No Internet access

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Άρα το πρόβλημα ήταν το DNS.
Το πρόβλημα στο Γκουγκλ ήταν όντως DNS. Το πώς και γιατί είμαι συνδεδεμένη με την ΟΤΕΝΕΤ χωρίς να έχω βάλει ακόμα τα στοιχεία του λογαριασμού μου είναι μια άλλη ιστορία :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τελική ενημέρωση: Χτες το βράδυ, πέρασα τα στοιχεία του νέου μου ISP στο ρούτερ και συνδέθηκα και επισήμως με την ΟΤΕΝΕΤ. Μίλησα με δύο τεχνικούς και κανένας δεν μπόρεσε να λύσει το μυστήριο της σύνδεσης χωρίς στοιχεία. Και οι δυο έκαναν υποθέσεις του τύπου "μήπως κλέβω δίκτυο από κανέναν γείτονα", αλλά αφού αφύλακτο δίκτυο δεν υπάρχει στην περιοχή μου, δεν μπόρεσαν να το εξηγήσουν τελικά.

Αυτό που μου έμεινε πάντως από την όλη εμπειρία ήταν η απίστευτη ταχύτητα της όλης διαδικασίας και το γεγονός ότι δεν έμεινα χωρίς Ίντερνετ ούτε ένα λεπτό, έστω κι αν ανησύχησα λίγο μέχρι να το διαπιστώσω. Μάλλον ο ΟΤΕ προκαλεί καθυστερήσεις μόνο στην αντίστροφη διαδικασία, όταν τολμήσεις να φύγεις από αυτόν και να πας σε άλλο πάροχο. Εκεί σ' αφήνει και καμιά βδομάδα, δέκα μέρες χωρίς Ίντερνετ. Όταν πρόκειται να σε πάρει από τους άλλους πάροχους, το κάνει σε λιγότερο από 24 ώρες.
 
Μου φαίνεται ότι το "μήπως κλέβεις/έκλεβες το δίκτυο από το γείτονα" το έχουν καραμέλα για να μην κάτσουν να σκεφτούν.
Ξέρετε εσείς κανέναν που να αφήνει ξεκλείδωτο το δίκτυό του;
Να έρθω να μείνω δίπλα του. ;)
 
Μου φαίνεται ότι το "μήοως κλέβεις/έκλεβες το δίκτυο από το γείτονα" το έχουν καραμέλα για να μην κάτσουν να σκεφτούν.
Ξέρετε εσείς κανέναν που να αφήνει ξεκλείδωτο το δίκτυό του;

Ναι. Αυτήν την στιγμή έχει τουλάχιστον τρία ξεκλείδωτα δίκτυα δίπλα μου. Για την ακρίβεια, όποτε πέφτει η δική μου σύνδεση, τούς χρησιμοποιώ. Άλλωστε, είπαμε ότι τεχνική εξυπηρέτηση απ' το τηλέφωνο είναι σαν ιατρική διάγνωση απ' το τηλέφωνο.
 

SBE

¥
Στην Αθήνα μένω δίπλα σε κάποιον με ξεκλείδωτο δίκτυο. Είναι γραφείο. Και για ώρα ανάγκης, έχουμε κι ένα ξενοδοχείο λίγο πιο πέρα, ασθενές σήμα αλλά ελεύθερο.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Free WiFi, join the Foneros (Linus, Bill, or Alien ;)), αρκεί να μην το γυρίσουν κι αυτοί όπως οι άλλοι, που ξεκίνησαν με παχιά λόγια (Free the Net) και υποτιθέμενο μεράκι μέχρι να γλυκαθούν απ' το παραδάκι.
 
Τι να πω.

Στο σαλόνι μας, όπου δεν πιάνει το δικό μας WiFi λόγω διάταξης του διαμερίσματος, υπάρχουν 3-4 άλλα σήματα και όλα είναι κλειδωμένα.
Οπότε μια μέρα από περιέργεια κατέβηκα όλο το κλιμακοστάσιο με το τηλέφωνο στο χέρι και όλα τα δίκτυα της πολυκατοικίας ήταν επίσης κλειδωμένα.

Κι όταν πηγαινοερχόμουν Θεσσαλονίκη, η κόρη μου έμενε δίπλα σε ξενοδοχείο με σήμα καμπάνα, αλλά ήθελε κωδικό.

Τέτοια γκαντεμιά;
 
Πάντως, κι εγώ έβρισκα παλιότερα στην Ελλάδα αφύλαχτο γουήφι, αλλά εδώ και 1-2 χρόνια από το διαμέρισμά μου πιάνω 6-7 δίκτυα, όλα κλειδωμένα.
 

SBE

¥
Όλοι έχουν τρομάξει ότι θα τους κλέψουν το δίκτυο. Λογικό καθώς όλο και πιο πολλοί συνδεόνται για να κατεβάσουν ταινίες και μουσική κυρίως.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αν αφήνεις το γουίφι σου αφύλακτο, δεν υπάρχει και κίνδυνος για τον υπολογιστή σου;
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν αφήνεις το γουίφι σου αφύλακτο, δεν υπάρχει και κίνδυνος για τον υπολογιστή σου;
Δώστε μου ένα λεπτό να βρω σωστό εικονίδιο αντίδρασης...
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Και οι δυο έκαναν υποθέσεις του τύπου "μήπως κλέβω δίκτυο από κανέναν γείτονα", αλλά αφού αφύλακτο δίκτυο δεν υπάρχει στην περιοχή μου, δεν μπόρεσαν να το εξηγήσουν τελικά.
[...]

κλέβω (ασύρματο) δίκτυο / κλέβω internet (έτσι, για να μην αρχίσουμε τώρα τα ίντερνετ, ιντερνέτ, ιντερνέτιο, ιντερνέτι, νέτι κ.ο.κ.)

Γκουγκλιές δεν μπορώ να βάλω λόγω τεχνικού προβλήματος, είναι πολλές όμως.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κάτι που είναι πολύ πιο επικίνδυνο είναι να δεις ξεκλείδωτο δίκτυο και να μπεις, αλλά να 'ναι στημένη φάση για να σου πάρουν τα στοιχεία μ' ένα απλούστατο MITM.
 
Σιγά την επιβεβαίωση. Αυτό είναι σαν να κάνω έρευνα για την ασφάλεια των δρόμων, παγκοσμίως, παρακολουθώντας πέντε ανάπηρους που κάθονται σπίτι τους, ο ένας χωρίς ABS στα φρένα του καροτσιού του.
 

SBE

¥
Πω, πω, Έλλη και Ζαζ, έχετε δίκιο. Ζητώ ταπεινά συγγνώμη που ξέχασα προς στιγμήν ότι η εγγραφή στη Λεξιλογία γίνεται κατόπιν γραπτή εξέτασης στα κομπιουτερίστικα και κατά συνέπεια όλοι εδώ μέσα είναι σαΐνια στο σπόρ. Νόμισα ότι μπορεί κι εδώ μέσα να υπάρχει κάποιος που δεν είναι κομπιουτερόπαιδο και που έχει ίσως ακόμα αβεβαιότητα και ίσως το βρει χρήσιμο το άρθρο.

ΥΓ Αυτό το ύφος και αυτή η νοοτροπία το μόνο που πετυχαίνει είναι να αποξενώνει όποιον είναι αρχάριος ή αβέβαιος. Ό,τι κάνανε δηλαδή οι συμφοιτητές μου και στην Ελλάδα και στην Αγγλία, που κοίταζαν να τρομάξουν τα κορίτσια με τα πειράματα στα εργαστήρια, γιατί τα κορίτσια ήταν εξ ορισμού άχρηστα με τα καλώδια.
ΥΓ2 Τα πειράματα του Which? δεν έγιναν για να ενημερωθεί ο Μπιλ Γκέιτς αλλά για να ενημερωθεί αυτός που χρειάζεται την ενημέρωση (άντρας ή γυναίκα).
 
Top