metafrasi banner

Electronic Funds Transfer (EFT) = Ηλεκτρονική Μεταφορά Κεφαλαίων (ΗΜΚ) / Ηλεκτρονική Μεταφορά Χρηματικών Ποσών

nickel

Administrator
Staff member
Electronic funds transfer or EFT is the electronic exchange or transfer of money from one account to another, either within a single financial institution or across multiple institutions, through computer-based systems.
http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_funds_transfer


Ο λόγος που γίνεται η εγγραφή είναι γιατί δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστη την εκατοστή φορά που βλέπω ταινία όπου η μεταφορά κεφαλαίων από τη μία τράπεζα στην άλλη παριστάνεται στον υπολογιστή σαν μεταφορά (ανέβασμα ή κατέβασμα) αρχείων — σαν μια αργή, βασανιστική, επίπονη διαδικασία, που δεν ξέρεις αν θα ολοκληρωθεί ή θα πέσει το (δια)δίκτυο / θα αρχίσει να βαράει κάποιος συναγερμός / θα εμφανιστούν ελικόπτερα ξαφνικά αποπάνω σου και θα μείνει η όλη διαδικασία στη μέση.

Κάθε φορά που βλέπω αυτή την απλή εντολή για την προσθαφαίρεση ενός πολυψήφιου αριθμού να επεκτείνεται από το ένα μυριοστό του δευτερολέπτου που χρειάζεται στο χρόνο που χρειάζεται ο σκηνοθέτης για να παίξει με την αγωνία μας, φαντάζομαι νανάκια (χαϊχό-χαϊχό) να κουβαλούν σακούλες χρήματα ιδροκοπώντας.

Στη λίστα «Μα πόσο ανίδεους περί την πληροφορική θεωρείτε τους θεατές;» η ηλεκτρονική μεταφορά χρημάτων από νανάκια έρχεται δεύτερη. Από την πρώτη θέση αποκλείεται να ξεκουνήσουν τα παράθυρα του DOS που κοσμούσαν τις οθόνες των κινηματογραφικών υπολογιστών χρόνια πολλά αφού είχε ανακαλυφθεί κάποιο σύστημα που λέγεται Windows.


 
Εντελώς άσχετο με αυτό που σε απασχολεί, αλλά, αφού δόθηκε μια μετάφραση, νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει και η εκδοχή "χρηματικών ποσών" για το funds. Για το τι σημαίνουν τα κεφάλαια υπάρχουν χίλιες απόψεις. Για το ότι αν στείλω ένα χιλιάρικο στη γιαγιά μου δεν κάνω μεταφορά κεφαλαίων, υπάρχει απόλυτη ομοφωνία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια ελπίδα είχα κι εγώ να θεωρηθώ κεφαλαιούχος...
 

daeman

Administrator
Staff member
Εντελώς άσχετο με αυτά που σας απασχολούν: αν στείλω ένα δραχμοχιλιάρικο στη γιαγιά μου (εκτός του ότι θα έχω κάνει μεταφορά ποσού στο υπερπέραν), θα μου το τρίψει στη μούρη. Το ευρωχιλιάρικο πού να το βρω να της το στείλω; :-D
 
Top