Windows 8

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Creating the Windows 8 user experience

Ένα πραγματικά μακροσκελές άρθρο από την ομάδα των μηχανικών των Windows 8, με ενδιαφέρουσα εισαγωγή όπου θα βρείτε επίσης εικόνες και περιγραφές από τα πρώτα λειτουργικά Windows, εδώ και κοντά 30 χρόνια πια (Τζίζας!)


Windows 1 - 1985
 

SBE

¥
Είδα πρωτα την εικόνα και λεω αμάν, τι ρετρό ιντερφέις τα όγδοα παράθυρα!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
You’ll Hate Windows 8

You aren’t ready for Windows 8. It’s coming anyway, a slow-moving freight train of massive change and dread, an enormous update that will sow turmoil in the lives of millions of people around the world.

Η συνέχεια εδώ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Download Windows 8 Release Preview

Εντωμεταξύ μεγάλη απογοήτευση που τα τωρινά κινητά που τρέχουν Windows Phone (ακόμη και το πολύ Lumia 900) δεν θα τρέχουν τα 8άρια...
 

Σε εικονική μηχανή, μια σύντομη γεύση από windows 8 και περιβάλλον metro, με τον internet exploder πρώτο τραπέζι πίστα :)

Αν κρίνω από τις αντιδράσεις και τα σχόλια που υπήρξαν (και ακόμη υπάρχουν), με την εισαγωγή των καινοτομιών στο γραφικό περιβάλλον του linux-desktop (gnome-shell, unity), έχουμε ν' ακούσουμε πολλά και διάφορα από τον κλασσικό χρήστη win XP· ειδικά αφού δεν υπάρχει εναλλακτική λύση...

Βλέπω τα win7, να μένουν στην πιάτσα και μετά το 2030 :)

Το βίντεο στην αρχική ποιότητα...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εντωμεταξύ μου 'ρθαν τα 8άρια μέσω της συνδρομής μου. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να δοκιμάσω μια εγκατάσταση, αλλά όπως και να το κάνουμε μια φαγουρίτσα την έχω. :inno: Οι απαιτήσεις τους δεν φαίνονται παράλογες (1GHz+ επεξεργαστής / 2 GB RAM (64-bit) / 20 GB διαθέσιμος χώρος στον δίσκο / 1366 × 768 ανάλυση οθόνης / Microsoft DirectX 9 graphics device with WDDM driver κλπ), οπότε τώρα κοιτάζω να δω ποιο μποξάκι θα θυσιαστεί. :cheek: Άλλωστε σε λίγες μέρες παραλαμβάνω και τα Server 2012, που όμως μάλλον θα μείνουν εικονικά για κάποιον καιρό. Αλλά εκείνο που θέλω οπωσδήποτε να το δω να (αν) δουλεύει (και πώς), είναι το Windows To Go: http://technet.microsoft.com/library/hh831833.aspx.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η αλήθεια είναι ότι πολλά τέτοια μηχανάκια που είχα, τώρα τα 'χει φάει η μαρμάγκα...
 
Είμαι απογοητευμένος από το ίντερφεϊς των W8. Νιώθω ότι το έφτιαξαν για διανοητικά ανάπηρους. Και δεν εννοώ ότι είναι πιο εύκολο στην χρήση του, άρα τζιζ-κακό, αλλά ότι προσπαθεί να περάσει μια συγκεκριμένη κουλτούρα handheld συσκευών, που όπως και να το κάνουμε δεν κάνει για σοβαρή χρήση σε επιτραπέζιο υπολογιστή. Κάποια στιγμή θα γκρινιάξω πιο αναλυτικά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπορεί να το έχετε ήδη αναφέρει με άλλη ευκαιρία, αλλά αυτό το άρθρο είναι καινούργιο. Και το βάζω εδώ για να το βρω αμέσως αν ποτέ αποκτήσω Windows 8 με παιδικό ιντερφέις.
How to banish Metro from your Windows 8 PC forever

(Αν το εφαρμόσετε, θα περιμένουμε τα σχόλια για την εμπειρία σας. Φίντμπακ, δηλαδή.)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ποιο χαρακτηριστικό των 8αριών είναι πιο ευπρόσδεκτο κι από βροχή στην Ατακάμα;
Κττμά, είναι το ότι κάνουν mount εγγενώς τα ISO. Τους δίνουν και το γραμματάκι τους, κι είσαι έτοιμος!
http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2011/08/30/accessing-data-in-iso-and-vhd-files.aspx
http://blogs.msdn.com/b/san/archive/2012/09/21/iso-mounting-scenarios.aspx

Στα ΧΡ δουλεύαμε* με το Microsoft Virtual CD-ROM Control Panel, αλλά δυστυχώς το .sys που 'χει για οδηγό δεν το δέχονται τα νέα 64μπιτα λειτουργικά (είναι unsigned!), οπότε —παρόλο που είναι συμβατό με τα 7άρια— είναι ουσιαστικά άχρηστο μια και δεν λειτουργεί στα x64...
________________
*Τα Daemon Tools κττ δεν υπήρχε περίπτωση να μπουν σε εταιρικό περιβάλλον — κι ούτως ή άλλως ήταν μια εφαρμογή, και μάλιστα 3rd party, παραπάνω.
 
Top