Internet Provider...Which one?

Είμαι για 20 μήνες περίπου στον ΟΤΕ, έχω συμπληρώσει, δηλαδή, το 12μηνο αναγκαστικής παραμονής του συμβολαίου, και κάνω αίτηση αλλαγής παρόχου στη Cyta, η οποία, εκτός των άλλων, παρέχει δωρεάν τα τέλη φορητότητας. Με καλεί, όπως ήταν αναμενόμενο, εκπρόσωπος του ΟΤΕ για να με ρωτήσει τους λόγους επιθυμίας αποχώρησής μου και για να μου προτείνει ανταγωνιστικότερο πρόγραμμα. Ούτε λίγο ούτε πολύ, η κυρία με την οποία συνομιλούσα μου λέει ότι αν φύγω από το πρόγραμμα θα πληρώσω τέλη πρόωρης διακοπής 110 ευρώ. Με πιάνει απροετοίμαστη καθώς σκέφτηκα μήπως υπήρχε ρήτρα σιωπηρής ανανέωσης στο συμβόλαιο και αρχίζω να σημειώνω όοολη τη διαδικασία υπαναχώρησης που μου υπαγορεύει, για να γλυτώσω το κατοστάρικο. Εντωμεταξύ η κυρία αυτή μιλούσε πολύ επιθετικά, και μου πρότεινε και πρόγραμμα υποτίθεται ανταγωνιστικότερο από της Cyta, χωρίς να αναφέρει ότι το χαμηλό αυτό πάγιο είναι μόνο για τον πρώτο χρόνο και μετά η πάγια χρέωση ξαναπηγαίνει στα 35 ευρώ. Τέλοσπάντων. Σήμερα επισκέφθηκα κατάστημα ΟΤΕ, όπου ρητώς με διαβεβαίωσαν ότι έχω συμπληρώσει τον χρόνο υποχρεωτικής παραμονής στο συμβόλαιο και ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου επιβληθούν τέλη πρόωρης διακοπής. Είμαι πάρα πολύ εκνευρισμένη, έχω σημειώσει το όνομά της, και αν δεν ήταν καιροί κρίσης και ανεργίας και δεν φοβόμουν μήπως απολυθεί και βρεθεί στον δρόμο η γυναίκα, θα έπαιρνα τηλέφωνο και θα τους έπαιρνε και θα τους σήκωνε εκεί μέσα. Τι επιθετικό μάρκετινγκ είναι αυτό, δεν μπορώ να το καταλάβω!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σιγά μην απολυθεί, μπράβο θα της πουν, έκανε σωστά τη δουλειά της... ;) :)
 
Μα, πραγματικά, σου λέω, με ψάρωσε. Είχε πάρει και τόσο αυστηρό ύφος όταν μου μίλαγε, λες και έκανα καμιά αταξία. Άντε να μην πω τίποτα τώρα!
 

crystal

Moderator
Α, είναι γενικό το κακό! Με πήραν πριν από μερικές μέρες για το νέο πακέτο της ΟΤΕ τιβί. Όταν είπα πως δεν ενδιαφέρομαι, γυρνάει και μου λέει τσατισμένη "Πού το ξέρετε; Περιμένετε να σας πω πρώτα τι περιέχει!" :D
Της απάντησα πως δεν βλέπουμε τηλεόραση. Με λίγη τύχη, θα μας αφήσουν ήσυχους μέχρι την επόμενη φουρνιά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και σε μένα μιλούν πολύ άσχημα («να σας πω για τη νέα μας προσφορά»/[εγώ, πολύ πολύ ευγενικά] «ευχαριστώ, δεν με ενδιαφέρει»/εκείνοι «α, ώστε δεν θέλετε να πληρώνετε λιγότερο!»). Η νέα μου τακτική είναι παρόμοια με την παλιά: απαντάω, λέω πάρα πολύ ευγενικά «ευχαριστώ, δεν με ενδιαφέρει» και μετά κλείνω το τηλέφωνο χωρίς να περιμένω απάντηση.
 

SBE

¥
Μην ξεχνάμε ότι όλοι αυτοί μιλάνε με φράσεις έτοιμες από σενάριο που έχουν μπροστά τους και γίνεται δειγματοληπτικός έλεγχος ότι δεν έχουν ξεφύγει από το σενάριο (αυτό είναι το νόημα της μαγνητοφώνησης των συνομιλιών). Οπότε το ύφος και όλα αυτά γίνονται εν γνώσει του εργοδότη τους (που μπορεί να μην είναι ο ΟΤΕ) και εν γνώσει του ΟΤΕ.
Οπότε Όλι, αν ξεφεύγει από το σενάριο η υπάλληλος (που σιγά μην ξεφεύγει), τότε θα απολυθεί ούτως ή άλλως.
 
Α, είναι γενικό το κακό! Με πήραν πριν από μερικές μέρες για το νέο πακέτο της ΟΤΕ τιβί. Όταν είπα πως δεν ενδιαφέρομαι, γυρνάει και μου λέει τσατισμένη "Πού το ξέρετε; Περιμένετε να σας πω πρώτα τι περιέχει!" :D
Της απάντησα πως δεν βλέπουμε τηλεόραση. Με λίγη τύχη, θα μας αφήσουν ήσυχους μέχρι την επόμενη φουρνιά.

Παρομοίως με πήρε προχθές μια τύπισσα από τον ΟΤΕ και μετά το "δεν ενδιαφέρομαι" μού είπε κάτι παρόμοιο.

Σενάριο-ξεσενάριο, δεν νομίζω να γράφει πουθενά να μιλάνε αγενέστατα κι επιθετικά.

Όταν παλιότερα έπαιρναν από τράπεζες, το κόλπο μου ήταν να λέω ότι είμαι στον Τειρεσία. Με τους ιεχωβάδες λέω ότι είμαι σατανιστής (το "άθεος" δεν πιάνει). Με τις τηλεφωνικές εταιρείες δεν έχω βρει ολικό conversation stopper.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μία είναι η μόνιμη απάντησή μου σε όλους τους πλασιέ τηλεφωνικών υπηρεσιών: "Μόλις υπέγραψα δεσμευτική σύμβαση δύο ετών με τον πάροχό μου, πήρα δώρο και συσκευή". Βέβαια, στο πρόβλημα της Όλι, δηλαδή το ψέμα για σκοπούς εκφοβισμού, εγώ μάλλον θα το τραβούσα πιο πέρα, θα την έκανα την καταγγελία στους προϊσταμένους της επινοητικής δεσποινίδας. Γιατί πιστεύω ότι δεν το είπε πρώτη φορά, το έχει σίγουρα ξανακάνει.
 
Top