Eurovision 2013

nickel

Administrator
Staff member
Άντε, του χρόνου οι Βρετανοί θα στείλουν τον Κλιφ Ρίτσαρντ ντουέτο με τη Μάριαν Φέιθφουλ.
 
Χωρίς να έχω ακούσει κανένα παρά μόνο πριν λίγο, θα ψήφιζα δαγκωτό τον Ρουμάνο (αυτή η μίξη Κλάους Νόμι-Φάλκο-Βλαντ με ισοπέδωσε).
Πέραν αυτού, η Νορβηγία είχε την καλύτερη μουσική (η κοπελίτσα όμως έμοιαζε με παραγεμισμένο λουκάνικο, ατυχής ενδυματολογική επιλογή), ο oύγγρος χίπστερ μ' άρεσε (κι η γλώσσα μου θυμίζει τους Sims), ο Ιταλός κι η Δανέζα θα πάρουν στάνταρ ποντάκια αν και με άφησαν αδιάφορη και οι δικοί μας με διασκέδασαν. Ο,τινανισμός. A, ναι, και ο Ισλανδός καλούτσικος ήταν (αν και κατάκλεψε το Seasons in the sun).

:)
 

nickel

Administrator
Staff member
η Νορβηγία είχε την καλύτερη μουσική (η κοπελίτσα όμως έμοιαζε με παραγεμισμένο λουκάνικο, ατυχής ενδυματολογική επιλογή
Το σχόλιό μου έμεινε στο πρώτο μέρος. Από καθωσπρεπισμό δεν αναφέρθηκα στο δεύτερο.
Το Αζερμπαϊτζάν (που ήταν ελληνική υπόθεση) δεν το είχα πάρει καθόλου χαμπάρι. Αδικημένη της βραδιάς, η Γαλλία με 13 βαθμούς.
Εμείς πήραμε τη θέση που μας έταζαν και τα γραφεία στοιχημάτων, με βαθμούς από τις περισσότερες χώρες, άρα την έκανε τη δουλειά του το τραγούδι (αρκεί να μη μας φέρει τουρίστες που δεν θα θέλουν να πληρώσουν τα ποτά τους — και όχι επειδή δεν τους έδωσαν απόδειξη).
 

SBE

¥
Εγώ το είπα ότι το ελληνικό θα αρέσει.
Όμως...
Δεν είδα τον διαγωνισμό στην τηλεόραση. 'Η μάλλον, δεν τον είδα ολόκληρο στην τηλεόραση, γιατί χρειάστηκε να φύγω κάποια στιγμή κι έτσι άκουσα τη συνέχεια στο ραδιόφωνο. Ε, λοιπόν, όταν τα ακούς χωρίς να τα βλέπεις είναι όλα ... όπως θα έπρεπε να είναι. Δηλαδή μάπα.
To Δανέζικο δεν με ενθουσίασε αν και με ψυχαγώγησε, ειδικά στο σημείο που αναρωτήθηκε κάποιος σε τι γλώσσα είναι το τραγούδι γιατί ήταν ακαταλαβίστικο (τι τα θέλετε τα αγγλικά αφού δεν μπορείτε να τα πείτε).
Κατάλαβα επίσης ότι η Γιουροβίζιον φέτος έκανε το παν για να σταματήσουν τη γκρίνια όσοι έλεγαν ότι ψηφίζουν όλοι τους γείτονές τους κλπ κλπ, παίζοντας με τους κανονισμούς.
 

bernardina

Moderator
Το πιο αξιόλογο τραγούδι κατά τη γνώμη μου ήταν της Ολλανδίας. Πολύ πάνω από το μέσο όρο των γνωστών τραλαλά και γκαπαγκούπα, χωρίς τσιρίδες και γλυκανάλατα, με στόφα για μιούζικαλ, με ενδιαφέρουσα μουσική γραμμή, αλλαγές που ήθελαν μια κάποια δεξιότητα, με μια ζεστή φωνή και μια επιβλητικά σεμνή παρουσία. Άξιζε κάτι καλύτερο.

Ιδέα μου ήταν ή τα δυο τρία πρώτα τραγούδια έπασχαν από τεχνική άποψη (ευθύνη των διοργανωτών); Οι ηλεκτρικές κιθάρες έπνιγαν τις φωνές και ενώ αρχικά ακουγόταν κάτι σαν ροκιά στο τέλος έβγαινε ένα ενοχλητικό τουρλουμπούκι.

Α, και λίγα με τη Μάριαν, ε;:angry:

 
Άντε, του χρόνου οι Βρετανοί θα στείλουν τον Κλιφ Ρίτσαρντ ντουέτο με τη Μάριαν Φέιθφουλ.

Κάνεις repeat το σχόλιό μου;:D

Εξαιρετικά τα tweets, πολύ γέλιο. Η Ελλάδα πήρε την θέση που υπολογίζαμε, πήγαμε καλά. Το τραγούδι μας ήταν αρκετά καλό, από τα καλύτερα που έχουμε στείλει ποτέ. Μουσικά ήταν το πιο ενδιαφέρον κομμάτι της βραδιάς, όλα τα άλλα ήταν είτε βαρετές synth μπαλάντες είτε γερμανικά ηλεκτροπόπ. Τα μόνα μέρη στον κόσμο που ακούγεται ακόμα αυτό το είδος είναι η Γερμανία, η Δανία και η πόλη που γίνεται κάθε φορά η Γιουροβίζιον.
 

nickel

Administrator
Staff member
Γλωσσικό: Το Μπόνι βγαίνει από το σκοτσέζικο bonnie, που σημαίνει «ομορφούλα», και όχι από το bony, που σημαίνει «κοκαλιάρης». :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πολύ γέλιο και στο άρθρο της Daily Mail για τον διαγωνισμό:
The entry representing our rich and innovative musical heritage, Bonnie Tyler, you’ll be amazed to hear, didn’t win. To be honest, like Engelbert Humperdinck last year, she never stood a chance.

Why we have to choose our contestants from cruise ship cabaret nights - as opposed to other options like singers and bands appearing on the internet or even in the charts like all the other countries – is anyone’s guess.
I don’t know if Bonnie was OFFICIALLY the oldest contestant in the competition but she looked it. Ravaged by time and years of performing/smoking/ drinking, she looked massively out of place amidst all the gym-toned disco bodies, freshly sprayed-tanned orange faces and manicured eyebrows.Not to mention the women. She was so out-dated she sounded like a clip from Eurovision in the 1970s.
..............
The BBC had prefaced the show with the instruction that pressing our red button would 'enhance the coverage'. The idea that anyone could enhance Eurovision seemed unlikely. But if they COULD enhance it, you thought, why didn’t they just do it ? The mute button would have enhanced it even more.
..............
Musical lows included: pan pipes from Denmark, bag pipes from Spain (courtesy of Fernando Alonso’s ex-wife Raquel) and a Greek ska band dressed as referees fronted by the old man from the
Dolmio ads.

Εννοεί αυτόν:
9B01BD10-D108-3039-C91C22285B2BA22F.jpg

 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Τζιμ δεν μας τα λέει καλά όταν σνομπάρει τα «pan pipes from Denmark»: ήταν το σήμα κατατεθέν του τραγουδιού· ο κόσμος άκουγε το άνοιγμα και επευφημούσε παβλοφικά. Δεν θα πρόσεξε ο Τζιμ ότι προανάκρουσμα σε κάθε συμμετοχή ήταν το ξεκίνημα από το περσινό Euphoria. Μετράνε αυτά.

Έχει δίκιο ωστόσο σε σχέση με τη συμμετοχή των παλαίμαχων. Εδώ είναι γιορτή των νιάτων, δεν είναι η παρέλαση των παλαίμαχων στα κλαμπ του Λας Βέγκας. Πραγματικά κάποιος θα έπρεπε να προστατεύσει τους καλλιτέχνες. Εντάξει, δεν μπορούν να φεύγουν όλοι σαν τον Μπέκαμ, αλλά δεν θέλεις να διαβάζεις και τα όσα χλευαστικά είναι αναπόφευκτο να γράψουν μετά το αναπόφευκτο πάτωμα (από το «πατώνω»).

Δεν ανήκουν καν στις ηλικιακές γραφικότητες. Οι Ρωσίδες γιαγιάδες είχαν πέραση (εγώ θα τις είχα κρατήσει μέχρι τον ημιτελικό, το πολύ), ο Ελβετός παππούς δεν έσωσε ένα καλούτσικο τραγούδι. Ο Αγάθωνας καλά το έστριψε το μουστάκι του, αλλά δεν ήταν το πιο γραφικό κομμάτι του ελληνικού σόου.

Νομίζω ότι αυτές οι συμμετοχές που πάνε κατευθείαν στον τελικό έχουν χάσει την αίσθηση του πανηγυριού. Δεν είναι δυνατό η πατρίδα αυτής της μουσικής, η Βρετανία, να μην μπορεί να κάνει μια αξιοπρεπή παρουσία. Ανάμεσα στη γερουσία και τα νιάνιαρα, δεν έχει τίποτα καλύτερο να δείξει;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως, και ο Γερμανός σχολιαστής είπε (μετά το στρίψιμο του μουστακιού) «είδατε τον Αστερίξ Ιακωβίδη και το συγκρότημά του από διαιτητές». Δεν ξέρω για ποιον λόγο πέρασαν οι Κόζα Μόστρα ενδυματολογικά ως διαιτητές. (Και δικός μου άνθρωπος, αυτό ρώτησε «Γιατί ντύθηκαν διαιτητές;»).
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν θα πρόσεξαν (ο σχολιαστής, ο φίλος σου) ότι αυτό που φορούσαν (οι Κόζα Μόστρα) δεν ήταν ούτε κιλότ ούτε καν ζιπ-κιλότ, αλλά σκέτη ζιπ. Κατά τ' άλλα, τη ζημιά θα την έκανε το γιακαδάκι.
 
Εντελώς άκυρο το "διαιτητές". Πάντως φέτος μού φάνηκε πιο στημένος από ποτέ ο διαγωνισμός. Δεν είναι δυνατόν να ξεχώρισε το Δανέζικο για τις δύο νότες πνευστού. Δεν γίνεται ρε φίλε να πήρε τόσα δωδεκάρια αυτή η καραμετριάτζα. Τόσοι λαοί με τόσο διαφορετικά γούστα, σε όλους άρεσε αυτό; Απλά δεν γίνεται.

Η Γαλλία δεν νιώθω ότι αδικήθηκε. Δεν είχε μουσική. Εντάξει, είχε κάτι κιθάρες που έπαιζαν μία και μοναδική συγχορδία (θα έλεγα μία και μοναδική νότα, αλλά ας είμαι αντικειμενικός). Είναι καταπληκτικό, δεν είχε μουσική υπόκρουση. Οι στίχοι είχαν μελωδία, αλλά μουσική δεν υπήρχε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πρωταθλητή της γκρίνιας, μας είπες για το πατωμένο ότι καλώς πάτωσε και για το πρώτο ότι κακώς δεν πάτωσε. Θα μας πεις ποια θεωρείς ότι άξιζαν την πρωτιά; Θα μπορούσες να φτιάξεις από τα 39 τραγούδια του διαγωνισμού ένα δισκάκι με 12 κομμάτια που θα ήσουν διατεθειμένος να ακούσεις δεύτερη και τρίτη και τέταρτη φορά;
 
Τι είπες; Single με 1-2 τραγούδια (ξέχασες την παύλα); Ίσως. Της Ολλανδίας ήταν συμπαθητικό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ευτυχώς, το Αζερμπαϊτζάν έχει και πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθεί εκτός από το πού θα βάλει τον αγωγό που θα μοιράζει αέριο στην Ευρώπη. Με την ευκαιρία, εκμεταλλεύτηκε ο πρωθυπουργός διαπραγματευτικά το ότι με δουλειά των Ελλήνων έφτασε το Αζερμπαϊτζάν στη δεύτερη θέση της Eurovision; Δεν λέει κάτι αυτό για την αποτελεσματικότητα της συνεργασίας των δύο λαών;


Με εντολή του προέδρου Αλίγεφ
Το Αζερμπαϊτζάν ερευνά γιατί στη Eurovision δεν έδωσε βαθμούς στη Ρωσία

http://news.in.gr/perierga/article/?aid=1231249293
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-22600892

Camil Guliyev, head of the country's state broadcaster, said the failure to give Russia any points was of serious concern.
"We sincerely hope that this incident, possibly initiated by certain interest groups, will not cast a shadow over the brotherly relations of the Russian and Azerbaijani peoples," he said, without elaborating.
 

Earion

Moderator
Staff member
Από πότε ανακαλύφθηκε η εγκάρδια συνεργασία των δύο λαών; Ρωτώ γιατί μαθαίνω πως το Αζερμπαϊτζάν είναι σχεδόν έτοιμο να αναγνωρίσει την Τουρκική Δημοκρατία της Βόρειας Κύπρου ως ανεξάρτητο κράτος...

Azerbaijan and Gambia expressed their willingness to eventually formally recognize the TRNC. They so far have not followed through, but their informal contacts have increased. Also, diplomats from other countries have recently officially visited the TRNC Embassy in Ankara to hold meetings with the TRNC Ambassador. The latest nation to state their intention to (positively) change its policy towards TRNC is Paraguay.

The Nakhichivan Autonomous Republic (an exclave of Azerbaijan) had issued a resolution in the mid-1990s recognizing the TRNC’s independence, but Azerbaijan itself has yet refrained to officially support this decision due to the Nagorno-Karabakh issue, and recognizes the Republic of Cyprus. Azerbaijan is sympathetic to the TRNC, but the Republic of Cyprus would recognize Nagorno-Karabakh if Azerbaijan officially recognized the TRNC.
 

nickel

Administrator
Staff member
Από πότε ανακαλύφθηκε η εγκάρδια συνεργασία των δύο λαών;
«Εγκάρδια»; Έγραψα εγώ «εγκάρδια»; Αποτελεσματική θέλουμε να είναι.
 
Top