metafrasi banner

super secret swear

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σαν να λέμε "Ορκίσου", αλλά σε πιο εφηβική γλώσσα. Το βλέπουμε εδώ:
“Renesmee,” she said, “look into my eyes and tell me that you didn’t have sex.”
I looked deep into her eyes and said, “Mom, I didn’t have sex.”
“Super secret swear?”
“Super secret swear.”
“There you have it. She didn’t have sex.”
“Good,” my dad said. “You’re grounded.”
 
Από το στόμα μού το πήρε ο Δρ.! Κάτι σε "φιλάς σταυρό;" σκέφτηκα κι εγώ, αλλά υπάρχει το πρόβλημα ότι εμείς κάνουμε και την κίνηση με τα χέρια (τα φέρνουμε με τα δάχτυλα σταυρωμένα μπροστά στο στόμα για να φιλήσουμε όντως σταυρό).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ανάλογα με το age group, το «φίλα σταυρό» μπορεί να συνδέεται με πρόταξη των σταυρωμένων δακτύλων, και το «ρε» (σε μεγαλύτερες ηλικίες) να λειτουργεί για θρησκευτική αποστασιοποίηση.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, αλλά έχουμε εικόνα. Δεν φιλάει σταυρό, πώς να πω "φίλα σταυρό";
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για το κείμενό σου Άλεξ, πάντως, θα σκεφτόμουν και το «λόγω τιμής». Τα άλλα είναι κάπως... αγορίστικα.
 
Πω πω, το τι μου έχει έρθει στο μυαλό, δε λέγεται.
Από το "να φάω τα κόκαλά μου" (από ταινία με τη Βλαχοπούλου) μέχρι το "να με μαζέψουν κομματάκια στο ζεμπίλι" (από το Καπλάνι της Βιτρίνας της Άκης Ζέη, πρέπει να είναι αυτό).
Επίσης, το κλασικό "να πέσει φωτιά να με κάψει" και διάφορα άλλα.
Εννοείται ότι δεν κάνουν, έτσι; Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι πιο εφηβικό...
 
Υπάρχουν και το να σε θάψω, το στη ζωή μου και το σ' ό,τι έχω ιερό.
Είναι πολύ σοβαρά όμως.

Σε μια νεανική ταινία κάποτε είχα ακούσει και κάτι σαν να μην ξανακούσω Μαντόνα ή κάτι τέτοιο...
Ίσως θα μπορούσαμε να παίξουμε μ' αυτό.
 

crystal

Moderator
"να με μαζέψουν κομματάκια στο ζεμπίλι" (από το Καπλάνι της Βιτρίνας της Άκης Ζέη, πρέπει να είναι αυτό).

(τεράστιο χαμόγελο)
«Να νεκροφιλήσω τη μαμά και τον μπαμπά, να με μαζέψουν κομματάκια στο ζεμπίλι...» Η Πιπίτσα! Από τα αγαπημένα μου παιδικά βιβλία.

Αλεξάνδρα, υποθέτω πως το κείμενό σου δεν είναι αυτό, σωστά; Μπορείς να δώσεις συγκείμενο;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν υπάρχει ιδιαίτερο συγκείμενο. Η νεανική σειρά είναι η Hannah Montana και επαναλαμβάνεται άπειρες φορές. Κάθε τρεις και λίγο λένε ορκίσου, ορκίζομαι, ορκίστηκες, πρόδωσες τον όρκο σου.
 
Top