metafrasi banner

Harp = (αργκό) Ιρλανδός

gregery

New member
Καλησπέρα σας.
Είμαι καινούργιος στο φόρουμ, ονομάζομαι Γρηγόρης και γράφω από τη Θεσσαλονίκη. Μου έχει ανατεθεί η μετάφραση ενός βιβλίου για το παθητικό κάπνισμα και έχω κολλήσει σε μία λέξη που μάλλον πρέπει να υπονοεί εθνικότητα ή κάποιου είδους κοινωνική ή ταξική ταυτότητα. Η λέξη είναι "Harp" και δε σημαίνει άρπα. Μεταφέρω όλη την πρόταση (είναι οι συμβουλές ενός πυγμάχου βαρέων βαρών προς τους αναγνώστες μίας εφημερίδας, έτος 1906):
It isn't natural to smoke cigarettes. An American ought to smoke a cigar, an Englishman a briar, a Harp a clay pipe and a Dutchy a Meerschaum.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γρηγόρης
 
Harp=μήπως αναφέρεται στους Ιρλανδούς;

 
Μαζί το βρήκαμε. Η άρπα είναι ένα από τα χαρακτηριστικά σύμβολα/εμβλήματα της Ιρλανδίας. :)

The Coat of arms of Ireland is blazoned as Azure a harp Or, stringed argent — a gold harp with silver strings on a St. Patrick's blue background. The harp, and specifically the Cláirseach (or Gaelic harp), has long been Ireland's heraldic emblem. It appears on the coat of arms which were officially registered as the arms of the state of Ireland on 9 November 1945.

http://en.wikipedia.org/wiki/Coat_of_arms_of_Ireland

 
Top