Τα εφήμερα

Πρώτη φορά πουλήθηκαν στην Ιαπωνία περισσότερα πάμπερ για γέρους παρά για μωρά. (Λε Μοντ)
 
Θα μπορούσε να μην υπάρχει ελληνικό όνομα στη ζημιά των 2 δις dollars της JP Morgan? [Achilles Macris] :) (ΝΥΤ)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
«Τσέπωναν» επιδοτήσεις για το... φαράγγι της Σαμαριάς
Το 80% της έκτασης του εθνικού δρυμού εμφανιζόταν να ανήκει σε ιδιώτες
(Βήμα από Cretalive)
 
Ε, μήπως κι αυτός ο άλλος σε βιβλίο του Ντίκενς δεν ταιριάζει, στους καιρούς που ζούμε;
 

SBE

¥
Εγώ έχω άλλη απορία για τον υπουργο οικονομικών της Ιρλανδίας: πώς λέει το όνομά του.
Το άρθρο με τη φωτογραφία πιο πάνω λέει ότι τον λένε Μίκαελ Νούναν. Απ'όσο ξέρω το ιρλανδέζικο όνομα Μícheál, που σημαίνει τον Μιχάλη, προφέρεται Μίχελ ή κάπως έτσι, με Χ όπως στα ελληνικά. Επιπροσθέτως απο τη Βίκι βλέπω ότι παρόλο που είναι της Ιρλανδικής παιδείας το όνομά του το γράφει αγγλικά. Michael Noonan κι όχι Μícheál Νoonan, ούτε Μícheál O'Nuanain. Οπότε γιατί δεν τον λένε Μάικλ Νούναν;
Χμ, όπως φαίνεται από το γιουτουμπάκι, προφανώς γιατί ο αρθρογράφος είναι ο γιός του καφετζή που έχει Λόουερ.
 
Εφήμερα....ή κλασικά;

What does Knowing Mean? Non ridere, non lugere, neque detestari, sed intelligere! says Spinoza, so simply and sublimely, as is his wont. Nevertheless, what else is this intelligere ultimately, but just the form in which the three other things become perceptible to us all at once? A result of the diverging and opposite impulses of desiring to deride, lament and execrate? Before knowledge is possible each of these impulses must first have brought forward its one sided view of the object or event. The struggle of these one sided views occurs afterwards, and out of it there occasionally arises a compromise, a pacification, a recognition of rights on all three sides, a sort of justice and agreement: for in virtue of the justice and agreement all those impulses can maintain themselves in existence and retain their mutual rights. We, to whose consciousness only the closing reconciliation scenes and final settling of accounts of these long processes manifest themselves, think on that account that intelligere is something conciliating, just and good, something essentially antithetical to the impulses; whereas it is only a certain relation of the impulses to one another. For a very long time conscious thinking was regarded as the only thinking: it is now only that the truth dawns upon us that the greater part of our intellectual activity goes on unconsciously and unfelt by us; I believe, however, that the im pulses which are here in mutual conflict understand rightly how to make themselves felt by one another, and how to cause pain: the violent sudden exhaustion which overtakes all thinkers may have its origin here (it is the exhaustion of the battle field). Aye, perhaps in our struggling interior there is much concealed heroism but certainly nothing divine, or eternally reposing in itself, as Spinoza supposed. Conscious thinking and especially that of the philosopher, is the weakest and on that account also the relatively mildest and quietest mode of thinking: and thus it is precisely the philosopher who is most easily misled concerning the nature of knowledge.

Νίτσε, Η χαρούμενη επιστήμη, 1882

Δοκεί δέ και προς την του ήθους αρετήν μέγιστον είναι το χαίρειν hοίς δει και μισείν hά δει.
Αριστοτέλης, Ηθικά Νικομάχεια, Κ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Λέτε αυτοί που ψάχνουν στα σκουπίδια να είναι τελικά πιο έξυπνοι από τους άλλους;

Ζάπλουτη τοκογλύφος η γιαγιάκα που έψαχνε στα σκουπίδια
[....]
Για τους ελεγκτές του ΣΔΟΕ ήταν βέβαιο ότι το οικονομικό προφίλ της ηλικιωμένης έδειχνε στην κατεύθυνση της τοκογλυφίας. Ο γιος και κληρονόμος της, αφού η ηλικιωμένη απεβίωσε τον περασμένο Σεπτέμβριο, δεν έδωσε επαρκείς εξηγήσεις για τα τεράστια εισοδήματα της μητέρας του: ισχυρίστηκε ότι η μητέρα του είχε κληρονομήσει μεγάλη περιουσία από τον θείο της στην Αμερική, ότι είχε εισοδήματα από τη δική της εργασία ως πλασιέ καλλυντικών, ότι εισέπραττε τη σύνταξη του μακαρίτη συζύγου της και ότι είχε κερδίσει πολλά από τις επενδύσεις της σε τραπεζικά προϊόντα υψηλής απόδοσης.

Ολα αυτά, βέβαια, δεν εξηγούν ούτε τις πολλές καταθέσεις από τρίτους ούτε γιατί η ηλικιωμένη κατέθετε στους λογαριασμούς της επιταγές. Ετσι, η πλούσια κληρονομιά δεν θα φτάσει στον γιο της, καθώς θα επιβληθεί πρόσθετος φόρος στα κρυφά εισοδήματα, συνολικού ύψους 16,4 εκατ. ευρώ. Ηδη οι τραπεζικές καταθέσεις έχουν δεσμευθεί, ενώ θα βγουν στο σφυρί από την εφορία και αρκετά από τα ακίνητα, προκειμένου να εξοφληθεί η... μετά θάνατον οφειλή προς το Δημόσιο.
 

SBE

¥
Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Φόρος κληρονομιάς στον κληρονόμο, ναι. Φόρος στον πεθαμένο, που δεν μπορεί να παρουσιαστεί και να εξηγήσει το πόθεν έσχες του;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται εξήγηση στο πόθεν έσχες όταν εμφανίζονται στους λογαριασμούς καταθέσεις επιταγών από τρίτους και από την ίδια, τη στιγμή που δήλωνε εισόδημα μηδέν. Δεν μιλάμε για λογαριασμούς όπου υπήρχαν παρκαρισμένα εδώ και 40 χρόνια μερικά εκατομμύρια και παρέμεναν χωρίς να κινούνται.
 

crystal

Moderator
Το λινκ της Μπερναρντίνας μού χάρισε ένα υπέροχο μισάωρο στα μονοπάτια του YouTube, και τελικά κατέληξα εδώ:


Χάρηκα πάρα πολύ. Εδώ και κάποια χρόνια έχω χάσει την επαφή με τη ρυθμική γυμναστική, εν μέρει λόγω απογοήτευσης για την καθοδική πορεία που είχε στην Ελλάδα μετά τις πρωτιές του 1999-2000, αλλά αυτή η ομάδα είναι ό,τι καλύτερο έχω δει από τότε και φαίνεται να έχει πολύ καλή δυναμική. Καλή επιτυχία στο Λονδίνο, λοιπόν, και μακάρι να ξαναδούμε κάποια από τα παλιά θαύματα! :)


Και τα παλιά θαύματα: απίστευτος συγχρονισμός, μεγάλος βαθμός δυσκολίας, υψηλή καλλιτεχνική αξία, ούτε ένα λάθος. Το χρυσό χάθηκε τότε λόγω μιας πτώσης στις κορίνες.

 

nickel

Administrator
Staff member
Κρίσταλ, το πρώτο βιντεάκι σου το είδα σαν να παρακολουθούσα θρίλερ, νομίζω ότι από το δάγκωμα άφησα σημάδια στα χείλια μου. Τα πέναλτι στον αγώνα τα παρακολούθησα με πλήρη αταραξία.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
...και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί. ;)
http://www.uefa.com/uefachampionsle...266/match=2007691/postmatch/quotes/index.html

Βασικά, αυτό ήταν του Γκάρι Λίνεκερ. Χτες βράδυ τιτίβισε τη νέα παραλλαγή:



Ευτυχώς που το κύπελλο το πήρε, ουσιαστικά, ο Ντρογκμπά και όχι η απαίσια και μισητή Τσέλσι (απαίσια και μισητή από τις μονομαχίες της με τη σπουδαία Λιτς/Ληντς/Leeds τελοσπάντων στα 70ζ).

Και όταν πετάτε τρία Elfmeter στα σκουπίδια, τι άλλο θέτε ευσταλή παλικάρια μου...
 

nickel

Administrator
Staff member
Και όταν πετάτε τρία Elfmeter στα σκουπίδια, τι άλλο θέτε, ευσταλή παλικάρια μου...
Και για να μην ψάχνετε κι εσείς στα γκουγκλ και τα βιξιονάρις (όχι πως θα σας έκανε κακό), Elfmeter = penalty kick.

Το βάζω επειδή έτσι είχα την ευκαιρία να χτυπήσω κι εγώ ένα πέναλτι. :whistle:
 
Top