tourets d'enroulement des câbles

nickel

Administrator
Staff member
Ωραίες οι μπομπίνες σας και τα καρούλια σας. Cable reel στα αγγλικά.

Για το λόγιο έχω μείνει στο εξέλικτρο και το πηνίο, ενώ το στροφείο είναι η μανιβέλα. Γι' αυτό θα πρότεινα την μπομπίνα ως ασφαλέστερη λύση.
 

nickel

Administrator
Staff member
OK, βρίσκω αυτό για το στροφείο στα αρχαία:
ΠαπΛεξ: (αρχ.) 2. ξύλινος κύλινδρος με μοχλό πάνω στον οποίο τυλίγονταν καλώδιο, μποζαργάτης (windlass, capstan στο LSJ)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ό,τι μετασκευή θέλεις, εδώ! Βρήκες τον άνθρωπό σου :D
(Και τιμές λογικές: κάνα καφεδάκι, καμιά μπιρίτσα για να θαυμάσουμε το αποτέλεσμα του κόπου μας ;) )
http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?3001-downcycling-upcycling-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7

Για το λόγιο έχω μείνει στο εξέλικτρο και το πηνίο, ενώ το στροφείο είναι η μανιβέλα. Γι' αυτό θα πρότεινα την μπομπίνα ως ασφαλέστερη λύση.
Νίκελ, όπως προανέφερα τον όρο «στροφείο» τον χρησιμοποιούσαν σε λόγιο συγκείμενο στον ΟΤΕ κανονικά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο μοναδικός λόγος που το έψαξα ήταν ότι μου φαινόταν αδύνατο :) να χρησιμοποιείται η μπομπίνα σε λόγια κείμενα, προκηρύξεις διαγωνισμών κ.λπ. και ούτε το τύμπανο μου φάνηκε 100% πειστικό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ζαζ, εννοούσα ότι εγώ και τα λεξικά χρειαζόμαστε μια γερή ενημέρωση. Έπρεπε ωστόσο να βρω τη λογική της λόγιας χρήσης από τη ΔΕΗ.

Και η εγγραφή στο teleterm:
cable drum = τύμπανο καλωδίου
cable reel, cable drum = τύμπανο καλωδίου, στροφείο καλωδίου | (γαλλ.) touret de câble
 

bernardina

Moderator
Ζαζουλεύ,
σε κάποια μη-γλωσσικά μπλογκ που παρακολουθώ, οι όροι upcycling και reclaiming χρησιμοποιούνται κατά κόρον για να δηλώσουν την αξιοποίηση άπειρων υλικών και τη μετατροπή τους σε αντικείμενα που ελάχιστη ή και καμία σχέση με την αρχική τους εφαρμογή δεν έχουν. Έτσι, η μετατροπή μιας παλέτας σε τραπεζάκι θεωρείται upcycling, ενώ βρίσκουμε και ενδιαφέρουσες αν και όχι πάντα αισθητικά άρτιες εφαρμογές από reclaimed wood ή reclaimed metal κλπ.

Είναι ένα ενδιαφέρον παιχνίδι με την ύλη, με πολλές αποτυχίες, λιγότερες -αλλά τόοοσο ικανοποιητικές- επιτυχίες και, κυρίως, ένας καλός τρόπος να ξαλεγράρει το μυαλό (και τα χέρια ;) ) ενός μεταφραστή μιας μεταφράστριας
:p:p
 
Top