metafrasi banner

expansiveness (psychological)

Μήπως γνωρίζετε αν έχει αποδοθεί κάπως αυτός ο όρος; (αν πρόκειται για όρο) Στο κείμενο το έχω ως
"Erikson's psychological expansiveness"

Για το expansive: A state of optimism, loquacity, and reactivity,
και "having exaggerated feelings of self-worth: characterized by extreme feelings of euphoria and delusions of grandeur or self-importance" (encarta)

Στα ελληνικά βρήκα ένα "επεκτατικό σύνδρομο" στο IATE

Πληροφορίες για τον Έρικσον εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Erik_Erikson

και εδώ:
http://oiko.wordpress.com/2010/01/14/%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%BA-%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%83%CE%BF%CE%BD-erik-erikson-1902-1994-%CE%BF-%CF%88%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BB%CF%80/
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάνε τον κόπο να μας δώσεις ολόκληρη την πρόταση όπου απαντά η φράση "Erikson's psychological expansiveness", για να δούμε αν πρόκειται για όρο του Έρικσον ή για περιγραφή της προσέγγισής του στην ψυχολογία.
 
"The traditional task of American historians has been the attempt to authenticate this mythology by providing it with indigenously material sources: hence Turner's frontier, David Potter's material abundance, and Eric Erikson's psychological expansiveness".

Περισσότερο αφορά την προσέγγιση, νομίζω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καμιά φορά είναι δύσκολο να καταλάβεις τι ακριβώς εννοεί ο συγγραφέας, ακόμα κι όλο το γύρω-γύρω να έχεις μπροστά σου, αλλά και όλη τη θεματική στα δάχτυλά σου. (Στην περίπτωσή μου, ούτε το ένα ούτε το άλλο.)

"The traditional task of American historians has been the attempt to authenticate this mythology by providing it with indigenously material sources: hence Turner's frontier, David Potter's material abundance, and Eric Erikson's psychological expansiveness".

Μας λέει, λοιπόν, ότι οι Αμερικανοί ιστορικοί ερμηνεύουν με βάση τα υλικά αγαθά: την πρόκληση της μεθορίου ο Τέρνερ, την αφθονία υλικών αγαθών ο Πότερ, και ΧΧΧΧ ο Έρικσον.

Ο Έρικσον, με το Young Man Luther, έβαλε στην αμερικανική ιστοριογραφία τη διάσταση της ψυχολογικής ερμηνείας: Erikson paved the way with his groundbreaking work of psychohistory, Young Man Luther (1958), where he demonstrated how Martin Luther's religious protest and intensity were rooted in his childhood experiences. Soon historians followed suit with interpretations that seemed less beholden to historical causation than to psychological reduction.

Θεωρώ ότι το psychological expansiveness δεν έχει να κάνει με ψυχολογική διάθεση (διαχυτικότητα, εκδηλωτικότητα), αλλά με τη διασταλτική προσέγγιση στην ερμηνεία της ιστορίας. Να δούμε και πώς θα το μεταφράζαμε, αν ισχύει αυτό. Μπαλάκι για λίγο στους άλλους.
 

nickel

Administrator
Staff member
Προσθήκη: Και το ξανασκέφτομαι και δεν αποκλείω την περίπτωση να περιγράφει ψυχολογική διάθεση. Αλλά αυτό, για να τεκμηριωθεί, θέλει ψάξιμο. (Τώρα, διάλειμμα για ταινία.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχω αρχίσει να κλίνω προς τη δεύτερη λύση, αλλά ακόμα δεν έχω καμιά βεβαιότητα για ποια από τα χαρακτηριστικά που περιγράφει ο Έρικσον μιλάει ο συγγραφέας σου. Ο όρος δεν είναι του Έρικσον, αλλά ούτε είναι και κάποιος όρος-κλειδί που περιγράφει τις θεωρίες του Έρικσον. Δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για επεκτατικότητα ή για πληθωρικότητα. Είδα και τις υπόλοιπες αναφορές στον Έρικσον στο βιβλίο σου, αλλά και πάλι δεν έβγαλα άκρη.

Αν απομακρυνθούμε από τον Έρικσον, ιδού κάποια παραδείγματα της χρήσης της φράσης:
Early Abstract Expressionism owed a sizeable debt to Dada and Surrealism, derived partly from the émigré refugees from Hitler who had migrated to New York, and partly in response to the war and the political climate of the Cold War. There was a turning inward, away from the social and psychological expansiveness of social realism, to the hermetic individualism of the subconscious and the intuitive.

To drop into the far Pacific, as he potently reminded me during a recent interview, "is to move from American spaces characterized by uptight uniformity and ritualization, to urban space that still embraces randomness, chance, and unmediated moments of recklessness." This manifests as a sensation of psychological expansiveness, of life being living in unfettered and unpredictable modalities - qualities he can no longer locate back in the United States.

The comparative freedom from constraint afforded by this unique, greened over industrial playground moreover bred in us a psychological expansiveness, the absence of hedges a preparation for the tearing down of barriers of a different order that would later arise.

OK, καταλαβαίνω τη σημασία. Όρο δεν μπορώ να σκεφτώ.
 
Η αλήθεια είναι ότι στο κείμενο έχω δοκιμάσει τα "επέκταση" και "επεκτατικότητα". Χτες όμως που το ξαναδιάβασα, και μάλιστα μετά από καιρό, σκόνταψα. Μου φάνηκαν meaningless. Γι αυτό αναρωτήθηκα μήπως τελικά πρόκειται για όρο. Αλλά πού τέτοια τύχη. Μήπως "διεύρυνση"; Μπα...
 
Μόλις βρήκα αυτό

"The abundance of semi-tropical climes makes way for dreamy contemplation and a mystic emotionalism in one aspect, and in another for easy-going leisure and a taste for the amenities of life ; courtesy, affability,
sympathy, combining with traditional benefits of culture, develop a psychological expansiveness, as they reflect a climatic exuberance".

εδώ:http://www.archive.org/stream/cu31924029121049/cu31924029121049_djvu.txt

όπου γενικά το expansion δίνει και παίρνει...

Άρα μιλάμε για ψυχολογική διάθεση. Ψυχική ευφορία; Ψυχολογική ευεξία;
 

nickel

Administrator
Staff member
Θέλω κάτι να μου προσφέρει κάποια βεβαιότητα κάποια στιγμή και να μείνω στις σημασίες της διαστολής, της επέκτασης, της πληθωρικότητας, χωρίς ερμηνευτικά του είδους ευεξία, αισιοδοξία για το μέλλον, ευφορία κ.λπ. Αλλά πόθεν θα προκύψει η βεβαιότητα δεν γνωρίζω.
 
Στην αρχή κι εγώ κατάλαβα ότι μιλάει για εφαρμογή της ψυχολογίας στην ερμηνεία της ιστορίας με βάση και το πρώτο απόσπασμα που παρέθεσε ο Νίκελ, ωστόσο αυτή η σημασία δεν ταιριάζει με τα συμφραζόμενα νομίζω, εφόσον ο συγγραφέας μιλάει για 'αμερικάνικη μυθολογία' που στηρίζεται και από αυτούς τους ιστορικούς. Έτσι ερμηνεύω το psychological expansiveness σαν ψυχική ευεξία (χαρακτηριστικό που ίσως αποδίδει ο Έρικσον στην 'αμερικάνικη ψυχή'; - βλέπω πως μελέτησε και κάποιες φυλές ιθαγενών αμερικανών). Με κάθε επιφύλαξη όλα αυτά. Ίσως να σε βοηθούσε αυτό το βιβλίο: Erik Erikson and the American Psyche: Ego, Ethics, and Evolution, αλλά δεν βρίσκω αποσπάσματά του.
 
Top