκι που το φχαριστιόταν ο καθένας με τον τρόπο του και τη συμμετοχή του. Και με την Ελισάβετ να ξεροσταλιάζει μαζί τους.

Βεβαίως, δεν τραβήξαμε την ίδια ταλαιπωρία. Εγώ είχα το θέαμα να παίζει στη δεξιά οθόνη ενώ δούλευα στην αριστερή και έκανα τα απαραίτητα διαλείμματα.
 

SBE

¥
Με τον όρο πλοία δεν εννοώ απαραιτήτως θωρηκτά, τα οποία έτσι κι αλλιώς δε χωράνε στον Τάμεση.
Πως θα το έλεγες το σκάφος που βρισκόταν η βασιλική οικογένεια, αγγλιστί barge; Εδώ δεν θα το έλεγα σχεδία. Το λεώ πλοίο. Ποταμόπλοιο, αν θες.
Θα μπορούσε επομένως η πομπή να αποτελείται από αυτό κι άλλα δυο- τρία σαν αυτό, θα κράταγα τις γόνδολες γιατί πήγαιναν καλά και θα έβαζα τις σημαίες της κοινοπολιτείας σε βάρκες με μηχανή, να περνάνε σε σχηματισμό. Αν προσθέσεις και τα πλοία με τους ολυμπιονίκες κωπηλάτες, αυτό με τις καμπάνες κι αυτό με τη Φιλαρμονική του Λονδίνου να παιανίζει είσαι κομπλέ. Το πολύ να βάλεις και κανένα πλοίο με ανθοστολισμούς, κι έχεις θέαμα ποιοτικότερο από το χτεσινό ανακάτωμα.
Αν θες ντε και καλά λαϊκή συμμετοχή, τους βάζεις να κάνουν νυχτερινή διαδρομή με φωταγωγημένες λέμβους (χωρίς τη βασίλισσα), έτσι δεν βλέπεις το χάλι τους και έχεις και δεύτερο θέαμα.
Λυπάμαι, αλλά εγώ θέλω το θέαμα να είναι θέαμα, όχι ερασιτεχνικό. Πιο καλό θέαμα έχει στο κανάλι δίπλα μου όταν έχει την ετήσια γιορτή.

Τεσπά, πάω τώρα να δω το avenue of sail στον Τάμεση, πριν το διαλύσουν, και μετά για τα πυροτεχνήματα και για φαγητό κάπου δίπλα στο παλάτι που κλείσαμε τραπέζι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, όπως δείχνει και ο πίνακας του Καναλέτο, υπάρχει παράδοση που θέλει το συρφετό, όχι την παράταξη.
 

nickel

Administrator
Staff member
http://www.bbc.co.uk/news/uk-18295433
Εκεί υπάρχει ένα πολύ πετυχημένο εποπτικό βοήθημα για την παρέλαση του ιωβηλαίου. Η τεχνική θα μπορούσε να αποτελέσει υπόδειγμα για εκπαιδευτικές εφαρμογές. Δεν είναι βέβαια εύκολη υπόθεση: «This picture is a composite image made up of 60 individual shots, measuring in total 8,500 x 3,727 pixels (31,679,500 pixels). The field of view is 165 degrees».

Θυμίζω και το World Wonders Project της Google, που το έχουμε ήδη ανεβάσει σε κάποιο νήμα:
http://www.google.com/culturalinstitute/worldwonders/
 

SBE

¥
Ο πίνακας του Καναλέτο δεν έχει τόσο μεγάλη αταξία. Αλλά, αφήνοντας στην άκρη τα ποτάμια, αποψε είχε φοβερά πυροτεχνήματα στο παλάτι, τα οποία είδα από πολύ κοντά. Για τη συναυλία δε λέω τίποτα. Την άκουσα, δεν την είδα, και μου φάνηκε ότι είχε πολύ μεγάλα διαλείμματα μπλα μπλα από τους κονφερανσιέ. Κι επειδή εγώ δεν ακούω μουσικό ραδιόφωνο και δεν βλέπω ρηάλιτι, δεν ήξερα τους μισούς καλλιτέχνες.

Παρεμπιπτόντως, Αλεξάνδρα, ανέφερες αρχικά το σημείο που ο σχολιαστής του μπιμπισί αναρωτιόταν πως κρατιούνται οι επίσημοι κι αν ήθελαν να πάνε στην τουαλέτα, ε, τους γλωσσόφαγες τους ανθρώπους, ο Φίλιππος λέει είναι στο νοσοκομείο σήμερα για ουρολογικό πρόβλημα. :p:whistle:
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]
Παρεμπιπτόντως, Αλεξάνδρα, ανέφερες αρχικά το σημείο που ο σχολιαστής του μπιμπισί αναρωτιόταν πως κρατιούνται οι επίσημοι κι αν ήθελαν να πανε στην τουαλέτα, ε, τους γλωσσόφαγε τους ανθρώπους, ο Φίλιππος λέει είναι στο νοσοκομείο σήμερα για ουρολογικό πρόβλημα. :p:whistle:

The Duke of Edinburgh, Lord Protector, couldn't hold his... drink anymore and burst his bubble. :D
Τα 91 κλείνει ο άνθρωπος, πόσο ν' αντέξει; He was pissed off. :rolleyes:
OK, OK,
ψευδόφιλο είναι κι ο τίτλος δεν παίζει πια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Μια πρόγευση από τη συναυλία: Βασιλική Φρουρά και Ρόμπι Γουίλιαμς σε αγαστή συνεργασία. (Ο Φίλιππος μπορεί και να λέει «Πω πω, τι γλίτωσα!»)

 
Top