metafrasi banner

vowel = φωνήεν

nickel

Administrator
Staff member
:) :p :twit: :laugh: :up:
Γελάω, έχω ξεκαρδιστεί. Την πιο καλή δουλειά την κάνει η Γραμματική του Γυμνασίου (η Γραμματική που έχουμε εδώ), με αποτέλεσμα να μην την έχουν πάρει χαμπάρι οι φωνηεντόπληκτοι. Τι κάνει; Δεν αναφέρει αριθμό φωνηέντων. Λέει ότι «Οι φθόγγοι διακρίνονται σε φωνήεντα και σύμφωνα» και λίγο παρακάτω δίνει έναν πίνακα παρόμοιο με τον πίνακα που έχει η Γραμματική του Μπαμπινιώτη στο #7, μόνο με ελληνικά γράμματα: ι, ε, α, ο, ου αντί για i, e, a, o, u. Και δεν λέει πουθενά ότι τα φωνήεντα είναι 5. Λέει βέβαια ότι «Οι φθόγγοι της νέας ελληνικής γλώσσας είναι συνολικά 33, ενώ σύμφωνα με κάποιες γλωσσολογικές αναλύσεις είναι 31», αλλά ελπίζουμε να καταλαβαίνουν όλοι ότι άλλο φθόγγοι και άλλο γράμματα του αλφαβήτου. Είναι μια καλή αρχή αν το έχουν πιάσει αυτό.

Επειδή η σχετική ενότητα εξηγεί κάποια πράγματα για τη Φωνητική και τη Φωνολογία, προσθέτω 4 σελίδες εδώ κάτω. Όλο και κάποιος μπορεί να ξεστραβωθεί.
 

Attachments

  • Gramm-Vowels.pdf
    142.7 KB · Views: 257

nickel

Administrator
Staff member
Πω πω, μας πήραν χαμπάρι!


 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κρίμα που δεν φαίνεται στο απόκομμα της εφημερίδας (είναι από μεσαία στήλη) και η πηγή: Είναι από την έγκυρη New South Walzes Gazette.
 
Και πού να είχαν πάρει είδηση ότι τα φωνήεντα οι ανθέλληνες δεν τα έκαναν πέντε αλλά τέσσερα. Γιατί μη μου πείτε ότι μπορεί να δεχθεί ο έλλην λόγος σαν φωνήεν εκείνο το αδελφίστικο το "ου". Εγώ απαιτώ να μού γυρίσουν πίσω όχι μόνο το "η" και το "ω" αλλά και το "υ", αυτοτελές και υπερήφανο. Αλλιώς θα κλατήσω την αναπνοή μου μέχλι να πεσάνω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ πέταξα πάντως το γάντι στον Διαμαντή: του έβαλα στοίχημα 1.000 ευρώ ότι κάνει λάθος. Αν είναι μάγκας, ας το πάει. Βέβαια, προς το παρόν, δεν έχει δημοσιευτεί τίποτα στο protagon, ίσως επειδή τις νύχτες δεν έχουν λογοκριτή υπηρεσίας, ίσως επειδή δεν θέλουν να το γυρίσουν στον τζόγο. Ωστόσο, ιδού τι του έγραψα:


Κύριε Διαμαντή, αναρωτιόμουν αν υπάρχει ποτέ περίπτωση να παραδεχτείτε το λάθος σας. Εγώ είμαι διατεθειμένος να βάλω στοίχημα 1.000 ευρώ, σοβαρά το λέω, ότι κάνετε λάθος, αλλά τι θα ήταν αυτό που θα σας έπειθε για το λάθος σας;

Να απευθυνθούμε, ας πούμε, στο λαό; Βγαίνουμε λοιπόν στο δρόμο και βρίσκουμε το λαό.
— Έλα εδώ, λαέ, γιά πες μας ποια είναι τα φωνήεντα. Τα ξέρεις;
— Τα ξέρω.
— Πες τα λοιπόν να δούμε πόσα είναι.
— Είναι το άλφα…
— Κάτσε, κάτσε. Ποιο άλφα; Το άλφα είναι το όνομα του γράμματος, δεν είναι φωνήεν. Είναι φωνήεν το «λφ»;
— Α, ωραία, κατάλαβα. Είναι το ααα.
— Μάλιστα, σωστά. Μόνο πιο σιγά, μας πήρες τ’ αφτιά.
— Είναι και το εεε.
— Πολύ ωραία. Μόνο πιο σιγά είπαμε.
— Είναι και το ι….
Κοντοστάθηκε. Σκεφτόταν το «η» αλλά δεν μπορούσε να ξαναπεί ι. Είχε αρχίσει να καταλαβαίνει αυτό που καθηγητές πανεπιστημίου και βουλευτές αδυνατούν να καταλάβουν.
— Είναι και το ο.
Είχε μπει ήδη στο νόημα. Δεν έκανε το λάθος ούτε καν να σκεφτεί το «υ» και το «ω».
— Αυτά.
— Αυτά τα τέσσερα μόνο; Το ου δεν είναι φωνήεν;
— Ουουου! αυτό κι αν είναι φωνήεν.

Κι αφού ο λαός αποφάσισε ότι τα φωνήεντα είναι πέντε, θα περιμένω, αν είναι να βάλουμε το στοίχημα, να μου στείλετε τα χίλια μου ευρώ. Ή τουλάχιστον να παραδεχτείτε το λάθος σας, κύριε Διαμαντή.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ένα έχω να παρατηρήσω πάντως: Δεν έχει ξαναϋπάρξει άρθρο στο Πρόταγκον με τόσα πολλά τεκμηριωμένα (αρνητικά) σχόλια από μορφωμένους ανθρώπους. Συνήθως τα περισσότερα σχόλια στο Πρόταγκον είναι επιπέδου καφενείου.

Ο ίδιος ο Διαμαντής, απαντώντας στα δεκάδες σχόλια που κυριολεκτικά τον ξεφωνίζουν ως επιστήμονα, έχει απαντήσει μεταξύ άλλων τα εξής:
Eπισημαίνω εκ νέου ότι η γλώσσα, όπως και η ιστορία, δεν είναι ιδιοκτησία κανενός, αλλά κυρίως είναι έκφραση μιας κοινότητας πολιτισμού. Υπό την έννοια αυτή κανένας γλωσσολόγος δεν έχει δικαίωμα παρέμβασης σε θέματα που άπτονται της συλλογικής εθνικής συνείδησης, διότι τότε γλώσσα και ιστορία θα ήταν έρμαια των συνθηκών. Το κράτος και οι επιστήμονες δεν έχουν την αρμοδιότητα να αλλάζουν βασικές συνιστώσες της εθνικής ταυτότητας και κάθε σοβαρό δυτικό έθνος φροντίζει να προστατεύει την ιστορική του ταυτότητα. Οι επιστήμονες καλούνται απλώς να ερμηνεύσουν και να κατανοήσουν την συλλογική εθνική ταυτότητα, την παράδοση δηλαδή. Το ποια ιστορία θα διδάσκονται τα παιδιά στο σχολείο δεν το αποφασίζει ο επιστήμονας μόνος του, το έχει ήδη αποφασίσει η συλλογική συνείδηση, όπως αυτή έχει εκφραστεί μέσα στην λαϊκή και λόγια παράδοση. Τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού. Προφανώς εξελίσσεται μέσα στο χρόνο κίνηση απλοποίησης της ελληνικής γλώσσας για άγνωστους λόγους...


Με δυο προτάσεις πέταξε στα σκουπίδια την επιστημονική αλήθεια. Αυτό το φαιδρό άτομο ονομάζεται επιστήμονας... :(

 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ πέταξα πάντως το γάντι στον Διαμαντή: του έβαλα στοίχημα 1.000 ευρώ ότι κάνει λάθος. Αν είναι μάγκας, ας το πάει. Βέβαια, προς το παρόν, δεν έχει δημοσιευτεί τίποτα στο protagon, ίσως επειδή τις νύχτες δεν έχουν λογοκριτή υπηρεσίας, ίσως επειδή δεν θέλουν να το γυρίσουν στον τζόγο. Ωστόσο, ιδού τι του έγραψα:
Μπήκε, μπήκε... :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αμέσως μετά μπήκε και ο θαμώνας του καφενείου, ονόματι Spiros:

Πωπω τον φάγατε τον καθηγητή.Την αποψη του είπε ο άνθρωπος και μόνο κατάρες δεν άκουσε.Αμα μπορούσα θα έπαιρνα τα βιογραφικά των σχολιαστών να δω τις σπουδές τους.Αν κρίνω από τα καλογραμμένα σχόλια των περισσοτέρων είναι άνθρωποι με υψηλή μόρφωση.Τουλάχιστον εκείνα τα παλιά βιβλία που είχαν 7 φωνήεντα και δασείες και περισπωμένες κάνανε καλή δουλειά.Τα καινούργια;Θα δούμε...

Μόνο από τέτοιους μπορεί να πάρει θετικά σχόλια ο κύριος Διαμαντής.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο οποίος κύριος Διαμαντής απάντησε σήμερα με νέο άρθρο, Εγοπρόβατα, με το οποίο πραγματικά μπορεί να καταλάβει κανείς γιατί η Ελλάδα έφτασε εδώ που έφτασε (και δεν μπορεί να σταματήσει την πτώση).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δείτε και το σχόλιό μου, όταν δημοσιευτεί. Και στα δύο άρθρα του.
 

bernardina

Moderator
Εγώ πάντως προτείνω να μπούμε και να ποντάρουμε πάνω στον Νίκελ, μπας και βγάλουμε κάνα ευρουδάκι γιατί έχουμε στεγνώσει icon_mrgreen.gificon_mrgreen.gif

Πάντως αν δει κανείς τους νέους γλωσσαμύντορες έχει ενδιαφέρον. Μέχρι στιγμής εδώ μέσα έχουν μπει: Στάθης :lol: :devil: Πολύδωρας :lol::lol::lol: Διαμαντής :lol::lol::lol::lol: :clap::clap: Και διάφοροι τύποι που χρησιμοποιούν επιχειρήματα του στυλ: "Θα καταθέσω μόνο τι είπε ο μέγας Μουφλουζέλης -εγώ δεν έχω πάει στο σχολείο ούτ' έχω μάθει γράμματα πολλά, ξέρω όμως ένα κι ένα κάνουν δύο και τα φωνήεντα είναι εφτά". (Όπου ο ίδιος καλός τραγουδοποιός αλλά μάλλον ακατάλληλος για φιλόλογος, ισχυρίζεται παρακάτω ότι η προπαραλήγουσα δεν περισπάται όταν η λήγουσα είναι μακρά. Κι αφού το 'χει πει ο κακόμοιρος, ούτε σχολείο έχει πάει ούτε γράμματα έχει μάθει. Τι τον ζορίζουνε; )
Απαπά ξινή και κακιά που 'χω γίνει. Καλά με είπε Τασσώ Καβββαδδία εκείνος ο πολυτονιάτης στου Σαράντ. Κοιτάω τις περισπωμένες και κόβει το κείμενο σαν μαγιονέζα.icon_mrgreen.gif
 
Αυτό το απόκομμα της εφημερίδας είναι εξαιρετική τρολιά, μπράβο! Δικό μας είναι;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πάντως στο καινούργιο άρθρο του Διαμαντή η καζούρα πάει σύννεφο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Φωνηεντιάδας συνέχεια, να μη χάνουμε επεισόδια. Διότι η όλη υπόθεση είναι φαιδρή, αλλά μερικοί θα πρέπει να μάθουν μια για πάντα να σκέφτονται πριν μιλάνε. Και μόνο το χρόνο που έχουν φάει από παραγωγικούς ανθρώπους να σκεφτείς... Λοιπόν:

Σαραντάκος: Ο Βύρων πήρε τ’ όπλο του, κρυφτείτε γλωσσολόγοι!
Απάντηση των συγγραφέων της Γραμματικής, η οποία καταλήγει ως εξής: «Το μόνο ουσιαστικό ερώτημα που μένει ανοιχτό, το μόνο που πρέπει να μας απασχολήσει όλους σοβαρά –και μάλιστα στις παρούσες πολύ δύσκολες περιστάσεις που περνάει η χώρα μας– είναι σε τι εκδηλώσεις υστερίας μπορεί να οδηγήσει ο συνδυασμός βαθιάς άγνοιας, ελλιπούς ενημέρωσης και άκρατου φανατισμού».

Τα Εγοπρόβατα, σίκουελ του Α. Διαμαντή, στο οποίο λέει: «Οι 140 γλωσσολόγοι πλανώνται εάν νομίζουν ότι τρώμε κουτόχορτο». Εγώ πάντως δεν βρίσκω άλλη εξήγηση.

Και έπεται συνέχεια.

(Τον συγγραφέα της τρολιάς τον ξέρω κι εγώ.)
 
Όταν λέω ότι η Ελλάδα είναι άντρο αντιεπιστημονικότητας με λένε υπερβολικό. Όταν λέω ότι το σχολείο δεν μαθαίνει στους πολίτες στάλα ορθολογισμού, με λένε ψεύτη. Κι όταν λέω ότι το 90% των Ελλήνων δεν ξέρουν βασικά πράγματα του δημοτικού, με λένε τερατολόγο. Λουστείτε με ούλτρεξ και θα δείτε.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έγραψε κάποιος σχολιαστής στο Πρόταγκον:

Ο κ. Διαμαντής δεν μας λέει απλά τους λόγους για τους οποίους υποτίθεται πως έγινε κάτι που ποτέ δεν έγινε αλλά και τι υποκρύπτεται πίσω από το μη γενόμενο!
Ο φθόγγος είναι ήχος και το γράμμα είναι σύμβολο. Η διάκριση των δύο είναι ξεκάθαρη, δεν καταργεί τίποτα και δεν υποκρύπτει τίποτα.
Μην συνεχίζετε τον αυτοεξευτελισμό σας κ. Διαμαντή. Σας προτείνω άλλη φορά να διαλέξτε κάποιο συντηρητικό forum χαμηλού επιπέδου (υπάρχουν άφθονα) που δεν γίνεται τόσο φανερή η ανεπάρκειά σας. Υπάρχουν αρκετοί που θα ακούσουν με ενδιαφέρον τις ιστορίες για συνωμοσίες των θολοκουλτουριάρηδων ψευτοπροοδευτικών κατά της γλώσσας και της ιστορίας των Ελλήνων και τις μυστικιστικές θεωρίες σας πως η μελέτη των γλωσσών και της ιστορίας είναι βιωματική διαδικασία και όχι μεθοδική αναζήτηση. Αποφύγετε το protagon γιατί εκτίθεστε.

 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ επιμένω να του υπενθυμίζω το στοίχημα. Του κατέθεσα και ένα πεντέφι για μελέτη (στο #22). Αλλά περιμένω να δω αν θα ισχύσει το εγγλέζικο:
Why don't you put your money where your mouth is!
 
Top