metafrasi banner

the Latin Quarter = το Καρτιέ Λατέν (του Παρισιού)

Πρόκειται για το γνωστό Quartier Latin του Παρισιού. Εδώ το αναφέρει ως πανεπιστημιούπολη αν και δεν πείθει και πολύ. Βέβαια υπάρχει το Καρτιέ Λατέν με πολλά αποτελέσματα, αλλά δεν ξέρω αν έχει καθιερωθεί σε βαθμό που να είναι οικείο στο μέσο αναγνώστη.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το Καρτιέ Λατέν είναι πολύ οικείο για τον μέσο αναγνώστη.
 

rogne

¥
Νομίζω ότι το Καρτιέ Λατέν έχει καθιερωθεί πια. Θα μπορούσες ίσως να προσθέσεις και μια επεξήγηση ("η περιοχή γύρω από τη Σορβόννη"), ανάλογα με το τι μεταφράζεις.

Edit: Όλοι μαζί γράφαμε...
 
Νομίζω ότι το Καρτιέ Λατέν έχει καθιερωθεί πια. Θα μπορούσες ίσως να προσθέσεις και μια επεξήγηση ("η περιοχή γύρω από τη Σορβόννη"), ανάλογα με το τι μεταφράζεις.

Edit: Όλοι μαζί γράφαμε...

Σκέφτομαι να βάλω κάποια υποσημείωση.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τι είδους βιβλίο είναι; Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται υποσημείωση.
 
Το βιβλίο είναι fiction για young adult κοινό. Ίσως, δεν χρειάζεται υποσημείωση. Για να πω την αλήθεια δεν γνώριζα περί τίνος πρόκειται, αλλά μετά από το σχετικό ψάξιμο διαπιστώνω ότι αποτελεί πολύ γνωστό μέρος.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, η άποψή μου είναι ότι όλοι κάποτε υπήρξαμε παιδιά και young adults, και διαβάσαμε για πρώτη φορά για διάφορα μέρη που υπάρχουν στη γη, αλλά δεν υπήρχαν υποσημειώσεις στα μυθιστορήματα, παρά σπανιότατα, και δεν ήταν γενικού εγκυκλοπαιδικού περιεχομένου.
 
Top