metafrasi banner

hoarding disorder = διαταραχή παρασυσσώρευσης | hoarder = παρασυσσωρευτής, κν. μαζώχτρας, σαβουρομαζώχτρας, σαβουροσυλλέκτης

Είχε αναφερθεί στα παλιά ποστ πώς λέμε την ενέργεια (παρασυσσώρευση για παράδειγμα) αλλά όχι το άτομο που την εκτελεί (παρασυσσωρευτής). Αυτό είπα όλο κι όλο.
 

daeman

Administrator
Staff member
από τη γιαγιά μου είχα ακούσει πως νεμαζώνει πάλι ο γάντζος

αναμάζεμα:
το συμμάζωμα, η περισυλλογή: "αποφάσισαν τ' αναμάζεμα των καρπών ν' αρχίσει νωρίς φέτος"
(μτφ.) το θησαύρισμα, η συγκέντρωση αγαθών. συνώνυμα: αναμάζωμα


ανεμάζωμα: το αναμάζωμα
Κι ένα λεξιλογικό ανεμάζωμα.

Δεν θυμάμαι την ανεμαζώχτρα, απλά έχω διαβάσει γι’ αυτήν κάποιο δημοσίευμα του Μηνά Βαρδαβά του γνωστού μας Μήβα. Ήταν η μεγάλη καμπάνα του Αγίου Μηνά, η οποία τέτοιες μέρες που άνοιγαν τα σχολεία και καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους χτυπούσε κάθε πρωί στις 8 παρά είκοσι και το απόγευμα, όσες μέρες γινόταν μάθημα 2 παρά είκοσι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν θυμάμαι την ανεμαζώχτρα, απλά έχω διαβάσει γι’ αυτήν κάποιο δημοσίευμα του Μηνά Βαρδαβά του γνωστού μας Μήβα. Ήταν η μεγάλη καμπάνα του Αγίου Μηνά, η οποία τέτοιες μέρες που άνοιγαν τα σχολεία και καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους χτυπούσε κάθε πρωί στις 8 παρά είκοσι και το απόγευμα, όσες μέρες γινόταν μάθημα 2 παρά είκοσι.

Την έχει πιο κάτω *ανεμομαζώχτρα και μόνο έτσι την έχει και σε παρόμοιο δημοσίευμα. Είναι όμως λάθος γιατί δεν σχετίζεται με τον άνεμο, αλλά, το έχεις, είναι από το αναμαζώνω.

Εγώ, πάντως, που έμενα κοντά στον Άγιο Τίτο και πήγαινα δημοτικό στο σχολείο δίπλα από τον Άγιο, δεν θυμάμαι να με ανεμάζωνε με τις καμπάνες. (Με ανεμάζωνε η μάνα μου τα βράδια με φωνές που ακούγονταν σε ολόκληρη τη γειτονιά.)
 

cougr

¥
Μήπως το «σαβουροσυλλέκτης» είναι καταλληλότερο για τίτλο; :-)

Αυτό όμως νομίζω ταιριάζει περισσότερο στο «junk collector» (a person going from house to house or from place to place gathering, collecting, buying, selling or otherwise dealing in junk)
 

nickel

Administrator
Staff member
Συμφωνώ με την αντιστοιχία junk collector = σαβουροσυλλέκτης, αλλά και στα αγγλικά μπορείς να πεις πολλές φορές ότι κάποιος που είναι hoarder είναι junk collector. Είναι αναπόφευκτο να νομίζουν οι άλλοι ότι αυτά που μαζεύεις δεν είναι χρήσιμα αλλά απλώς junk. Μπορεί λοιπόν να σου ταιριάζει να βάλεις στο κείμενό σου τον σαβουροσυλλέκτη στην απόδοση του hoarder, μπορεί να βρεθείς με την πρόταση «Her husband Webster had been known as a hoarder and junk collector», οπότε να πεις ότι ο άντρας της ο Γουέμπστερ ήταν γνωστός «μαζώχτρας και σαβουροσυλλέκτης». Και να γράψεις στην υποσημείωση «Να 'ναι καλά η Λεξιλογία που μου τα 'χε έτοιμα, σερβιρισμένα». :-)
 

cougr

¥
[...]Και να γράψεις στην υποσημείωση «Να 'ναι καλά η Λεξιλογία που μου τα 'χε έτοιμα, σερβιρισμένα». :-)

Τότες, προς ολοκλήρωση της συσσώρευσης παρεμφερών όρων (pun intended) ας βάλουμε και το «picker»

-Pickers buy with the intent to flip for double what they paid. Hoarders buy and keep it forever. I used to hoard records. Now I'm a picker.

-Not to mention that Hoarders have a serious psychological condition that often times (at least when documented on the show) is considered a detriment to them, their family, and often times their physical health.

Pickers make a living off of searching through peoples stuff and flipping the valuable stuff they find for a profit.
(από εδώ).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τότες, προς ολοκλήρωση της συσσώρευσης παρεμφερών όρων (pun intended) ας βάλουμε και το «picker»

-Pickers buy with the intent to flip for double what they paid. Hoarders buy and keep it forever. I used to hoard records. Now I'm a picker.

-Not to mention that Hoarders have a serious psychological condition that often times (at least when documented on the show) is considered a detriment to them, their family, and often times their physical health.

Pickers make a living off of searching through peoples stuff and flipping the valuable stuff they find for a profit.
(από εδώ).
Αυτοί είναι σίγουρα οι ρακοσυλλέκτες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Από τους παραπάνω όρους ο θησαυρισμός θυμίζει περισσότερο την απόκτηση πλούτου, οπότε από τους δύο προτιμούμε την αποθησαύριση. Η παρασυσσώρευση μάς κάνει να σκεφτούμε πράγματα που δεν έχουν αξία για τον πολύ κόσμο, που δεν αποτελούν «θησαυρό», ενώ το παρα- στην αρχή βοηθά να σκεφτούμε αποκλίνουσα συμπεριφορά. Για τον συλλέκτη των πινάκων η αποθησαύριση θα ήταν η καλύτερη επιλογή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εδώ το ονομάζουν και σύνδρομο του Διογένη και συλλεκτομανία, αλλά το περιορίζουν σε μοναχικούς ηλικιωμένους.

Κάποιοι μου το θύμισαν αυτό σήμερα.

Στη Wikipedia:
The name derives from Diogenes of Sinope, an ancient Greek philosopher, a Cynic and an ultimate minimalist, who allegedly lived in a large jar in Athens. Not only did he not hoard, but he actually sought human company by venturing daily to the Agora. Therefore, this eponym is considered to be a misnomer. Other possible terms are senile breakdown, Plyushkin's Syndrome (after a character from Gogol's novel Dead Souls), social breakdown and senile squalor syndrome.

Και από το μπλογκ της Καίτης Βασιλάκου:

Το σύνδρομο πήρε το όνομά του από τον κυνικό φιλόσοφο Διογένη, αν και δεν έχουμε πληροφορίες ότι παραμελούσε την υγιεινή του ή ότι μάζευε σκουπίδια γύρω από το γνωστό πιθάρι του.

Και μια απορία, όπως τη διατυπώνει το παρακάτω σκίτσο: «Καταναλωτισμός ή σύνδρομο του Διογένη; Ποια η διαφορά ανάμεσα σε σκουπίδια που αγοράζεις και σε σκουπίδια που βρίσκεις στο δρόμο;»


 

daeman

Administrator
Staff member
...
Εγώ, πάντως, που έμενα κοντά στον Άγιο Τίτο και πήγαινα δημοτικό στο σχολείο δίπλα από τον Άγιο, δεν θυμάμαι να με ανεμάζωνε με τις καμπάνες. (Με ανεμάζωνε η μάνα μου τα βράδια με φωνές που ακούγονταν σε ολόκληρη τη γειτονιά.)

Ε, άκου τότε τις καμπάνες του Αγίου Μηνά από τον Ψαρογιώργη :-).


Way off topic, but you know my music hoarding disorder.
 
Τους animal hoarders τους λέμε «συλλέκτες ζώων» ή σκέτο «συλλέκτες» όταν το αντικείμενο είναι γνωστό.
 
Top