Euro 2012

daeman

Administrator
Staff member
Ναι, μόνο που κι εμείς κι αυτοί είμαστε men at work in a land down and under, down at heel, down and out, since though working our asses off, the powers that be have already spent our money for generations to come. Γιορζ τρούλι, ο σπάστης.
 
Εγώ, πάντως, που δεν περίμενα πολλά πράγματα από τη φετινή εθνική και παρακολούθησα μόνο το (καλό) β' ημίχρονο, είμαι ικανοποιημένος. Η εθνική διέθετε και ψυχικά αποθέματα και τακτική ωριμότητα και τεχνική επάρκεια. Και δεν παραβλέπω ότι ανατρέψαμε την κατάσταση παίζοντας με παίχτη λιγότερο. Η μόνη πικρία αφορά το ότι δεν πήραμε μια νίκη που δικαιούμασταν. Αλλά γι' αυτό ας όψονται το θολωμένο μυαλό του Κάρα στο πέναλτυ και η διαιτησία των δυνητικών συντρόφων μας στο ΔΝΤ που ήταν εντελώς παραγκάτη.

Για να μετριάσουμε, όμως, τον ενθουσιασμό, ας επισημάνουμε ότι η αυτή η Πολωνία ήταν υπερβολικά αγχωμένη, ανώριμη τακτικά και περιορισμένων δυνατοτήτων παικτικά.

Ά, και το ελληνικό πανώ δεν μου πολυάρεσε. Κάτι τα λάθη του, κάτι το εξυπνακίστικο πνεύμα του. Πολύ πιο συμπαθητικό βρήκα το ιρλανδικό για τη Μέρκελ.
 
Άντε να δούμε αν η Citta προβλέψει και τον επόμενο αγώνα σωστά ή θα δίνει την νίκη πάντα στο πρώτο πεπόνι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ά, και το ελληνικό πανώ δεν μου πολυάρεσε. Κάτι τα λάθη του, κάτι το εξυπνακίστικο πνεύμα του. Πολύ πιο συμπαθητικό βρήκα το ιρλανδικό για τη Μέρκελ.
Ελπίζω να είναι αυτοσαρκαστικό, διότι μόνο έτσι στέκει. Και το "Greek rules" να είναι αυτό που λέει και όχι λάθος για το "Greece rules".
 

daeman

Administrator
Staff member
Άντε να δούμε αν η Citta προβλέψει και τον επόμενο αγώνα σωστά ή θα δίνει την νίκη πάντα στο πρώτο πεπόνι.
Και καλά τον Πάουλ τονε βάλανε στη σχάρα κι έγινε μεζές για ουζάκι. Την ελεφαντίνα να δω τι θα τηνε κάμουνε όταν αρχίσει να τα μασάει.

 

Zazula

Administrator
Staff member
Και το "Greek rules" να είναι αυτό που λέει και όχι λάθος για το "Greece rules".
Θα μπορούσε βέβαια κάποιος να πει πως είναι ο ενικός τού "Greeks rule". :)
 

daeman

Administrator
Staff member
...
 
H φίλη μου Ιταλία τσίμπησε τον βαθμό από το φαβορί δήθεν. Μας έστειλε και ταμείο το 1-1. ;)

Forza Italia!!!!
 
Ε με κάτι τέτοια είναι δυνατόν να μην συμπαθείς (τουλάχιστον) τους Ιρλανδούς???

Όσο για τους Ιθπανούς, είμαι κομπλεξικός γιατρέ (όχι, γενικά απευθύνομαι κι όχι στον δικό μας ντόκτορα :p ) που δεν τους χωνεύω με τίποτα ??? :D
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και σιγά σιγά νομίζω ότι όλοι εμπεδώνουμε πώς προκαλείται ναυτία όταν λείπουν τα δύο βασικά σέντερ μπακ και γυρίζεις σε αυτή τη θέση τον βασικό σου αμυντικό χαφ...
 

nickel

Administrator
Staff member
Μωρέ, αν μας δίνανε άλλη μισή ώρα... Έπρεπε να καταγγείλουμε τη διάρκεια του παιχνιδιού και να επιβάλουμε ένα σχέδιο αναδιάρθρωσης της Εθνικής και του αποτελέσματος.
 
Επίσης να καταργήσουμε μονομερώς τα πρώτα ημίχρονα και να παίζουμε μόνο τα δεύτερα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μια και πιάσαμε αλλού τη συζήτηση (και) για πολεμικά καράβια και επειδή η Λεξιλογία είναι προπάντων εκπαιδευτικό, μορφωτικό και διαπλαστικό φόρουμ, αξίζει επίσης να αναφέρουμε μερικά τριβίδια σχετικά με την πόλη διεξαγωγής του αγώνα όπου βυθίστηκε άδοξα η εθνική ποδοσφαίρου μας.

Το Βρότσουαφ (που λέει και ο Ρογήρος) ήταν η παλιά ιστορική πρωτεύουσα της Σιλεσίας και είναι ακόμη (χρονικό!) πιο γνωστό σε εμάς με τη γερμανική του ονομασία, Μπρεσλάου.

Breslau ήταν η ονομασία ενός πολεμικού σκάφους του γερμανικού αυτοκρατορικού ναυτικού στον Α'ΠΠ, το οποίο μαζί με το Goeben (Γκέμπεν) κατέφυγαν με την έναρξη του Α'ΠΠ στην Κωνσταντινούπολη (για να μην αιχμαλωτιστούν από τον αγγλικό στόλο) και παραχωρήθηκαν στον οθωμανικό στόλο το 1914. Το Μπρεσλάου μετονομάστηκε Midilli (Μυτιλήνη) και βυθίστηκε το 1918, προσκρούοντας σε πέντε νάρκες στα ανοιχτά της Ίμβρου, κυνηγημένο από το αγγλικό Αγαμέμνων. (Το Γκέμπεν, ως Γιαβούζ, έμεινε στον τουρκικό στόλο μέχρι μετά τον Β'ΠΠ.)
 
Η ανθράκευση των Γκέμπεν και Μπρεσλάου τον Αύγ. 1914 με εντολή Βενιζέλου (που εξαπατήθηκε μάλλον, πιστεύοντας ότι πρόκειται για άλλο πλοίο) ήταν ένα από τα καυτά επεισόδια της ελληνικής πολιτικής ζωής εκείνη την εποχή.
 

MelidonisM

New member
Για τους πρόσφυγες του Εμφυλίου στην Πολωνία (Ηλίας Βράζας, νεοελληνιστής εκεί, γεννημένος στο Βρότσλαβ)

....Ως παιδί θυμάμαι τον πατέρα μου να μετακινείται διαρκώς για δουλειές. Όταν έγινε διευθυντής κομματικής σχολής μετακομίσαμε στο Κροστσένκο. Οι κάτοικοί του ήταν σχεδόν όλοι Έλληνες. Στο σχολείο μαθαίναμε και μιλούσαμε ελληνικά. Οι λίγοι Πολωνοί στο τέλος έμαθαν και αυτοί ελληνικά. Στα 16 μου επέστρεψα στον τόπο γεννήσεως μου, στο Βρότσλαβ, όπου ζω μέχρι σήμερα. Εμείς μεγαλώσαμε με την ιδέα ότι κάποια στιγμή θα γυρίσουμε στην Ελλάδα. Αυτή ήταν η ταυτότητά μας. Ότι ανήκουμε αλλού. Το θέμα της ταυτότητας δημιουργήθηκε όταν κατάρρευσε η Χούντα στην Ελλάδα και αρχίσαμε να μιλάμε για επαναπατρισμό…http://gazikapllani.blogspot.gr/2011/05/blog-post_21.html
 

LostVerse

Member
Breslau ήταν η ονομασία ενός πολεμικού σκάφους του γερμανικού αυτοκρατορικού ναυτικού στον Α'ΠΠ, το οποίο μαζί με το Goeben (Γκέμπεν) κατέφυγαν με την έναρξη του Α'ΠΠ στην Κωνσταντινούπολη (για να μην αιχμαλωτιστούν από τον αγγλικό στόλο) και παραχωρήθηκαν στον οθωμανικό στόλο το 1914. Το Μπρεσλάου μετονομάστηκε Midilli (Μυτιλήνη) και βυθίστηκε το 1918, προσκρούοντας σε πέντε νάρκες στα ανοιχτά της Ίμβρου, κυνηγημένο από το αγγλικό Αγαμέμνων. (Το Γκέμπεν, ως Γιαβούζ, έμεινε στον τουρκικό στόλο μέχρι μετά τον Β'ΠΠ.)

Με την ευκαιρία, επισημαίνω ένα εδάφιο από το άρθρο της βίκι για το Γκέμπεν:

She was scrapped in 1973, after the West German government declined an invitation to buy her back from Turkey. She was the last surviving ship built by the Imperial German Navy, and the longest-serving battlecruiser or dreadnought-type ship in any navy.[SUP][4][/SUP]

Ωστόσο, η κλάση Iowa έμεινε σε υπηρεσία μέχρι το 1992, ενώ η κλάση De Zeven Provinciën του Περού είναι ακόμα (!) σε υπηρεσία. Και τα δυο βέβαια ήταν relics στα τελευταία τους, περισσότερο ως σύμβολα παρά με ουσιώδη άλλη χρησιμότητα.

Και μια και είπες για αιχμαλωσία, κάτι αντίστοιχο που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν με κάποια υποβρύχια που είχαν μεταφέρει οι Γερμανοί στον Β' ΠΠ στην Μαύρη Θάλασσα για να έχουν κι εκεί ναυτική παρουσία. Επειδή η Τουρκία ήταν ουδέτερη, τα μετέφεραν στην Μαύρη Θάλασσα δια ξηράς πράγμα πρωτοφανές για τα σύγχρονα ναυτικά δεδομένα. Καθώς δεν είχαν τρόπο διαφυγής, όταν ο Άξονας έχασε τον έλεγχο της περιοχής, τα πληρώματά τους τα βύθισαν. Νομίζω μάλιστα ότι ένα από αυτά πρέπει να έχει διατηρηθεί σε ναυτικό μουσείο της Ουκρανίας, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

In other news, θεωρώ ότι πρέπει με κάποιο τρόπο να ξεφορτωθούμε αυτή τη ντακότα που ακούει στο όνομα Καραγκούνης. Έχει ήδη ένα στάδιο με το όνομά του, τι θα γίνει;:s
 

nickel

Administrator
Staff member
Μου αρέσει που στο παιχνίδι με τη Ρωσία έχουμε μαζί μας το Ρωσσίδη, είπε η ξανθιά.
 
Top