Eurovision 2012

Dr, ειδικά για την Ελλάδα δεν υπάρχει προς το παρόν ορίζοντας υγιούς επιχείρησης. Τέλεια κατάσταση δεν είναι ο ιδιωτικός, αλλά είναι σαφώς καλύτερη, τουλάχιστον όσον αφορά την οικονομία του κράτους, το οποίο ειδικά τώρα αντιμετωπίζει τρελά προβλήματα. Το να μιλάμε για μειωμένες αποδοχές υπαλλήλων και αβεβαιότητες είναι τέτοια ώρα τέτοια λόγια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ας επιστρέψουμε στο θέμα του νήματος.

Η ελληνική συμμετοχή στη Eurovision έφθασε σε παλαιότερες εποχές παχιών αγελάδων να κοστίζει μέχρι και περισσότερο από 1 εκατ. ευρώ. Τα τελευταία χρόνια, σε κλοιό μνημονίων και μέτρων, περιορίστηκε το κόστος γύρω στις 200 χιλιάδες ευρώ.

[...]

Οσον αφορά το επιχείρημα ότι ο διαγωνισμός αποτελεί ένα βήμα προβολής της χώρας, προσωπικά πολύ αμφιβάλλω ότι κάποιοι πείθονται να επισκεφθούν μια χώρα βλέποντας το σύντομο βίντεο που συνοδεύει την παρουσία της στη Eurovision.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_29/11/2012_503278

Το ζήτημα δεν είναι μόνο πόσο κερδίζεις από την παρουσία σου, αλλά και πόσο χάνεις από την απουσία σου. Να πάμε και να αφήσουμε το στίγμα μας δείχνοντας πώς μια χώρα σε κρίση μπορεί να κάνει καλή δουλειά χωρίς να καταξοδευτεί. Έτσι κι αλλιώς, το μέλλον της Ευρώπης πάνω στη λιτότητα θα δομηθεί. Να αρχίσουμε λοιπόν να μαθαίνουμε τα κόλπα.
 

SBE

¥
Συμφωνώ με τον Νικελ.

Ως προς το θέμα των παιδικών σταθμών, έχω τεράστιες διαφωνίες με την κουπονοποίηση της παιδείας (το να δίνει το κράτος στους γονείς χρήματα για να στείλουν το παιδί τους σε παιδικό σταθμό/ σχολείο της επιλογής τους). Φυσικά αποτελεί κλασσική εφαρμογή των θεωριών του Φρίντμαν, αλλά δεν είναι ιδεολογική (μόνο) η αντίρρησή μου. Επειδή όμως είναι εκτός θέματος, περιορίζομαι να πω το τελείως πρακτικό, ότι εφόσον το κράτος δεν μπορεί να εξασφαλίσει σε κάθε παιδί θέση σε κρατικό παιδικό σταθμό, πως θα μοιράσει σε κάθε παιδί αυτά τα χρήματα;
 
εφόσον το κράτος δεν μπορεί να εξασφαλίσει σε κάθε παιδί θέση σε κρατικό παιδικό σταθμό, πως θα μοιράσει σε κάθε παιδί αυτά τα χρήματα;


Τι εννοείς πώς; Με τα ίδια κριτήρια που ισχύουν για την εξασφάλιση θέσης.
 

SBE

¥
Τι εννοείς πώς; Με τα ίδια κριτήρια που ισχύουν για την εξασφάλιση θέσης.

Το κριτήριο first come, first served είναι δίκαιο όταν μιλάμε για οικονομική παροχή;
(διάβασε το Policy Paradox, το έχω συστήσει κι άλλες φορές)
 

SBE

¥
Και για να επιστρέψουμε στο θέμα μας (επειδή χτες είχα πολλή δουλειά και δεν είχα χρόνο να σχολιάσω) έχω την εντύπωση ότι η Γιουροβίζιον στην Ελλάδα είναι το σώου που όλοι σκοτώνονται να δείξουν ότι σνομπάρουν. Αντί να σνομπάρουν τα απογευματινά κουτσομπολίστικα ή κάτι γελοία ρηάλιτι και ψευτοδιαγωνισμούς.
Σύμφωνα με αυτό η συμμετοχή/ μετάδοση κοστίζει 120.000 ευρώ.
Όπως είπε ο Ελληγενής πιο πάνω, ας κάνει η ΕΡΤ έναν ανοιχτό διαγωνισμό. Με ψηφοφορία κοινού, με κριτική επιτροπή με ό,τι θέλει. Με δυο κριτικούς να διαλέξουν δέκα τραγούδια για τον διαγωνισμό. Θα γεμίσει μια βραδιά πρόγραμμα με διαφημίσεις. Κι ας πουν από την αρχή ότι οι καλλιτέχνες θα πληρωθούν μόνο τη δημοσιότητα και τα έξοδά τους. Και ας εμφανιστούμε χωρίς χορογραφίες και εφφέ, μόνο ο τραγουδιστής κι άντε και μια χορωδία τρία-τέσσερα άτομα και χωρίς ακροβάτες και λοιπές αηδίες.

Και γενικά δεν καταλαβαίνω τι σόι μιζέρια είναι αυτή που έχει πιάσει όλη την Ελλάδα. Ναι, έχει προβλήματα η χώρα, ε, και; Θα πρέπει να πενθούμε κιόλας; Κάποτε ήμασταν φτωχότεροι απ'ό,τι είμαστε τώρα. Και κάποτε είχαμε πολύ σοβαρότερα προβλήματα από τα τωρινά. Αλλά δεν κλαίγαμε από το πρωί ως το βράδυ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το κριτήριο first come, first served είναι δίκαιο όταν μιλάμε για οικονομική παροχή;
(διάβασε το Policy Paradox, το έχω συστήσει κι άλλες φορές)
Όχι, δεν ισχύει first come, first served στους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς. Παίζουν ρόλο κοινωνικά και εισοδηματικά κριτήρια. Π.χ. στην Πάτρα:
Στους Παιδικούς Σταθμούς εγγράφονται παιδιά ηλικίας 2,5 έως την ηλικία εγγραφής τους στο Νηπιαγωγείο. Κατά την εγγραφή επιλέγονται παιδιά εργαζομένων γονέων και παιδιά οικονομικά αδυνάτων οικογενειών, προτιμώμενων εκείνων που έχουν ανάγκη φροντίδας από διάφορα κοινωνικά αίτια, όπως π.χ. παιδιά ορφανά, παιδιά άγαμων μητέρων, διαζευγμένων, παιδιά που προέρχονται από γονείς με σωματική και πνευματική αναπηρία, πολυτέκνων οικογενειών κ.λπ.

 

SBE

¥
To είδα αυτό και μπορώ να βρω εκατό λόγους γιατί μπορεί να μην δουλέψει, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα: έχω γλωσσικές απορίες. Λέει π.χ. ότι γίνονται δεκτά παιδιά εργαζομένων γονέων και παιδιά οικονομικά αδύνατων οικογενειών. Αυτό σημαίνει ότι αν οι αδύναμες οικογένειες αποτελούνται από άνεργους, γίνονται δεκτά τα παιδιά τους για να έχουν χρόνο αυτοί να ασχολούνται με ό,τι ασχολείται ένας άνεργος;
Όσο για τα κοινωνικά αίτια, πολύ περίεργα μου φαίνονται. Γιατί χρειάζονται ιδιαίτερη βοήθεια τα παιδιά των διαζευγμένων ή τα ορφανά, όταν όποιος έχει την επιμέλειά τους δεν εργάζεται;

Προσοχή: δεν είμαι κατά των παιδιών διαζευγμένων ή των ορφανών ή των άνεργων γονιών κλπ. Και ξέρω ότι οι παιδικοί σταθμοί θεωρούνται πλέον απαραίτητο μέρος της εκπαίδευσης και της κοινωνικοποίησης του παιδιού. Αλλά η διατύπωση δίνει λάθος εντύπωση. Ή μήπως όχι;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Και γενικά δεν καταλαβαίνω τι σόι μιζέρια είναι αυτή που έχει πιάσει όλη την Ελλάδα.
Πρώτα Πολωνία και Πορτογαλία, και στη συνέχεια Ελλάδα και Κύπρος. Κι άλλοι λοιπόν σκέφτονται έτσι (ή, μάλλον, κι άλλοι προβληματίζονται για το μήπως η συμμετοχή στη Γιουροβίζιον στέλνει "λάθος" μήνυμα στα κέντρα των οικονομικών αποφάσεων).
http://www.guardian.co.uk/tv-and-radio/2012/nov/30/eurovision-withdrawals-not-singing-anymore
 
Στην ουσία, το μεγαλύτερο μέρος του κόστους είναι κοστούμια και προώθηση του τραγουδιού. Ας βολευτούν με κανονικά ρούχα και να μην κάνουν τουρ για προώθηση. Τι στο καλό, δεν μπορούμε να συμμετάσχουμε για την συμμετοχή;
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχει κι ένα χαράτσι για τη συμμετοχή και την αναμετάδοση (€120,000), ποσό το οποίο φαντάζομαι ότι μπορούν να το μαζέψουν ακόμα και με έρανο μεταξύ των υπαλλήλων της ΕΡΤ.
 
Ο προϋπολογισμός της ΕΡΤ για το 2013, προβλέπει έσοδα 200 εκ. ευρώ, εκ των οποίων μισθοδοσία είναι τα 77. Όλο και κάπου θα τους βρίσκονται 120 χιλιάρικα.
 

SBE

¥
To ποσό αυτό βγαίνει άνετα από τις διαφημίσεις που παίζονται στα διαλείμματα.
Πόσα βγάζει η ΕΡΤ όταν αναμεταδίδει π.χ τελικό κυπέλλου; ΟΚ, ξέρω ότι το ποδόσφαιρο είναι άλλη υπόθεση και ότι δεν το μεταδίδει απαραιτήτως η ΕΡΤ αλλά εδώ υπάρχει το πλεονέκτημα ότι μόνο η ΕΡΤ μπορεί να μεταδώσει τη Γιουροβίζιον. Κι επειδή έχει τόσο υψηλή θέαση, οι διαφημίσεις είναι εγγυημένες. ΟΚ, μπορεί πλέον να μην δίνει κανένας 1000 ευρώ το δευτερόλεπτο, όπως κάποτε, αλλά και 250 να δίνουν, με 1000 δευτερόλεπτα διαφημίσεις, δηλαδή με ένα τεταρτάκι διαφημίσεις βγαίνει το κόστος με το παραπάνω.

Εκτός αν όπως λέει ο Ζαζ πιο πάνω θα στείλει λάθος μήνυμα, δηλαδή ποιό θα πρέπει να είναι το μήνυμα για να ικανοποιηθούν οι δανειστές μας; Ότι αυτομαστιγωνόμαστε καθημερινά;
 
Αυτό με τα μηνύματα που στέλνονται* πρέπει να άρχισε με τα κινητά. Είναι ηχηρά όταν το τηλέφωνο δεν είναι στο αθόρυβο.


* από τους ψηφοφόρους στους υποψηφίους, από τις κυβερνήσεις σε άλλες κυβερνήσεις, από τις διοικήσεις στους οπαδούς και τούμπαλιν, από τα σωματεία στους υπευθύνους και πάει λέγοντας.
 
Βορειοελλαδίτικο χιούμορ, ντήαρ ("Εκτός αν όπως λέει ο Ζαζ πιο πάνω θα στείλει λάθος μήνυμα").
 
Top