metafrasi banner

lurker = αθέατος παρατηρητής

Σε βιβλίο που έχει σχέση με ρομπότ, Ίντερνετ και τεχνολογία ένας από τους κεντρικούς ήρωες αποκαλεί τον εαυτό του Lurker.
Προσπαθώ να σκεφτώ κάτι ευφάνταστο που να έχει σχέση με τη δραστηριότητα που υποδηλώνει ο συγκεκριμένος ιντερνετικός όρος, αλλά δεν μου βγαίνει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δες πόσα απέρριψα (εκτός από τις προτάσεις του άλλου νήματος):
καραδοκητής
παραμονευτής
αθέατος παρατηρητής (με το μεγάλο όνομα)
καιροφύλακας (υπάρχει σαν επώνυμο!)


Καιρός είναι να φτιάξουμε τη λέξη λάθρος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για αυτοχαρακτηρισμό προσώπου, θα πρότεινα και το Λουρκάς.
 
Στα ελληνικά μπορεί να βρεις διάφορες χιουμοριστικές προσεγγίσεις. Ενεδρεύων, λουφάζων, λουρκεράς...

Υπάρχει και η λέξη καμπέρι (ωχ μωρέ, με το καμπέρι θα ασχολούμαστε; ), καμπεράς (τι καμπεράς είναι αυτός ρε!), κάμπερος (είσαι μεγάλος κάμπερος τελικά). Για όσους δεν γνωρίζουν, καμπέρι είναι η ειδική κατηγορία του lurker που κατασκηνώνει (camp) σε μια γωνιά και περιμένει να εμφανιστείς για να σε πετύχει. Ξεκίνησε από το βιντεοπαιχνίδι counter-strike αλλά επεκτάθηκε και σε άλλα παιχνίδια, εικονικά ή πραγματικά (π.χ. paintball). Αργότερα παρήχθη και το ρήμα "καμπερώνομαι" = "κατασκηνώνω επί βρόμικου σκοπού". Φυσικά η στρατοπέδευση αυτή δεν είναι οπουδήποτε, αλλά συνήθως σε ένα σκοτεινό και ύποπτο σημείο, ώστε να μην γίνεται αντιληπτός ο καμπεράς. Αυτό ενισχύει την σύνδεσή του με τον lurker.
 
+1 για το καμπεράς και το καμπερώνομαι. Το ακούω συνέχεια από τους γιους μου και την παρέα τους όταν παίζουν ps3 και συγκεκριμένα ένα παιχνίδι που λέγεται Call of Duty. Κάποια στιγμή τους έπιασα, τους είπα ότι μάλλον θα εννοούν το "ταμπουρώνομαι" αφού η λέξη καμπερώνομαι δεν υπάρχει στα Ελληνικά, και μου είπαν ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται και ότι το "καμπερώνομαι" είναι ευρέως διαδεδομένο στη νεολαία και ότι προέρχεται από το αγγλικό camper. Βρε τι μαθαίνουμε...
 
Κι αν καμία παίχτρια που συνηθίζει να καμπερώνεται είναι και λίγο ζωηρή, τη λένε τρελοκαμπέρω :)
 
Νίκο, δεν ξέρεις πόσο κοντά είσαι στην πραγματικότητα. Η φράση "τρελό καμπέρι" είναι ιδιαίτερα συχνή. Γενικά η χρήση του "τρελός" έχει αποκτήσει την έννοια του "υπερβολικά Χ". Προσοχή, όχι το επίρρημα (τρελά ερωτευμένος) αλλά το επίθετο (είσαι τρελός μαλάκας, τρελός ποζεράς, κτλ). Τρελό καμπέρι είναι ο τύπος που το 'χει σύστημα να καμπερώνεται, κοινώς έχει το καμπέρωμα ψωμοτύρι. Το καμπέρωμα -και καμπεριλίκι- απαγορεύεται στους περισσότερους servers επί ποινή ban.
 
Top