metafrasi banner

Goat Man

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από το βιβλίο Goats, που έχει μεταφερθεί σε ταινία:

Also on the premises is Goat Man, aka Javier (David Duchovny), a pot-smoking misfit with flowing hair and a ZZ Top beard who stays rent free on the property with his pet goats in exchange for caretaking chores. Occasionally Goat Man goes on quasi-mystical treks through the mountains with his animals, Lance and Frieda.

Στα ελληνικά δεν φαίνεται να έχει μεταφραστεί. Πώς θα αποδίδατε εδώ το Goat Man; Γιδοβοσκός; Κατσίκας; Κατσικομούρης; Τράγος; Κάτι άλλο; (Ξέρω ότι δεν είναι γιδοβοσκός, αφού οι κατσίκες του είναι pets.)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δύσκολο για τα παραδοσιακά δεδομένα της ελληνικής επαρχίας. Goats as pets? Really...

Θα πρότεινα κάτι λίγο πιο αδιαφανές αλλά απόλυτα παραδοσιακό: Αιγέας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όχι ο κατσίκης, ούτε ο κάτσικας.

Ο κατσικάρης.



Ξέχασα να πω ότι υπάρχει η λέξη, έστω κι αν είναι σπάνια στο ίντερνετ. Και δεν τη σκέφτηκα από τον Κασιδιάρη.

κατσικάρης ο [κατσίκα]· αιγοβοσκός, γιδοβοσκός. [ΠαπΛεξ]
 

Eleni_B

New member
Πάντως αν έλεγες ο Κατσικάνθρωπος (μη γελάτε, πώς λέμε υπεράνθρωπος;)) πολλοί θα ήταν αυτοί που θα έσπευδαν να δουν την ταινία. Θα νόμιζαν ότι είναι κανένα τέρας.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τότε, αφού έχει σχέσεις με κατσικίδια ζώα, και για να αποφύγουμε τους συνειρμούς με γνωστά επώνυμα στην Ελλάδα, «Κατσικίδιος». Αλλιώς «Κατσίκομαν». Αλλιώς, κατσικώνω τα χέρια ψηλά.

Νομίζω ότι εύκολα θα βρούμε ελληνικά επώνυμα κάθε λογής με κατσίκα, γίδα, τράγο, πρόβατο. Το θέμα είναι αν είναι αυτό το ζητούμενο.
 

SBE

¥
Ωραίοι οι αυτοσχεδιασμοί, εγώ πάντως αμέσως σκέφτηκα ο Γιδάς (όχι ο Γίδας, δεν είναι γίδα αρσενικού γένους, είναι γιδιοκτήτης).
 

daeman

Administrator
Staff member
Ωραίοι οι αυτοσχεδιασμοί, εγώ πάντως αμέσως σκέφτηκα ο Γιδάς (όχι ο Γίδας, δεν είναι γίδα αρσενικού γένους, είναι γιδιοκτήτης).

Ο Γιδάς δεν είναι ο γίδιος με τον Γίδα; Γιαδί εγώ ξέρω δυο με αυτά τα επώνυμα που ανήκουν στη γίδια οικογένεια, πρωτοξάδερφους που τους έγραψαν τα παλιά τα χρόνια - ο γνωστός ενωμοτάρχης - στα χαρτιά έτσι, με τους τόνους ατάκτως εριφημένους. Το γίδιόν τους το γίδιον εστι. Και Κατσίκα ξέρω και Κατσικά, αυτοί όμως είναι από διαφορετικά σογίδια.

Ο Ερίφης (σημ. γ και δ, a pot-smoking misfit) με τα 7 ριφάκια του (τα εξής δύο: Λανς και Φρίντα· τα άλλα 5 εσφαγιάσθησαν σε αναστάσιμες περιόδους). ;)


Μακριά από τον κατσικανιάρη, ε;
 

daeman

Administrator
Staff member
..
Από το Goats Head Soup (γιδοκεφαλή βραστή), το τραγούδι που έγραψε ο Κιθ Ρίτσαρντς για τη σχέση του με την Ανίτα Πάλενμπεργκ, εκείνη την κατσίκα που παράτησε τον πρίγκιπα Μπράιαν για τον βάτραχο Κιθ, κι ένα τσιλιμπούρδισμα με τον Μικ στα γυρίσματα του Performance. :p

Coming Down Again - Rolling Stones


Από τον γίδιο δίσκο, μια που λέμε για κατσικοπόδαρους: Dancing with Mr. D.

Well, I'm always acting the giddy goat. :devil:
 
Top