Τα εφήμερα

SBE

¥
Εξαρτάται, διότι αν και λάτρης του ωραίου (γκουχ- γκουχ), έχασε τις αοιδούς που αποκάλυψαν τις γάμπες τους σωρηδόν, απο Κάιλι Μινογκ μέχρι Γκρέης Τζόουνς.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και η άχρηστη απορία (για να μαθαίνουμε, επειδή ως γνωστόν είμαστε φόρουμ που διδάσκει ψυχαγωγώντας κ.λπ. κ.λπ.)

Ξέρει κανείς σε ποια σώματα παραπέμπουν τα δύο διαφορετικά εμβλήματα που κρέμονται από τις σάλπιγγες;

 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ευχ, dolphink!

Το ένα (με τον κόκκινο σταυρό) ανήκει λοιπόν (λογικά) στους Coldstream Guards, μια από τις μονάδες της βασιλικής φρουράς.

Η έρευνα συνεχίζεται.
 

dolphink

New member
:)Ουπς! μόλις είδα την απάντησή σου δόκτορα. Εγώ ευχαριστώ για την ψυχαγωγική εκπαίδευση (ή την εκπαιδευτική ψυχαγωγία):)
 

daeman

Administrator
Staff member
Γρεναδιέροι, φρουροί του Κόλντστριμ (ψυχρούλα), Βουφάγοι (Μπιφιτεράτοι του Βούκιγχαμ) της φρουράς των μικροκτηματιών (Yes-men Yeomen) και άλλα πλουμιστά πλάσματα στο νήμα: Οι φρουροί του Μπάκινχαμ (και του Πύργου του Λονδίνου).

Guards! Guards! from BBC Radio, great for listening and laughing skills, over there.
 

SBE

¥
Eγώ από την άλλη προτείνω να ξεχάσουμε τη συναυλία και να δούμε λίγο τα αεροπλάνα που πέρασαν πανω από το κεφάλι μας (κυριολεκτικά, ήμουνα στο άσπρο κτίριο που φαίνεται ένα τετράγωνο πριν το παλάτι όπως έρχονται τα αεροπλάνα). Είχα μαζί μου τον δεκατριάχρονο γιό φίλων που ήθελε να πάμε μέσα να το δούμε στη γιγαντοοθόνη, γιατί λέει έβρεχε- έτσι είναι η νεολαία σήμερα; Τόσο μημουάπτου; Βεβαίως μας θέρισε το κρύο αλλά ήταν ωραίο θέαμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Μετακίνησα τα μηνύματα για την επίθεση του χρυσαυγίτη εναντίον της κ. Δούρου και της κ. Κανέλλη σε ξεχωριστό νήμα του πολιτικού φόρουμ, με τίτλο «Δώσε θάρρος στον τραμπούκο».
http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?11475
 
Λοιπόν, μόνο σύνδεσμο θα βάλω γιατί εδώ και δύο μέρες (καταραμένα Colbert report και Daily show ) μου 'χει καρφωθεί η εικόνα στο κεφάλι και τέτοιο κακό δεν θέλω να σας κάνω χωρίς προειδοποίηση (και γι' αυτό η εξήγηση θα είναι όσο το δυνατόν λιγότερο περιγραφική) .
Λοιπόν, όπως περιγράφει ο σύνδεσμος, ένας ολλανδός καλλιτέχνης, όταν πέθανε η γάτα του (νομίζω την πάτησε φορτηγό) κι επειδή λέει πολύ την αγαπούσε, συνεργάστηκε με έναν βαλσαμωτή και αφού την ταρίχευσε σε στυλ will e
cr_mega_38_wallpapers_wile-e-coyote_04_800.jpg
πρόσθεσε μερικούς μίνι έλικες και την έκανε τηλεχειριζόμενο ελικόπτερο.
Το πρώτο (από τα πολλά αποτελέσματα για την chopper cat εδώ
 

bernardina

Moderator
Λοιπόν, μόνο σύνδεσμο θα βάλω γιατί εδώ και δύο μέρες (καταραμένα Colbert report και Daily show ) μου 'χει καρφωθεί η εικόνα στο κεφάλι και τέτοιο κακό δεν θέλω να σας κάνω χωρίς προειδοποίηση (και γι' αυτό η εξήγηση θα είναι όσο το δυνατόν λιγότερο περιγραφική) .
Λοιπόν, όπως περιγράφει ο σύνδεσμος, ένας ολλανδός καλλιτέχνης, όταν πέθανε η γάτα του (νομίζω την πάτησε φορτηγό) κι επειδή λέει πολύ την αγαπούσε, συνεργάστηκε με έναν βαλσαμωτή και αφού την ταρίχευσε σε στυλ will e
View attachment 2648
πρόσθεσε μερικούς μίνι έλικες και την έκανε τηλεχειριζόμενο ελικόπτερο.
Το πρώτο (από τα πολλά αποτελέσματα για την chopper cat εδώ





Από το σοβαρότατα αστείο Τίποτα Στα Σοβαρά

Την ιδέα του "καλλιτέχνη" επιτρέψτε μου να μην τη σχολιάσω, καθότι και τρελά γατόφιλη...
 

SBE

¥
Μακάβριο, αλλά με έκανε να γελάσω. Προφανώς δεν είμαι ζωόφιλη.
 
Για σταθείτε βρε παιδιά. Ο άνθρωπος τον αγαπούσε το γάτο του.

Αλλάζω θέμα: πολλή ανορθογραφία πέφτει στις πολιτικές διαφημίσεις της τηλεόρασης: "εκβιαστικά διλλήματα" οι Οικ-Πρ, η δε του Ριζοσπάστη γράφει: "Αγόρασε τον, Διάβασε τον, Διάδωσε τον", έτσι, χωρίς δεύτερο τόνο.
 
Top