metafrasi banner

The Hobbit

Εμένα, Μαρίνο, μου άρεσε γιατί το έκρινα ως παραμύθι και διασκέδαση και όχι ως ταινία διδακτική ή κουλτούρας. Και όντως διασκέδασα επί 2,5 ώρες... :)

Δεν το συγκρίνω όμως με τον Άρχοντα που ήταν πολύ ανώτερη ταινία.
 
Μα δεν είναι διδακτικό ή κουλτούρας το βιβλίο, ας πούμε, παραμύθι είναι. Η ταινία, αντίθετα, ήθελε ντε και καλά να βάλει ρομάντζο στο παραμύθι, κλπ. Κι εγώ, να πω την αλήθεια, από τη στιγμή που είδα την Τούριελ και χώνεψα ότι δεν βλέπω το βιβλίο του Τόλκιν αλλά την ταινία του Τζάκσον, χαλάρωσα και είπα να διασκεδάσω: έλα όμως που η μισή διάρκεια της ταινίας (πρόχειρη εκτίμηση) ήταν σπλάτερ δράση με ξωτικά. Διασκεδάζεις μεν, αλλά κάπου βαριέσαι κιόλας...
 
E, ναι, δεν της βάζεις και άριστα... :)

Η Τόριελ/Τούριελ για την ιστορία είναι η Εβάντζελιν Λίλυ, η γνωστή σε όλους Κέιτ του Lost. Μόνο που είχε μυτερά αυτάκια!
 
Όχι και η μισή! Εμένα δεν με ενόχλησαν οι σκηνές των μαχών με τα ξωτικά, αλλά βρήκα πολύ τραβηγμένη τη σκηνή μέσα στο Βουνό:
ξέρετε ποια εννοώ, τη σκηνή όπου οι νάνοι βρίσκουν έτοιμους τεράστιους σωρούς από χρυσό και το καλούπι για να φτιάξουν έναν γιγάντιο νάνο από χρυσό - λες και ο δράκος θα άφηνε ποτέ τέτοιες στοίβες έξω από τον θησαυρό του.
Αυτές οι σκηνές ίσως είναι εκτός του πνεύματος του βιβλίου, αλλά δεν μειώνουν την απόλαυση του θεατή :-)
 
Είσαι σίγουρος ότι αυτό που γράφεις στο σπόιλερ το έκαναν εκείνη τη στιγμή και δεν προϋπήρχε; Μάλλον δεν το έπιασα εκείνη τη στιγμή, αν έγινε κάτι τέτοιο. :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εμένα πάλι, παιδιά, δεν μου άρεσε καθόλου το Χόμπιτ (η ταινία). Το πρώτο μέρος τρωγότανε, το δεύτερο παραήταν ξεχειλωμένο: τόσο φούσκωμα σε ρομάντζο και σκηνές δράσης για να βγουν ντε και καλά τρεις ταινίες, το βαριέται και ο παπάς...

Καλά, τρεις ταινίες θα κάνουν; Ο Άρχοντας είναι τρία βιβλία πυκνογραμμένα και το Χόμπιτ είναι ένα παραμύθι που δεν είναι και πολύ μεγάλο. Για πολύ ξεχείλωμα μου μυρίζει.
Dharvatis, αυτή η σκηνή δεν υπάρχει στο βιβλίο, αν δεν απατώμαι.
 
Καλά, τρεις ταινίες θα κάνουν; Ο Άρχοντας είναι τρία βιβλία πυκνογραμμένα και το Χόμπιτ είναι ένα παραμύθι που δεν είναι και πολύ μεγάλο. Για πολύ ξεχείλωμα μου μυρίζει.
Dharvatis, αυτή η σκηνή δεν υπάρχει στο βιβλίο, αν δεν απατώμαι.

Μάγος είσαι; ;) Και όχι, δεν υπάρχει, δεν απατάσαι...
 
Για πολύ ξεχείλωμα μου μυρίζει.
Μέχρι στιγμής πάντως δεν το παρακάνουν: αναπτύσσουν κάποια στοιχεία που στο βιβλίο αναφέρονται ελάχιστα (π.χ.:
Θραντουίλ, Νεκρομάντης και το love interest που είπατε πιο πριν)
ενώ έχουν κόψει κάποια άλλα κομμάτια, κακώς κατά τη γνώμη μου:
γιατί έβγαλαν τους Αετούς; Αφού θα παίξουν (κανονικά) ρόλο στο τέλος της τριλογίας, και τους είδαμε και στον Άρχοντα!
Παράπονο δεν έχω :-)

Dharvatis, αυτή η σκηνή δεν υπάρχει στο βιβλίο, αν δεν απατώμαι.
Ναι, καμία σχέση.
 

Earion

Moderator
Staff member
Διάβασα δύο κριτικές για την ταινία, τις οποίες νομίζω ότι πρέπει να διαβάσει κάθε αναγνώστης του βιβλίου προτού αποφασίσει αν θα τη δει.

The Hobbit
: The Desolation of Tolkien

The Abomination of “Desolation”: Two Hobbit-Related Lists


Στη δεύτερη θα απολαύσετε την παρωδία όλου του τολκινικού σύμπαντος που σκάρωσαν στο Sesame Street.
 
Ευχαριστούμε, Εάριον!

Όσο για το αν θα τη δει ο αναγνώστης του βιβλίου ή όχι, εγώ θα πω ότι άλλο το ένα άλλο το άλλο. Αν πας σινεμά με το βιβλίο ανά χείρας, έτοιμος να κράξεις και να ψάχνεις γραμμή γραμμή, τότε ναι, θα απογοητευτείς και θα θυμώσεις. Αν πας απελευθερωμένος από τα δεσμά του βιβλίου και έτοιμος να διασκεδάσεις, τότε απλώς θα δεις ένα όμορφο συμπλήρωμα του βιβλίου.

Άλλωστε οι ίδιοι λένε: based on the book by J.R.R. Tolkien με ό,τι αυτό σημαίνει.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τι δουλειά έχω εγώ σ' ένα νήμα για το Hobbit; Μα, φυσικά, για τούτο 'δώ!

 

daeman

Administrator
Staff member


Με λόγια, στο αδελφό νήμα.
 
Δεν το βρίσκω στο Χόμπιτ, αλλά στον Άρχοντα αποδίδεται «ανθρωπάκι».
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν φαίνεται ιδιαίτερα καλή απόδοση αυτό το «ανθρωπάκι», πάντως. Εγώ μπορεί να το έλεγα «μισομεριδάκι» ή «μισαδάκι» (αλλά ευτυχώς η απόφαση δεν είναι δική μου).
 
Top