primitifs de Florence

Ναι, ακριβώς όπως το λένε στην ιστορία της τέχνης: «ils ont peint des scènes primitives, c'est la raison pour laquelle on les appelle des primitifs».
Θα κοιτάξω να βρω καμία βιβλιακή (όχι βιβλική) αναφορά ή αν προλάβω (όταν ξεκολλήσω από την οθόνη) θα πεταχτώ να δω κάνα ζωγράφο σε μία γκαλερί και θα ρωτήσω στον τυπά που την έχει και ξέρει πολλά (διστάζω λίγο, γιατί θα του κάνω μία ερώτηση και θα μου κάνει δυο ώρες διάλεξη, αλλά δεν πειράζει, έτσι μαθαίνουμε γηράσκοντες).
 
Scènes primitives με τη σημασία της θρησκευτικής θεματολογίας, πρώτη φορά το ακούω. Αν μπορούσατε να βρείτε κάποια αναφορά σε λεξικό ή στο διαδίκτυο, θα ήταν καλό. Ζωγράφο μπορείτε να ρωτήσετε αν θέλετε, αλλά ρώτησα κι εγώ και μου είπε ότι καμία σχέση δεν έχει ο όρος με θρησκευτική ή βιβλική θεματογραφία (ως προς την προέλευσή του ή τη σημασία του).
 
Θα μας κράξουνε πάλι για τους primitifs (δεν θυμάμαι ποιος, σε άλλο ποστ) αλλά, είπαμε, ο μεταφραστής κουρεύει το αβγό.
Έκανα την ερώτηση σε έναν καθηγητή ιστορίας της τέχνης σε ένα γαλλικό πανεπιστήμιο, και να τι μου απάντησε για τη σημασία του όρου:
« Il faut revenir au sens basique du Grand Larousse : « ce qui appartient
au premier état d’une chose », donc le premier état de la peinture de
chevalet européenne
.
Exactement comme on parle de l’Eglise primitive pour l’Eglise chrétienne
des tout premiers siècles.
Tout cela n’a en effet aucun rapport avec ce qui serait « naïf » »
 
Top