militant (FR-EL)

Σε ένα παλιό κείμενο όπου χρειαζόμουνα ταυτόχρονα μετάφραση για το militant και το militantisme είχα καταλήξει, σαν μοναδική λύση, στο μαχητής / μαχητισμός. Και μια παρατήρηση σχετικά με τη συζήτηση: το militant στη σύγχρονη γαλλική χρήση μπορεί να σημαίνει απλώς μέλος.
 
το militant στη σύγχρονη γαλλική χρήση μπορεί να σημαίνει απλώς μέλος.
Οντως, άλλες εποχές άλλες διαβαθμίσεις.

Εντάξει, πρέπει να βάλω και μερικά τζούφια για να σε ισοφαρίσω.
 
Κατά κανόνα το μεταφράζω "αγωνιστής". Το μαχητής το κρατώ για το combatant, το μέλος για το member, το ακτιβιστής για το activist. Το στρατευμένος μπορεί να παίξει σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά θέλει πολλή προσοχή, όπως ανέδειξαν τα παραπάνω παραδείγματα. Σε καμία περίπτωση "στέλεχος", είναι λάθος. Όλα αυτά με τις εξαιρέσεις τους, βέβαια, όπως πάντα στη μετάφραση, και φυσικά ουδέποτε απαγορεύτηκαν οι περιφράσεις του τύπου "ενεργό μέλος". Επίσης, το γαλλικό ρήμα militer κυρίως ως "αγωνίζομαι" [αγωνίστηκε μέσ' από τις τάξεις τού...., συναγωνιστής/ές]. Νομίζω πως αυτή είναι η ομάδα λέξεων που έχει αναδείξει το ελληνικό αριστερό κίνημα (κυρίως σ' αυτό το χώρο συναντιέται η λέξη). Το militantisme είναι όντως πρόβλημα. Θα το απέδιδα με περιφράσεις. Ευτυχώς σπάνια εμφανίζεται με μεγάλη συχνότητα, και ευτυχώς δεν έχω πέσει ως τώρα στο ζευγάρι militant-militantisme του Themis, τουλάχιστον όχι σε μια συστηματική του χρήση, που να με αναγκάσει να φτιάξω κι εγώ ένα ζευγάρι.

Θα ήταν νομίζω χρήσιμο να το δούμε και ανάποδα: ένας ξένος που θα είχε να μεταφράσει το ελληνικό "αγωνιστής", πώς θα το απέδιδε; Γιατί βέβαια, η μετάφραση είναι η τέχνη του εφικτού και μόνο...
 
Εντάξει, πρέπει να βάλω και μερικά τζούφια για να σε ισοφαρίσω.
Μπορεί κάποιος μοδεράτωρ να μου πει ποια είναι η διαδικασία προσφυγής για την ακύρωση των τζούφιων ποστ;
Τζούφιο στο τζούφιο, σου τό 'χω πει
φεύγουν τα ποστ σαν αστραπή
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μπορεί κάποιος μοδεράτωρ να μου πει ποια είναι η διαδικασία προσφυγής για την ακύρωση των τζούφιων ποστ;
Κάν' το Report Post (πατάς στη σχετική πινακιδούλα κάτω αριστερά) ζητώντας τη διαγραφή του.
 
Top