metafrasi banner

paint-by-numbers

Pine trees looked like lumpy white giants out of some paint-by-numbers canvas.

Έχω βρει το προσχεδιασμένο καρτολίνο, το οποίο βέβαια δεν έχει νούμερα.

Μια άλλη σκέψη είναι κιτ παιδικής ζωγραφικής
 
Οπότε στη συγκεκριμένη πρόταση θα γινόταν: βγαλμένους από κάποια ζωγραφιά με αριθμούς.

Καλό ακούγεται.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η «ζωγραφιά με αριθμούς» είναι μια ζωγραφιά με αριθμούς. Δεν μου δημιουργεί κάποια εικόνα στο μυαλό που να εξηγεί γιατί τα πεύκα μοιάζουν με το ανθρωπάκι της Μισελέν ή το γιγάντιο marshmallow από τους Ghostbusters. Τα πεύκα τα έχει σκεπάσει το χιόνι και είναι μια μάζα με ελάχιστες καμπύλες, όπως τα σχέδια στα παιδικά βιβλία ζωγραφικής, που δεν έχουν λεπτομέρειες. Οπότε, μια και δεν είναι ωραίο να βάλεις το ανθρωπάκι της Μισελέν :), προτείνω: «σαν χοντροκομμένοι λευκοί γίγαντες βγαλμένοι από κάποιο παιδικό βιβλίο ζωγραφικής».

 

nickel

Administrator
Staff member
Αν και ολίγον λάβρος...
Ε, κάτι που είμαι μέσα στη λάβρα του καύσωνα, κάτι που οι τιμές είναι φωτιά και λάβρα, κάτι που βάζεις λάβρα στο Γκουγκλ και σου σερβίρει μαζί και τη μοναστηριώτικη λαύρα, πολύ θέλει ο άνθρωπος; :D
 
Αν είσαι και λάτρης του γκολφ θα σου πρότεινα μια διαμονή εδώ. Περιμένοντας να φορτώσει το site έχεις ήδη ταξιδέψει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Λοιπόν, εκεί ψηνόμουν πέρυσι. Αναρωτιόμουν μάλιστα πώς αφήνουν ανεκμετάλλευτη τη Βοϊδοκοιλιά. Ε, φαίνεται ότι πλέον εκμεταλλεύονται όλη την περιοχή. Να μπορούσαν να κάνουν και λίγο πιο ζεστά τα νερά τους...
 

SBE

¥
Να μπορούσαν να κάνουν και λίγο πιο ζεστά τα νερά τους...

Έλα, έλα, τι μαλθακότητες είναι αυτές! Ζεστά νερά!Που βρισκόμαστε; Ζεστό νερό έχει στη μπανιέρα! ;)
 
Στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο παραθέριζε ο πολύς Ντέιβιντ Μπέκαμ φέτος. Μια μικρή περιήγηση στο site αρκεί για να καταλάβεις το επίπεδο της χλιδής.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο παραθέριζε ο πολύς Ντέιβιντ Μπέκαμ φέτος. Μια μικρή περιήγηση στο site αρκεί για να καταλάβεις το επίπεδο της χλιδής.
Πάμφθηνο, τα δωμάτια ξεκινάνε από τα 580 ευρώ τη βραδιά.

Αλλά αν το κλείσεις μέσω Booking.com, αντί για το σάιτ του ξενοδοχείου, ω του θαύματος, οι τιμές ξεκινάνε από 210.
 

SBE

¥
Αλλά αν το κλείσεις μέσω Booking.com, αντί για το σάιτ του ξενοδοχείου, ω του θαύματος, οι τιμές ξεκινάνε από 210.

Booking.com και πάλι booking,com!
Το ίδιο έχω παρατηρήσει όμως και σε πολλά άλλα ξενοδοχεία, ως δια μαγείας η τιμή μειώνεται όταν πηγαίνεις στο booking,com. Μερικές φορές μειώνεται δια μαγείας χωρίς να το περιμένεις. Αναρωτιέμαι τελικά για ποιους είναι οι "επίσημες" τιμές.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τι να σου πω; Έμεινα στη Ν. Υόρκη σ' ένα ξενοδοχείο που οι επίσημες τιμές στο σάιτ του ήταν 600 δολάρια τη βραδιά, κι εγώ το πλήρωσα 210 μέσω του Booking.
 

daeman

Administrator
Staff member
Μουσικά και χιουμοριστικά έχει αναφερθεί σ' αυτό το νήμα. Επειδή όμως το βιντεάκι του Χάμιλ εκεί είναι giatabaza, ορίστε ο James McMurtry στο Painting by numbers.

 
Top