metafrasi banner

Is yesterday's crawdad tomorrow's fry? = Χέζουν οι αρκούδες στο δάσος;

daeman

Administrator
Staff member
[...]
BTW, το τραγούδι τι σχέση έχει με τη γάτα και το γιαούρτι;
Με τη γάτα, καμία. Εννοούσα ότι δεν πηγαίναμε μαζί σχολείο, στο ίδιο σχολείο, στην ίδια γειτονιά, φυσικά. Έμπνευση της στιγμής ήταν και αφορμή να προσθέσω άλλο ένα γιουτουμπάκι, καθότι είμαι οπτικοακουστικός τύπος, όπως θα έχεις διαπιστώσει...;)
Για το λαϊκό του πράγματος και την αντιμετώπισή του από τα ΠΒΠ (παιδιά ΒΠ), μάλλον έχεις δίκιο, γιατί τότε κάναμε πολλή παρέα με ΤΒΠ (τεκνά ΒΠ και δη Αρσακειάδες, όνομα και πράμα) και, τώρα που το σκέφτομαι, θυμάμαι κάτι ξινισμένα μουτράκια και κάτι ανασηκωμένες μυτούλες (κι ήταν νόστιμες, πρέπει να ομολογήσω) όποτε ξεστομίζαμε (συχνά) πιο "λαϊκές", μπανάλ εκφράσεις. Εκείνη την εποχή, σ' εκείνη την ηλικία, φυσικά, όλα αυτά για μας ήταν πάρα πολύ ψιλά γράμματα...

Εδιτ: Λάθος, στο προηγούμενο μήνυμά μου ήθελα να γράψω Α-ΒΑ, όχι Β-ΒΑ...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Από πότε έγιναν λαϊκάντζα τα νότια προάστια, ρε παιδιά; Όχι τίποτ' άλλο, για να είμαι και ενημερωμένη.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Από πότε έγιναν λαϊκάντζα τα νότια προάστια, ρε παιδιά; Όχι τίποτ' άλλο, για να είμαι και ενημερωμένη.
Νότια Προάστια = ΝΠ = ΝεόΠλουτοι
Βόρεια Προάστια = ΒΠ = ΒαθύΠλουτοι
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Α, ευχαριστώ, γιατί από τότε που παράτησα τον Παναγιωτάκη τα έχω ξεχάσει τα του Μπίθουλα :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Υπέπεσε στην αντίληψή μου και παράλληλη έκφραση που χρησιμοποιείται από ανθρώπους που επιθυμούν να αποφύγουν τη λέξη «χέζουν» (λόγω δικής τους ιδιοσυγκρασίας ή συγκεκριμένου ακροατηρίου): Μπούλη, σ' αρέσουν τα γλυκά;
 

nickel

Administrator
Staff member
Και άλλη αντίστοιχη φράση στα αγγλικά (μάλλον αδόκιμο να αποδοθεί με την αρκουδίσια στα ελληνικά :)):

Is the Pope Catholic?

Ντροπή που το είχαμε ξεχάσει μέχρι τώρα. Άλλωστε, έχει μεταφραστεί επί λέξει «Είναι ο πάπας καθολικός;».
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια;

Μα, Αμβρόσιε, το είχες ξαναπροτείνει σε αυτό το νήμα (#14). Το χρησιμοποιούμε μεν για κάτι το αυτονόητο, αλλά η απάντηση στην κεραμιδοερώτηση είναι «η γάτα» (ή ο γάτος, αναλόγως :)), όχι το «ναι» που ψάχνουμε εδώ...
 
Μα, Αμβρόσιε, το είχες ξαναπροτείνει σε αυτό το νήμα (#14). Το χρησιμοποιούμε μεν για κάτι το αυτονόητο, αλλά η απάντηση στην κεραμιδοερώτηση είναι «η γάτα» (ή ο γάτος, αναλόγως :)), όχι το «ναι» που ψάχνουμε εδώ...

Πώς φαίνεται ότι έχω αδυναμία στα γατάκια... :) (Ρητορική) ερώτηση έκανα Dr. Δεν το έψαξα τόσο πολύ.

Πέρα από την πλάκα, η αλήθεια είναι ότι η χρήση του στα Αγγλικά τις περισσότερες φορές είναι για να δηλώσει το "Αυτός!" ή "Ναι" και όχι το "Ποιος; - Αυτός!", αλλά βλέπω και περιπτώσεις στο διαδίκτυο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί (η γάτα στα κεραμίδια).

Όπως και να έχει, θα προτιμούσα τις ανάλογες εκφράσεις που χρησιμοποιούμε εμείς σε τέτοιες στιχομυθίες, όπως: "Όχι, καθόλου!", "Γιατί το λες αυτό;", "Μα πώς σού πέρασε απ' το μυαλό;":D Ανάλογα με το τι έχει προηγηθεί.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Και άλλη αντίστοιχη φράση στα αγγλικά (μάλλον αδόκιμο να αποδοθεί με την αρκουδίσια στα ελληνικά :)): Is the Pope Catholic?

Ντροπή που το είχαμε ξεχάσει μέχρι τώρα. Άλλωστε, έχει μεταφραστεί επί λέξει «Είναι ο πάπας καθολικός;».

Drsiebenmal και Nickel, σας ευχαριστούμε για τη συνεισφορά και καλωσήρθατε στη Λεξιλογία. Να σας υπενθυμίσω ότι το φόρουμ μας διαθέτει λειτουργία αναζήτησης (Search). :p

http://www.lexilogia.gr/forum/showpost.php?p=52275&postcount=22
http://www.lexilogia.gr/forum/showpost.php?p=44950&postcount=12
 

nickel

Administrator
Staff member
Drsiebenmal και Nickel, σας ευχαριστούμε για τη συνεισφορά και καλωσήρθατε στη Λεξιλογία.

Σιγά και με το μαλακό, γιατί προηγήθηκε Αρκάς...




 
Ωραίο!

Απροπό, θυμήθηκα μια μανιάτικη φράση ανάλογη.
Ετούρκεψε ο Σουλτάνος;

Και ψάχνοντας να δω μήπως την έχω ήδη αναφέρει, είδα πως την έχει η Πηνελόπη Δέλτα στον Μάγκα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Drsiebenmal και Nickel, σας ευχαριστούμε για τη συνεισφορά και καλωσήρθατε στη Λεξιλογία. Να σας υπενθυμίσω ότι το φόρουμ μας διαθέτει λειτουργία αναζήτησης (Search). :p

Καλώς σας βρήκαμε αγαπητέ Ζazula σε αυτό το φιλόξενο και πλούσιο φόρουμ και ελπίζουμε να σταθούμε αντάξιοι των προσδοκιών σας. :D :D :D

Πώς πιάνεται το έξυπνο (νομίζει...) πουλί από τη μύτη (μια σύντομη ιστορία):

Το χούι μου είναι να ψάχνω στη Λεξ. από τον γκούγκλη με την αναζήτηση μέσα σε ιστότοπο. Η αναζήτηση αυτή (όπως και η Αναζήτηση του φόρουμ, φυσικά) δίνει σωστά τα ευρήματα.

Έλα όμως που μόλις αρχίσεις να πληκτρολογείς στον γκούγκλη Is the pope... σου προτείνει έτοιμη αυτή την τόσο συχνή αναζήτηση;

Επειδή όμως είσαι έξυπνο πουλί (λέμε τώρα...), ξέρεις ότι στα 1.960.000 (συν πλην καμιά εκατοσταριά χιλιάδες) ευρήματα του γκούγκλη δεν θα είναι πρώτα πρώτα της Λεξιλογίας. Οπότε, πρόσχαρα, το περιορίζεις στα ελληνικά ευρήματα (με πάτημα στην επιλογή Αναζήτηση σελίδων στα ελληνικά). Και την πατάς. Επειδή, με εκατό ευρήματα στη σελίδα του γκούγκλη, φαντάζεσαι ότι η Λεξ θα βρίσκεται εκεί μέσα. Έλα όμως που όχι... Ε, και βγάζεις το λάθος συμπέρασμα.... :eek:
 
Απροπό, θυμήθηκα μια μανιάτικη φράση ανάλογη.
Ετούρκεψε ο Σουλτάνος;

Και ψάχνοντας να δω μήπως την έχω ήδη αναφέρει, είδα πως την έχει η Πηνελόπη Δέλτα στον Μάγκα.

Αν θυμάμαι καλά, η χρήση της έκφρασης στο Μάγκα είναι λίγο διαφορετική. Κάπως σαν:
-Μαντέψτε τι νέα σας φέρνω.
-Τούρκεψε ο σουλτάνος
.
 

nickel

Administrator
Staff member
Επειδή, με εκατό ευρήματα στη σελίδα του γκούγκλη, φαντάζεσαι ότι η Λεξ θα βρίσκεται εκεί μέσα. Έλα όμως που όχι... Ε, και βγάζεις το λάθος συμπέρασμα.... :eek:

Πες πες το κοπέλι, κάνει τη γριά και θέλει.


 
Top